PDA

View Full Version : Товар ли е да пишеш правилно?



ArrowsOfDeath
10-24-2010, 17:41
Товари ли ви да пишете правилно? Питам, защото много хора минават с оправданието "да не съм в училище, че да пиша правилно", когато пускат некви напълно лишени от правопис и граматика постове. И не говоря за изречение, което да е напълно и отвсякъде безгрешно написано, а за елементарни неща като запетая пред "че", "който", "където" или пък правилно изписване на думи, които използваме във всекидневието. При тях пък минават с оправданието "ами аз бързах и затова я написах така думата".
Отговарям за себе си - за мен не е тежест да пиша препинателните знаци и да спазвам правописа.

Whoopdedoo
10-24-2010, 17:44
aми незнам за мен не е товар да пища правелно пак и верно да несам в очилище че да се саобразявам сас запетаики и такива глопости [!]~


малко си противореча, ама карай :lol:
не знам, не ми е трудно да пиша правилно, защото тия неща са ми станали като навик и не се усещам даже като ги пиша и т.н.

jghgh
10-24-2010, 17:49
Не знам, обаче аз си прогресирам - първите ми постове във форума всичките са с малки буквички, докато сега се старая доста повече.
Не ми пречи, когато някой не пише главни и малки букви, както повечето постове тук са написани, но си избождам очите на правописни грешки и пунктуационни.
Напоследък почвам да пиша с апострофчета даже, когато пиша "кв'о", "т'ва" и т.н. 8-)

Но си е и въпрос на педантичност, някои хора не са чак толкова педантични, а не защото са като гореописаните от теб смешки тип "ко ма ебе как пиша, ас не сам в даскало"

SolemnityOfDeath
10-24-2010, 17:49
Ц, то ако си пишеш правилно по инерция най-малкото ще го правиш и във форум, освен в документи и други 'реални' неща.

Единствено понякога ме мързи да се пресегна до шифта за главна буква в началото на изречението :д

gandalfepi4
10-24-2010, 17:51
ми аз не слагам главни букви от мързел - то на всяко изречение требе да натискам шифт и ме мъчи яко, единия ми пръст само на него трябва да стои :(

иначе не де

Naix5
10-24-2010, 18:06
но съм по-грамотен и от журналист,без да преувеличавам :)

Колко е скромен само! Моля това да се запише някъде за да се помни! Умолявам виии!

:razz:
:razz:
:razz:
:razz:
:razz:
:razz:

Serseri91
10-24-2010, 18:14
Абе, вие как живеете ? Бах' мързела 8-)


В началото, като почнах да пиша по форумите на кирилица, ми беше тежко, но с времето свикнах и както каза, основните неща не ги изпускам, пък и не съм толкова грамотен :oops:

MiMcHeToOo
10-24-2010, 18:22
За мен правилното писане не е тежест, но ми идва в повече да гледам грешките на тези, които не пишат правилно. Изваждат ми очите направо 8-)

amk933
10-24-2010, 18:38
Не ми е в тежест да пиша граматически правилно, но много често правя технически фалове в края на думите завършващи на -а, -о, -е. Не от незнание, просто много често ги смесцвам тези 3те гласни и после вървя да си поправям финалната буква.

:-|

Аз правя грешки основно с о- и у- и -иа- и -ия- и ве пак мисля, че са рядкост.

Като няма препинателни знаци, губя всякакъв интерес да изчета нещо - лее ми се като народна песен, а да седна аз да мисля тоя, който го е писал, къде е искал да сложи знаци и къде не, просто няма да стане...и не го чета следователно. Ако има малки букви, но все пак някакви знаци е ок.

Rolisten
10-24-2010, 18:44
има "грешки" , които не са грешки , а стил на писане на някои хора и ако не си пълен ретард ще ги усетиш рано или късно
аз лично много ,ама много се дразня като бъркате "и" и "й" , не знам защо така

FlowerPower
10-24-2010, 19:33
малките букви не ме дразнят, но липсата на препинателни знаци в много постове ме убиваа!

Paramour
10-24-2010, 20:00
Не ми е в тежест.. то си е по навик.

Sham
10-24-2010, 20:07
нц.
от малка, обаче, обичам силно запетайките, та и досега ми личи:Д

deFakto
10-24-2010, 20:22
не ме дразнят тия с правописните грешки ,а тия дето парадират от позицията на много компетентни и правещи забележки

MyImmortal22
10-24-2010, 20:50
Мне... не ми е в тежест, пък и без това, аз все още правя грешки :)
Обичам да пиша многоточия и запетаи, даже ги слагам там, където не им е мястото, но с времето тези неща се изглаждат =]

PainMonopoly
10-24-2010, 21:20
Тежест ми е само пълнияТ член. Опитвам се да го спазвам, но обикновено не се замислям и го бъркам.

Пунктуацията не ми е силната страна, но пък не се и напъвам. :D

yakuza_
10-24-2010, 21:21
Всъщност е прието припинателните знаци като .!? и т.н. мисля, че без "-", да се пишат към последната дума пр: видях, че. А не "видях , че" или "видях ,че" :Д информативно просто.

ArrowsOfDeath
10-24-2010, 21:24
Мда, за да не правят проблеми търсачките, когато търсиш дума.

NikE
10-24-2010, 21:33
Товар е за поколенията от 90' нататък. Такива оправдания, че като пишеш и не се замисляш, затова допускаш грешки, са голяма простотия. Или знаеш основните правила на езика, или не.

СигОрно, незнам, Оважавам, Очудвам се и Убиждам са ми личните фаворити.

ArrowsOfDeath
10-24-2010, 21:38
Обивам, кОпон, УсигОровки :smt116

FockidyFockFock
10-24-2010, 21:40
всички мое да омрете и толкова, еба го!

yakuza_
10-24-2010, 21:41
аС сАм, съжЕлявам, Осмихна
Тея като ги видя и ми става лошо, аз ако не знам някоя дума или се чудя как се пише гледам в гугъл. 8-)

Serseri91
10-24-2010, 22:09
От ден на ден по саваршен !

techCandy
10-25-2010, 00:48
Ама то какво има да ти в тежест, много интересно... Първо, че това е родния ни език, второ че уж го учим 12 години. Някак си не се връзват нещата. Който пише правилно, си пише правилно навсякъде, който е нграмотен, най- вероятно ще си остане такъв во веки и то 'щото го мързи и не търпи критика.

yakuza_
10-25-2010, 07:22
И все пак откакто почнах да пиша във форума, когато пиша нещо на MS Word, не проверявам за "ж=в" тъй като преди доста го бърках. 8-)

bloodyF
10-25-2010, 07:25
в училище пиша супер правилно...общо взето нямам правописни грешки..
обаче примерно тук, във форума или в скайпа си пиша както си искам...с грешки и т.н.. просто тук не ми пука..

Pwnmaster
10-25-2010, 13:27
Докато сме на тема правопис и граматични правила, не мислите ли, че думата непротивоконституционству вателствувайте е грешна? Това е заповед и се равнява по граматика на "не играй", "не слушай", "не пей". А всеки човек знае, че отрицателната частица "не" се пише отделно от глагола :)

semantics
10-25-2010, 14:29
Въпрос на култура, съжалявам.

И за да илюстрирам тезата на Харли, че неграмотното писане в нета се отразява и в реалния живот:

Преди няколко дни четох CV на една мацка, която освен че беше сложила снимка от абитуриентския си бал (с duckface физиономия и поза като за pi4e.com) беше написала, че е завършила "задо4но" нам-си-кво.

А че има и стилове на писане, е факт, но не е невъзможно и с тях да се пише грамотно.