PDA

View Full Version : Химия - помощ



judje
11-04-2010, 10:53
8ми клас съм. Имам проблем с химията. Не я разбирам. То още от миналата година не разбрах "основите" на химията, че тая година неви задачи уравнения формули... Таа искам да ми обясните как се извършва изравняването? Например - Ca(OH)2 + HCl ---> CaCl2 + H2O


И ако може да ми обясните как става прехода.

http://prikachi.com/images/417/2636417C.jpg

(където има 2,3 означава, че е индекс)

Cybershot
11-04-2010, 12:07
Ca(OH)2 + 2HCl ---> CaCl2 + 2H2O

2Ca + O2 --> 2CaO
CaO + H2O --> Ca(OH)2 + Q
Ca(OH)2 + 2HCl ---> CaCl2 + 2H2O
Ca + 2HCl --> CaCl2 + H2
CaO + CO2 --> CaCO3

judje
11-04-2010, 12:35
Помолих да ми се обяснят. :) така нищо не схващам

Cybershot
11-04-2010, 12:43
Изравянането: Трябва да имаш еднакъв брой атоми на веществото на входна и изходна позиция (демек между знака -->).
Прехода ти е дадено 1то вещество и се пита с какво вещество трябва да влезе в реакция, че да се получи веществото след знака "-->"

DREAM95
11-04-2010, 21:05
Изравянането: Трябва да имаш еднакъв брой атоми на веществото на входна и изходна позиция (демек между знака -->).
Прехода ти е дадено 1то вещество и се пита с какво вещество трябва да влезе в реакция, че да се получи веществото след знака "-->" :razz: :lol:

blo0dc0untess
11-05-2010, 08:29
Ако може и на мен малко да помогнете? Имам три основи как да разбера коя е калциева??

Inkognoto
11-05-2010, 13:06
Хубаво ще е ако кажеш какво точно не разбираш. Ако не знаеш как се пишат формулите, еми то просто трябва да седнеш и да ги научиш :)

chemist9009
11-05-2010, 13:45
Ако може и на мен малко да помогнете? Имам три основи как да разбера коя е калциева??

Ca(OH)2 се доказва с CO2 при което се получава CaCO3(утайка) :

Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O

Cybershot
11-05-2010, 21:37
Изравянането: Трябва да имаш еднакъв брой атоми на веществото на входна и изходна позиция (демек между знака -->).
Прехода ти е дадено 1то вещество и се пита с какво вещество трябва да влезе в реакция, че да се получи веществото след знака "-->" :razz: :lol:

Много се дразня на елементи като теб, всъщност рег във форума си направих точно за един такъв като тебе ! Като нямаш какво да кажеш --> ЗАМЪЛЧИ!
БЛАГОСЛОВЕНИ ДА СА ТЕЗИ, КОИТО НЯМАТ КАКВО ДА КАЖАТ И ВЪПРЕКИ ТОВА МЪЛЧАТ!

judje
11-07-2010, 07:49
Просто искам да ми се обясни как става изравняването. За прехода знам че е дадено 1то вещество и се пита с какво вещество трябва да влезе в реакция, че да се получи веществото след знака "-->, но немога да разбера какво е веществото - например 2Ca + O2 --> 2CaO или Ca + 2HCl --> CaCl2 + H2 ... как се разбира кви букви треа да се напишат

anonymous546178
11-07-2010, 08:54
Това не са просто букви...Започвай да учиш химията отначало, човек

Lucho
11-07-2010, 09:00
Просто искам да ми се обясни как става изравняването. За прехода знам че е дадено 1то вещество и се пита с какво вещество трябва да влезе в реакция, че да се получи веществото след знака "-->, но немога да разбера какво е веществото - например 2Ca + O2 --> 2CaO или Ca + 2HCl --> CaCl2 + H2 ... как се разбира кви букви треа да се напишат

Научаваш свойствата на основите/киселините. Така ще можеш да прецениш с какво може/ не може да взаимодейства дадено вещество.

xKiFlA
11-07-2010, 12:49
Просто искам да ми се обясни как става изравняването. За прехода знам че е дадено 1то вещество и се пита с какво вещество трябва да влезе в реакция, че да се получи веществото след знака "-->, но немога да разбера какво е веществото - например 2Ca + O2 --> 2CaO или Ca + 2HCl --> CaCl2 + H2 ... как се разбира кви букви треа да се напишат

Това не са букви :?
Всяка хим. реакция е превръщане на веществата, а веществата се пишат с формули

Това дето ти писаха по горе че трябва да научиш за основите и киселините за да знаеш продукта -не е вярно.

2Ca + O2 --> 2CaO
Ca + 2HCl --> CaCl2 + H2

в случая това зависи от свойствата на IIA-група.
металите от там образуват оксиди който са основни оксиди.
Тогава вече знаеш защо 2Ca + O2 --> 2CaO.

В другото уравнене има метал от IIA + Киселина.
С киселините отделят водород. тогава получава Ca + 2HCl --> CaCl2 + H2

Като цяло общите свойства се определят от групата в която се намира елемента..като винаги има някои изключения