PDA

View Full Version : въпроси относно спрежението в немския (спешно)



a1a2b3v
11-16-2010, 14:01
Значи имам няколко въпроса относно спреженията в немския. значи знам че по принип логиката е нещо от рода на : (ще използвам глагола spielen)

Значи до колкото разбрах премахва окон4анието -en от инфинитива и се добавя съответното кончание за съответното лице :
ед.ч.

spielen
1.ich spiele (-e)
2.du spielst (-st)
3.er(sie,es)spielt(-t)
мн.ч.
1.wir spielen (-en)
2.ihr spielt (-t)
3.sie/Sie spielen (-en)
Така това трябва да го знам ама има някои разлики в спреженията...
Например:

Sein
1.ich bin
2.du bist
3.er(sie,es) ist
мн.ч.
1.wier sind
2.ihr seid
3.sie/Sie sind

Та искам да разбера каква е логиката и защо глагола Sein се променя по този начин при спрежението си или просто трябва да го приема за даденост ? И още искам да знам има ли още такива отклонения от правилата за образуване и кои са те?

anonymous708973
11-16-2010, 15:53
Премай го за даденост.
Не се сещам за други такива в момента, ама сигурно има. :)
При модалните глаголи например първо и трето лице единствено число са еднакви.

Claymore
11-16-2010, 15:58
[i]Въпроса ти е просто...необмислен. Как така защо става така?! Защото и в българският език си имаме
Аз съм
Ти си
Той, тя, то е
и т.н., както те променят глагола Sein
Относно тези "отклонения" - ще има някои, например haben, k

anonymous708973
11-16-2010, 16:00
Ъъъ, "haben" пък точно се спряга по всички правила!

Claymore
11-16-2010, 16:07
Ъъъ, "haben" пък точно се спряга по всички правила!

Като изключим факта, че в ед. ч. - 2-ро и 3-то лице b липсва, да, но иначе...не :)

anonymous708973
11-16-2010, 16:09
Туй за промяна ли го броим?
Щото промяната в спрежението на haben е съвсееем различна от тази при модалните глаголи.

Иначе се сетих за lassen. Там пък получава умлаут. Не се притеснявай, спрежението е елементарно.

gofeto917
11-16-2010, 16:13
Това не е математика, че да се разбира, език се учи наизуст, особено в началото, специално пък немския почти при всяко логично правило има адски нелогично изключение, и много често изключениета, които се учат наизуст са повече от правилата, които имат логика, колкото повече го учиш тоя език, толкова повече ще се сблъскваш с, както аз я наричам "немска логика". Тя няма разбиране, а заучаване ( за съжаление).

a1a2b3v
11-16-2010, 16:21
То, че не е математика не е, но изобщо не съм свикнала в тази липса на логика... като цяло немския ми се струва много сложен с всички тези правила.


PinkPan7her, Claymore мерси за отговорите, ако се сетите за още нещичко моля ви пишете :-) :-)

anonymous708973
11-16-2010, 16:54
По-труден е от английския, но ще свикнеш.
Прекрасен език е!

Claymore
11-16-2010, 16:59
Туй за промяна ли го броим?
Щото промяната в спрежението на haben е съвсееем различна от тази при модалните глаголи.


там промяната не е така значителна

a1a2b3v
11-16-2010, 17:37
По-труден е от английския, но ще свикнеш.
Прекрасен език е!

Да определено е много по-труден от английския като се започне с това der, das и die което трябва да се помни за всяко съществително и граматиката... а на мен още от сега ми е трудно, чудя се какво ще бъде по-натам . :-D :-D

Иначе звучи много яко като произношение, така че се надявам да успея да го науча, доколкото е възможно. :) Ама предполагам, че с времето ще свикна. :)

webmast3rche
11-17-2010, 00:00
Аз пък уча немски от 6 години .. 5,6,7,8,9,10 , но произношението не ме кефи.. на английския е по-яко!

xoxi
11-17-2010, 05:01
Да определено е много по-труден от английския като се започне с това der, das и die което трябва да се помни за всяко съществително и граматиката... а на мен още от сега ми е трудно, чудя се какво ще бъде по-натам . :-D :-D

Това за сега е най-лесното. По-късно тези der, die, das ще се превръщат в dem, den, des.. и е още по-объркващо, но няма да имаш проблеми ако си слушаш в час и учиш граматиката.
Иначе не търси логиката в езика. Наистина има логика в някои неща, но ако разчиташ винаги на нея, няма да успееш да се справиш с ученето. Учи всичко на изуст :)

JackSparrow
11-25-2010, 15:03
глей ся :
идеш тука - http://www.vocabulix.com/konjugation/Deutsche-Verben.html и си избираш кой глагол, в кое време да се спрегне. глаголите са в инфинитив тука.
pr

a1a2b3v
11-25-2010, 19:38
[quote=JackSparrow]глей ся :
идеш тука - http://www.vocabulix.com/konjugation/Deutsche-Verben.html и си избираш кой глагол, в кое време да се спрегне. глаголите са в инфинитив тука.
pr

rexnx01
11-26-2010, 10:42
Виж сега, ако искаш да разбереш абсолютно всичко в немския, като например това склонение на sein, трябва да си или с роден език немски или да си звършил фиология, като дори тогава не е много сигурно. Спрежението на sein се обяснява с факта, че той е смесица от два глагола от старонемски. Това ти стига. Учиш го наизуст. Сега пък съм сигурен, че ако все още не се питаш дали няма правила за der, die, das, скоро ще почнеш и тях да издирваш само че те се прилагат за много малка част от думите. А бе, с две думи, учи и не питай. Ей т'ва е немски! :D :D

adito23
01-14-2012, 17:28
Аз искам да попитам, когато спрягаме примерно schreiben в 2л.ед.ч пишем Du schreibst или Du schreist защото в 1л.ед.ч. е Ich schreibe (ако не се лъжа)

adito23
01-14-2012, 17:30
Аз искам да попитам, когато спрягаме примерно schreiben в 2л.ед.ч пишем Du schreibst или Du schreist защото в 1л.ед.ч. е Ich schreibe (ако не се лъжа)

Нямам нужда от хора, които ми казват, че ме обичат, но ме търсят само като им трябвам за нещо.

adito23
01-14-2012, 17:30
Аз искам да попитам, когато спрягаме примерно schreiben в 2л.ед.ч пишем Du schreibst или Du schreist защото в 1л.ед.ч. е Ich schreibe (ако не се лъжа)

Нямам нужда от хора, които ми казват, че ме обичат, но ме търсят само като им трябвам за нещо.

Fiction7577
01-14-2012, 17:32
Du schreibst.

irrationalDecision
01-14-2012, 19:35
Има още глаголи като посочения горе lassen, при които има промяна в гласната при спрежение.Такива са тaka наречените starke Verben, при които има промяна в основната гласна при спрежение във 2 и 3 лице единствено число.В множествено нещата вече са си стандартни.
geben,lesen,fahren, nehmen,brechen, erschrecken, essen,fressen, messen,gelten, stechen,treffen,tretten,sterben,vergessen, werfen,sehen, befehlen,halten, laden,schlagen,schlaffen,waschen,tragen, halten,graben,backen, blasen,saufen,laufen...и още други.
Отделно, малко по-различно изглежда и спрежението на глаголи, при които основата завършва на s,ss,x или z, като tanzen,heissen, rasen.
Не трябва да се забравят и особеностите в спрежението в 1л, ед.ч на глаголи, завършващи на eln и ern като klingeln, lächeln, schaukeln, verdunkeln, fördern, sichern и т.н.
Всичко това се учи, по-скоро се наизустява, въпреки, че с времето човек почва сам да ги усеща нещата.

Alienor
10-31-2012, 13:31
Глаголът "sein" просто е неправилен глагол и е извън всяко правило. Не търси логика, просто го научи. Във всички останали случаи обаче логика има. На времето си мислих, че немският е най-неподредения и най-нелогичния език. Напротив. След дълги години занимания с него установих, че всички правила си имат своята логическа нишка. Един съвет: не учи нищо наизуст, освен изключенията. Първо разбери правилата и се научи да ги прилагаш, а не да ги зубриш като папагал. Език се учи с разбиране. Думите винаги можеш да ги намериш в речника, но ако не знаеш правилата как да ги спрегнеш и "смачкаш", как да ги подредиш в едно изречение, никога няма да се роди читава мисъл - а това не се зубри, това се разбира и се учиш да го прилагаш :)

Alienor
10-31-2012, 13:32
това са два различни глагола: schreiben (пиша) и schreien (викам, крещя)