PDA

View Full Version : СПИН - помощ за проект



SwedishMan
11-19-2010, 18:27
Във връзка с международния ден за борба със СПИН се захванах да правя проект на тази тема. Предполагам, че с откриване на информацията ще се справя, но ако знаете някои по-интересни факти ще ми е много полезно. Другият ми и основен проблем е снимковият материал. Казаха ми да има повечко снимки, но аз не се сещам какви снимки мога да сложа... обръщам се към вас за помощ :) Благодаря ви.

semantics
11-19-2010, 19:26
Готов си.

shadow4e
11-19-2010, 19:42
То пък семантикс се е разписал. Явно темата приключи. :Д

И все пак точон пък картинките не са никакъв роблем, ако е училищен и не ти трябват авторски права - в гуугъл имиджис има предостатъчно. А информацията по темата е толкова много и толкова лесно достъпна, че остава само хората да имат желание да се информират. :)

cherinka
11-19-2010, 19:49
хей сега ще дойде terrorclub и ще ви разясни всичко набързо 8-)

semantics
11-19-2010, 19:50
Само бих добавил нещо, което намирам за важно: по подобни проблеми, точно поради прекалено многото и лесно достъпна информация и безкрайни мнения, много лесно казусите се изкривяват до неузнаваемост и като резултат на чисто социално ниво проблемът се изостря.

SwedishMan
11-19-2010, 20:47
Мисълта ми беше дали е добра идея да сложа снимки на болни хора, защото за друго не се сещам...

semantics
11-19-2010, 20:59
Не е добра идея. От показване на подобни неща полза няма - за никого. Това е сигурно.

semantics
11-19-2010, 21:52
Не мое да е конспиративна теория и да не е истина, нали?

В момента гледам филма. Преди да коментирам друго, държа да отбележа какво ми прави впечатление: онези, защитаващи тезата, че ХИВ съществува и може да се диагностицира в човешкото тяло говорят разсеяно, разколебано, камерата леко трепти, а при единия от тези, които видях дори снимките са навън, шумно е, има вятър и зад човека има много клатещи се листа; онези, защитаващи тезата, че ХИВ е блъф, са винаги на закрито, при пълна тишина, камерата е напълно статична, говорят много уверено; а, и също, въпроси от интервюиращия се задават само на защитниците на първата теза.

Това държах да го напиша, докато гледам, за да не го забравя. Ще редактирам мнението после пак.

Какво друго ми направи впечатление: на едни места показват нещата черно на бяло - например при цитати от двата най-популярни скрийнингови тестове, и това е добре; на други места обаче доказателствената част куца - попърса бил "химически много сходен с медикаменти", потискащи имунната система... колко сходен? как сходен? Не прави смисъл лекар да ти предпише нещо, което да потисне имунната ти система.

semantics
11-19-2010, 22:27
О, за раковите заболявания мога да те уверя, че се изливат ПОНЕ толкова пари, колкото за ХИВ/СПИН. За Хепатит си прав - бедата при него е, че е излечим, но безотговорността при него е от критична важност.

Филмът не е за изхвърляне, но за човек като мен е доста трудно да се гледа. Отдал съм последните пет години от живота си в тази сфера на превенцията и също съм си задавал подобни въпроси, които, да, са интересни и провокативни, но в същото време някак не ме удрят толкова в окото на фона на всички хора, живеещи с ХИВ, които познавам - пет или шест човека. И те са минали през описаните във филма емоции, но не са се самообрекли, а дори напротив - изключително жизнени и готини хора, които обаче в същото време приемат лекарства и работят с други като тях.
Същевременно се чувствам предизвикан да разговарям с хора от областта - епидемиолози, от сферата на публичното здраве или други медици. Сериозно си мисля да издиря тоя-оня и да ги питам.

Впрочем, частта с майката и детето е покъртително зле. В момента, в който тя обяснява как е давала лекарството, ситуацията яко, ама яко издиша.
Хареса ми обаче това накрая, че не трябва да има "моя и твоя страна" по въпроса, а "про-" и "анти-" трябва да се обединят, за да разрешат мистериите около темата. Същевременно филмът не дава шанс на двете страни по равно.
Иначе филмът е полезно да се изгледа, но както казвам за всички филми, представящи конспиративни теории (или подобни) - ако повярваш на 100%, значи нищо не си разбрал. Точно защото "винаги трябва да се съмняваш".

semantics
11-19-2010, 23:05
Относно Африка - две неща:
Изнасилването на девственица на важи за РЮА - другаде беше, но не помня къде. Вярването обаче не се изчерпва с това - стига се дотам, че според онези, колкото по-млада е девственицата, толкова по-вероятно е да се излекуваш; в резултат на което са се случили немалко изнасилвания на невръстни бебета.

Другото, което исках да кажа, че също адски фрапиращо.
Преди една година, на една обучение, треньорът ни тогава беше от UNFPA с доста голям опит и видял какво ли не. Не помня по какъв повод ни разказа за своя мисия в Гана, където по незнамсикаква причина трябвало да посети родилен дом (разбирайте схлупена барака). Там разговарял по нужната работа със социалния работник от дома, но докато разговаряли, въпросният ганиец разгръщал грамадна книга, в която се записвали имената на майките и родените деца, минали през "заведението". На нашият човек му направило впечатление, че едни имена на майка+дете са написани с червено, а други - с черно - без някакъв ред, просто едни така, други така, били горе-долу 50/50. Зачудил се, защото това е доста странна практика и попитал ганиеца какво означават с червено и какво - с черно. Ганиецът казал, че с червено отбелязват майката и децата, живеещи с ХИВ.
Като се замисля, може и да не беше Гана страната, но въпросът е, че държавата няма пари за лечение на никого, нито каквито и да е било услуги. Като резултат във въпросната страна 47% от населението живее с ХИВ, което е без малко всеки втори...

SwedishMan
11-20-2010, 13:06
И все пак какви снимки предлагате да представя?

WinstonSmith
11-20-2010, 17:12
Не те съветвам да залагаш на "гнусотии". Или ще отвратиш аудиторията си, или ще я доведеш до състояние на фалшиво състрадание, от което няма да има полза.

SwedishMan
11-25-2010, 18:40
И така, последен зов за помощ ;д
По-конкретно какви снимки е удачно да сложа?