PDA

View Full Version : Химия за 7 клас



Wally123
12-02-2010, 16:22
Моля ви да ми обясните как се съставят и изражняват химични уравнение слушах моята госпожа,но не ги разбрах моля ви спешно е благодаря предварително :D :D :D

Lucho
12-02-2010, 17:49
Чрез изравняването се цели да бъдат изравнени продуктите на реакцията и взаимодействащите вещества, т.е броят на веществата от ляво да са равни на полученото вещество от дясно. В общи линии ето как става:

Имаме взаимодействие на кислород с водород:

H2 + O2 ---> H2O

Виждаш, че от ляво, водородните атоми са 2 броя. Виждаш от ляво също така и че кислородните са два броя. В продуктите обаче имаме ДВА водородни и ЕДИН кислороден, тъй като кислородът проявява втора постоянна валентност, а водородът - първа постоянна. Т.е. по кръстното правило за валентност 2 х 1 = 1 . X, което, вероятно сте изучили, и от което изхождаме, че Х=2 (втора валентност на кислорода горе, индекс 2 долу на водорода). До тук съставихме валентностите. Сега същинската част на изравняването. Имаме от ляво два водородни - от дясно също, НО кислородът от ляво е двуатомна молекула (видно от индексът му - 2 ) а отдясно кислородът е само 1 (във водата). Затова поставяме индекс 2 пред водата и получаваме:

H2 + O2 ---> 2H2O

Да, но тази двойка, която поставихме пред водата удвои водородните атоми от дясно, защото 2 x H2 = 4H (стават четири водородни, това става, като умножим коефициента 2 ПРЕД водорода по 2-ката от молекулата му). Виждаме, че от дясно станаха четири водородни, а от ляво са САМО два. Затова пишем още един коефициент "2" пред водорода от ЛЯВО и получаваме:

2H2 + O2 --->> 2H2O

Практически уравнението е изравнено. За всеки случай правим проверка под самото уравнение:

2H2 + O2 ---> 2H2O

4H + 2O = 4H + 2O

Проверката показа, че четири водородни плюс два кислородни от ляво са равни на четири водородни плюс два кислородни от дясно. Уравнението е изравнено.

И, не се плаши. Това, което описах, е само докато свикнеш. В последствие ще се научиш да ги изравняваш само с поставяне на коефициенти и ВНИМАВАНЕ, повтарям, много ВНИМАВАНЕ спрямо валентностите на елементите.

В общи линии е това. Ако имаш въпроси, питай :)

xKiFlAxx
12-02-2010, 21:13
Горе ти е даден начина за кратките уравнеиня

Без значение какъв тип е уравнение за изравняване.. важи правило за всички. При химичните реакции елементите се запазват, а това значи че и атомите се запазват. А щом се запазват и те значи се запазва и броя им. Променят се само веществата в които участват. И без значение различните методи за изравняване..при всички водят до едно и също.

При по дълги уравнения с промяна в степента на окисление по електронния баланс трябва да се запази в края на уравнението..

ох1 <-->+ n1e --> red1
red2 <--> - n2e--> ox2

от една страна окислитела приема n1 електрона от редуктора
в същото време се отдава различен брой електрони от тези на n1e- /n2e-/
за това прави се НОК на приетите и отдадени електрони (n1e- и n2e-)
после делиш НОК на множителите му
поставят се множителите като коефициенти пред редуктора и окислителя.
изравняваш останалата част от уравнението.


-Друг начин за изравняване, е начина с система уравнение който аз използвам ..
Например уравнеието Al4C3 + H2O --> Al(OH)3 + CH4

1,поставяш пред всяко вещество коефициентите като букви:
aAl4C3 + b H2O --> cAl(OH)3 + dCH4

2,съставяш система уравниния (за всеки елемент )
Al: 4a=c
C: 3a= d
H: 2b = 3c + 4d
O: b= 3c

3. решаваш системата при най ниска стойност на един от коефициентите и получаваш

a=1
b=12
c=4
d=3

Al4C3 + 12H2O --> 4Al(OH)3 + 3CH4 :P

тук съм го обяснила.. http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?p=8193404&highlight=#8193404 копирала съм си мнението.

chemist9009
12-02-2010, 21:18
горепосочения метод е за математици :D :D а не за химици! 8) 8)
Причината е че се използва в тясната химична област : математична химия

xKiFlAxx
12-02-2010, 21:29
Абе глупаако спри да спамиш в всяка тема след мнението ми!!
толкова противен си че.. :?

спирам да пиша щото ще оспамиш и тая тема.

chemist9009
12-02-2010, 21:32
Аз пиша това което е...този твой метод се прилага само в математичната химия....а в останалата част се използват електронния баланс и метода на полуреакциите които съм ги обяснил в другите теми 8) 8)

SmilezZz
12-03-2010, 07:25
Автора/авторката е 7 клас..
Следователно не изучава електронен
баланс,метода на полуреакциите,
математична химия и т.н..
Иначе Lucho ти ги обясни доста
добре ((:..