PDA

View Full Version : Три въпросчета относно "Дон Кихот"



Sisito941
11-13-2010, 17:37
Здравейте! Имам няколко въпросчета,на които трябва да отговоря.На някои успях,но на тези,които ще напиша не съм..Моля ви за малко помощ :)

Какво значение има фактът,че Сервантес поставя един до друг двата образа-на рицаря и на оръженосеца?

Как авторът допълва представата за двамата герои чрез речта им?

Защо все пак Санчо Панса върви след Дон Кихот? Какво е влиянието на рицаря върху оръженосеца?
:)

ImmortalSportFreak
11-13-2010, 18:12
Ще се опитам да ти напиша накратко колкото да се ориентираш... после ти ще се аргументираш.

1.Сервантес съпоставя образа на рицаря и оръженосеца като антиподи и двойници,защото те различават 2 типа човешко поведение.Антиподи са,защото при действията си Дон Кихот понякога върши неразумни неща,които водят до тежки последствия,а Санчо се опитва да го връзуми и да накара рицаря да осъзнае,че враговете срещу които се изправя са илюзорни..

2.Чрез коя реч?Не е ли уточнено? Защото примерно ако става дума за речта на Дон Кихот пред козарите-той изразява уважението си към хората в миналото(нарича това време "златен век"),как всичко са деляли помежду си и т.н. ... :-o

3.Санчо върви след Дон Кихот,не защото е толкова жаден за приключения като господаря си,а иска да спечели обещания му от него остров.Верният оръженосец иска да се извиси и да изпълни мечтата си.. Влианието на рицаря върху оръженосеца е огромно.Понеже господарят на Санчо изпитва любов към хората,той учи верния си оръженосец да бъде състрадателен,справедлив,д а помага на страдащия човек.. Дон Кихот е грижлив към приятеля си и го учи как да се грижи за жена си и за себе си,за да се чувтва добре.

Дано съм ти помогнала.Помисли,допълни и анализирай отговорите си.Успех

Sisito941
11-13-2010, 18:16
Благодаря ти за бързите отговори! А относно въпроса за речта-ами не е уточнено..

Sisito941
11-13-2010, 18:20
Как е замислен образът на оръженосецът и какво развитие търпи първоначалният замисъл?

Написах ето това,вярно ли е?А някой ако има желание може и да допълни нещо? :-o
Оръженосецът е духовен син на Рицаря на „печалния образ”. Санчо научава много от уроците по мъдрост, честност, доблест, човечност, които рицарят му дава.Промяната у Санчо се усеща най-осезателно в дните на неговото губернаторство. Той издава мъдри наредби, налага справедливи наказания, издига на почит благоприличието и честността, грижи се за бедните, но и не забравя потеклото си. Остава си Санчо Панса, този, който не може да обуздае естествените си влечения - „тъй като коремът поддържа сърцето”. Санчо има реална представа за възможностите си и сам се отказва от управлението, разбирайки истината, че свободата е най-голямото човешко благо: „Сторете ми път, сеньори, и ме пуснете да се върна към предишната си свобода... Не съм да бъда губернатор... Добра си е жабата в гьола... Всеки трябва да върши работата, за която е роден. ”

ImmortalSportFreak
11-13-2010, 18:25
^^ Да,добре е този отговор.

Що се отнася до неуточнения въпрос ако искаш не го пиши,ако искаш дай пример за някакви речи,които са "важни" така да се каже(придобива се представа за героите..)... (включително примера,който аз ти дадох)

Sisito941
11-13-2010, 19:31
Аха добре..Ами благодаря ти отново! :-) :-)

ecstazy
11-13-2010, 19:37
Еваала! Една от малкото хора, които пишат Дон Кихот, а не Донки Хот =D>