PDA

View Full Version : Вместо статистики и апели: Световен АНТИСПИН ден, BG



semantics
12-01-2010, 19:25
На първи декември 2010 г. точно в полунощ бе излъчен за пръв път клипа на Националната АНТИСПИН Кампания, промотиращ безопасно сексуално поведение. Ето го и самият него:

http://vbox7.com/play:47e01252

Клипът е създаден с участието на фокус групи млади хора, които избраха единият (този) от два варианта на видеото. Избраха този, който е по-провокативният, но и (според самите тях) по подходящ за целите на кампанията, "забавен и запомнящ се" (цитирам от протокола). Млади хора участвах и в други нива на планирането на кампанията и изготвянето на материалите, доколкото, отново, млади хора са във фокуса на кампанията.

Ето една реакция относно клипа, който беше подхваната и раздухана от медиите, така че вече една немалка част от обществеността е скандализирана:

http://www.facebook.com/notes/neva-mi/mola-vizte-i-podpisete-ako-smetnete-za-dobre/464741731089
Също и група: http://www.facebook.com/pages/ANTItpotia/148909105156261

И стореното от Дневник по въпроса:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/12/01/1003171_videoklip_na_antispin_kampaniia_vbesi_graj dani/ - преди позицията на Пресцентъра на МЗ и
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/12/01/1003499_kliput_prezervatirai_se_struva_11_hillv/ - след позицията на МЗ.

За мен това е поредният псевдо-морален скандал в родното обществено пространство, от който медиите на драго сърце се възползваха. Но ще се радвам да видите видеото, да прочетете, каквото прецените от източниците и да споделите своето по-конкретно или по-общо мнение.

Ето го моето мнение, което специално писах и пуснах в Дневник:


Многоуважаеми интелектуалци, строители на родния морал,

Аз се възхищавам на Вашето будно гражданско самосъзнание и светкавична реакция! Искрено благодаря, че Ви има! И все пак, предварително искам да Ви се извиня, ако с това си мнение съм на път да смутя Вашата позиция и етични принципи. Извинете, но моята душа на млад човек, активист в сферата на ХИВ и СПИН превенцията от вече пет години, е неспокойна, както очевидно е и Вашата.
Пиша всичко това, защото днес правилата на една определена Игра станаха прекалено неясни за мен, а и за много други хора. За да станат ясни тези правила, моля Ви да отговорите (най-добре пред себе си) на някои мои въпроси, макар и с риск още повече да опетня пред Вас лицето на младите хора в България:

1. Къде сте Вие, уважаеми стожери на българското общество, когато от екрана обилно се клатят „вторични женски полови белези” под предлог, че това е просто музика/реклама? Когато дори не навлезли в пубертета деца участват в „риалити” шоу-та и стават свидетели на безцеремонните постъпки на родителите си; и прихващат „най-отбрани” модели на поведение? Когато кротко ни се заявява, че е ОК да правиш секс без презерватив, стига след това да глътнеш „правилното” хапче? Когато младите хора, Ваши деца също, необезпокоявани гледат клипове от порядъка на „Буба лази” (Гледали ли сте този клип?). Къде сте/бяхте Вие, многоуважаеми морализатори, когато всичко това се случва/ше? Сигурен съм, че то не засяга Вас и Вашите деца, моля ви!
2. Какво направихте, за да осведомите своите деца и младите хора въобще по темите, засягащи ХИВ/СПИН? Защото за да обвиняваш организация/институция и който и да е друг в бездарие, трябва да си сигурен в това, което ти си направил. А че всеки в тази държава си има отговорности, които игриво се прехвърлят между институции и общество, всички знаем. Въпросът е да не го признаваме само когато ни е удобно (т.е. когато не е проблем само на гражданското общество).
3. Знаете ли какво вършат Вашите деца, младите хора, бъдещето на България? Да, сигурен съм, че знаете! Но честно, знаете ли? Защото докато едни млади хора правят оргии в класната стая, бият учителите си, само пият, само друсат и не отстъпват място на бабите в трамвая (и биват обилно отразени от медиите за всичко това), други водят обучения, раздават информационни материали, планират дейности, създават клипове… и някак все се борят за нещо по-добро. И не биват отразени от медиите. Разбира се, не биват отразени до момента, в който се появите Вие, за да обясните от какво имаме нужда и какви сме. Както казах, благодаря Ви, че Ви има, за да кажете всичко това вместо нас. Благодаря и на медиите, които многократно усилват гръмкия Ви глас, така че да се разбере повече за младите хора.
(И моля, пропуснете темата с „единичните случаи”, защото просто не е адекватно. Първо бъдете чисти пред себе си за това колко е спретнат Вашият си двор, след това говорете за единични случаи. За всеки млад човек поотделно, ако може.)

Наистина съжалявам, че трябва да го кажа, но тази Игра започна преди… повече от 20 години, мисля. Играта, в която човек е това, което притежава и струва толкова повече, колкото по-ниски са естетическите му стойности. Поправете ме, ако греша, но Вие създадохте тази Игра и неотдавна я напуснахте с достолепието на възмутения Интернет потребител и псевдо-гражданин, загрижен за състоянието на обществото. В тази Игра ние сме Вашето ехо и простете, ако това, което чувате, не Ви харесва. А същността на Играта се състои в стремежа „Кой е по-, по-, най!” и обикновено се замаскира с умерения израз „пропаст между поколенията”, но отдавна се е изострила. Извинете, но ние се отказахме да се съобразяваме с Вас, когато видяхме колко безнадеждно е мнението Ви за нас и колко „неслучващи се” са действията Ви. По смисъла на същото, моля Ви, не ни пречете да играем Играта, в която и без друго сме почти сами и въпреки това се опитваме да спечелим по един добър начин.
Казано иначе, не е необходимо да реагирате толкова бурно, когато използваме средствата на Вашата Игра, така че някога ние да излезем от нея. Искрено се надявам да разбирате какво казвам, защото в конкретика не ми се влиза – не смятам да падам на това ниво. Съответно нечии изказвания за пари, данъци, институции и чалга простащина няма да ги коментирам.
Ако все пак Ви е трудно да преглътнете провокацията и чувствате гражданското си достойнство накърнено по един необратим начин, то аз пак бих Ви благодарил. Не с прекалена удовлетвореност, но ако това все още е единственият път нещо важно да достигне нужната популярност, а именно чрез поредния типично нашенски скандал на тема псевдо-морал, така да бъде. Да, благодаря Ви за целия шум, който вдигате! Моля, продължете, ако се налага!

В обобщение, един призив към Вас, многоуважаеми морализатори:
Или ни оставете да изиграем докрай Играта, която Вие започнахте и със средствата, които сами намираме за добри, или ни подкрепете!

Благодаря Ви, че Ви има (не толкова искрено все още)!

Serseri91
12-01-2010, 19:59
Има ли линк за ютуб ? :-o

semantics
12-01-2010, 20:05
http://www.youtube.com/watch?v=BwZuL3gitd0

sundayy
12-01-2010, 20:05
Аз не харесвам клипа. Съгласна съм, че трябва да сме информирани, но на мен тази реклама ми идва в повече. Не мисля, че е подходящ начин да "достигнат" до младите хора. Освен това клипът струва 11 хиляди, което е прекалено при положение, че няма някакви блестящи идеи, а и изпълнението му не е от най-добрите.

semantics
12-01-2010, 20:09
Аз не знам колко пари са нужни, за да се направи един хубав или не толкова хубав клип, затова не коментирам тази част.

Ти знаеш ли?

Sham
12-01-2010, 20:24
като за начало ще кажа, че някои от видеата в статията съм ги гледала и ги помня, което говори за качество на материала.

колкото до коментирания клип - споделям това мнение от форума на Дневник:

Посочените от министерството примери за реклами притежават 2 неща:

1. Идея.
2. Естетическа стойност.

Клипът, поръчан от Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" не притежава нито едно от двете.
За мен рекламата (като възможно направление на изкуството) се крепи и изобщо живее върху ясно изразената творческа идея. Семпло, знаково-символно, оказващо влияние (т.е. ангажиращо вниманието, емоциите, независимо дали предизвиква емоции с + или - заряд.)... и най-важното - трайно запечатващо се в съзнанието.

semantics
12-01-2010, 20:39
Не отричам, че вероятно е имало начин клипът да изглежда и по-добре, макар наистина да не знам колко пари са нужни за добър клип. Това, което знам е, че Програмата се финансира от фонд, нямаш нищо общо с държавните пари и който много оряза грантовете последната година; от държавата почти не се дават пари на тази програма; и като резултат, за тазгодишната кампания парите бяха буквално мижави, на фона на други от минали години и най-вече на фона на кампании от други държави.

Другите си мисли в тази посока (за направата на клипа) няма да ги споделям - не защото срещу него, всеки случай.

semantics
12-02-2010, 11:03
Просто не е истина какви мнения се леят от ефира...

jghgh
12-02-2010, 18:19
Така..

гледах го и даже днес го обсъдих с колеги.


Лично на мен не ми хареса и съм гледал много по-добри творения по точно тази тема, НО...

рекламата постига целта си на 100% и то само за 11 хиляди лева - Приковава вниманиети и провокира дискусия, не те оставя безразличен.
Това е просто добре свършена работа. Точка по въпроса.
Абсолютно прав, чак ми е гадно да го призная.

Аз презирам всичко свързано с пошлостта и ниския стил на изказ, обаче е факт, че по друг начин няма как да се въздейства на днешните млади. Не всички са големите интелектуалци...


На мен, бтв, ми харесва клипа за хепатита*, обаче той не е толкова шокиращ и за по-простите хора от нашето общество той не би бил така впечатляващ и замислящ, както за мен например, на която ми стига да ми се подхвърли някоя идея, а не да ми се забие в очите чрез вулгаризми, задници, сексове и т.н.

Но явно просто се нуждаем от скандала. Това е. Младите предпочитат лесното, бързото, скандалното, на което да кажат тъпоумно "Ха-хаааа", докато го гледат, а пък барем нещо им влезе в главичката!

Мисля, че днешните тийнове биха се замислили след този клип, защото той все пак говори на техния език и им пада на нивото, с цел да ги пообразова, което не е зле. (краен извод)

Това е самата истина и трябва да реагираме рационално, а не емоционално. Самата аз попаднах в капана на емоциите 1вия път като го гледах, бях адски шокирана, възмутена и дори депресирана. Но какво да кажа... В случая наистина това е подходящият клип за тийновете. Другите кампании не са били толкова запомнящи се и повтарят лафове, които за днешните деца са "тъпи".
Имало е нужда от някаква оригиналност в кампаниите.
То по принцип има, това е моето мнение. Против съм клишетата тип "Не се влияй от приятели", след като в природата на човека е да е конформист и да се ръководи от стадния принцип (цитатът е по-скоро от random листовка против пушенето)
Не трябва да ни става тъпо толкова от рекламата на антиспин кампанията, а по-скоро от факта, че явно дотолкова сме изпростели и деградирали, че са ни нужни подобни шокиращи клипове, за да се замислят хората.

Аз лично харесвам този клип - http://www.youtube.com/watch?v=8STvXRggyaw и в комбинация с песента на Спенс е супер.

*където един си прави татуировка, която става жълта (т.е. човекът се е заразил от иглата), после преспива с една, чиято коса става жълта също, и същата жена прави маникюр на друга, като й разранява кожата с ножичката и така се получава верижна реакция. На мен ми хареса много клипът и ме накара да се замисля, но както казах по-горе, едва ли всеки би му обърнал внимание, след като не е толкова провокиращ.