PDA

View Full Version : Помощ по Физика 8 кл.



alexandarchy
10-26-2010, 14:54
Имам проблеми с намирането на средна скорост, ще се радвам някой да ми помогне с тези две задачи, тъй като не ги разбирам.

1.Автомобил изминава разстоянието м/у два града, като през първата половина от времето се движи със скорост 30 км/ч, а през втората със 70 км/ч. Колко км/ч е средната скорост на авт. ?


2.Автомобил изминава първата половина от разстоянието между два града с скорост 30 км/ч а втората с 70 км/ч . Колко км/ч е средната скорост на авт?

Знам, че задачите си приличат, но отговорите са различни. Утре имам контролно и ми е много спешно. Предварително благодаря на отзовалите се ! :)

MissNothing
10-26-2010, 16:30
1. v1=s/t
30=s/0,5
s=15

v2=s/t
70=s/0,5
s=35

Vср=целия път/цялото време=(15+35)/1=50 km/h
0.5=една втора, просто нз как да го напиша като дроб, а е толкова , защото се казва първата половина от времето, а цялото време го приемаме за единица(1)
/-знакът за делене

2. t1=s/v
t=0.5/30
t1=една шейсета

t2=0.5/70
t2=една сто и четирсета
Vср=
1
--------------- = мързи ме да го смятам, тия черти са дробни линии
1 1
--- + ----
60 140

Ох товя нещо не ми излиза хубаво като го пиша тей, ето как е:
[1/(1/60+1/40)], айде и отговора е 42

тука също една втора е половината от времета

Ако не ги разбираш ще ти ги обясня по-подробно.

mArMaLaDkA
10-26-2010, 17:13
Под задачите има отговор как се решават, по-точно формулата, по която да решиш задачата и кво се получава.

Първото е, както си мислех, типичната формула за намиране на средна скорост - Vср = (Vo+V)/2 = (30+70)/2 =50 km/h

Обаче за втората задача, формулата пише, че Vcр=2V1.V2 : (V1 + V2) - абсолютно неизвестна формула, аз това нещо за първи път го виждам. :shock: С такава формула не сме решавали задачи и...

Мис Нотинг, по някакъв много странен начин решаваш. Супер... увъртяно. Вярно, но увъртяно. Конкретно първата задача с най-простата формула щеше да си спестиш няколко реда и да я решиш по-бързо.

MissNothing
10-26-2010, 17:19
Ми може, ама просто в тетрадката бяхме писали тая формула за средна скорост и още за първи път като я решавах тази задача я реших така, та сега съм го запомнила тоя начин. А ние такава формула като втората нямаме..
Ние сме писали, че средната скорост при равномерно движение=целия път върху цялото време