PDA

View Full Version : Дянков НЕ ПРЕПОРЪЧВА да се учи в СУ!



_donna_
10-29-2010, 13:46
http://www.btv.bg/news/bulgaria/obrazovanie/story/1301123256-Dyankov_Ne_vsichki_studenti_imat_povod_da_protesti rat.html

Просто нямам думи! :shock:

Бойко ни съветва да идем в Пернишкия,тоя мазник го пускат да говори за СУ по телевизията...накъде отива всичко?!

_donna_
10-29-2010, 13:55
О,така ли било,отвореняк.
И ти си за бяла риза като Дянков.

w0sh
10-29-2010, 14:00
Дянков е неадекватен. Видя се, че няма уважение към нищо.

OldSchoolRebel
10-29-2010, 14:01
Остави се, Дянков е пълен идиот. Накрая ще вземат да започнат да затварят факултети на Софийския...

_donna_
10-29-2010, 14:02
Ок,то е повече от ясно,че е неадекватен!
Но как може да е министър! И още повече - да се толерират подобни изказвания в ефира на национална телевизия,а след това думите му да се преиначават и облагородяват из разни измекярски платени статии!

shadow4e
10-29-2010, 14:03
Разбира се, че ще го каже. Все пак нашите Декани не подкрепят политиката, която води или по-точно не води. Не говоря за как е управляван СУ, а за цялата политика. Но истината е, че СУ наистина си е разграбван доста години, така че протестите трябва да се водят по друг начин и да се измисли решение.

Впрочем ние си имаме и парно във факултета и то от няколко дена. :)

_donna_
10-29-2010, 14:04
В кой факултет?
(то да беше въпроса само за парното...)

shadow4e
10-29-2010, 14:10
Стопански, но при нас май нямат толкова големи проблеми с парите.

_donna_
10-29-2010, 14:15
[quote=_donna_]О,така ли било,отвореняк.
И ти си за бяла риза като Дянков.

Спокойно,
след време ще разбереш, че СУ не е cr

Sham
10-29-2010, 14:15
изказването на Бойко, че ще накара Топлофикация да ви оставят парното да върти, за негова сметка, също беше забележително...

//все съм си мислела, че в затворено помещение е по-топло от навън, ама не е точно така...

_donna_
10-29-2010, 14:18
А,той Бойко е толкова велик,че с куpа си ще подкара парното...

shadow4e
10-29-2010, 14:26
изказването на Бойко, че ще накара Топлофикация да ви оставят парното да върти, за негова сметка, също беше забележително...
.
Защо "да ви" ти нали също учиш в СУ, нещо се обърках.

Аз досега не съм се включвала в протестите, нека който е крал да се поуплаши малко, да вземат да осъдят някой. То така не може някои да са прибирали, да няма наказани, а после държавата да плаща.

П.п. _donna_ е с бан от manliftingbanner

assd
10-29-2010, 14:33
е как пък тоя софийски университет от как се помня все няма пари, и ще преподават даже икономика - да им пи*ам на икономиката дето преподават, щом все нямат пари... че и таксите са ви по 300 лева, докато в унсс когато бях студент бяха по 100, сега да са ги дигнали с 10 лв максимум...
в унсс винаги имаше пари в излишък - то не бяха прозорци, алуминиеви щори, нови маси, нови зали, нова аула, телевизори, прожектори, лаптопи за преподавателите, нови асансьори, облицовки по стените, окачени тавани, нови кенефи и тн и тн. всички изпии за разлика от софийския са без пари, държавните също. изобщо су са трагедия и толкова им струва тъпото образование там по икономика.
никой да не се обижда!

shadow4e
10-29-2010, 14:42
Таксите са еднакви. Все пак прави разлика между икономическа специалност и медицина. :)

w0sh
10-29-2010, 14:50
кога форумът стана толкова авторитарен. Едни хора могат да бъдат обиждани, други не, за трети си затваряме очите...?

SolemnityOfDeath
10-29-2010, 15:15
Изключително непрофесионално изказване от страна на Дянков.

OldSchoolRebel
10-29-2010, 15:19
кога форумът стана толкова авторитарен. Едни хора могат да бъдат обиждани, други не, за трети си затваряме очите...?


+1

Макар че в една интелигентна дискусия не би трябвало въобще да се започва с обиди от която и да е страна, но какво да се прави, това е тийн форум все пак.

shanoo
10-29-2010, 15:26
[quote=_donna_]О,така ли било,отвореняк.
И ти си за бяла риза като Дянков.

Спокойно,
след време ще разбереш, че СУ не е cr

Wildchildd
10-29-2010, 15:27
Боко и Дянков за пореден път блестят с изказванията си.Като им гледам нивото, си мисля, че тая зима може да си припомня виденовата такава, и без това преди бях много малък 8-) .

Mooo6no
10-29-2010, 16:24
Аз пък все си мисля, че тия сравнения са мега смешните... най-малкото, защото университетите се конкурират и се правят на най-голямата работа за неорентираните и по-тъпи студенти. Все пак, това са университети с тотално различна насоченост и ако някои знае горе долу какво иска от живота - не би се чудил дали да учи история/психология/финанси/архитектура. Той ще се насочи към конкретната специалност и ще си влезе в нея. И нататък, няма особено значение кой уни ще се прави на по-голям, а конкретният завършващ го след 5, 10 и 15 години какво положение ще има в обществото.

Пък и такова нещо като "най-добър университет в България" няма. По-скоро "най-добра История в...", "Най-добра архитектура в..." и т.н. най-добра специалност.

А пък на съвета на Дянков... то сигурно има точно 5 специалности, при които е възможно това....

DoktoraSW
10-29-2010, 16:31
П.п. _donna_ е с бан от manliftingbanner

С К А Н Д А Л Н О


Утре когато Плевенлиев каже, че в провинцията също трябва да се откриват квалифицирани работни места и да се правят инвестиции ще има масови банове и в раздела ще пишат само софиянци.

manliftingbanner помни ли си любимия цитат? От Ницше? М?

Wildchildd
10-29-2010, 17:04
Викам да си отворите още една тема за ямболски ретарди и прочее глупости, щото на всяка друга бързо и се клъцва главата.Предполагам ще разберете за кво става дума.

Deadlock
10-29-2010, 18:12
не му е работата да дава такива препоръки публично.

между другото, той какво е завършил точно?

Mooo6no
10-29-2010, 19:14
между другото, той какво е завършил точно?
Уикипедия каза: Университет Питсбърг (докторска степен), Мичигански университет (докторска степен)... иначе е учил МИО в УНСС 1 или 2 години... нещо подобно.

Deadlock
10-29-2010, 22:29
^какво учиш/си завършил в УНСС? интересно ми е от коя специалност си доволен. аз имам наблюдения само върху първокурсници и нямам широка представа..

бтв, дали е интересна филологията, е въпрос на лично мнение и не би трябвало да се споменава като критерий за качеството на обучението.. :-o

realantisocial
10-29-2010, 22:44
По принцип съм доста скептично настроен от подобен род теми в тийнейджърски форуми.
Ето, обаче няколко истини.

Кризата в образованието е достигнала висшето образование още преди години. Недостигът на квалифицирани преподаватели, които да са добре с акъла довежда до висока степен непродуктивност на всички възможни равнища. Какво имам предвид ? Ами, когато един средно-статистически студент от произволна специалност на СУ /например/ замине за чужбина да показва знания много бързо бива свален на земята от фактът, че има вопиущи пропуски в знанията си. Просто преподавателите му са му преподали материя от преди 40 години. Разбира се, някой може да каже, че не съм прав и в неговата специалност не било така.
ОК !! Друго. Малко статистика.. дет' се вика вътрешна информация. Софийски Университет има около 25 000 студента /силно преувеличавам/, които се разполагат във .. внимание .. ДЕВЕТНАДЕСЕТ СГРАДИ, като не броим тези на най-различните библиотеки. Не броиме и общежитията. За справка НБУ, който притежава около 12 000 студента /пак силно преувеличавам/ разполага с ДВЕ сгради.
Вярвам, че следващите висше образование имат елементарна представа от математика.
Сега.. тъй като някой ще каже, че защитавам лекето Дянков. Напротив. Кризата дойде от щатите а тамошните умове погледнаха на Изток и видяха как проспериращите нации се справиха с нея. Всички знаят, че подобен род кризи се преодоляват с ВЛАГАНЕ НА СРЕДСТВА в... ОБРАЗОВАНИЕ И КУЛТУРА. В България е обратното. Сефте - управляват ни малоумници.
НО !! Тъй като няма как да се върне социалистическият метод на управление на пазара, за това учреждения от най-висок ранг като СУ трябва да се съобразяват с правилата на пазарната икономика. А те сочат, че колкото и пари да получаваш е нефункционално да изхранваш 25-30 сгради за нуждите на 25 000 студента, когато можеш да изхранваш да речеме 10 сгради, от които 5 да бъдат ултра-модерни. Разбира се сметката може да бъде и още по потресаваща, но за да не ме попитат разни хора, аджеба, от де' имам подобни цифри няма да ви правя елементарна сметка колко пари влизат в касата на СУ от т.нар. студентски такси + тези на чуждестранните студенти /които хич не са малко/ + наемите от частниците, които стопанисват кафененца, мафененца, магазинчета и пр. в сгради на СУ + частта полагаща се на СУ от държавния бюджет + всичките дребни и не чак толкова дребни таксички /например академична справка на стойност 200 лева/, които влизат в хазничката на университета. И много други, разбира се. Някой трябва да се чукне по тиквата и да си каже... Год демнт ит, мада фака. Политиците ме лъжат, ама и ония се правят на болен здрав носи. Ами баста пичове...
Някой, впрочем има ли представа какво представлява гишето на прехваления Софийски Университет на изложения на чуждестранните университети в чужбина. Ако някой е виждал ще потвърди за каква пародия става дума. И изобщо СУ е много далече от това, което е бил някога, именно БЪЛГАРСКИЯТ ЕЛИТЕН УНИВЕРСИТЕТ, в който са идвали студенти от къде ли не, за да черпят знания и да правят наука.
Сега правилата са други, но проблема е, че хората остават същите.
А хранените от вас университети като НБУ и УНСС от много отдавна не са онези лицейчета, в които се прави нищо и се получава нещо. Там от много време има специалисти, които работят в определени специалности и развиват академичната среда така, че приоритетите на студентите да са над тези на архаичните схващания. И с годините разликата идва.

SolemnityOfDeath
10-29-2010, 23:08
Просто преподавателите му са му преподали материя от преди 40 години. Разбира се, някой може да каже, че не съм прав и в неговата специалност не било така.

Напълно те подкрепям като потърпевш от това. Най-пресен пример с по-малка все пак, но въпреки това - налична остарялост е факта, че учебника ми по макро/микроикономика е издаден 1997 година и говори все още за паричната единица ЕКЮ. Е, втф? Учителят беше страхотен и се постара да навакса липсата, но това си остава, ебаси.

За НБУ имам известни резерви, макар и може би неоправдани, но съм директно на мнението, че всякакви надцаквания относно 'аз съм от едикой си университет и моят университет е по-добър от твоя' са безумни, глупави и тотално излишни.

Има и друг фактор, който е според мен прекалено големия брой университети, който трябва да се намали. Число <х> тясно специализирани университети в столицата, по-малък брой в по-големите градове и да речем по един в другите градове от топ 10 по население селища. Навързано с него е и схващането на всички (почти), че трябва задължително да се има висше образование.

България малко или много е аграрна страна и това не трябва да се пренебрегва. Може да се претендира, че сме много хай-лайф, защото едва ли не 80 % от населението има една забодена бакалавърска или магистърска диплома, обаче това не помага реално на пазар, в който в редица случаи работната ръка е непрофесионална и не подтиква развитието.

Мисля бях чел някъде, че частта, която се отделя на образованието е 1.5% като частица от националния бюджет, докато в нормалните страни е доста, доста повече *холандци май бяха обявили ръст в следващите 10 години с поне 5 % от бюджета НАД сегашното заделено (може да греша тук с процентите у нас и по света).

Качествената работна ръка е най-изгодната инвестиция. Но когато тя е прекалено много, се затруднява
1) финансирането й във ВУЗ-ове
2) реализацията на капацитета й след това, разводнен от нуждата образователната система да се справя по-безхаберно с кадрите поради огромната им численост

Просто ни трябват много, много по-малко висшисти РЕАЛНО.

Sham
10-29-2010, 23:35
изключително смешно е как местата за прием в СУ са повече от кандидатстващите изобщо, че дори се увеличават с всяка година.
също, друго, което ми е направило впечатлението в политиката на университета - те са склонни да заверяват семестри на хора, които реално не учат при тях (не посещават заведението, не пишат курсови, не се явяват на изпити, записали са се и са се отказали, но не са си изтеглили документите в продължение на повече от 1 семестър), само за да вземат пари от държавата. смешно е, много е смешно.

//когато се отписах от СУ 2009, за да кандидатствам отново, се изненадах, че годината ми беше заверена, при все, че съм изкарала не повече от 2 седмици там (встъпителните такива), достатъчни, колкото

да си дам сметка за нещата и случването им.
познавам поне още 3-ма души, които по правилник трябва да са изгубили студентски права, да, ама не - на тях им събират едни доволни таксички, нищо, че не идват и съответно - не са взели годината(че и повече), като + това си отбелязват +1 към грандиозната студентска бройка и още доволно парички от държавната издръжка. за мен това е жалко.


Защо "да ви" ти нали също учиш в СУ, нещо се обърках.
не уча в СУ.
и аз не съм се включвала в протестите, по простата причина, че имам да покривам материал за един семестър, в рамките на 2,5 месеца, някак нямам време за губене (каквото и да си говорим, пари за нас няма да се извадят, предупредени сме още от май месец, че ще си почиваме през зимата и тя се очаква, да не е една.)
//дори слушах някакви идеи за въвеждане на 3-семестриалния(демек - целогодишно) китайски формат на обучение, което ще е просто върхът на сладоледа, откъдето и да го погледнеш.

ПП: постът ми стана необичайно дълъг, за което се извинявам на измъчилите се да го прехвърлят

Rowdy
10-30-2010, 03:29
между другото, той какво е завършил точно?
Уикипедия каза: Университет Питсбърг (докторска степен), Мичигански университет (докторска степен)... иначе е учил МИО в УНСС 1 или 2 години... нещо подобно.
учил е и във Виена и Германия :)
Колкото до университетите, не знам обучението на какво ниво е в тях, но аз съм страшно разочарвоан от бюрокрацията на УНСС и отношението към студентите... след като започнах в обучението в чужбина, забелязах в тва отношение колко кцуат нещата при нас.