PDA

View Full Version : какво се връща



creamy224
11-30-2010, 12:12
който го е правил може ли да ми отговори на въпроса , при възстановяване на системата в дадена дата могат ли да се възстановят снимки или хронологии в мозила и т.н или ако не може какво се връща при използване на тази функция

minus273dot15
11-30-2010, 12:55
Засегнатите файлове при System Restore, за който говориш, зависят от версията на Windows. Но те нямат нищо общо с т.нар. "лични данни", което ще установиш, ако се зачетеш в описанието на функцията.

Афектирани са най-вече инсталирани програми и драйвери. Неща като логове(logs) и кукита(cookies) или свалени файлове(downloaded files) не би следвало да бъдат афектирани от изпълняването на System Restore.

Ако желаеш да възстановиш изтрити фйалове, най-добре е като начало да пробваш с любителски софтуер от вида на Recuva(значително лесна и интуитивна програмка, която има и portable версия) (http://www.piriform.com/recuva/builds).

creamy224
11-30-2010, 13:24
а ако може да попитам с тази програма recuva значи могат да се връщат файлове като картинки и др. така ли ?

creamy224
11-30-2010, 13:34
и ако може да попитам файлолове изтрити от преди колко време може да възстанивява

creamy224
11-30-2010, 13:59
на мен целта ми е да не могат да се виждат , може ли да се изтрие нещо в компютъра и като се включи тази програма да не се показват файлове

minus273dot15
11-30-2010, 14:00
За да разбереш "колко стари файлове може да възстановява" трябва да знаеш принципа на действие на запаметяващите устроства и начина по който операционните системи манипулират файловете.

Простичко казано: може да бъде възстановен всеки файл, върху който не е записано нещо ново.

Ако приемем следното нещо за пространство за съхраняване на файлове:

*
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
*

И искаме да съхраним тестов фаил с име "NeshtoSi.TXT" и съдържание "Ето едно нещо, което е интересно.", то ще се получи(условно):

*
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххFile Start: "NeshtoSi.TXT" File Data: "Ето едно нещо
, което е интересно" File End!ххххххххххххххххххххххх х
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
*

Когато се трие, операционните системи(най-често) употребяват буквичката " σ "(малката буква сигма) за да заменят първата буква от името на файла. Сигма е символ за "мъртъв". Тоест, файлът вече не съществува. И ще имаш:

*
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххFile Start: "σeshtoSi.TXT" File Data: "Ето едно нещо
, което е интересно" File End!ххххххххххххххххххххххх х
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
*

Така прио четене операционната система достигайки до файла, ще го прескочи, считайки го за изтрит.

Това, което прави софтуера като Recuva е да търси символите σ и да ги заменя със други, които указват на операционната система, че файлът не е изтрит. Това е прост undelete(няма нищо общо с Recycle Bin).

Какво обаче се случва, ако се запише втори файл, който засяга фрагмент от вече изтритият? Например "Vtori.TXT" със съсдържание "Ето второ интересно нещо":

*
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххFile Start: "σeshtoSi.TXT" File Data: "Ето едно
нещо, коетFile Start: "Vtoro.txt" File Data: "Ето второ ин
тересно нещо"xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
ххххххххххххххххххххххххх ххххххххххххххххххххххххх хх
*

Част от данните на изтритият фаил са вече "заличени" от новият. Той все пак може да бъде възстановен, но частично(само там, където данните му са недокоснати).

С течение на времето, методите за изтриване са се променили(и вече рядко се използва идентификатор сигма), но принципа се е запазил. Софтуер като Recuva търси фрагменти от данни, анализира ги(дори да не е запазено началото, където е указано името) и предлага възможност за възстановяване.

Съществуват далеч по-професионални методи(не чрез програми), които чрез внимателно анализиране предлагат опции за възстановяване на 7 до 12 слоя данни(т.е. записвано е върху тях 7 до 12 пъти различна информация).

Все пак всичко зависи от начина по който операционната система трие самите файлове и начина по който разполага новите(дали избягва да записва върху изтрити файлове, докато това не е абсолютно наложително).

Колкото по-малко записвания има върху диска след изтриването на файловете, толкова по-голям е шанса на Recuva(и подобни) програми да възстановят изтрите файлове.

creamy224
11-30-2010, 14:03
като ги маркирам и натисна ,,отметнато е изтриване ,, о ми казва че файловете са изтрити завинаги това значи ли че като ги изтрия и няма да се появят повече и се трият от паметта на компютъра

minus273dot15
11-30-2010, 14:09
на мен целта ми е да не могат да се виждат , може ли да се изтрие нещо в компютъра и като се включи тази програма да не се показват файлове

Да, това е т.нар. Secure Delete(сигурно изтриване). Не се поддържа по подразбиране от Windows, но има редица програми, които могат да се ползват за това.

Функцията им е след изтриването да запишат безсмислени данни върху мястото на което се е намирал файла(например нули). Повечето могат да се конфигурират с pattern за изтриване(т.е. с какви данни да попълнят пространството) и колко пъти да го направят(ако презапишат 40-50 пъти пространствотос безсмисленни данни, то файла вече няма възстановяване, поне не и по технологиите, които съществуват в момента).

ПП. Не ти издържам на темпото на въпросите и конкретно колко бързо ти възникват нови.

Когато го изтриеш "за винаги" под Windows се има предвид "слагането на буквичката сигма на мястото на първата буква от името"(или еквивалентното действие за версията на Windows, но не и Secure Delete).

creamy224
11-30-2010, 14:11
на мен целта ми е да не могат да се виждат , може ли да се изтрие нещо в компютъра и като се включи тази програма да не се показват файлове

Да, това е т.нар. Secure Delete(сигурно изтриване). Не се поддържа по подразбиране от Windows, но има редица програми, които могат да се ползват за това.

Функцията им е след изтриването да запишат безсмислени данни върху мястото на което се е намирал файла(например нули). Повечето могат да се конфигурират с pattern за изтриване(т.е. с какви данни да попълнят пространството) и колко пъти да го направят(ако презапишат 40-50 пъти пространствотос безсмисленни данни, то файла вече няма възстановяване, поне не и по технологиите, които съществуват в момента). ооооо мерси многоооооо :-) аз точно това исках да ги търси но като намери нещо да пише няма визуализация и сега ги тиря и се надявам да стане така