PDA

View Full Version : За дванадесетокласниците :) Какво мислите да кандидатствате



Yoana
10-26-2010, 18:53
Споделете къде и какво мислите да кандидатствате. Готвите ли се? Ходите ли на уроци или смятате, че не е нужно? :)
Някой да се е насочил към ФМИ?

anonimchetou
10-26-2010, 19:22
Руска филология в Пловдив - ПУ : ) Не ходя на уроци понеже ми е необходим май само руския , а аз сега завършвам руска гимназия.

Heaven_Can_Wait
10-26-2010, 19:32
Италианска филология в СУ (то всъщност другаде има ли?)

mrtn
10-26-2010, 21:09
Фармация, да ходя на уроци.. по химия и биология. Някъв ужас е... :D
Ще се опитам ввъв Варна и София. :)

Remixa92
10-26-2010, 21:27
Все още не съм сигурен,но мисля това.

http://www.nvu.bg/index.php?active=studenti&sub=st_log

Заради тази част

В звената за управление в държавната администрация и местната власт



Трябва ми матура по география,оценка от дипломата по история и по български език.

или тук,само дето трябва да си уча където живея в Пловдив,а аз не искам.

http://www.kadedaucha.com/?id=236&pid=356&sp_id=2&cat=1&p=3

29. Политология

БАЛООБРАЗУВАНЕ

А. Утроена оценка от конкурсен изпит
В. Оценка по История на България
С. Оценка по Български език и литература от дипломата

Само дето се надявам B точка да е от дипломата по история,а не от матура.

PoRcHeTaTa1
10-26-2010, 22:27
Все още не съм сигурен,но мисля това.

http://www.nvu.bg/index.php?active=studenti&sub=st_log

Заради тази част

В звената за управление в държавната администрация и местната власт



Трябва ми матура по география,оценка от дипломата по история и по български език.

или тук,само дето трябва да си уча където живея в Пловдив,а аз не искам.

http://www.kadedaucha.com/?id=236&pid=356&sp_id=2&cat=1&p=3

29. Политология

БАЛООБРАЗУВАНЕ

А. Утроена оценка от конкурсен изпит
В. Оценка по История на България
С. Оценка по Български език и литература от дипломата

Само дето се надявам B точка да е от дипломата по история,а не от матура.

Heaven_Can_Wait
10-27-2010, 18:18
Искам да попитам тези, които са се ориентирали към филология: Мислили ли сте за реализацията? Че на мен все ми повтарят "учителка ли ще ставаш с тая филология?". Влече ме преводаческата дейност, но дали има достатъчно работа..? Не съм съвсем наясно..

chemist9009
10-27-2010, 18:34
Искам да попитам тези, които са се ориентирали към филология: Мислили ли сте за реализацията? Че на мен все ми повтарят "учителка ли ще ставаш с тая филология?". Влече ме преводаческата дейност, но дали има достатъчно работа..? Не съм съвсем наясно..

с тази пуста филология друго кво очаквате да станете освен даскали?!?! :? :?


Споделете къде и какво мислите да кандидатствате. Готвите ли се? Ходите ли на уроци или смятате, че не е нужно? :)
Някой да се е насочил към ФМИ?

ФМИ - Фатални Мозъчни Изкривявания :lol: :lol:

Yoana
10-27-2010, 18:38
Ами и аз много исках арабистика или скандинавистика, не класическите филологии, и за реализация съм мислила работа като преводач или в посолство. Още повече, че това са езици, които малко хора в България владеят. Но много хора почнаха да ме разубеждават точно за това, че после няма да си намеря работа, че, завършвайки такава филология, излизам без професия, а само с един език...че в посолствата се влизало с връзки.. А освен преводач винаги го има и варианта учител, но ако владееш арабски примерно дори и да станеш учител, то пак ще е в някое частно училище, където се взимат добри пари :)

Heaven_Can_Wait
10-27-2010, 19:01
Ами аз като имам предвид, че много от хората, които учат за дадена професия, после работят нещо съвсем различно, мисля да си уча езиците.. винаги са от полза. А и точно това е, което ме влече още от малка. Та те още отсега всички ме ползват за преводач... :-D И въпреки че не съм много наясно колко лесно се намира работа, като гледам цените на преводаческите услуги...скъпичко си е. :)

amk933
10-27-2010, 19:11
Преводачите са малко като нотариусите - някой трябва да умре, за да се класираш...не, че ви обезокуражавам, но май май си е така...

Аз съм 11 клас, но мога от сега да ви кажа какво ще кандидатствам:
Политически науки и Икономика/ Политика и Икономика

Зависи от университета как се казва тази специалност...

Tempest
10-27-2010, 19:15
Споделете къде и какво мислите да кандидатствате. Готвите ли се? Ходите ли на уроци или смятате, че не е нужно? :)

олеле... чакай да сверя какво съм написал в другите 132423 теми със същото заглавие и/или тематика :)

мммда, ше се ходи в ТУ-София, ТУ-Варна или Русенския... всичките с КСТ ако успея ;)

на уроци не ходя, ама май трябва..

xWandereRx
10-27-2010, 19:21
ще се пробвам в Русе и Велико Търново, за специалности още не съм решила за ВТ, за Русе съм си избрала няколко
на уроци не ходя все още, по нататък може и да тръгна

mrtn
10-27-2010, 19:23
ще се пробвам в Русе и Велико Търново, за специалности още не съм решила за ВТ, за Русе съм си избрала няколко
на уроци не ходя все още, по нататък може и да тръгна
Ти реши ли нещо най-накрая, че всичко те измъчва? 8-)

Heaven_Can_Wait
10-27-2010, 19:24
Преводачите са малко като нотариусите - някой трябва да умре, за да се класираш...не, че ви обезокуражавам, но май май си е така...

Какво имаш предвид?

Remixa92
10-27-2010, 20:19
Ба вие кво почнахте.Писах в началото политология и всички вече искат това.

anonimchetou
10-28-2010, 12:56
Ох ай спрете да говорите наизуст ако обичате ! Филология= учител , преводач. Май сега е някаква тенденция всеки да казва това ! Мога да работя нещо важно и инетересно , за което примерно се изисква руски. Има много възможности. Мога и да стана преводач да и какво от това ? Всеки се научи това да повтаря. Ами повечето дето се бутат да учат право кво ще ми кажете , че всики след това ще се реализират ли ? Много слабо, ама много ! Доста е трудно да си изградиш някакво име. Пък и защо всички сте толкова убедени че ще работите по професията си ?! Никой не знае какво ще му поднесе живота !!! Не казвам че филологията е нещо прекрасно и невероятно, но могат да се вадят доста добри пари !

Cybershot
10-28-2010, 17:36
Най-вероятно ТУ София/Варна и след това пътя, чантата и чужбина.

amk933
10-28-2010, 19:48
Преводачите са малко като нотариусите - някой трябва да умре, за да се класираш...не, че ви обезокуражавам, но май май си е така...

Какво имаш предвид?

Имам предвид, че преводачи - много, потребност - не е безкрайна. Сиреч има твърде много преводачи за нуждите на хората и, за да успееш да се развиеш, трябва просто твърде много късмет.


Ба вие кво почнахте.Писах в началото политология и всички вече искат това.

Ако си мислиш, че като си решила да се занимаваш с нещо преди два дена, си едиствената, много се лъжеш. Аз знам, че ще уча Политика (не Политология) от 3 години насам, защото семейството ми се е занимавало с Политика до преди 10 години. Така че тия с пфф, аз казах нещо и вие ми го взехте не вървят. А виждам и че не знаеш разликата м/у Политика и Политология, което е някак странно.

Както и да е...издразних се на коментара най-откровено. Прозвуча безумно кифленски и плоско. Но не се шашкай - няма да съм ти конкуренция, първо, защото ще кандидатствам догодина; второ, защото няма изобщо да е в България/ Европа.

......

anonimchetou, не разчитай само на фиологията. Запиши поне нещо като втора специалност. Щом като ти е интересно занимавай се, но не се сърди на хората за мнението им. С руска фиология, да, можеш да се реализираш, но не в БГ. Руският език се цени в Америка основно. Така че може да се замислиш за една двойна фиология, примерно, и тогава вече по се ядва.

xWandereRx
10-28-2010, 21:20
ще се пробвам в Русе и Велико Търново, за специалности още не съм решила за ВТ, за Русе съм си избрала няколко
на уроци не ходя все още, по нататък може и да тръгна
Ти реши ли нещо най-накрая, че всичко те измъчва? 8-)
еее има време :D чакам последния момент, че е по - интересно :D

SummerRain
10-29-2010, 02:22
За да станете преводачи, не е необходимо да сте завършили филология. Достатъчно е да имате сертификат за езика: за английски кеймбридж адванст или профишънски, за испански - деле супериор, за другите езици не знам, но може да се провери. Определено вариантът да си вземете такъв сертификат, а да учите нещо различно от филология е по-добър. Преводи има малко и съответно заплащането е недостатъчно, ако разчиташ само на тези пари за издръжка.

anonimchetou
10-29-2010, 03:53
amk933

Аз не се сърдя на някой.Никой не е длъжен да е на моето мнение . Ти сам казваш че примерно много преводачи - няма потребност. Или много нотариуси - няма чак такава потребност. Еми Ок . Половината 12-класници , които познавам ще учат ПРАВО . И какво от това? Всеки се бута вече за право (то направо си е някаква тенденция ) и кво става накрая? То си има адвокати,някои от тях са с вече изграени имена.. Така че за всяка професия може да се каже така : ) Казваш че с руската филология мога да се реализирам извън Бг . Съгласна съм с теб, но мисля че тук в България много малко от нас имат бъдеще така че все едно.. Аз 100 % няма да си остана с руската филология това е ясно. Просто понякога ме хваща яд на хора, които са с огромните амбции и когато видят някой , който ще учи нещо на по-ниско ниво и говорят едно такова.. кофти .. : ) Не говоря за теб просто имам много такива познати : ) Макар че да отбележа ,че за мен руската филология е важна и инетересна и държа да я знам.. Имам сертификат по руски и прочие.. : )

Tempest
10-29-2010, 06:11
Ох ай спрете да говорите наизуст ако обичате ! Филология= учител , преводач. Май сега е някаква тенденция всеки да казва това ! Мога да работя нещо важно и инетересно , за което примерно се изисква руски. Има много възможности. Мога и да стана преводач да и какво от това ? Всеки се научи това да повтаря. Ами повечето дето се бутат да учат право кво ще ми кажете , че всики след това ще се реализират ли ? Много слабо, ама много ! Доста е трудно да си изградиш някакво име. Пък и защо всички сте толкова убедени че ще работите по професията си ?! Никой не знае какво ще му поднесе живота !!! Не казвам че филологията е нещо прекрасно и невероятно, но могат да се вадят доста добри пари !

мда, филологията не е само учител и преводач.. ама докато я изкараш има да ти се пилят нервите :D братовчед ми завърши българска и изобщо не му беше спокойно :D спокойно може да се работи и във вестникарския отдел, там също горе-долу добри пари дават май... може и да греша

mrtn
10-29-2010, 08:51
ще се пробвам в Русе и Велико Търново, за специалности още не съм решила за ВТ, за Русе съм си избрала няколко
на уроци не ходя все още, по нататък може и да тръгна
Ти реши ли нещо най-накрая, че всичко те измъчва? 8-)
еее има време :D чакам последния момент, че е по - интересно :D
Бе няма много нвреме ако питаш мене.. ма дано по-бързо да го измислиш. :)
А за спора за филология, защо не? След това може момичето да иска да специализира нещо в Русия, кой знае? Пък и дори да е преводач, или учител, пак ще се реализира. :)

Cybershot
10-29-2010, 13:38
Извода --> каквото и да учите реализация има извън България !