PDA

View Full Version : 40% от българските деветокласници неграмотни



PBS
12-08-2010, 12:02
Според най-новото изследване на Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие (OECD), българските ученици са много под средното ниво на грамотност, математика и науки - на 46 място от 65. Пред нас са турците и сърбите.

Тестът, PISA 2009, бил даден на около 4000 български деветокласници от 170 училища. Резултатите излязоха преди 2 дни.
Първите три места са заети от Корея, Финландия и Сингапур.

България е на предпоследно място от страните в ЕС, на последно място в ЕС е Румъния - 49-то. От балканите най-зле се е класирала Албания - на 60-то място, а най-добре Гърция - на 32-ро място. Македония е извън класацията.

Българските момичета били с около две учебни години по-напред от момчетата във всички области.

На нас колко ни казваха, че сме били най-умните, имали сме най-добрата образователна система, мухлясали учители по български ни караха да пишем разни есета на изчанчени теми и сега се виждаме колко сме добре.

indigo0lady
12-19-2010, 14:15
Българските момичета били с около две учебни години по-напред от момчетата във всички области.


:shock:

GirlYyYXD
01-11-2011, 12:56
Ами тва е положението,като има само тъпаци в тия училища.Почти. :? Не се обиждайте,но кво ше ви навреди да понаучите нещо?!А и "Думата НЕ ЗНАМ се пише отделно,за разлика от НЕГРАМОТЕН". ;)

scoobydors
01-29-2011, 10:14
Такава ни е учебната система. Какво да виним учениците, то ако имаше малко контрол и качествени учители нямаше да са така нещата.

А най е кофти когато някой предмет ти е интересен, искаш да научиш нещо и ти натресат някой пълен идиот за учител... (както в момента съм аз с една учителка по БЕЛ) :?

Nakadah
01-29-2011, 22:50
Вдигаите стари теми и си намираите оправдания...

elenka3
01-29-2011, 22:58
как няма да са неграмотни .. те не влизатт в часовете...

GregoryHouse
01-30-2011, 06:31
Пф, ако учителя имаше право да ти пръсне кифлата от бой нещата щяха да са далеч по-добри. Ама като има келеши, дет ходят само за присъствие, учебника не знаят как изглежда и викат на учителката "Ей, курво, щи *** майката." няма как да станат нещата. Просто каквото турчолята не успели за 500 години, келешите ще успеят за 50.

Ама ко ти пука, слушай новия хит на Драгана, мятай гъзо у дискотеката, купи си найкове, синджир за кучета на врато и си баро тузаро...
Аре майната ви на всичките келемета, вие ще сте общаците за 400 лева след 5 години. Света от такива като вас има нужда постоянно и сте заменими лесно.

slicky
01-31-2011, 18:57
Пф, ако учителя имаше право да ти пръсне кифлата от бой нещата щяха да са далеч по-добри. Ама като има келеши, дет ходят само за присъствие, учебника не знаят как изглежда и викат на учителката "Ей, к***во, щи *** майката." няма как да станат нещата. Просто каквото турчолята не успели за 500 години, келешите ще успеят за 50.

Ама ко ти пука, слушай новия хит на Драгана, мятай гъзо у дискотеката, купи си найкове, синджир за кучета на врато и си баро тузаро...
Аре майната ви на всичките келемета, вие ще сте общаците за 400 лева след 5 години. Света от такива като вас има нужда постоянно и сте заменими лесно.
точно заради такива,където си ги описал,България е толкова западнала държава.Както ми се иска да кандидатствам извън България,така няма да ми признаят димполамата за завършен 12 клас,защото като ги видят тези ,,индиви'' ,познай какви заключения ще си направят...

GregoryHouse
01-31-2011, 21:58
Пф, ако учителя имаше право да ти пръсне кифлата от бой нещата щяха да са далеч по-добри. Ама като има келеши, дет ходят само за присъствие, учебника не знаят как изглежда и викат на учителката "Ей, к***во, щи *** майката." няма как да станат нещата. Просто каквото турчолята не успели за 500 години, келешите ще успеят за 50.

Ама ко ти пука, слушай новия хит на Драгана, мятай гъзо у дискотеката, купи си найкове, синджир за кучета на врато и си баро тузаро...
Аре майната ви на всичките келемета, вие ще сте общаците за 400 лева след 5 години. Света от такива като вас има нужда постоянно и сте заменими лесно.
точно заради такива,където си ги описал,България е толкова западнала държава.Както ми се иска да кандидатствам извън България,така няма да ми признаят димполамата за завършен 12 клас,защото като ги видят тези ,,индиви'' ,познай какви заключения ще си направят...

А на мен ми се гади и от идиотите които бягат от България. Като не ви харесва направете нещо. Да избяга всеки може. И не ми казвайте един човек не може да промени нищо. Месията ви е бил точно и само 1 човек. А не един човек иска да е различно. Щом искате по-добро направете го.

RaisedOnRock
02-06-2011, 12:18
Защо ли не се учудвам...

BeezyJey
02-15-2011, 18:29
на кого ли му пука, хахах ?!

MakeMeHappy
02-15-2011, 18:30
Може ли да е по-трагично се питам ??? :( :(

BeezyJey
02-15-2011, 18:36
Може ли да е по-трагично се питам ??? :( :(

може, може :) остава само да изберат някой циганин за премиер, и сме тип топ ! :)

TheSecret
02-18-2011, 13:34
Много тъжно :( А колко преподаватели има, които също са неграмотни :? Аз в момента съм първа година в университет и имам чувството, че учителят ми по механика не е чувал дори за пълен член, като му гледам лекциите...

LightningMcQueen
02-22-2011, 21:07
Не съм съгласен, че учителите са виновни. Брат ми е 5 години под мен, учат го същите учители и същото училище. Разликата е, че в неговия клас идея си нямат от елементарни неща, дето при нас за 3ка не са стигали. Там обаче 5ци и 6ци им пишат. Ако трябваше сериозно да се оценява всички щяха да повтарят.


Аре майната ви на всичките келемета, вие ще сте общаците за 400 лева след 5 години. Света от такива като вас има нужда постоянно и сте заменими лесно.

Точно така е. Всяка модерна демокрация има нужда от глупави ("тясно специализирани") граждани със задоволени елементарни нужди (средна класа), които нямат копнежи и стремежи над това да се възпроизвеждат и да търсят сигурност и спокойствие.
Примерите са на запад. Всеки имал досег с него знае и нас какво ни чака.

modjodjodjo
02-26-2011, 15:28
Пф, ако учителя имаше право да ти пръсне кифлата от бой нещата щяха да са далеч по-добри.
Ако имаше такъв закон, който да разрешава на учителите да бият учениците щях да гласувам с две ръце за най-глупав закон създаван някога. Нали се сещаш, че едно дете трябва да бъде възпитано добре от родителите си, а учителите играят много малка роля в това отношение.


Ама ко ти пука, слушай новия хит на Драгана, мятай гъзо у дискотеката, купи си найкове, синджир за кучета на врато и си баро тузаро...
Всеки има право да слуша, каквато музика му харесва и да се облича така както му допада. Не виждам, защо трябва да се намесват музиката и стила на обличане с това на кой човек, колко му е умствения багаж.
Аз мога да ходя с костюм на работа, но вечер защо да не се обличам така както ми харесва, с цел да разпусна и да се забавлявам.


Аре майната ви на всичките келемета, вие ще сте общаците за 400 лева след 5 години
Ми и тука грешиш според мен до някаква степен. Ако изключим циганите, които нямат и първи клас има доста висшисти и умни хора, които работят като общи работници. Просто в такава държава живеем, където няма реализация за всички и където освен на себе си трябва да разчиташ и поне на малко късмет. Пък и естествено има доста хора, които са били слаби в училище, но са успели по един или друг начин във финансов аспект.


А на мен ми се гади и от идиотите които бягат от България. Като не ви харесва направете нещо. Да избяга всеки може
Когато имаш семейство и недай си боже да стане така да не можеш да дадеш и един лев на детето си за училище, тогава си помисли, кой е идиот. Ако имам семейство и не успея да им осигуря нормален начин на живот, ще напусна България, на всяка цена, само и само да мога да им осигуря някакво бъдеще и да не се повтаря с тях, това което е станало с мен. Постави се на мястото на някои хора и тогава говори.
И все пак това за мен е толкова безполезна статистика, колкото help на windows. Ако едно дете не е получило елементарни познания още в основното си образование за всичко са виновни родителите, че не са го подкукуросали да учи. На много хора, започват да се осъзнават по-късно към 18 годишна възраст и стига да имат амбиция пак могат да се поправят, стига да искат