PDA

View Full Version : Властелина па пръстена - Толкин



Ambro
11-19-2010, 20:00
Абе да попитам знам, че филмите ,,Властелина на пръстена" са 3, мисля да си купувам и книгите ама не знам те 3 книги ли са или е само една ? Айде някой дето е чел и разбира да ми отговори :) Благодаря предварително :)

semantics
11-19-2010, 20:11
Книгите са три и може поотделно да ги вземеш, може и в едно издание. Зависи колко луксозен вариант си търсиш. За мен е по-яко да са три.

Но един съвет - не започвай с "Властелина"!

Започни със "Силмарилион", след това "Хобит" и едва след това "Властелина". Това е логичната последователност и ще ти даде възможност да разбереш цялата красота и "пълнота" на Толкиновия свят. Също и да разбереш колко бледнеят филмите.

Ambro
11-19-2010, 20:53
Благодаря за отговора, а ,,Опасното кралство" към поредицата ли е ?

w0sh
11-19-2010, 21:45
Благодаря за отговора, а ,,Опасното кралство" към поредицата ли е ?

не.

Към вселената средната земя са : Силмарлион, Недовършени предания, Децата на Хурин, Хобит, Властелинът на пръстените

Nam3less3
11-19-2010, 23:06
Вземи си ги от издателство "Бард", там освен самите повествования има и приложения, карти и т.н.
Даже имам и една "Енциклопедия" на света на Толкин от един руснак 8-)

Wildchildd
11-20-2010, 10:28
Аз мисля, че ако започне със "Силмарилион" има опасност да не прочете другите... :)
+1 Съгласен.

Прочети Хобит и Властелина, ако се зарибиш много няма как да не прочетеш и "Силмарилион".

Ambro
11-20-2010, 13:12
Тъкмо гледах в Хеликона книгите, има някаква промоция Хобит и Властелина за 25 лева, а иначе само Властелина е 24.90 :D

WinstonSmith
11-20-2010, 15:29
Зависи от изданието. Аз ги имам трите части по отделно и мисля, че е доста по - удобно от това да носиш онази тухла.

И съм съгласен с manliftingbanner. Доста вероятно е вместо да се запознаеш със света на Толкин, Силмарион да те отблъсне от него.

semantics
11-21-2010, 12:52
Бе къв му е толкова проблемът на Силмарилион, само аз ли не разбирам?

Wildchildd
11-21-2010, 17:26
Бе къв му е толкова проблемът на Силмарилион, само аз ли не разбирам?

Няма проблем, просто не е подходящ за запознаване със света на Толкин.Според мен.

semantics
11-21-2010, 17:38
Силмарилион е тегав за четене, особено в началото и за незапознат човек - факт (макар че го намирам за страхотна красота). Същевременно наистина няма по-логичен старт, за да се влезе адекватно и в света на Толкин, и в стила му, и пр. - това пък според мен. От гледна точка на последното го препоръчвам.

Ambro
11-22-2010, 19:54
Купих си книгите, последно със Силмарилион ли да започвам или с Хобит ? :)

semantics
11-22-2010, 20:05
Pick one.

Nam3less3
11-22-2010, 20:30
Купих си книгите, последно със Силмарилион ли да започвам или с Хобит ? :)Хронологично е Силмарилион(те са няколко части в него, почни по ред както са написани)-Недовършени предания(първата половина)-Хобит-Властелинът. Но и с Хобит да почнеш не е проблем.

iLovePussyJuice
11-23-2010, 01:28
струва ли си да се прочетат? :-o

semantics
11-23-2010, 06:22
Разбира се - винаги си струва човек да прочета още една хубава книга.

Тези можем да ги наречем хубави, защото определено са минали изпитанията на времето, по един нелош начин минаха изпитанията и на комерсиализма (доколкото това беше възможно) и в края на краищата "Властелинът" е една от най-продаваните книги на всички времена.

Фентъзито като цяло не е за всеки, защото си е специфичен жанр, но така или иначе Толкин не е фентъзи в класическия смисъл на понятието. Бих казал, че е ценно човек да знае за какво иде реч в неговото творчество. Той наистина е изключителен писател.

ArrowsOfDeath
11-23-2010, 08:48
И колко месеца ще отнеме прочитането на всичко? И успявате ли да запомните толкова много информация? Да речем, познайте коя героиня е това 8-) "Тя е носителка на един от трите Елфически пръстена - Нения, пръстенът на водата и е родена във Валинор през годините на двете Дървета. Идва в Средната земя заедно с братята си в първата година от Първата епоха. Тя е най-малкото дете и единствената дъщеря на Финарфин."

SolemnityOfDeath
11-23-2010, 09:06
Силмарилион е най-хубавата книга на Толкин, който не харесвам особено като цяло. Най-пълнокръвна и разгърната, макар и може би малко по-отнесена и заплетена.

^ След като прочетеш две фентъзи поредици (Колелото и Малазанската), в които главните + второстепенни герои наброяват стотици (специално в колелото май бяха към 900/1000), такива неща не ти правят впечатление. 8-)