PDA

View Full Version : химия задача



teodora87
12-04-2010, 06:32
Може ли да ми помогнете имам задача
Изразете eлектронните конфигурации и определети броя и тепа на единичните електрони в основното състояние на аттомите на следните елементи P,Ca,Cu,Br.За фосфора изразете електронната конфигурация и за възбудено състояние.

благодаря предварително

biolojkata95
12-04-2010, 09:38
koi klas si

chemist9009
12-04-2010, 11:41
http://prikachi.com/images/623/2725623W.jpg

xKiFlAxx
12-04-2010, 12:58
Eлектрониите конфигурации ти написаха.
Ще опитам да ти обясна за единичните как да ги определяш .
Може да разбереш дали има или не от конфигурацията което е написано. пък и за това са ти дали първо да намериш на всеки един от елементите.

др нещо е че състоянията на един атом за даден подслой са с еднаква енергия а електроните заемат последователно всяко състояние с по един електрон и временно с еднакви спинове. (единични)
тогава от вида на подслоя и броя на електроните в него се определя и броя на единичните.

За Br ..от края на ел. конфигурация (4p5) определяш дали ще има еденечен или не .
p- подслой е с 3 квантови състояния, което значи максимален брой 6e-. В случая обаче (4p5) са 5е- което значи че има две електронни двойки и и един единичен p-eлектрон

За Фосфора: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3 ..понеже има 3е- от р-подслой, електроните са заели последователно 3 квантови състояния и трите електрони с еднакви спинове.което значи 3 единични p-електрона.

- За Ca- няма

Cu- От 3d10 4s1 следва че d-eлектроните са запълнени, и има eдин единичен s-електрон :P

chemist9009
12-04-2010, 13:59
Eлектрониите конфигурации ти написаха.
Ще опитам да ти обясна за единичните как да ги определяш .
Може да разбереш дали има или не от конфигурацията което е написано. пък и за това са ти дали първо да намериш на всеки един от елементите.

др нещо е че състоянията на един атом за даден подслой са с еднаква енергия а електроните заемат последователно всяко състояние с по един електрон и временно с еднакви спинове. (единични)
тогава от вида на подслоя и броя на електроните в него се определя и броя на единичните.

За Br ..от края на ел. конфигурация (4p5) определяш дали ще има еденечен или не .
p- подслой е с 3 квантови състояния, което значи максимален брой 6e-. В случая обаче (4p5) са 5е- което значи че има две електронни двойки и и един единичен p-eлектрон

За Фосфора: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3 ..понеже има 3е- от р-подслой, електроните са заели последователно 3 квантови състояния и трите електрони с еднакви спинове.което значи 3 единични p-електрона.

- За Ca- няма

Cu- От 3d10 4s1 следва че d-eлектроните са запълнени, и има eдин единичен s-електрон :P

хехе какво "логично" обяснение :lol: :lol: за деца от детската градина :razz: :razz: :razz:
Не мисля,че чак толкова трябва да се обяснява все пак автора е студент пък и решението което съм написал горе е кратко и напълно ясно за кво става въпрос не е нужна философия 8) 8) 8)

xKiFlAxx
12-04-2010, 14:11
да. обяснено е точно за автора която няма и понятие. Щом пуска задача значи не знае

teodora87
12-04-2010, 16:17
благодаряя :grin:

teodora87
12-11-2010, 15:31
добре къде в интернет я има тая информация
и електронната формула на алуминия ли е 3s2 3p1

vesinka899
12-11-2010, 15:52
xxKiFlAx
в сайта за химиядето си го дала има ли нещо защото на мен ми изписва,че няма нищо

chemist9009
12-11-2010, 15:55
хах :D :D в тоя сайт няма нищо0о това празен форум....отколкото до електронни конфигурациии в нета има колкото искаш база данни по химия....пишеш electron configuration и ти излизат томове материал....а при проблеми с химия пишете на скайп chemist9009 не са ви нужни сайтове! 8) 8)
Ето едно сайтче по химия http://www.chem-bg.com/

asen.,
06-29-2014, 18:05
Eлектрониите конфигурации ти написаха.
Ще опитам да ти обясна за единичните как да ги определяш .
Може да разбереш дали има или не от конфигурацията което е написано. пък и за това са ти дали първо да намериш на всеки един от елементите.

др нещо е че състоянията на един атом за даден подслой са с еднаква енергия а електроните заемат последователно всяко състояние с по един електрон и временно с еднакви спинове. (единични)
тогава от вида на подслоя и броя на електроните в него се определя и броя на единичните.

За Br ..от края на ел. конфигурация (4p5) определяш дали ще има еденечен или не .
p- подслой е с 3 квантови състояния, което значи максимален брой 6e-. В случая обаче (4p5) са 5е- което значи че има две електронни двойки и и един единичен p-eлектрон

За Фосфора: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3 ..понеже има 3е- от р-подслой, електроните са заели последователно 3 квантови състояния и трите електрони с еднакви спинове.което значи 3 единични p-електрона.

- За Ca- няма

Cu- От 3d10 4s1 следва че d-eлектроните са запълнени, и има eдин единичен s-електрон