PDA

View Full Version : не-топла тема



Sham
11-11-2010, 20:07
Какво за вас е постмодерното?
В какво се изразява, къде, etc...

Какъв е човекът в една постмодерна действителност?
Какъв е идеалният човек -||- ?
Какви са (неговите) стратегии за оцеляване -||- ?
А вашите?

...

gandalfepi4
11-11-2010, 20:13
постмореднизъм е това което сполетява човек който започне да мисли филососки мисли за незначителни неща.

лекува се с отнемане на компа и студен душ или в идеалния случай с пращане в природата да се оправя сам за седмица-две. доста помага за избистряне на съзнанието и оттърсването от такива глупости 8-)

Sham
11-11-2010, 20:35
да, според мен (и) това е характерно за постмодерната ни действителност

jghgh
11-11-2010, 20:52
^Мда, обаче под злобнодневен постмодерзнизъм може да се разбира просто постмодернизъм.-> Микс от всички наболяли проблеми от всички досегашни епохи.

Поне аз с това асоциирам постмодернизма, а не с буквалните му рожби в изкуството, тип следшественици на Верлен и още по-"шокиращи"..

realantisocial
11-11-2010, 20:52
Има две думи, които са термини, но в българския речник се използват с негативно значение.
Първата е консерватор и консерватизъм, а втората е пост-модернизъм.
:D

Sham
11-11-2010, 20:58
^^абсолютно

ще поясня, че да продължи темата:
постмодерна (дори постпостмодерна) е съвременната ни действителност, в случая понятието е без значение, може да се задраска. питам за нашия свят и сегашните хора.

realantisocial
11-11-2010, 21:07
пост-модернизъм.
:D


В България има друго значение това... преди 20-ина години, когато падна предишния режим и настана една много любопитна ситуация. Всички бяха свободни, модерни и про-американски настроени, но имаше една лека продоволствена криза, която изискваше да пазаруваш продукти от първа необходимост с купони.

Това беше и българският пост-модернизъм - всички бяха модерни (гледаха американски филми, слушаха свободно западна музика и живееха в демокрация), ама се постеше яко, защото нямаше и кренвирши.

:lol:

Та, затова и наблюдаваме такова негативно възприемане на термина - просто като го чуят и доста интелигенти им престъргва стомаха на гладно, защото изгубиха приятните заплатки от културните ведомства, та се наложи да се прехранват като пишат текстове за чалга песни. :lol:

Колко тематично.. 21 години и един ден след промените.

NomNomNom
11-11-2010, 21:10
И ще си останеш само с питането.
Не можем да правим обобщение върху толкова широг кръг от хора. Едно е да оцеляваш на улицата, друго - сред пуберите , трето - сред предходното поколение.
А и зависи какво се има в предвид под оцеляване - да поддържаш съществуването си или нещо от рода на "доброто" , "детското" , "човешкото" в себе си да не загубиш .
И понятието "идеален човек" първо е недефинирано, второ - някой би казал , че е некоректно , защото в себе си съдържа оксиморон (идеален за някои се свързва с безгрешен, пък самият факт, че си човек те прави грешник според християнството, следователно няма идеални хора).
Има нещо което ми пречи да отговоря нормално в тази тема. Сигурно е натежаващата ми (от умора) глава.

IrrieSkyline
11-12-2010, 08:50
Относително.

w0sh
11-12-2010, 10:10
Постмодернизма е загубата на човека в собствените му илюзии, идеята,че смисълът е в безсмислието и още един тон глупости, които са плод на скучаещото човешко въображение през периода на новото време

Пример е изложбата на този Деймиън Хърст (на която за жалост ходих), където са изложени бездарните му картини, на които претенциозни хора придават значения, без те да имат такива.

Постмодернизмът е течение в изкуството. Не знам защо му придадохте толквоа философски и ежедневен заряд.

Sham
11-12-2010, 12:52
същинската идея на постмодернизма е схващането/усещането/убеждението, че вече всичко (което е можело да се открие) е открито, а на нас ни остава да подреждаме различни комбинации от вече съществуващи елементи.

от тази изходна точка ми се щеше да започне дискусия, не, ами просто да чуя различните себеусещания на един и друг от вас/нас. за мястото, за/на смисъла, хоризонти, предусещания за бъдещето, прочее...

//изкуството и животът са пряко свързани и се ръководят едно друго, откакто свят светува, та в този смисъл мисля, че формулировката ми е уместна

и по повод поста на w0sh:
това, че опитваме да намерим смисъл там, където той отсъства, един вид да придаваме значения на незначими неща, доколко е свързано с изчерпването на смисли и своеобразното ни изгубване, и кое предвещава другото, къде е началото...

//такива неща, ако ви звучи твърде отнесено, просто заключете/изтрийте темата, такова ми е настроението и съм му се отдала:Д

w0sh
11-12-2010, 15:21
Не е изчерпване на смисли, нито изгубване на стари/намиране на нови.

Това е повод на човек да се отличи от масата търсейки оригиналност и внимание чрез провокация. Постмодернизмът често се среща темата за безсмислието, еднаквостта. В ежедневието е толкова лесно човек да загуби чувството за личност и това, с което се отличава.

Joc
11-12-2010, 22:31
лечението е по 2 начина - БАЧКАНЕ или пиене/друсане/безразборен секс.


тваЙ мейна...

ти си бил голем доктор бе 8-) :lol: :booooomb: