PDA

View Full Version : Кръстоносните походи



Hunter116
12-06-2010, 13:53
Утре имам контролно по история, а от кръстоносните походи не мога да запомня почти нищо. Много моля да ми напишете най-важното и съществено от кръстоносните походи. Темите са: причина за кръстоносния поход, първи кръстоносен поход, втори кръстоносен поход, трети кръстоносен поход, четвърти кръстоносен поход, пети, шести, седми и осми кръстоносен поход.
Много моля за помощ.
Благодаря предварително.

Greennight
12-06-2010, 17:20
Тва трябва да се знае от обща култура :shock: Кръстоносните походи са мащабни военни и религиозно-доктринални кампании, предприемани през Средновековието в защита на интересите и идеологията на Римокатолическата църква.Папа Урбан II (1088-1099) е този, който на практика дава живот на кръстоносната идея. В предпоследния ден на Клермонския събор във Франция, на 27 Ноември 1095 г., четвъртък папата отправя призива "Dieu lo volti" (Бог го желае!), като има предвид организиране на т.н. Кръстоносен Поход за завладяване на Ерусалим обратно за християнството.(Ерусалим е под ислямска ръка,но това е важно място и за християните,ето защо възникват спорове и войни(кръстоносните походи,заради Ерусалим))Кралете на Йерусалим консолидират монархията си и я разширяват между Средиземно Море и р. Йордан.

2ри Кръстоносен поход.Мюсюлманските емирства в района набират сили и в крайна сметка се противопоставят на експанзията на кръста. Първи е Зенги, владетел на Мосул и Алепо, който на 25 декември 1144 г., Рождество Христово завладява графство Едеса и ликвидира първата от френските държави. Като отговор на тези действия папа Евгений III и тамплиера Бернар от Клерво проповядват за Нов Кръстоносен Поход. За разлика от първия в този участват крале от цялото християнство, оглавени от френския крал Луи VII.След прекосяването на византийските територии, двете армии са разбити поотделно от селджукските турци. Оцелелите пристигат в Северна Сирия, но решават, че Едеса не е чак толкова важна цел и се отправят към Йерусалим. Оттам, разочаровайки крал Балдуин III, вместо да тръгнат срещу Нураддин (син и наследник на Зенги), Луи и Конрад избират да атакуват Дамаск, независима държава и съюзник на Йерусалимското кралство. Експедицията се проваля след само една седмица на неуспешна обсада, кръстоносните войски се оттеглят и връщат в родините си. С тази ненужна атака постигат съюзяването на Дамаск с Нур ал-Дин, който малко по малко се доближава до латинските държави. По-късно при атаката на Балдуин II срещу Египетския султанат на Фатимидите предизвиква навлизането на Нур ал-Дин в южната част на Йерусалимското кралство, подготвяйки пътя към края на християнската държава и призоваването на Третия Кръстоносен Поход.


Така де,мисля че има около 7-8 кръстоносни похода,но най-важни са 1,2 и 3ти.Известно време Ерусалим е под христинска ръка,но мисля,че Сааладин напада с огромна армия Ерусалим и разбива кръстоносците(после са правени неуспешни кръстоносни походи),които са неуспешни заради недобрата организация и вътрешните войни в Европа(днес Ерусалим е място свободно за посещение и от християни,и от мюсюлмани)Това беше от мен и Уикипедия :),дано съм ти бил полезен.

Hunter116
12-06-2010, 18:20
има един проблем
моят учител каквото знае той знае че има и нещо в уикипедиа, а той мрази уикипедия