PDA

View Full Version : Задача по БЕЛ



mihichkaaa
11-23-2010, 19:36
Имам задача по български език можете ли да ми помогнете моля ви...

А)Разделете текста на смислово обособени части.Формулирайте темата на всяка една от тях
Б)Направете резюме

Как спори умният и учтив събеседник?

Преди всичко той изследва внимателно своя противник - човека, който не е съгласен с неговото мнение.Ако в позициите на противника има нещо неясно,спорещият задава допълнителни въпроси.И още нещо:дори всички опозиции на опонента да са ясни,спорещият ще избере най-слабите моменти в неговите доводи и още веднъж ще попита дали именно това се има предвид.
Когато възразяваме, в никакъв случай не бива да стигаме до непозволени средства.Трябва да се спазват следните правила: 1.да се възразява,но да не се обвинява; 2.да не се търсят мотивите,породили убежденията на противника; 3.да не се правят отклонения от темата на спора,той трябва да бъде воден докрай-или да се опровегае тезата на противника,или да се признае неговата правота.
Ако от самото начало водите спора учтиво и спокойно,без високомерие, вие си осигурявате достойно отстъпление.
Помнете:в спора няма нищо по-красиво от това,при необходимост спокойно да признаеш пълната или частична правота на противника.Така печелите уважението на околните,показвате колко би е скъпа истината,призовавате и противника си към отстъпчивост,карате го да смекчи крайностите в позицията си.
Човек не трябва да бъде като ветропоказател,да отстъпва пред опонента,за да му се хареса,или от страх,кариеристични подбуди и т.н.
Едно от най-големите интелектуални удоволсвия е да се следи спорът между умели и умни противници.

Липсва описателно заглавие.
kalpazanka

mihichkaaa
11-23-2010, 20:50
никой ли не може да ми помогнее :(

Elmchy
11-26-2011, 11:39
хах, аз също го имам за домашна работа :D

EDIT: току-що го направих, но не гарантирам, че е кой знае какво.


Умният събеседник винаги изслушва внимателно своя противник.Ако противника каже нещо неясно, спорещия задава допълнителни въпроси.
Дори и всички позиции да са ясни, спорещият ще избере най-слабия момент, за да го попита, дали има това на предвид.
Когато възразяваме, не бива да стигаме до непозволени средства.Трябва да спазваме следните правила: да се възразява, но да не се обвинява ; да не се търсят мотиви, породили убеждение в противника ; да не се отклоняваме от темата.
Ако в началото водим спора учтиво, си осигуряваме достойно отстъпление.
Няма нищо лошо да признаеш правото на противника, така печелиш уважението на околните и показвате, че истината Ви е скъпа. Човек не трябва да отстъпва пред опонента, от страх или да му се хареса