PDA

View Full Version : Химия! ПОМОЩ!



sweetteen
12-03-2010, 14:14
Моля помогнете за следните задачи по химия върху химично равновесие.

зад.1
Разтворите на веществата са оцветени съответно FeCl3 - жълт, KCNS- безцветен, Fe(CNS)3 - червен, KCl - безцветен.
Системата FeCl3 + 3KCNS -> Fe(CNS)3 + 3KCl
<- има червен цвят. Как ще обясните факта,че при прибавяне на FeCl3, цветът на реакционната система става по-наситено червен, а при прибавяне на Fe(CNS)3 - избледнява?

зад.2
Какви промени ще настъпят с химичното равновесие при повишаване на налягането два пъти в следните хомогенни равновесни системи:

а) 2SO2 + O2 -> 2SO3
<-

b) H2 + I2 -> 2 HI
<-

c) N2O4 -> 2NO2
<-

Ако някой може да ги реши ще съм му много благодарна, благодаря предварително.

chemist9009
12-03-2010, 14:38
зад.1
При прибавяне на FeCl3, цветът на реакционната система става по-наситено червен,защото кoнцентрацията на FeCl3 се повишава и химичното равновесие се измества надясно,а при прибавяне на Fe(CNS)3 избледнява защото концентрацията на прибавения продукт нараства и равновесието се измества наляво т.е. към изходните вещества
зад.2
Какви промени ще настъпят с химичното равновесие при повишаване на налягането два пъти в следните хомогенни равновесни системи:

При повишаване на налягането,обемът на системата намалява(по закон на Бойл-Мариот pV=const).Следователно за процесите:
а) 2SO2 + O2 <-> 2SO3
при повишаване на налягането равновесието ще се измести по посока на намаляване броя на моловете т.е. обема на системата.В случая към правата реакция

b) H2 + I2 <-> 2 HI
при повишаването на налягането равновесието няма да се промени тъй като обемът на реакционната смес не се променя

c) N2O4 <-> 2NO2
при повишаване на налягането равновесието ще се измести наляво т.е. към N2O4 причината е,че в тази посока намалява обема на системата.

Изменението на обема с повишаване на налягането може да се изрази и по този начин:
http://prikachi.com/images/903/2722903i.jpg

Ако има нещо неясно питай
8)

sweetteen
12-03-2010, 20:09
БЛАГОДАРЯЯ! Наистина много ми помогна! Безкрайно съм ти благодарна!!! :))))

chemist9009
12-03-2010, 20:37
БЛАГОДАРЯЯ! Наистина много ми помогна! Безкрайно съм ти благодарна!!! :))))

Ако има други задачи или нещо неясно можеш да пишеш ЛС.Готов съм да помагам ;) :)