PDA

View Full Version : Биология..пак



MissNothing
10-24-2010, 10:47
Ох, преди ми беше много силен предмет биологията, ама ся нещо не я разбирам. Много ще съм благодарна, ако някой ми обясни движението на кръвта в кръговете на кръвообръщението при:
-риби
-земноводни
-влечуги
-птици
-бозайници

Благодаря предварително.

IvUsHkA
10-24-2010, 12:12
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D0%B2%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D1%80%D 0%B0%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5#.D0.A0.D0.B8.D0 .B1.D0.B8

Тук е обяснено почти като в учебник.Има и схеми дано ти помогне :)

elito0o0o0
10-24-2010, 14:08
Учебник нямаш ли?



По-късно ще ти обясня всичко.

MissNothing
10-24-2010, 14:10
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D0%B2%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D1%80%D 0%B0%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5#.D0.A0.D0.B8.D0 .B1.D0.B8

Тук е обяснено почти като в учебник.Има и схеми дано ти помогне :)

Мерси, ще го погледна после.

Щом питам, значи в учебника не е обяснено. Има само някакви схеми, но не мога да разбера по тях.

mlakniwe2
10-24-2010, 14:25
Туй за кой клас е? Много обичах задачките по генетика :grin:

MissNothing
10-24-2010, 15:44
Оле и задачи ли има бе :shock:
Аз съм 9 клас, но в езикова, та материалът сега е от 8 клас.

elito0o0o0
10-24-2010, 15:53
Оле и задачи ли има бе :shock:
Аз съм 9 клас, но в езикова, та материалът сега е от 8 клас.И аз съм така. Разбра ли ги или искаш да ти ги обясня? Ако искаш ще ти ги обясня, но трябва да приключа с домашното по Руски.. и да си донауча по История.

mArMaLaDkA
10-24-2010, 16:28
ЕлитоОоОо, майна, адски дразнещо същество си. Някакъв кеф ли ти доставя някой да зависи от теб, а ти да се правиш на интересна? За тва време, което отдели да си вириш носа, можеше да помогнеш на момичето.

Авторке, нужно ли е да е ТОЧНО по схемите? Понеже всичко си го има написано като текст в урока и там е достатъчно изчерпателно(с изключение на урока за Земноводни).

mlakniwe2
10-24-2010, 16:34
Не се притеснявай задачите по генетика са много лесни и с тяхна помощ се определя там цвят на очите или косата при новородено и разни такива-лесно е, дори ми се струва, че 8 и 9 клас е по-трудно от 10-ти и по химия е така

elito0o0o0
10-24-2010, 17:11
ЕлитоОоОо, майна, адски дразнещо същество си. Някакъв кеф ли ти доставя някой да зависи от теб, а ти да се правиш на интересна? За тва време, което отдели да си вириш носа, можеше да помогнеш на момичето.

Авторке, нужно ли е да е ТОЧНО по схемите? Понеже всичко си го има написано като текст в урока и там е достатъчно изчерпателно(с изключение на урока за Земноводни).А на теб явно ти доставя удоволствие да се занимаваш с мен?!

ПП: Вместо да ми го казваш на мен това, че не помагам в момента с нищо - замисли се върху себе си, че като гледам не ме превъзхождаш. :) Казах, че по-късно ще мога да обясня.. не е нужно ТИ да си вреш носа в това какво ще правя аз, ясно ли ти е? Ама мармаладке, майна, адски дразнещо същество си. Доставя ти удоволствие да дразниш хората. :)



Риби:
http://prikachi.com/images/432/2607432h.jpg

- затворена кръвоносна система с един кръг на кръвообращение
- сърце с 1 предсърдие и 1 камера
- през сърцето преминава единствено венозната кръв, която се отправя към хрилете. Превръща се в артериална кръв (богата на кислород) и се разнася по кръвоносните съдове на тялото.
- кръвта съдържа най-много червени кръвни клетки, които спомагат пренасянето на кислород и въглероден оксид.


Земноводни:
http://prikachi.com/images/460/2607460o.jpg

- сърце изградено от 2 предсърдия и 1 камера
- към тялото се изпраща смесена кръв, а към белите дробове артериална
- обмяната на веществата е по-бавна, заради получаването на по-малко кислород. Също така нямат и постоянна телесна температура поради същата причина.
- 2 кръга на кръвообращение -> тъй като земноводните дишат и с бели дробове, при тях се появява малък кръг на кръвообращение. Кръгът включва движението на кръв отдясно на камерата на сърцето до белия дроб и насищането с кислород, след което кръвта се връща обратно в лявото предсърдие.


Влечуги:
http://prikachi.com/images/522/2607522g.jpg

- сърцето е с 2 предсърдия и една камера, която има непълна преграда м/у лявата и дясната част. Това е причината артериална и венозна кръв да се смесват в сърцето (в малка степен). Заради това смесване телесната температура е непостоянна.
- 2 кръга на кръвообращение - кръвта, която се изнася от аортата, достигаща до цялото тяло е по-богата на кислород от тази на земноводните, в следствие на което обмяната на вещества е по-интензивна.



За птиците и бозайниците утре...

MissNothing
10-24-2010, 17:13
Благодаря на всички. Аз сега уча всеки урок, че бях изтървала, но просто забелязах, че като изпитва за движението на кръвта, и другите някакви други неща обясняват.. пък по схемите както казах никщо не разбирам, в някой уроци е обяснено доста объркващо.
За сега тези, за които прочетох днес, ги разбрах, ама не заключвайте още темата.

Тия задачи изглеждат интересни. Кой клас се учат?

mArMaLaDkA
10-24-2010, 17:58
Как да не се занимавам с теб като се набиваш на очи? То един път да беше написала, че по-късно ще отговориш, ама ти 2 пъти. Нужно ли е да се повтарям как за това време можеше да чатнеш един бърз отговор, пък било то и само за кръвоносната система на единия вид?

FlipY
10-24-2010, 17:58
10-ти клас