PDA

View Full Version : Тест за HIV- след колко време излиза резултатът?



Princessani
11-21-2010, 07:42
след колко време ти е готов резултата като се изследваш.Аз мисля да ходя ,но много ме е страх (имала съм контакти с повече от един мъж ) много ме е страх .Никога не съм ходила ,но мисля да утида.Къде в град Габрово е възможно това ?

Липсва описателно заглавие!
kalpazanka

Reaper93
11-21-2010, 08:35
Аз ходих безплатно в даскало, за 5-10 мин. ми казаха резултата.. ;)
Също ми казаха, че не се хваща само като спиш с някой, ами и от зъболекар, пиърсинг и т.н.

kalpazanka
11-21-2010, 08:49
Къде в град Габрово е възможно това ?
Болница имате ли? А клинична лаборатория?

Ако са подобните на тест за бременност тестове, резултатът излиза веднага.
Ако е ELISA, до няколко дни.
Western blot, доколкото знам, се прави в националната потвърдителна лаборатория. Отнема няколко дни.
IFA- засича антитела. Пак до няколко дни резултатът би трябвало да е готов.
PCR- също няколко дни. Бонусът е, че засича нуклеиновите киселини, били те РНК или ДНК.

yupaa03
11-21-2010, 23:16
Има експесни тестове, които отчитат веднага - правят реакциа антиген-антитяло и дават резултат веднага. Другите тестове, които ти изброиха са по-бавни, но по-точни, но обикновено се правят само след положителен експресен тест. Уловката при всичките е, че за да дадат реален резултат трябва да са минали 1-3 месеца от съмнителния акт, преди това просто ще дадат отрицателен резултат, независимо дали има зараза или не.
За изследване - потърси в нета за КАБКИС - най-близкия до теб е в Търново. Това е мацка и друг път само с презерватив!

Stef93
11-22-2010, 17:47
Първото което трябва да потърсиш е Кабинет за Анонимно и Безплатно консултиране и изследване на СПИН (КАБКИС).
Тестът ,който ще ти бъде направен първо ще е ELIZA 1,при необходимост след това се преминава на друг тест ELIZA,следва вече WESTERN BLOT.
ВАЖНОТО Е,че докато не се получи положителен резултат от WESTERN BLOT ,изследваният не може да бъде сигурен ,че е заразен с HIV.

Първите два теста излизат за ден-два,а за третия се чака също толкова или може би малко повече време.

kalpazanka
11-23-2010, 13:26
Първото което трябва да потърсиш е Кабинет за Анонимно и Безплатно консултиране и изследване на СПИН (КАБКИС).
Само да вметна- момичето попита за Габрово. КАБКИС там няма.

Emilen
11-24-2010, 11:16
Не знам да има някъде в Габрово. Най-близката лаборатория е във В. Търново. Което пък може и да е добре, доколкото желаеш да ти се гарантира анонимността. По принцип тя е задължително гарантирана, но се получава изтичане на информация понякога, особено в по-малките населени места.
Затова специалистите съветват да не се дават абсолютно никакви лични данни при теста - име, ЕГН, откъде си и т.н. Само входящ номер и толкова.
Можеш да си потърсиш тест за самостоятелна проверка. Не знам дали го има за свободна продажба в България, но можеш да попиташ в аптеките. Научаваш САМА резултата до 5 минути. Ако е положителен, все още не значи 100% сигурно, че си заразена. Тогава се правят тестове в лаборатория. Самотестването е лесно - тестът има автоматична игла за еднократна употреба, която убожда безболезнено (убождането става краткотрайно, преди рецепторите за болка да могат да я възприемат). Капваш в прозорчето 1-2 капки кръв и чакаш 5 минути, както при тест за бременност. И когато видиш само една чертичка, отдъхваш облекчено и започваш да внимаваш как го правиш...