PDA

View Full Version : Доволни ли сте от образователната система в България?



survey
11-25-2010, 10:29
Здравейте,

Задавам въпроса по повод проучване, което трябва да направим сред учениците в българсите училища.

Моля, отговорете на въпроса чрез анкетата. А като "отговор" споделете какво според Вас трябва да се промени в българското образование. Не се колебайте да давате предложения и препоръки! Ще бъдат задавани и други въпроси, свързани с образованието у нас /като такива въпроси могат да бъдат вдъхновявани дори и от Ваши предложения/.

Не оставайте безучастни- споделете мнението си, защото това е единствения начин нещата да се променят!

Благодаря!

Claymore
11-25-2010, 11:11
Лично аз съм останала с много лоши впечатления от българското образование. След като завърша гимназия ще се опитам колкото се може по-бързо да избягам някъде в чужбина, където ще имам възможност за риализация.
Като пример мога да дам София, има около 10-15 елитни учебни заведения на наистина добро ниво. Останалото са ОУ-та, СОУ-та и дори доста от ПГ-та и ЕГ-тата, който не предоставят никакъв шанс за перспектива.

Ssummerjam
11-25-2010, 11:39
За огромно съжаление, образователната система въобще не е на ниво. Има си, разбира се, елитни училища, но са малко, повечето не дават добра подготовка и от тях излизат само неориентирани и с нисък коефициент на интелигентност хора. За да се променят нещата, трябва дисциплината доооста да се затегне, преподавателите да завишат изискванията, но и да умеят да привличат интереса на учениците към предмета. Защото като нямаш желание, просто сядаш, назубряш си урока и след няколко дена всичко ти е излетяло от главицата. Наистина трябва спешно да се вземат мерки, защото неграмотността в последно време достига чудовищни размери. :?

survey
11-25-2010, 12:00
Благодаря за ценните Ви мнения!
Засега резултатът показва, че българското образование не осигурява нужното- било то знания, методика на преподаване, материална база или отношение към учениците!
Явно ПРОМЯНА е нужна!

Моля и останалите, не се колебайте да дадете мнението си! То е важно!

Благодаря

Greennight
11-25-2010, 13:14
Не естествено,що за въпрос :shock: Значи 1.Учим най-различни глупости,ти като зрял човек ми кажи колко пъти през живота ти,ти се е налагало да знаеш какво е сказуемно определение например ? 2.Няма достатъчно практика,а само теория,която трябва да зубрим. 3.Според мен учениците трябва да се профилират и да избират дали 9,10,11 клас да учат химия и физика,или за сметка на това да имат повече часове история. 5.Ваканциите са под всякаква критика,не може Първият учебен срок да имаме 10 дни Коледна и 1 ден на народните будители,а вторията срок да имаме междусрочна,12 дни пролетна :shock: почивки за матурите на 7 и 12 клас,24 май и Великденска,да не говорим,че ни взимат учебниците в края на всяка година и 3 месеца дори не можем да си преговорим нещата,защо просто не връщахме учебниците на 15 септември ? Плюс,че аз мисля,че трябва да има няколко ваканции по 1 месец,а не една 3 месеца.....Тва е в общи линии,в българското образование трябва да се извърши косвена промяна...=>Трябват много пари

modjodjodjo
11-25-2010, 13:43
Лично аз съм останала с много лоши впечатления от българското образование. След като завърша гимназия ще се опитам колкото се може по-бързо да избягам някъде в чужбина, където ще имам възможност за риализация.
Като пример мога да дам София, има около 10-15 елитни учебни заведения на наистина добро ниво. Останалото са ОУ-та, СОУ-та и дори доста от ПГ-та и ЕГ-тата, който не предоставят никакъв шанс за перспектива.
Не виждам за какво изкарвате виновни училищата в България, затова че няма реализация в страната ни. Макар, че е трудно да се каже, че няма никаква, защото ако си работлив, упорит и имаш малко мозък винаги ще се оправиш.

И аз смятам, че образователната ни система куца в някои отношения, които не ми се струват чак толкова фатални. Най - големия и основен проблем идва от бюджета. Трябва да се наливат повече пари за модернизиране на сгради и съоражения, заплати, стипендии и т.н.
С висшите учебни заведения е доста по - сложен въпроса.
Ако трябва да се върнем на средните училища незнам защо повечето хора ги подценяват. Средното неможе да ти налее със сила мозък в главата. Там по скоро се научаваш да общуваш, да бъдеш дисциплиниран и отговорен и естествено на основните други неща, а това колко ще изпълняваш зависи изцяло от теб. Ако искаш да станеш еди какъв си специалист в някаква област пак зависи изцяло от теб. Мотивираш се, сядаш, четеш, трудиш се упорито и с малко доза късмет може да потръгнат нещата. А ние както винаги все търсим вината в другия

modjodjodjo
11-25-2010, 13:54
Не естествено,що за въпрос :shock: Значи 1.Учим най-различни глупости,ти като зрял човек ми кажи колко пъти през живота ти,ти се е налагало да знаеш какво е сказуемно определение например ? 2.Няма достатъчно практика,а само теория,която трябва да зубрим. 3.Според мен учениците трябва да се профилират и да избират дали 9,10,11 клас да учат химия и физика,или за сметка на това да имат повече часове история. 5.Ваканциите са под всякаква критика,не може Първият учебен срок да имаме 10 дни Коледна и 1 ден на народните будители,а вторията срок да имаме междусрочна,12 дни пролетна :shock: почивки за матурите на 7 и 12 клас,24 май и Великденска,да не говорим,че ни взимат учебниците в края на всяка година и 3 месеца дори не можем да си преговорим нещата,защо просто не връщахме учебниците на 15 септември ? Плюс,че аз мисля,че трябва да има няколко ваканции по 1 месец,а не една 3 месеца.....Тва е в общи линии,в българското образование трябва да се извърши косвена промяна...=>Трябват много пари
Най - малкото, за което трябва да знаеш какво е сказуемо определение е от обща култура. Също така е и с математиката. За какво се учи стереометрия или пък някфи си уравнения и неравенства, решени по 20 различни начина. Еми просто е - да ти развива логиката. Това, че не намираш логика в някои неща, не означава, че такава не съществува. Не забравяй, че по - умни хора от мен и теб са измислили учебния план :-D

survey
11-25-2010, 14:29
Вече виждам, че има и хора на различни мнения! Това е добре, тъй като е нормално да доведе до по-пълна, цялостна и последователна аргументация при защитаване на тезата!

Забелязвам, че коментирате това до каква степен изучаваното изиграва своята роля в практиката и давате примери с учебния план в по-късен етап от "ученическия живот", а именно- 8-12 клас. А какво мислите за това, което се изучава в периода 1-4 клас! Смятате ли, че качеството и нивото на преподаване е по-добро тогава? Ако да, на какво се дължи това? Може би на факта, че учителят е само един? Проучване показва, че българските ученици показват най-голяма степен на грамотност в рамките на 3-4 клас, а застават на едно от последните места по степен на грамотност и знания в периода 10-11 клас. Мислите ли, че точно в този период има някаква ключова промяна, играеща толкова негативна роля?

Greennight
11-25-2010, 15:34
Вече виждам, че има и хора на различни мнения! Това е добре, тъй като е нормално да доведе до по-пълна, цялостна и последователна аргументация при защитаване на тезата!

Забелязвам, че коментирате това до каква степен изучаваното изиграва своята роля в практиката и давате примери с учебния план в по-късен етап от "ученическия живот", а именно- 8-12 клас. А какво мислите за това, което се изучава в периода 1-4 клас! Смятате ли, че качеството и нивото на преподаване е по-добро тогава? Ако да, на какво се дължи това? Може би на факта, че учителят е само един? Проучване показва, че българските ученици показват най-голяма степен на грамотност в рамките на 3-4 клас, а застават на едно от последните места по степен на грамотност и знания в периода 10-11 клас. Мислите ли, че точно в този период има някаква ключова промяна, играеща толкова негативна роля?Според мен това,което се изучава в периода 1-4 клас е много полезно и повечето неща остават за цял живот по 3 причини 1.Тогава децата са по-малки и по-контрилеруеми от родители и учители 2.Децата още не са влезнали в пубертета и не се поддават на влияния,като бягане от час,пиене,пушене и други неща,които до някаква степен изиграват важна роля. 3.Преподавятелят е един и има много по-малко предмети.Това е огромно предимство,защото с този преподавател са ти всички часове и той те опознава по-добре и може да ти разбере проблемите.Да не говорим,че предметите са по-малко и се учат по-малко неща => всичко се научава.По въпроса ти,защо грамотността спада в 10-11 клас-еми,защото децата са влязли в пубертета,вече не ги интересува особено учението,а основно гаджетата и купоните...Огромна роля играе и семейството,както и околната среда...

Foreverbg
11-25-2010, 15:52
Не естествено,що за въпрос :shock: Значи 1.Учим най-различни глупости,ти като зрял човек ми кажи колко пъти през живота ти,ти се е налагало да знаеш какво е сказуемно определение например ? 2.Няма достатъчно практика,а само теория,която трябва да зубрим. 3.Според мен учениците трябва да се профилират и да избират дали 9,10,11 клас да учат химия и физика,или за сметка на това да имат повече часове история. 5.Ваканциите са под всякаква критика,не може Първият учебен срок да имаме 10 дни Коледна и 1 ден на народните будители,а вторията срок да имаме междусрочна,12 дни пролетна :shock: почивки за матурите на 7 и 12 клас,24 май и Великденска,да не говорим,че ни взимат учебниците в края на всяка година и 3 месеца дори не можем да си преговорим нещата,защо просто не връщахме учебниците на 15 септември ? Плюс,че аз мисля,че трябва да има няколко ваканции по 1 месец,а не една 3 месеца.....Тва е в общи линии,в българското образование трябва да се извърши косвена промяна...=>Трябват много пари
Е тва е истината. Учат се напълно излишни работи в даскало, които се забравят много бързо. Това с профилираните паралелки също го подкрепям. Аз сам в паралелка с математика и информатика и са ми сложили неква супер тъпа химия и за сега съм на поправителен. Дейба, ако исках да уча химия щях да отида в химията, не в МГ... Абе под всяка критика... Затва си уча тва, което ми е интересно и ми трябва, а по другото само с 3 да минавам ми стига...

gandalfepi4
11-25-2010, 15:57
HELL NO!

мога да сравнявам с други образователни системи от личен опит и мога да кажа с чиста съвест че сме като неандарталци в сравнение с "нормалните" такива.

настрана въпроса че темата е излишна щото според статистики и сравнения сме едни от най-тъпите чевета в цяла европа. трябва със зимбабве да се сравняваме за да не сме утайка.

тъжна работа - материалната база е пълен шит, учителите са некомпетентни в по-голямата си част, материала е често глупав и разпределен по луд начин, учениците са напълно неискащи да научат нещо с изключение на някакви единици... бе всичко е гъС братче.

ThePowerOfLove
11-25-2010, 16:07
Мисля, че ще е по-добре програмата да се направи по направления. Примерно аз съм в МГ, вярно, че имам 6 часа математика на седмица, но имам и по два химия, физика, биология... Примерно след 8/9 клас някои предмети да отпаднат или да се учат само най-основните неща, и да се набляга на профилиран предмет. Който ще кандидатства с биология, няма защо да зубри толкова по география.. де да знам :) Нещо такова..
Защото човек какъвто и да е, ако всеки ден има да учи по 6-7 предмеда, в един момент е нормално да му писне и да започне да се отказва. При мен това стана към 10 клас

xWandereRx
11-25-2010, 16:16
за нищо не става
ама не се притеснявайте, като стана министър на образованието ще оправя всичко 8-) :D :D

CoNviCt
11-25-2010, 16:17
Супер е,не се учи много много! :lol:

chemist9009
11-25-2010, 16:17
Образователната система в България изобщо не е наред и трябва коренно да се промени.Не може да има много теория и малко практика.Също така да се изучава един материал и след 2 години да се повтаря(защото сте стига до извода:повторението е майка на знанието и баща на затъпяването).Трябва матурата да е само след 12 клас,а не да има някакви външни оценявания в 7 клас и учениците да се изпитват като студенти едва ли не.Преподавателите трябва да обръщат повече внимание на учебния материал и да мотивират по някакъв начин учениците в учебния процес.А не просто да си изпяват уроците и да се правят че ходят на работа.Всички ученици да се профилират след 8 клас.

marin4itu
11-25-2010, 16:37
1. Мисля, че по-добре би било, ако в гимназията има няколко задължителни предмети (примерно български език и литература), а останалите да си ги избирам аз. А основните неща по останалите предмети да се учат до 7ми клас. Така след като мен ме интересува география, няма да ми се налага за зубра по биология или химия, само за да изкарам по някакъв начин.

2. По математика да не се учи планиметрия и стереометрия! Да я учат тези, които са в Математическа гимназия и са си го избрали. Не на всеки му върви математиката!

3. Не мога да разбера защо учебния план е такъе, че по един учебник по физика се учи 3 години, като на година се вземат по 100 странички и на един урок се седи по 5 учебни часа.

iLovePussyJuice
11-25-2010, 16:46
Не естествено,що за въпрос :shock: Значи 1.Учим най-различни глупости,ти като зрял човек ми кажи колко пъти през живота ти,ти се е налагало да знаеш какво е сказуемно определение например ? 2.Няма достатъчно практика,а само теория,която трябва да зубрим. 3.Според мен учениците трябва да се профилират и да избират дали 9,10,11 клас да учат химия и физика,или за сметка на това да имат повече часове история. 5.Ваканциите са под всякаква критика,не може Първият учебен срок да имаме 10 дни Коледна и 1 ден на народните будители,а вторията срок да имаме междусрочна,12 дни пролетна :shock: почивки за матурите на 7 и 12 клас,24 май и Великденска,да не говорим,че ни взимат учебниците в края на всяка година и 3 месеца дори не можем да си преговорим нещата,защо просто не връщахме учебниците на 15 септември ? Плюс,че аз мисля,че трябва да има няколко ваканции по 1 месец,а не една 3 месеца.....Тва е в общи линии,в българското образование трябва да се извърши косвена промяна...=>Трябват много париСредното образование има за цел да обогати общата култура на учениците, тоест от гимназиите да излязат ГРАМОТНИ хора с добра (до колкото е възможно) обща култура...
Специализирането в дадени области става след това.
Има и специализирани училища, но те са по-малко и са по-скоро изключение.

Стига мрънка за ваканциите, започваш да дразниш :(

Относно 3те ваканции по 1 месец, вместо 1 тримесечна:
Колкото по-разпокъсана е формата на обучение, толкова по-лошо (е...тук е друга тема, която няма да засягам) :)
Всяка седмица преди и след такава ваканция, концентрацията ще е нулева, никой няма да е'бава за училище ;)

По-конкретно да кажеш за 'коренната промяна' и ако не е тайна за какво по-точно трябват пари? :-o

survey
11-25-2010, 16:59
Спомена се и за така важната мотивация!
Явно, повечето от Вас не се чувстват достатъчно мотивирани, за да изучават определен предмет. Вина, според Вас, имат и учителите!

А какво смятате за стимулирането на учениците от страна на държавата /стипендиите/! Може би всички знаят, че сумата е 21 лв. като нежеланието от страна на държавата да ги заплаща е очевидно- прави се всичко възможно да се сливат месеци /например Септември и Декември/, за да се спести "някой друг лев" в условията на криза.

Вие лично смятате ли, че при по-висока стипендия, ще имате по-голям стимул за учене? Смятате ли, че стипендия трябва да получават и учениците между 5 и 8 клас /основно образование/?

P.S Твърде вереоятно е да създадем и отделна тема /с анкета/ по този въпрос, тъй като смятаме, че тя вълнува голяма част от българските ученици!

Mariela970507
11-25-2010, 17:06
Искам само да кажа, че в Америка на 13-годишните им дават да учат видовете триъгълници, а ние учим съкратено умножение и доказателсква. В Италия също програмата на учение е много по елементарна. В България всичко отгоре ни се дава. Ето, дробите, които преди са се учили в 7-ми клса, сега се учат в 5-ти. Е... това какво е? :-o

iLovePussyJuice
11-25-2010, 17:15
Спомена се и за така важната мотивация!
Явно, повечето от Вас не се чувстват достатъчно мотивирани, за да изучават определен предмет. Вина, според Вас, имат и учителите!

А какво смятате за стимулирането на учениците от страна на държавата /стипендиите/! Може би всички знаят, че сумата е 21 лв. като нежеланието от страна на държавата да ги заплаща е очевидно- прави се всичко възможно да се сливат месеци /например Септември и Декември/, за да се спести "някой друг лев" в условията на криза.

Вие лично смятате ли, че при по-висока стипендия, ще имате по-голям стимул за учене? Смятате ли, че стипендия трябва да получават и учениците между 5 и 8 клас /основно образование/?

P.S Твърде вереоятно е да създадем и отделна тема /с анкета/ по този въпрос, тъй като смятаме, че тя вълнува голяма част от българските ученици!ако някой е мотивиран достатъчно, учителите не са оправдание, но такива хора са под 5% според мен

по въпроса със стимулирането:
финансирането е пълен ташак, 21 лева е смешна сума...която не може да покрие дори седмичните разходи, ако сумата стане по-нормална, определено и мотивацията ще се повиши.
а на симеон дянков следващия път не децата му да падат от висока, а той самия...и то ако може на главата си
ега му дойде акъл или поне да умре :-o

пс- ти некакъв сектант ли си какъв си? :lol:

modjodjodjo
11-25-2010, 17:21
Спомена се и за така важната мотивация!
Явно, повечето от Вас не се чувстват достатъчно мотивирани, за да изучават определен предмет. Вина, според Вас, имат и учителите!

А какво смятате за стимулирането на учениците от страна на държавата /стипендиите/! Може би всички знаят, че сумата е 21 лв. като нежеланието от страна на държавата да ги заплаща е очевидно- прави се всичко възможно да се сливат месеци /например Септември и Декември/, за да се спести "някой друг лев" в условията на криза.

Вие лично смятате ли, че при по-висока стипендия, ще имате по-голям стимул за учене? Смятате ли, че стипендия трябва да получават и учениците между 5 и 8 клас /основно образование/?

P.S Твърде вереоятно е да създадем и отделна тема /с анкета/ по този въпрос, тъй като смятаме, че тя вълнува голяма част от българските ученици!
Не е чак толкова лошо, че бавят стипендиите, защото като се съберат на куп става по - яко :)
Нека въведат и на учениците от 5 до 8 клас, както и да ги увеличат. Не виждам какво лошо има в това. А дали ще мотивира учениците незнам, но мен лично 20 - 30 лв немогат да ме мотивират, ако не искам да свърша нещо. Ако е по - голяма цифрата може и да има някакъв ефект

fuckme
11-25-2010, 17:45
не мисля, че е подходящо да се провеждат анкети сред ученици, защото ние никога няма да сме доволни. според мен най - добре ще е след седми клас на учениците да се дава възможност да променят часовете си... да избират дали да учат математика, дали да имат по 5 или по 2 часа физическо.. абе, както на запад! също за мен е важно да има къде учениците да поставят нещата си - шкафчета за якета и т.н., защото честно казано се изтощавам да мъкна зимното яке и мокрия чадър в ръка. подобрение според мен и на тоалетните трябва да има, колкото и смешно да звучи. училищет оми се води елитно, чуждо - езиков център, но кенефите са ужас. а като знам, че има и по - зле от нас... ей такива неща трябва да се пооправят, ако на учениците им е приятна обстановката няма да се оплакват толкова.. колкото до самото образование, според мен си е чук. щом са излезли умни хора, значи може.

mrtn
11-25-2010, 18:33
Образователната система не е чак толкова зле, колкото я описвате, моля ви се. Това, че ваканциите са малки, не прави образователната система ебана.. много малко ученици ще седнат да си научат, както казват повечето. Това просто е някакво оправдание да им се увеличи ваканцията. Повечето ученици са толкова мързеливи, че няма и на къде. Greennight, часовете по история са повече от колкото часовете по химия, физика. Тези предмети са оставени за обща култура, да знаеш какво те заобикаля, това че са трудни и учениците не полагат минимални усилия да ги научат е друг въпрос. Учениците са виновни, че образователната ни система е на тоя хал, тя си е добре, ама учениците не.
Споделям мнението, че предмет като Свят и личност е абсолютно и пълно безмислен предмет, това го споделят и всички учители. Предпочитам да беше оставена историята, пред тоя малоумен предмет. И искам да увеличат часовете по български език и литература, не може по задължителна програма ученик от 12 клас да има 3 часа български език и литература, предположение, че е на матура.

WaterLilly
11-25-2010, 19:13
Да ми увеличат стипендията определено ще ме мотивира. 21 лв са смехотворна сума. Вярно, пари са си, но не са достатъчна награда за труда ми.

За мен образователната ни система е зле, защото е прекалено натоварваща. А и с всичките нови измишльотини на децата им е адски трудно (на сегашните петокласници не им завиждам, с тия хора и общества/природи/глупости). Професори ли ще ги правят?

Също нямаме приоритизиране, т.е. да можеш да избереш ако не какви предмети да учиш, то поне по колко часа от тях. Но като се замисля колко е ефективно това за американците, май си ни е добре и така. :D

danibebi
11-25-2010, 19:15
Разбира се, че не съм доволна. Образователната ни система като цяло е под всякаква критика. Като започнем от дисциплината. Неможе в някои училища децата да се избиват като животни и да не се взимат мерки, например. Е, не казвам, че навсякъде е така. Не може в държави като САЩ, учениците да почват училище в 9.00 и да свършват в 13.00, като вкъщи няма смисъл да учат, а тука в България почваме в 7.30, свършваме в 14.00 и отделно се налага да учиме и вкъщи. Училищата като цяло, също трябва да се ремонтират. Е, това е от мен. :)

mrtn
11-25-2010, 19:29
Разбира се, че не съм доволна. Образователната ни система като цяло е под всякаква критика. Като започнем от дисциплината. Неможе в някои училища децата да се избиват като животни и да не се взимат мерки, например. Е, не казвам, че навсякъде е така. Не може в държави като САЩ, учениците да почват училище в 9.00 и да свършват в 13.00, като вкъщи няма смисъл да учат, а тука в България почваме в 7.30, свършваме в 14.00 и отделно се налага да учиме и вкъщи. Училищата като цяло, също трябва да се ремонтират. Е, това е от мен. :)
Би ли дала идея как може да се спре боя между учениците? Държавата ли е виновна, че учениците имат конфликти по между си и се бият? Тези ученици, които тормозят други, да ги убиваме ли какво? Това идва от семейната среда, в училище всеки учител ти повтаря, че да се биеш не е хубаво.. бла, бла.
Ще дам пример, преди 3 дена две момичета се сбиха в училище, охраната ги разтърва, до тук добре. Но след училище те пак се сбиха и причината беше, че едната говорела за другата зад гърба и. Едното момиче е 11 клас, а другата 9. От образователната система ли идва това или до възпитанието на детето?

DieselBlood
11-25-2010, 19:43
Образователната ни система е меко казано зле.Половината работи от учебниците по математиката в 9,10 и 11 клас са меко казано излишни.Както каза някой по-нагоре нека това се учи от тези,които учат в Математическата гимназия.Не може всеки да е роден математик.Химията също е за преработка.Кой да му се невиди ще те пита кои са алдехидите и кетоните???Ако учиш в такава паралелка ок,ама защо трябва да занимаваш и другите с това.В езиковите гимназии да се учи повече език(все пак затова са езикови),в Математическата-математика и така.

minionka
11-25-2010, 19:59
Тия дет мрънкат за стипендиите, колко са малко, да, малко са! Ама ти да ходиш на улище,едва ли не, за да получаваш заплата. Не всички получават стипендии..като мен..ама са си мотивирани да учат и да успеят, както и обратното. Образователната ни система е смешка..но не е само тя виновна..кат на някой не му се учи.. няма как да го накараш да си вземе поука. Даже като му кажеш че ще свърши като чистач. (което в повечето случеи е така). Кат една съученичка..говори ми в часовете, не влиза в някои часове, много и знаят устата, не изкарва кой знае кви оценки, ама претендира, че ще става видиш ли адвокат! :lol: :lol: Иначе има много излишни неща в тия учебници за 9 клас..и за др класове много ясно. Според мен трябва до 8 клас да си изучаваме всички предмети..след това литературата ..бг..и математиката ии историята да са задължителни и айде някой език..другото си го избираш. Тва е от мен!

FuckedUp
11-26-2010, 12:49
образователната система в България?
Ко каза, ко?
Какво трябва да се промени ли? - Всичко.

spopi
11-26-2010, 15:01
Не знам колко е добра системата но на мен ми е направило друго впечатление от учителите повечето пишат оценки по симпатии.И това не е добре много се ядосвам от това.В училище учим много ненужни неща.

silver_moon
11-26-2010, 15:25
Какво ли не трябва да се промени :o
Първо прекаленият брой на ненужни предмети, които учим. Минатала година имахме 19 предмета, и после защо нищо не знаем. Пълнят ни главите с хиляди ненужни глупости. Много ми дреме на мен през коя година в едикоя си държава коя партия е управлявала :-o Основните неща ок, ама такива задълбавания - на който му е интересно да ходи в такова училище. Аз съм в училище с химия и от какъв зор учим Чертане :shock: Както вече много хора казаха - нека след 7 или 8 клас да се избират кои предмети да учиш освен БЕЛ и Математика
Второ: на училище сме до 3. Хубаво - казват по света се учи така. Ама по света ти усигоряват училищен стол, училищен автобус. Ние тука имаме няква си там лавка с боклуци в нея и аз лично умирам от глад и се блъскаме в адския транспорт и на всичко отгоре някви си дъртаци ми викат накъде си тръгнала с тая раница :shock:
Мизерните ни стипендиики може малко да се поувеличат. Бати стимула са ми тия 21лв. С успех 6.00 от 10 клас (при изучавани 19 предмета) наградата ми е 21 лв .... без коментар...



В общи линии - пълна трагедия

Vikito0o
11-26-2010, 15:31
Аз не сън доволна!!!То от министерството идва всичко,учителите не са виновни за това или пък училищата.Учебниците са написани по много неразбираем начин,който така да се каже "отблъсква".

Pantheratigris
11-26-2010, 16:27
Първото което за мен трябва да се промени ,е манталитета на учениците.50 % от тях идват на даскало с изключително отвращение и каквото и да им се обясни,каквито и извънкласни работи да им се предложи няма ефект.Просто поколението 91-97 са "изгубени в превода",те просто са израстнали без примери и не те са виновни.
Другото ,което е много негативно е прекаленно голямата теория ,която се изучава,компенсирана негативно от почти никакна практика.
Не може химията да ти бъ де интерестна,ако не си видял опити.Не може да имаш физическа култура ,ако по физическо седиш само на пейката.Кадърни учители има много,но те също не са подтиквани и амбицирани да преподават.За това ,мисля че в момента ваканциите са най-малкият ни проблем

sanyflower7
11-26-2010, 17:14
Според мен образованието в България е достатъчно добро за тези на които им се учи ! Не може да търсите проблеми в образованието ! Вижте само учениците какви са ?

amk933
11-26-2010, 18:17
Не, не съм. За това и вече не съм част от нея.

Като човек имал допир с 2 други системи мога да кажа, че наща е безумно зле по много причини, включително финансови. Не може ти да преподаваш химия без експерименти (на мен в момента 33% от часовете ми по химия трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да бъдат прекарани в лабораторията). Не може да стимулираш зубрачество без рабиране (защото точно това се случва по всички науки, което е жалко). Не може да ти пишат шестица, защото си изплагиатствал 90% от труда на някой друг. Не може да знаеш 5 формули наизуст, да не можеш да ги прилагаш, и все пак да имаш 5ца. Не може оценки да се подаряват. Не може учителят да ходи с недоволство на работа и да не е готов да помогне на децата си във всеки един момент. Не може класът ти да е 35 човека и някой да ми обяснява, че преподава ефективно. И на последно място - невинаги правилният отговор е един, а в нашата система мисленето не се стимулира, а придържането към страниците на учебника.

Благодаря се всеки ден, че ми се случи така, че да се отърва от това "образование".

ПС: Да не подхващам темата за броя малоумни предмети, които се изучават.

iLovePussyJuice
11-26-2010, 22:47
образователната система в България?
Ко каза, ко?
Какво трябва да се промени ли? - Всичко.обосновка?
или е прекалено трудно за крехкото ти мозъче? :D

ImmortalSportFreak
11-27-2010, 12:09
Образователната система в България изобщо не е наред и трябва коренно да се промени.Не може да има много теория и малко практика.Също така да се изучава един материал и след 2 години да се повтаря(защото сте стига до извода:повторението е майка на знанието и баща на затъпяването).Трябва матурата да е само след 12 клас,а не да има някакви външни оценявания в 7 клас и учениците да се изпитват като студенти едва ли не.Преподавателите трябва да обръщат повече внимание на учебния материал и да мотивират по някакъв начин учениците в учебния процес.А не просто да си изпяват уроците и да се правят че ходят на работа.Всички ученици да се профилират след 8 клас.
+1
Материалът трябва да бъде поднесен по интересен начин за учениците,за да бъдат мотивирани да учат,т.е. трябва да бъде съпътстван с практика,не само теория.Учениците трябва да се научат да мислят логично,а не да назубрят няколко формули,да получат 6тица на няколко контролни и после да ги забравят и пак нищо да не знаят.
Аз уча в НПМГ,което е елитно училище и съм горе-долу доволна.Естествено има и някои недостатъци,като обстановката в даскало(тоалетни,материалн а база и т.н.;някои учители).Хубаво е да се направят допълнителни неща като гардеробчета за нещата,както е в чужбина-за удобство на учениците и учителите.Трябва да измислят начин,по който да учим,така че да не носим 20 кг. раница всеки ден-или да оставим някои от учебниците в училище,или да въведат електронно обучение на повечето предмети.Иначе повечето учители в нашето училище са готини и преподават добре.
Не съм доволна и от ваканциите.Коледа и Нова година са най-вълнуващите празници в годината,а на училищните власти им се свиди да ни дадат 3-5 дена,седмица макс повече.. Те ще си почиват сигурно 2 седмици и повече а ние... ;Х :? :(
И да наистина-ако е повечко стипендията учениците повече ще се мотивират да учат.В Швеция на всички ученици им дават пари само за това,че учат,независимо от успеха им.То и заплатите трябва да се увеличат и то доста,ама това е друг въпрос... нашата държавица няма достатъчно пари за съжаление и на всичкото отгоре-криза..
Естествено голяма част от мотивацията си зависи и от учениците.Който иска да се реализира в бъдеще си учи усилено,който не му пука си прави каквото иска и после ще съжалява.Това че се учат всички предмети е хубаво,защото получаваме обща култура,която ни помага да опознаем нещата около себе си.Аз в НПМГ съм паралелка химия и усилено учим профилираните предмети,а от другите предмети научаваме основните и най-интересните неща. :)
Това ми е мнението.. има и хубави страни,но определено има върху какво да се поработи. ;)

survey
11-28-2010, 04:37
Виждам, че доста от Вас коментират въпроса за ниските стипендии. Ето защо вече е създадена нова тема + анкета!

Името на темата е "Би ли ви мотивирала по-висока стипендия да учите повече".

Благодаря!

marin4itu
11-28-2010, 09:12
Ами аз пък съм на мнение, че всеки си има интереси и всеки обръща повече внимание на предмета, който го влече. Другите предмети много ясно, че ще се назубри или ще се гледа да се препише.

Стана въпрос и за учителите. Има учители, които дават всичко от себе си и се раздават на макс. Обаче има и такива, на които хич не им дреме и дори и мързи да станат да напишат 2 думи на дъската и само се оплакват как може 1 нещо да го повтарят 98374593845 пъти. Еми за това са ги сложили. Много си зависи от човека. Но не всички учители са гадни и злобни. Аз имам няколко учителя, при които ми прави кеф да влизам!

Аз искам друга тема да започна. За чуждите преподаватели по езиците. Според вас от полза ли са тези часове? В нашето училище беше започнат въпросът за това, че сме щяли да държим 3та матура на италиански, която представлява развиване на тема за историята и литературата на Италия. И затова с италианеца в училището караме изънучебни часове, защото той беше решил, че ще караме такава матура. Но директорът ни ходи до София и се разбра, че такова нещо няма да се държи, все пак това нарушава закона за 1 задължителна и една избираема матура. И ние все пак трябва да си имаме часове с италианеца, и то извънучебни, защото той идиота ще се оплаче на Италианското посолство и става голям проблем...