PDA

View Full Version : Относно здравото учение xD



goosebumps
11-23-2010, 14:07
Хай! Такаа.. направо към въпроса ще давам, който е: Как учите, когато имате много материал за "назубряне"? Ще кандидатствам тази година ии имам доста темички за научаване, та имате ли някакви методи, докато учите, за да избегнете смесването на многото информация, защото аз лично вече почвам да се обърквам от толкова данни 8-) Предполагам повечето вече сте минали по този път или ви предстои да минете, и ми е любопитно как се справяте. Иии да,.. знам че всеки е различен и тн., предполагам че и аз впоследствие ще открия моят начин, но нека който желае да сподели малко опит.

Мерси! :oops:

semantics
11-23-2010, 14:12
Аз се целенасочено се разсейвам с нещо дребно начесто и за кратко.

Което от Дидактиката насам не ми се е случвало, хах, т.е. вече две години без да ми се наложи... бах това виШе...

kalpazanka
11-23-2010, 14:17
Зарежи зубренето!
Започни с това по кое време на деня ученето ти е най-резултатно. Старай се да си представяш това,за което четеш, старай се да си го обясняваш. Сухите факти без грам логика между тях ще се изпарят първи. Старай се да ангажираш колкото се може повече сетива в ученето- прави схеми, подчертавай, лепи картончета из стаята/из учебниците/из темите с най-важните неща или с ключови думи.
Най-важното- учи на трезва и отпочинала глава, за да помниш на следващия ден докъде си стигнал. :)

Deadlock
11-23-2010, 14:26
за какви теми става въпрос? литературни ли?

зубренето е най-трудният и същевременно безсмислен път. :)

semantics
11-23-2010, 14:28
Да, впрочем, тези неща са важни!

По-добре да научиш 3 неща, но да ги разбираш, отколкото 30, който не разбираш. Човек запомня по-добре това, което е осмислил. Така че хвърляй усилия в тази посока, не в превръщане на главата си в склад за боклуци. Не, че образователната ни система не изисква нещо такова, но който разбере идеята и осъзнае кой начин ще му е от полза, има как да съвмести своите приоритети със системата, каквато е.

За разбирането помага да рисуваш, да си правиш таблици, схеми... Ако имаш план-конспект, да речем, в който има сложни отношения между частите, опитай да ги структурираш в йерархизирана система, например - това помага адски много в разбирането на същността и отношенията между частите. Отдели си повече време, ако трябва, но предвиди да имаш възможност и за визуализиране на това, което прочиташ.
Също преписвай в различен вид това, което си прочела, интерпретирай го с твои думи - това също е безценно за разбирането на материала.

goosebumps
11-23-2010, 14:34
До manliftingbanner .. неслучайно съм написала назубряне в кавички. Точно, защото се старая да помня всичко и да разбирам това, което чета, почвам да се обърквам, понеже информацията е много. Не че се оплаквам, колкото толкова. Старая се да съм съсредоточена и отново..не, не зубря, точно обтратното. Зубренето като цяло не ми се отдава. А относно съветите на kalpazanka - правя 90% от нещата, които си написала (:

However, може би не успях да се изразя, както трябва. Мерсаж за съдействието, де.

krem4et0
11-23-2010, 14:39
Единственият начин, по който мога да УЧА е да си разказвам прочетенето. Така го осмислям преди да го изговоря, навързвам си го логически и като последващ ефект го чувам. Ако просто чета се унасям и по някое време изключвам. Сутрин уча по-добре, а след 5 не съм изобщо работоспособна. За жалост по-голямата част от нещата, които уча нямат особена логика и изискват просто научаване. Да не говорим за схемите, където мърдане няма ли безбройните функции на даден модул. Аз логика в това много рядко намирам. А иначе аз кандидатствах с математика. Не, че съм била много добра, но там няма субективизъм и има логика. Не се ли кандидатства вече с тест навсякъде?

PainMonopoly
11-23-2010, 15:13
Аз лично не мога да се концентрирам когато просто чета нещо, освен ако не ми е супер интересно, а това не се случва абсолютно никога за изпит. Затова взимам едно листче и си водя записки по материала който чета. Обобщавам с ключови думи, перифразирам, резюмирам. После взимам записките и се опитвам мислено да реконструирам текста, който съм резюмирал.

Така става много по-бързо отколкото да уча наизуст абзац по абзац и е много по-трайно. А по записките после лесно се преговаря.

MakeMeLaugh
11-23-2010, 16:24
^ Потвърждавам ;)

Ssummerjam
11-23-2010, 16:56
Съгласна с kalpazanka. :)

w0sh
11-23-2010, 17:01
Човекът с банер колкото и да е прав все пак темите по история искат яко зубрене, защото няма друг метод.

Затова имам и 3.80 на изпита де :Д

cherinka
11-23-2010, 18:37
Аз не уча, просто защото няма какво ново да науча.
Всичко е преговор. Половината предмети са ми като от обща култура.
Помня преди години падаше бетер зубрене, но откъм предмети като биология, химия и физика.

А нещо, което не разбирам и не вдявам в него си го пиша с 'по-прости' думи като резюменце и чета, чета и се опитвам да го осмислям.

manliftingbanner, недей така, някои предмети си имат нужда от бетер зубрене...

ArrowsOfDeath
11-23-2010, 19:12
Чета, чета, навързвам цялата информация логически, така че даже да забравя някоя част по логиката да се сетя за какво става дума. Особено пък ако информацията ми е интересна, съвсем по-лесно ще ми е да я запомня.

zloto
11-23-2010, 19:37
Чета, чета, навързвам цялата информация логически, така че даже да забравя някоя част по логиката да се сетя за какво става дума. Особено пък ако информацията ми е интересна, съвсем по-лесно ще ми е да я запомня.
Общо взето и аз така правя... ако ли не - конспекти, така запомням докато пиша и сама си разшифровам информацията, след което си я написвам с мои думи...
Друг е въпроса, че никога не мога ей така просто да седна да уча... конспекти правя само преди контролно, а като имам 10 урока, концентрацията ми стига точно за един конспект, другото просто го зарязвам...
Но при всеки е различно, аз съм концентрирана точно колкото първолак и трябва някой даскал да е едва ли не театрален актьор, за да не ми минават думите покрай ушите...

KiLLeR_InSTiNkT
11-23-2010, 23:56
Или си го записвам на касетка /поне преди беше така/ и си го слушам или някоя добра душа, дето знае за какво иде реч ми го разказва.. Така научавам най-лесно.

tItEufFf
11-24-2010, 11:25
е*** съм ви и образованието, където учите наизуст и после забравяте всичко...

:smt023


целта им е дипломата и парите,а не да са образовани,свободни и знаещи. :)

Не съм съгласна !!
Аз зубря само по история, политика и литература (по литература зависи за какво става въпрос). Просто .. тези предмети ме ужасяват, толкова ги мразя. Дори не си и правя труда да разбера нещо (то не е че има много за разбиране, по-скоро за зпомняне). Пък и едва ли някога ще ми потрябват.
Но математиката, физиката и химията- ако щеш урокът ти да е пред теб на контролно (или изпит) ако не си разбрал, нищо не можеш да направиш. По тези два предмета уча с часове, решавам ужасно мноого задачи. Има хора, които разбират всичко от 1вия път. За жалост не съм от тях, на мен ми трябват ужасно много тренировки преди да почна да решавам автоматично. Но ми е много интересно и там съм най-прилежна.
По география и биология си ми е интересно, там си уча нормално.
Езиците ми се отдават, там нямам проблеми.
Така е .. има някои неща които просто трябва да се назубрят. Всеки си има своите силни точки и интереси.

ZipFail
11-24-2010, 12:09
Почти всички предмети си изискват наизустяване на някъв обем инфомация...въпросът е че има някои, при които наизустяването е 90% от предмета, а приложението - близо нула...
И в повечето случаи не предмета е виновен, а преподавателя..

PainMonopoly
11-24-2010, 12:31
И в повечето случаи не предмета е виновен, а преподавателя..Мхм.

Доста учители в училищата и преподаватели в университетите изискват дословно възпроизвеждане на информацията с нулеви признаци на разбиране. Ако се демонстрира повече разбиране, отколкото наизустяване, това води до санкции и то не такива от рода на 5 вместо 6, а 3 вместо 6 или 2 вместо 3. Санкции, които те прецакват.

Потребността материала да се усвои адекватно и да остане трайно, така че да носи полза си я има. Но трябва да се намери начин да се задоволи и прищявката на преподавателя, в противен случай гейм оувър. :)

ArrowsOfDeath
11-24-2010, 17:45
Но да не забравяме, че някои и със зубрене и без него, със здраво учене или без - толкова си могат :smt116

Bonbonchencetyy
11-26-2010, 17:13
Ами аз зубря само когато ни дават стихотворения,нещо,което не мога да науча,разни дрънканици,дет слушам в час :lol:

Pliok0019
11-26-2010, 19:00
Абе с историята е страшна работа. Аз съм в схватка с нея и положението е трагично...за мен. И пиша, и преписвам, и разказвам, и рисувам дори... после уж преговарям. И като затворя учебниците...нищо не знам.

Sigrina
11-26-2010, 19:48
Аз лично не мога да се концентрирам когато просто чета нещо, освен ако не ми е супер интересно, а това не се случва абсолютно никога за изпит. Затова взимам едно листче и си водя записки по материала който чета. Обобщавам с ключови думи, перифразирам, резюмирам. После взимам записките и се опитвам мислено да реконструирам текста, който съм резюмирал.

Така става много по-бързо отколкото да уча наизуст абзац по абзац и е много по-трайно. А по записките после лесно се преговаря.

Много рядко ми се случва да уча, но когато стане - това е начинът!!! :)

PinkFloydSound
11-26-2010, 20:55
Абе с историята е страшна работа. Аз съм в схватка с нея и положението е трагично...за мен. И пиша, и преписвам, и разказвам, и рисувам дори... после уж преговарям. И като затворя учебниците...нищо не знам.
;-) ;-) ;-)
Съгласна съм.

PIF
11-26-2010, 21:49
Аз пък и да искам, не мога да зубря каквато и да е темата...
Винаги съм обяснявала нещата с мои думи и това ми вършеше работа, уви до края на гимназията, нещата в университета не стоят така... явно.

Именно заради това винаги съм харесвала само точните науки.

ArrowsOfDeath
11-26-2010, 21:51
Абе с историята е страшна работа. Аз съм в схватка с нея и положението е трагично...за мен. И пиша, и преписвам, и разказвам, и рисувам дори... после уж преговарям. И като затворя учебниците...нищо не знам.
;-) ;-) ;-)
Съгласна съм.

Аз по история се опитвам да си навържа събитията в хронологичен ред и така ми е по-лесно да си имам представа кое кога се е случило и т.н. Особено като почнах да чета История на света си беше дооооста информация :lol:

NomNomNom
11-27-2010, 09:58
Подготвяш го така, че след това да можеш да го обясниш на някой, който изобщо не разбира . Намираш си публика за всяка тема и тъй .
И аз имам 22 теми да готвя , тъкмо за пред публика, но тогава тъкмо перфе ще ги науча и за сертификата.

strave
11-27-2010, 10:54
Абе с историята е страшна работа. Аз съм в схватка с нея и положението е трагично...за мен. И пиша, и преписвам, и разказвам, и рисувам дори... после уж преговарям. И като затворя учебниците...нищо не знам.Така е защото в историята има твърде много факти,които трябва да се навържат и да се проследи причината за случването на дадено събитие.Във всяка теория трябва да се търси полезността и причините за случилото се.Факт е обаче,че за жалост теорията в училище по много от предметите не е придружена с практика и затова всички я зубрят ,но после забравят,защото никой не е отделил и десет минути да потърси практическия смисъл от наученото на теория.

xoxi
11-27-2010, 20:15
Ако говорим за някакъв текст, аз си вадя само най-важните неща. Преписвам ги на отделен лист. След това преразказвам всичко с мои думи, като записвам отново на друг лист.
Докато трае всичкото това преписване и препрочитане, неусетно разбирам, че съм го научила!
За мен е важно и кога сядам да уча. Аз примерно сутрин 'на трезва глава' не мога да науча нищо. Просто много работи са ми в главата и не мога да се съсредоточа.
Най-лесно уча вечер. Колкото по-късно, толкова по-добре и по-бързо се справям.

ArrowsOfDeath
11-27-2010, 22:21
В последно време си научавам последния урок в междучасията :D

Yoana
11-27-2010, 23:59
Аз наизуст не мога да уча! Затова и не обичам разказвателните предмети.. Ако говорим за математика - не се и опитвай да учиш нещата наизуст..ако не ги разбираш, решавай задачи и постепенно ще си ги обясниш. Научиш ли го наизуст, за 1 седмица макс го забравяш..А това важи и за другите предмети, не само математиката. Ти хубаво учи темите наизуст, но в процеса на учене си обяснявай сам на себе си даденото нещо защо става така, т.е. заучавай само начина, по който трябва да бъде обяснено =)
ПС: И не учи точно преди урок примерно, защото колкото и да си мислиш, че си го научил, дойде ли време да пишеш темата, изведнъж всичко ти е излязло от главата.. Аз като трябва да уча за някакво контролно примерно гледам да уча вечерта преди теста, защото колкото и тъпо да звучи знанията "отлежават" в главата, докато спиш