PDA

View Full Version : Мои наблюдения



Serseri91
11-19-2010, 22:12
Тъй като си нямам работа, по цял ден си търся интересни неща да правя.И в последно време почнах да обръщам внимание на един детайли, които никой не забелязва (освен мен 8) ), да ги анализирам и стигнах до няколко ... хммм .. разкрития, да ги наречем.Сега ще пиша за супермаркета, а за бъдеще мисля да продължа с ресторанти, барове и др.

Първото нещо, което срещам, след като вляза в маркета, са плодовете и зеленчуците - всичките хармонично подредени, блестящи и вкусно изглеждащи.Дори да не си там за плодове, трудно е да ги пропуснеш.
Следва един просто изглеждащ, но доста сложно построен лабиринт.Купувам си килограм ябълки и продължавам по главната пътечка, но така и не стигам до същинските продукти - хляб, млечни и т.н.(ясно е кои са).Малки кошчета с "изгодни" продукти са поставени насред главната пътека, така че да създадат тесен проход през който трудно се минава с количката (иначе казано те забавя) и тук отново са подредени несъщински продукти, които грабват окото и си ги буташ в кошчето.
Районите, където има по - скъпи, но отново ненужни, продукти, са постлани с по - малки на размер плочки.Това води до по - често щракане колелата на количката, което пък от своя страна заблуждава, че се движа много бързо и забавям темпото.
Това са неща, предназначени да те карат да се движиш по - бавно т.е. да разгледаш всичко изложено.

Предполагам всеки е забелязал, че точно на касата са всичките снаксове и сладки и всичките са подредени по долните рафтове и за това ще го прескоча.

Храната е разпръсната по целият магазин.Почти във всеки супермаркет хлябът е на дъното на най - забутания коридор.Не всички млечни продукти са на едно място.Захарта, брашното и солта са до, или срещу, кексчета/друг вид сладки.
И забелязах, че местата на продуктите се променят периодично.Още един начин да ме забавят в търсене на нужното и "бутане" на ненужното в кошчето.

Иии .. имах още нещо наум, но го забравих 8-)

Това са мои наблюдения, но може и да си внушавам :P То е ясно, че си играят с нас на подсъзнателно ниво, но дали това са примерите - не знам :D

semantics
11-19-2010, 22:18
Разбира се. В сми, правилни са ти наблюденията.

Адмирации за това, че ти правят впечатление тези неща.

Pliok0019
11-19-2010, 22:59
Да така е. Още малко от мен.

Рафтовете, до които погледът ни достига най-лесно, обикновено предлагат най-скъпите стоки. Снаксовете, шоколадите и прочее са на достъпно място за децата и около тях има най-много цветове.

term0t0
11-20-2010, 05:31
мисля че ти трябва да отговориш

dani4ka97100
11-20-2010, 06:59
Не се бях замислила в/у тези неща..мерси че ме светна.. :---) :---) :---)

StolenBliss
11-20-2010, 13:04
Да, това е част от маркетинга. Трябва да се постараят да ни 'завладеят' без да се усетим, но пък не мисля, че това присъства във всеки супермаркет. Много зависи от хората които следят за тези неща. Според мен в много от супермаркетите нещата са така разхвърляни не нарочно, а защото не съумяват да ги подредят както трябва. Не знам :)

cherinka
11-20-2010, 13:22
айде са някой да обясни защо аналните лубриканти и презервативите са до вафлите и дъвките на касите http://kachi-snimka.info/images/jdv1288530418h.gif
от всичко, изброено до момента, само това ми е направило впечатление...

Wits
11-20-2010, 16:31
айде са някой да обясни защо аналните лубриканти и презервативите са до вафлите и дъвките на касите http://kachi-snimka.info/images/jdv1288530418h.gif
от всичко, изброено до момента, само това ми е направило впечатление...

Да бе, не съм само аз. :D

Така или иначе по тази тема има изписани цели книги. Ако на някой му се чете: http://www.cracked.com/article_18805_5-ways-stores-use-science-to-trick-you-into-buying-crap.html

semantics
11-21-2010, 12:55
^Мисля да те изненадам и да ти кажа, че съм доста съгласен. Стига да си склонен да ми повярваш.

Миналата нощ с едни комити у нас бистрихме системата и са ми пресни усещанията просто. Те са без работа вече два месеца, а са ебати интелигентните и кадърни момчета. Наистина е безумие...

semantics
11-21-2010, 17:49
Ако някога съм защитавал нещо, то това е мъртвородената идея на демокрацията, колкото и много дефиниции да има на понятието. За беда, живеем в капитализъм, които уж естествено се прикрепва към демократичното общество, но всъщност го убива. Демокрацията я има само в приказките на политиците - няма я във вярванията на хората, защото няма шанс да пробие. А умереният капитализъм, при който конкуренцията би трябвало да е здравословна и всеки да получава според труда, усилията и развитието си - това е толкова утопично, колкото и демокрацията.

Осъзнавам тези неща в последно време и истински се гнуся, защото ситуацията започва да става критична.

И супермаркетът ми е последната грижа в цялата тая мизерия, на фона на поредната пародия, която се случи покрай Софийски, например. В сми, слабо ме вълнува, че някой се опитва да ме манипулира на психологическо ниво в магазина. Вълнува ме фактът, че все по-малко ми стига акълът какво друго, освен сериозна размирица може да накара ония ахмаци от парламента да си размърдат задниците и мозъците и да свършат нещо смислено. А уж живеем в демокрация и всеки е свободен да изрази мнението си, когато усети, че е манипулиран...