PDA

View Full Version : Глоба за нередовен пътник



Seducti0n
11-11-2010, 14:19
Така. Имам едно въпросче.Моя приятелка са я хванали без билет в градския.Не е имала в нея пари да си плати глобата и са и написали акт, в който са попълнили личните й данни, без да й дадат каквато и да е бележка. Актът е за 100 лева.Обаче е съставен без присъствието на полицай, което е незаконно. Интересува ме какво следва оттук нататък. Имате ли идея какъв е срока за плащането на тези пари, а също така дали може да подаде жалба, затова, че не е имало полицай.Знам, че е доста кофти цялата ситуация, но ако може някой да каже нещо по въпроса, ще съм ви безкрайно благодарна!

shadow4e
11-11-2010, 14:33
А тя поискала ли си е полицай? Все пак като доброволно си е дала личната карта на хора, на които не е длъжна да я показва, /май по закон не беше длъжна/,не виждам защо ще пише жалби.
Не знам в какъв срок трябва да се плати, би трябвало да го пише в закона, ако не го намериш, звъниш на 0700 13 233, то затова е този телефон.

Seducti0n
11-11-2010, 14:34
тоест, няма никакъв проблем контрольор да ти запише данните... хмм...

Seducti0n
11-11-2010, 14:36
:) явно не е. оказа се, че доста хора имат актове, но не ги плащат.

realantisocial
11-11-2010, 14:44
Зависи каква е системата за събиране на актове. Ако е чрез призовка за явяване на определено място може чистосърдечно да забрави за тоя акт.

Иначе врътката с полицай е до толкова до колкото за правене на акт се нарушава друг закон, а именно този, че личните документи могат да бъдат изисквани, за събиране на такъв тип данни само от оторизирани лица. Нямам представа дали контрольорите са сред тях, до скоро не бяха.

Seducti0n
11-11-2010, 15:04
:) и аз знам, че е така. затова се учудих на коментара на В.

Lestat357
11-11-2010, 16:48
:) и аз знам, че е така. затова се учудих на коментара на В.
Нали имаш интернет достъп, какво се чудиш? :P Отне ми около пет минути, да открия следните линкове:

1) http://www.sumc.bg/bg/transport/tarifa-i-prevozni-dokymenti/50/kontrol (контрол и санкции на нередовни пътници; СКГТ) Цитат, който те интересува теб: Контрол и санкции, член 36, алинея 1: "При отказ на пътника да заплати билет за таксуване на нередовен пътник или билет за нетаксуван пътник с абонаментна карта на електронен носител, за всяко от тези нарушения, от длъжностното лице по контрола на пътника се съставя акт за установяване на административно нарушение по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН),.."

2) ЗАНН: http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2126821377 . По-точно: "Раздел II, Образуване на административнонаказателн о производство", няма да го цитирам.

Според това, както го осмислих аз, мо-же.;] Иначе една бърза консултация с майка ти сигурно щеше да спести цялата тема.


:) явно не е. оказа се, че доста хора имат актове, но не ги плащат.
Градски транспорт се води услуга, м*ма му. Има си съответната цена. Преди няколко седмици мернах нова такава тема тук. Понеже някога, съм писал и спорил по темата, даже в този форум, реших да си го спестя.. Като са я хванали без билет, да е проявила моментна съобразителност. Например, твърди убедително, че се е качила на предната спирка (по закон една спирка можеш пътуваш без да дупчиш билет, а контролата, освен ако не е празно ПС, няма как със сигурност да знае дали не си се качил заедно с нея/него; стига да не си се разпищолил удобно някъде, нали..). Или дава колкото пари има у себе си (не ми се вярва да е нямала никакви; тогава що се качва) и се извинява възможно нааай-мило. Колкото и да са дразнещи контролите, като цяло, това е проработвало пред очите ми. Като не стане и така, предлага да 'изтегли' пари от най-близкия банкомат (все едно са малко хлапетата с дебитни). Ако и така не стане, това е положението.

P.S.: Акт са ми съставяли точно веднъж, за неправилно паркиране. Беше на стойност 20 лева, имах 2 седмици срок да го платя, платих го още на следващия работен ден. А да, още веднъж за неправилно включване в локалното на 4-ти, напълно огледална история. Има много хора, които не си ги плащат, да... Има и много хора, които не си плащат сметките за телефон, ток, парно и т.н. Това също подлежи на санкции и се води нарушение на закона.;]

adellinna
01-17-2012, 13:32
Искам да попитам съставяли ли са ви акт за нередовен пътник ? Днес ми се случи следното : прибирах се от практика , качих се във въпросния тролей за 1 спирка , контролата се беше разположил като пътник и аз изобщо не го видях . След което поиска билет или карта казах му ,че нямам , той ми каза или да му дам 10 лв или ми пише акт.Тъй като нямах в себе си останали пари ми написа акт.Попита ме дали имам лични документи ,поиска ми лична карта , записа някакви работи от нея и ми каза че мога да тръгвам. Искам да отбележа ,че ми се случва за първи път и не бях запозната с правата си като на пример ,че няма право да ми взима личната карта без присъствието на полицай! Не ми обясни къде и колко пари трябва да платя за прослобутия акт просто ми каза ,че съм свободна :? Та въпроса ми е писали ли са ви някога такъв акт,на каква стойност е , и плащали ли сте я изобщо ? Благодаря предварително на отзовалите се :) (пиша го като коментар ,защото се регистрирах току-що и не зная как да направя своя тема :( )

bloodyF
01-19-2012, 11:59
първо, темата е стара
второ, ти тъпа ли си, та си даваш Л.К. на непознати? Тя се дава само на полиция и лица, които имат право и основателна причина да ти я ползват (банки, общината и пр.)
според мен, няма нужда да го плащаш..кой знае колко хора имат такива..