PDA

View Full Version : Помощ по Химия !



Infinity
10-31-2010, 10:21
Харесвам химията и гледам да разбирам всичко още в час но електронните конфигурации нещо ми се опъват. 8-)
Ще съм много благодарна , ако някой ми помогне при изписването и на следните елементи : Cl , Р , Mg,
Искам помощ и за тази задача :
Има ли различия в ел. обвивка на атомите на изотопите на Мg с масови числа : А=24 , A=25 , A= 27 , A= 28 ?Обосновете отговора си.
Аз смятам , че разлика няма , защото реално се променя само броя на неутроните , броя на протоните и електроните си остава същия, поправете ме , ако греша, обаче. :)
Друга задача :
Хим. елемент Е образува с водорода съединение с формула ЕН2 , а кислорода във висшата си валентност - ЕО.
От коя група е елемента Е ? - аз мисля , че е от първа група.
Какъв е по характер хим. елемент Е и какво просто в-во образува ?
Мисля , че хим. ел. Е е с метален характер,а простото в-во , което образува е метал.
Искам , ако съм сгрешила да ме поправите , отново. :)
Подобна :
Хим. елемент Е образува с водорода съединение с формула Н2Е , а с 02 във висшата си валентност ЕО3,
От коя група е елемента Е ?
Какъв по х-р е хим. ел. Е и какво просто в-во образува ?
Какъв хим. х-р ще има оксидът ЕОЗ ?

Cybershot
10-31-2010, 10:33
По принцип масовото число е сбора от протоните и неутроните, но в случая е така, защото ако променим броя на протоните, ще променим и самото вещество. Променя се само броя на неутроните, за да остане Магнезий, промяна в електронната обвивка няма.
Елементът ти е от 2ра група, а не от 1ва.
На другата ти задача се сещам за сярата, тя проевява 6 валентност спрямо кислорода.

mrtn
10-31-2010, 12:14
На първата задача елемента е клаций, Са.
Елемента е от 2А, а елемента има метален химичен характер, съответно простото вещество му вещество е метал.
А на втората задача елеменрта е сяра, спрямо кислорода в оксида валетноста му е 6, SO3 e оксида.
Елемента сяра е от 6А група.
сярата проявява неметален химичен характер, следователно простото вещество е неметал.
А оксида е с киселинен характер. :)

xKiFlA
10-31-2010, 12:19
харесвам химията и гледам да разбирам всичко още в час но електронните конфигурации нещо ми се опъват.
Ще съм много благодарна , ако някой ми помогне при изписването и на следните елементи : Cl , Р , Mg,

Cl 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5
P 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3
Mg 1s2 2s2 2p6 3s2

Извеждат от разпределевието на електори в подслоеве и се пишат така.. напр на Mg
http://kutiqta.info/view/4382-24598.gif


Има ли различия в ел. обвивка на атомите на изотопите на Мg с масови числа : А=24 , A=25 , A= 27 , A= 28 ?Обосновете отговора си.

Изотопите са атоми с еднакъв брой протони в атомните ядра с различни масови числа.

A=Z+N или A=p+n

при изотопите на Mg се променя само броя на неутронте и масовото число,броя на протоните си остава същия тва значи че няма разлика в електроннте им обвивки.




Хим. елемент Е образува с водорода съединение с формула ЕН2 , а кислорода във висшата си валентност - ЕО. От коя група е елемента Е ? Какъв е по характер хим. елемент Е и какво просто в-во образува ?

Елемента Е е не е от първа а от IIA група . водородни съединения ЕН2 образуват елементите от 2А група. валентноста в оксида също е втора и елемента е просто в-во метал




Хим. елемент Е образува с водорода съединение с формула Н2Е , а с 02 във висшата си валентност ЕО3,
От коя група е елемента Е ?
Какъв по х-р е хим. ел. Е и какво просто в-во образува ?
Какъв хим. х-р ще има оксидът ЕОЗ ?

Елемента е от VIA група. Образува просто в-во S8 и е с неметален характер. Оксидът EO3 /SO3/ е с киселинен х-р

Infinity
10-31-2010, 13:39
Благодаря много на всички. :)
Страшно ми помогнахте!! :-)