PDA

View Full Version : малко помощ ХИМИЯ 7 КЛАС



awesomesheepy
11-02-2010, 11:32
хора,някой ще ми обясни ли как се съставят химични формули?
и..определяне на формула при известна валентност,и структурни формули ;/
че нищо не разбирам.

задачa:
определете валентността на елементите в дадени съединения,като знаете че в тези съединения елементът е сяра,който е от 2ра валентност:Na2S,CuS,CS2

xKiFlA
11-02-2010, 12:52
определете валентността на елементите в дадени съединения,като знаете че в тези съединения елементът е сяра,който е от 2ра валентност:Na2S,CuS,CS2

в Na2S :Na- I
в CuS: Cu-II
в CS2 : C- IV

като се върна ще обясня как се прават че бързам

RY
11-02-2010, 18:01
Да ти ги обясня ли защо са така (поне ще се опитам,защото не съм добра в обясненията) или вече си ги разбрала?

awesomesheepy
11-02-2010, 19:11
Да ти ги обясня ли защо са така (поне ще се опитам,защото не съм добра в обясненията) или вече си ги разбрала?

да,ако може обясни :)

RY
11-02-2010, 20:05
хора,някой ще ми обясни ли как се съставят химични формули?
и..определяне на формула при известна валентност,и структурни формули ;/
че нищо не разбирам.

задачa:
определете валентността на елементите в дадени съединения,като знаете че в тези съединения елементът е сяра,който е от 2ра валентност:Na2S,CuS,CS2

Ще ми е доста трудно,но все пак. Знаем валентността на сярата-2ра.
Произведението от атомите и валентността на единия химичен елемент,трябва да е равно на произведението на атомите и валентността на другия химичен елемент. 2.1=1.2
---> Натрият ще е от първа валентност.

второто по същия начин

CS2-сяра от втора валентност--> умножаваме валентността по атомите=2.2=4 ---> валетността на въглерода ще е 4
2.2=4.1

Много съжаляваш ако съм объркала някъде или не съм обяснила добре. :(

xKiFlA
11-02-2010, 22:02
както обещах :D
значи

1. Намиране на валентност по структурна формула:

за структурните формули...те изразяват разположението на връзките между атомите ..(т.е разположението на общите електронни двойки)...и по точно, общия брой връзки които се осъществява между атомите на елементите в формулата.


например структурната формула на P2O5 е:

http://kutiqta.info/view/8835-30665.gif

tuk се вижда , че 5 кислеродни атома образуват общо 10 химични връзки, т.е има 5 атома образувал по 2 връзки всеки един (5.2)
от друга страна 2 фосфорни атома образуват също общо 10 връзки, в случая има 2 фосфорни атома образували по пет връзки всеки един. (2.5)
т.е 5.2=2.5 ( или 10 връзки са общия брой ) това се казва НОК .. което значи общ брой връзки

Това значи че кислорода е от втора валентност,защото образува две връазки, а фосфора е от пета валентнаст защото е образувал 5 връзки.
т.е във формулата P2O5 :
P- V- валентност,
O- II -валентност




-Друг тип задачи е
Когато се търси валентност на елемент по дадена молекулна формула (без да имаме дадена структурната):

това важи за двуелементни съединеня по дадена валентност на елементите.




отново същата задача:
да се ннамери валентността на фосфора в съединението P2O5.

този път нямаме дадена структурната формула на съединението , имаме само индексите на елементите (броя атоми от всеки един)

Тук някой го решеват с правилото на НОК. аз го правя по друг начин:

->Индексите в формулата се разменят, и се качват като степени,а степента представлява валентноста

така става http://kutiqta.info/view/6215-64347.gif
т.е
P-V-валентност
O- II валентност
(kислорода е с постоянна втора )


има обаче правило и то е че индексите ('степените') се съкращават когато е възможно.


Колкото до твоя пример за , CS2
От условието пише че S e oт 2-валентност ,и трябва да се намери валентността на C, тогава пишем

http://kutiqta.info/view/2011-71875.gif

сега се решава уравнение за да се намерим валентността на въглерода х:
уравнението за двуелементни съединения е:
индекс . валентност = индекс. валентност
т.е 1x=2.2
x=4
т.е валентноста на въглерода е четвърта


подобен пример

да се намери валентността на Cu , в съединението CuO.

кислорода е с постоянна II-валентност, тогава пишем
http://kutiqta.info/view/9423-72189.gif

1x=2.1
x=2
валентноста та Cu в CuO e втора




има и други типове ..като например триелементни съединения ,които са съединения на три елемента като два от тях са в група с определен заряд.
например тва са фосфати,нитрати,карбонати и др
валентноста в групата по число е равна на заряда който имат.
но стана дълго да пиша и него;д
ако има нещо питай

awesomesheepy
11-03-2010, 04:01
благодаря ви ужасно много..