PDA

View Full Version : Проблем с монитор NEC LCD73V



FaTaLn0t0_LaDy
11-20-2010, 20:27
Здравейте, проблема ми е такъв, че постоянно ми изкача менюто на монитора за настройки на контрастите и т.н. Първият път се включи на яркостта и я смъкна до 0% след това излезе и започнаха да се превъртат иконите на менюто.. все едно някой друг натиска копчетата на монитора....
също така наскоро забелязах, че когато монитора ми заспи и постоянно ми излиза съобщение на екрана "No signal", но когато размърдам мишката екрана се връща...
Някой има ли представа от какво се получава това? Възможно ли е да е от захранващия кабел? Ако някой има някакви идеи, ще съм много благодарна :)

minus273dot15
11-21-2010, 04:49
Кабела(захранващият и VGA/HDMI/DVI) няма никаква връзка с менютата на мониторите. По принцип основните варианти за такава повреда са два.

Първи вариант(по-малко вероятен): Механична повреда.

Копчетата са "заседнали"(получава се от грубо натискане, замърсяване и т.н.) и при лека вибрация отчитат че са натиснати.

Втори вариант(по-вероятен): Повреда на управляващата схема.

Управляващата схема не е нищо сложно като цяло - купчина резистори, транзистори и кондензатори. Един(или повече) е сгънал тетрадката и обърква ситуацията.

Как се ремонтира нещо такова:

Ако сме късметлии, имаме гаранция и си я ползваме. Ако не, то тичкаме до близкият сервиз за компютри/телевизори.

Първият вариант включва разглабяне и почистване. Ако има видими поражения върху контактните площи(ей колко сложно звучи 8-) това е самото копче, механизма под него и мястото на което осъществява допир със схемата за управление) се подменят/отремонтират.

Вторият вариант отново включва разглабяне. Замерват се всички елементи на управляващата схема и се подменят дефектиралите. Може да се подмени и цялата, ако е възможно да се намери същата управляваща схема. Толкоз.

За съжаление цената и на двата ремонта е в рамките на 25-50 лева.

Cybershot
11-21-2010, 07:29
^ как ще им дам 25-50 лв...
Сигурно някой кондензатор се е подул. Вземам му характеристиките и отивам нов да си купя (някакви стотинки). Хващам пуялника и започва операция "запояване" (щом преди време едни интегрални схеми тръгнаха след запояване, трябва и това да тръгне)

FaTaLn0t0_LaDy
11-21-2010, 09:19
Благодаря ви много за отговорите... за жалост гаранцията ми изтече по-рано тази година ... то винаги така става някакъв проблем се появява след като изтече гаранцията :? за сега уж спря да се появява .... но другата седмица ще го занеса на ремонт .. пък да видим колко пари ще ме одрънкат ;)