PDA

View Full Version : Интерпретативно съчинение.. / Помощ! :(



ex7azy
11-07-2010, 12:47
Досега не съм пускала тема и не исках да пускам, но сега ми се налага!
Бях болна 1 седмица и през това време по литература са взели за интерпретативно съчинение.
Четох, обаждах се на приятели и нищо не разбрах.. ;хх разбрах само че е нещо подобно на съчинение разсъждение, но само това! :(
Госпожата е казала да ми предадът че било задължително за домашно без значение дали съм била болна или не!

Темата е:
Умората от "безутешните дни" и копнежът за бягство от нея в "Скрити вопли" на Димчо Дебелянов.

Срам ме е, но много бих се радвала ако някой ми помогне като напише кратичко съчинение по темата или поне се опита да ми го обясни, че от учебника и както ми го обясниха нищо не разбрах!

BaffaLsc
11-07-2010, 14:15
Литературно интерпретативно съчинение
В литературно интерпретативното съчинение авторът излага личното си тълкуване на определен литературен текст. В основата на този вид съчинение е личната читателска интерпретация на литературното произведение.
Обикновено темата на съчинението се съдържа във формулировката на заглавието. По тази причина трябва внимателно да се обмисли заглавието и да се вникне в неговата същност. То може да насочва към проблем, свързан със: събитие или събития от сюжета на литературната творба; образа на литературен герой или образите на група герои; преживяванията на литературните герои; взаимоотношения между герои от творбата; нравствен проблем, заложен в произведението и т.н.
Съчинението трябва да включва следните структурни елементи:
– Основна теза (основно твърдение) във връзка с темата, поставената в заглавието;
– Подтези (микротези) – твърдения, които изразяват идеи, произтичащи от главната теза. Подтезите разгръщат основната теза.
– Аргументи (доказателства, доводи) – съждения и примери, с които се обосновават изказаните твърдения.
Примерите могат да бъдат художествени факти, елементи от съдържанието на текста. Представят се чрез преразказ, чрез цитат или перифраза. Задължителни композиционни части на литературно интерпретативното съчинение са:
– Увод – кратък и целенасочен. Може да представя подходяща за темата информация, оценка, главната теза.
Съчинението може да започне с всеки един от структурните елементи.
– Изложение – представя тезата и подтезите с убедителни доводи.
– Заключение – обобщаващ извод във връзка с поставената тема и главната теза.
Качествено е съчинението, когато не се отклонява от поставената тема, съдържанието и структурата му са изградени с ясни взаимовръзки между отделните елементи. Важни са и използваните синтактични конструкции и стилно-езикови средства, пунктуацията и правописът.
Препоръчително е да се изготви план, преди да се премине към изработване на съчинението.

ex7azy
11-07-2010, 14:25
Същото нещо го пише в учебника.. звучи много лесно ама като започнах да го пиша стана мазало.. : (

BaffaLsc
11-07-2010, 14:32
http://download.pomagalo.com/524887/umorata+ot+bezuteshnite+dni+i+kopnejyt+za+byagstvo +ot+neya+v+skriti+vopli+na+dimcho+debelyanov/?search=45929384

ex7azy
11-07-2010, 14:37
Леле мерси много.. :-)
Аз ще си го преправя да не е точно същото.. ;д
Ем търсих ама не намерих!! евала, мерси пак.. : ))

BaffaLsc
11-07-2010, 14:41
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО го напиши със свои думи..
Не го преписвай точно същото ,защото ще те хванат..
Ии пак заповядай :)