PDA

View Full Version : Здравословно хранене и отслабване.



xdennyx
12-08-2010, 14:55
Сигурна съм,че поне 2/3 от хората(предимно момичетата) във форума искат да отслабнат.И мисля,че спазването на едноседмични диети,обещаващи сваляне на 10 килограма и задържане на теглото,са напълно БЕЗСМИСЛЕНИ!Първо,лишениет о от определени храни може да ви докара единствено до болница.Второ,аз смисъл не намирам в това да си 70 кг,да станеш 60,а след диетата вече да си 80.Ако започнете да се храните здравословно нито ще гладувате,нито ще ви се лепят килограми.Защото и аз съм от хората,които трудно могат да устоят на сладкото,а отгоре на всичкото ми се лепи лесно.Да,яд ме е,когато видя някакви кльощи да се тъпчат със сладко и да не надебеляват,но като се сетя колко им вреди на организма и се успокоявам.Затова ето ви няколко съвета за това как да започнете здравословен начин на живот.
Няколко съвета за отслабване, които могат да се следват навсякъде, всеки ден:

1. Не пропускайте хранене. Пропускането на хранене кара организма да забави метаболизма си, за да запази калории през периода, когато ресурсите му са ограничени. Запомнете, че храненето ускорява метаболизма.

2. Приготвяйте си порции от някакви зеленчуци, например пипер, тиквички, с пилешко месо или риба. Това е здравословно и ниско-маслено.

3. Хапвайте пълнозърнести хлебчета с някаква салата.Също така ПЕЧЕНАТА,не пържената риба е полезна,варените картофи,а не ПЪРЖЕНИТЕ.

4. Осем часа, след като сме се събудили, матаболизмът се забавя. 30 мин упражнения преди вечеря ще го ускорят за около 2-3 часа. Това провокира изгаряне на мазнини и след приключване на тренировката отслабването продължава.

5. Заменете сметаната с кисело мляко, печете без мазнина и използвайте билки и подправки вместо сол. Ограничете захарта, солта и мазнините.

6. Ако все пак решите да започнете някаква диета,консултирайте се с доктор!

7. Яжте бавно и дъвчете дълго. Това намалява апетита.

8. Три малки порции и две леки закуски дневно, вместо едно или две обилни хранения.

9. Купувайте натурални, необработени термично мюсли. Порция от минали термична обработка мюсли съдържа повече мазнини от порция яйца с бекон.

10. По възможност не белете плодовете и зеленчуците. Повечето полезни вещества са концентрирани точно там.

11. Топла вода с малко изцеден лимон преди закуска, дава тласък на метаболизма за цял ден. Освен това е хубаво за перисталтиката и е чудесно за кожата.

12. Потърсете съмишленици. Клубове, форуми, приятели, това ще ви мотивира и ще ви позволи да се наслаждавате на програмата си за отслабване.Ето например тази тема,тук можете да споделяте какво сте свалили и как сте го направили.

13. Дори да ви се струва трудно, опитайте да не ядете три часа преди сън.

14. Опитайте да правите омлет без жълтъците.


Амм също така с малко спорт,можете да постигнете чудеса.Сега точно не е време за бягане,идва зима все пак,но случайно навън пекне ли слънце и решите,че градусите са подходящи,веднага излизайте.30 минутно тичане няма никак зле да ви се отрази.Има хубави упражнения Пилатес,Кардио,коремни преси и всичко което ви дойде на ум.Дано да съм помогнала. :)

TheGirlNextDoor
12-08-2010, 15:03
13. Дори да ви се струва трудно, опитайте да не ядете три часа преди сън.





1во казваш,че пропускането на хранене забавя метаболизма..после да не се яде вечер.Спред мен това е всеобща заблуда да не ядем след 5,6 или колкото там всеки е решил.Ами да речем ядеш в 6 и на гругият ден в 9 закусваш...това няма ли да забави метаболизма ти??
Това е моето мнение...а иначе с другите неща съм съгласна :-D

xdennyx
12-08-2010, 15:08
Ами до някъде си права,но да ти кажа аз лично преди ядох до 11-12 вечерта.А от както спрях да ям след вечеря(в 18 часа) доста поотслабнах и не съм усещала някакво забавяне на метаболизма си.Чувствах се много добре даже.Само когато бях втора смяна ми беше малко трудно да вечерям в 6,защото се връщах към 7-8,но просто нямаше начин и тогава вечерях.И все пак въпроса е какво ядеш.Можеш да се наядеш здравословно и да не огладняваш 2 часа след вечеря,а не да изядеш 10 шоколада,2 чипса и после да искаш още.А всичко е до това кой как се настройва за това.Не всички могат да спазват такъв режим.

Greennight
12-08-2010, 16:52
Тва,че не трябва да се яде след 18 часа вечерта пък са пълните глупости...Знаете ли защо се отслабва,ако не ядете след 18 вечерта ? Щото после вечерта лягате да спите и не усещате глада...И така например ако ставате в 8 сутринта,ви се събират 14 часа гладуване...

Vikito0o
12-08-2010, 16:56
2 часа преди лягане се яде.Тоест ако си лягаш в 12 може да ядеш до 10.От специалист го знам!!!

TheGirlNextDoor
12-08-2010, 17:18
Тва,че не трябва да се яде след 18 часа вечерта пък са пълните глупости...Знаете ли защо се отслабва,ако не ядете след 18 вечерта ? Щото после вечерта лягате да спите и не усещате глада...И така например ако ставате в 8 сутринта,ви се събират 14 часа гладуване...

да точно това имах предивид,че толкова часа гладуване спред мен забавя метаболизма

ri41
12-08-2010, 17:21
въпроса е, че всички знаем как се отслабва, тези препоръки дето си ги написала и на сън да ме бутнеш ще ти ги кажа, ама изпълнението е вече друго нещо, нямаш ли воля нищо не става

FunnubunnY
12-12-2010, 19:29
Виште сега ако се наядете едно хубаво 5 минути преди да си легнете понеже след тва няма движение разходки и така на татък сичко т'ва ви се трупа така че колкотот и часове глад да ви се събират по добре ставайте по рано за да не ви се трупат мн мн часове глад :-D :oops:

Alexislee
12-13-2010, 06:34
[color=red][b]Също така обядът и вечерята задължително да са съпроводени със салата и да не надвишават 400 калории, а междинните хранения да не надвишават 200. Освен калориите, трябва да се гледа и състава (това предполагам го знаете повече от добре ;Д ). И най-важното : закуската трябва да е най-обилна,а вечерята най-бедна! Има една такава реплика много прочута в Германия : ''Morgens essen wie ein Kaiser, mittags wie ein K

xxpamzy
12-13-2010, 13:07
Важно е вечер да се храним по-рано, за да може стомахът да има време да преработи храната, а не да се мъчи докато спим и всичко да ни се лепи. Също така храненето "често и по малко" е препоръчително, за да може във всеки едим момент организмът да има нужните му хранителни вещества, а не да се храним 1-2 пъти на ден и тялото ни да усвоява всичко наведнъж. Изобщо, с гладуване не се отслабва, а даже напротив - получава се йо-йо ефектът. Всичко става с правилно хранене и спорт. :)

xdennyx
12-13-2010, 13:35
Напълно подкрепям всички,които са написали в по-горните постове за по-ранната вечеря,както и аз казах,но все пак това е много важна стъпка към отслабването.Трудно е,да,и на мен понякога вечерта късно ми се дояжда нещо,но просто е вредно(така да кажем) да се прави.


П.С. Късмет на всички още веднъж,темичката може да ви е полезна до някъде.

cyclops
12-13-2010, 13:50
http://www.dnes.bg/stranata/2010/12/12/anoreksiiata-ubi-14-godishnata-otlichnichka.106153

xdennyx
12-13-2010, 14:07
Боже,защо за Бога ни показваш този линк?Какво общо има ЗДРАВОСЛОВНОТО хранене със смъртта от ГЛАДУВАНЕ ? Много жалко за момичето,горките и родители,кой знае колко страдат,но сама си го е причинила.А не намирам никакъв смисъл в това да пускаш точно в тази тема,този линк.Иди и го пусни в някоя тема със заглавие "Искам да сваля 30 кг. за 2 месеца",има мнооого такива теми.Приятно търсене.

britzy
12-13-2010, 15:59
пуска го защото повечето от нещата,които казвате са супер глупости.Замисли се пак-когато си лягаш гладен се отделя смъртоносен хормон ама айййде и куп още простотии

xxpamzy
12-13-2010, 20:16
Не е въпроса да си легнеш гладен, а да не вечеряш веднага преди лягане. А пък и ако се вечеря 2 часа преди лягане едва ли някой огладнява толкова бързо. А ако толкова много ти се яде може да хапнеш млаък плод или нещо такова, но не да вечеряш втори път.

cyclops
12-13-2010, 21:11
пуска го защото повечето от нещата,които казвате са супер глупости.Замисли се пак-когато си лягаш гладен се отделя смъртоносен хормон ама айййде и куп още простотии

Мерси за разбирането :-) това имах предвид ! :)

britzy
12-14-2010, 11:20
Моля :-)

anonymous708973
12-14-2010, 13:06
О, моля те, просвети ни как се ядат правилно пици и дюнери :lol: :lol:
Дюнерът е пълен боклук независимо как го ядеш, а пица ям, когато е пълнозърнеста и без един куп сосове.
Айде спри да се изживяваш като върха на сладоледа, щото определено не си. :?

britzy
12-14-2010, 13:20
О, моля те, просвети ни как се ядат правилно пици и дюнери :lol: :lol:
Дюнерът е пълен боклук независимо как го ядеш, а пица ям, когато е пълнозърнеста и без един куп сосове.
Айде спри да се изживяваш като върха на сладоледа, щото определено не си. :?
:-D [color=indigo]мда долу горе като такава се изживява

xxpamzy
12-14-2010, 17:25
емм то всико е полезно само да е в границите на нормите .. има хора примерно които по цял ден не правят нищо друго освен да ядат и пак са си слаби ( не се шегувам има такива ) .. това си е въпрос на гени .. но мисълта ми е, че каквото и да ядеш ако е в нормални количества няма да навреди .. аз сега приимерно се храня 5 пъти на ден - 3 основни яденета и 2 междинни закуски и вечер карам колело ( такова за фитнес ) и се чувствам идеално .. всеки е различен .. на някои хора просто не им се лепи ( за мое огромно съжаление ;[ ) :P

bibss
03-16-2011, 14:42
[quote="xxKiFlAx"]ква е тая тема :shock:
'здравословно хранене и отслабване' е вредно!

Здравословното хранене е вредно,а..?!
В тези пици,дюнери, хамбургери и т.н има тоооолкоова мазнини,които се натрупват в организма и никак не са полезни... Ако всички се храним с такива бързи храни по няколко пъти на ден ще заприличаме на американците..anyway
Замисли се преди да пишеш глупости.. ;)

nomatterwho
03-16-2011, 17:02
Аз не пиша глупости.
Пърото което... мазнините не са тоооолкова колкото описваш :D
защото никъде не съм писала че ям по няколко пъти на ден дюнери. Аз мога да изям един...но има такива който не могат само един :D От там идва проблема с мазнините за които всиички пишете. А и еднаквата храна е вредна без значение какъв тип е и дали е с мазнини или не.Тва прави 'здравословно' ви хранене всеки път -вредно.

Здравословното хранене ако беше вредно НЯМАШЕ да се нарича здравословно.
И никой не говори за еднаква храна.. Явно нещо не си разбрала правилно. Наистина трябва да приемаме разнообразна храна, но това не значи да ядем единия ден дюнер, другия ден пица.
И по твоята логика дай всички да изядем един голям мазен дюнер, за да сме здрави, щастливи и слаби. : )

bibss
03-16-2011, 17:13
ква е тая тема :shock:
'здравословно хранене и отслабване' е вредно!


Здравословното хранене е вредно,а..?!
В тези пици,дюнери, хамбургери и т.н има тоооолкоова мазнини,които се натрупват в организма и никак не са полезни... Ако всички се храним с такива бързи храни по няколко пъти на ден ще заприличаме на американците..anyway
Замисли се преди да пишеш глупости.. ;)

Аз не пиша глупости.
Пърото което... мазнините не са тоооолкова колкото описваш :D
защото никъде не съм писала че ям по няколко пъти на ден дюнери. Аз мога да изям един...но има такива който не могат само един :D От там идва проблема с мазнините за които всиички пишете. А и еднаквата храна е вредна без значение какъв тип е и дали е с мазнини или не.Тва прави 'здравословно' ви хранене всеки път -вредно.

Здравословното хранене не означава да се храниш еднакво.. И аз не съм от най-здравословнохранещите се, но все пак спазвам някакви норми..все пак искам да имам добра фигура.. Здравословно хранене означава да се храниш с полезни за организми в-ва богати на витамини,белтъчини,въглехи драти.. :) Айде вече спирам да се обеснявам, peace! :twisted:

Steff9423
03-16-2011, 17:19
Незнам защо всеки се опитва да следи някакъв режим на хранене който е видял в поредния форум или сайт за отслабване..или т.п.
Всеки организъм си има свойте определени нужди-калций,мазнини..
Схванахте..нали?
Мисля че вече всички знаем че да се ядът "дюнери" не е полезно,иначе всеки 2-ри щеше да закусва и обядва само с тях... :-o
Пък това че ако пропуснеш едно хранене ще има "фатален" ефект,е пълна глупост,е до някъде..Пак казвам всеки огранизъм е различен..
Моята майка не закусва вече 30 години пък си е слаба..
Аз също пропускам закуската-закуся ли ми е тежко и след час съм още по-гладна.
Важното е да "задоволяваш" тялото си,да ядеш това което ти се отразява най-добре ( в смисъл храни които те засищат и не ти вредят)...
Спазването на диети намери от измислени сайтове-ГЛУПОСТ!(Преди и аз си мислех че има ефект,че ми помага да влезна във форма.)Нито знаеш как ще ти понесе,нито дали няма да има йо-йо ефект,нито дали отговаря на нуждите на тялото ти..
Аз си спазвам някакъв режим на хранене който ми помага да сваля някой друг излишен кг,разбира се винаги съм готова да го споделя,но на друг може хич да не му помогне...И така...Но плодове и зеленчуци-те са най-здравословната храна (има някои изключения)..

Rebirthing
03-16-2011, 17:50
Всеки организъм си има свойте определени нужди-калций,мазнини..
Схванахте..нали?


Не, не схванахме. Как ще разбереш дали си приела достатъчно желязо примерно ?! То за това си има някакви норми и граници...

Steff9423
03-16-2011, 18:56
:shock: :shock: :shock: Дабъл ю Ти Еф...??
:? :? Да,има си и граници..Но неможе всеки да поема еднакво количество..Или греша?..Смисъл неможе някой измислен сайт,или т.п. да ти определя количеството и типа на храна който да поемаш..Аз мога да изям 3 банана и да съм сита,а ти може само със един...Това искам да кажа..И че аз,примерно,ям по 4 пъти на ден,и се чуствам супер,а ти по 10 и не..Режим си определяме ние,разбира се имайки в предвид че има определени храни които на всеки му влиаят различно.
А за един ЗДРАВОСЛОВЕН режим на хранене,е по-добре да се консултираме със специалист,той да ни каве какво да си похапваме в поечки и какво не чак толкова..


И пак казвам за тея дето пак не са ме разбрали..Трудно е да следваш такива "интернет" режими.."6. Ако все пак решите да започнете някаква диета,консултирайте се с доктор!"..
Но да има и някой полезни и верни съвети..Но все пак..

Та само да кажа още нещо..Има "здравословно" хранене просто за да сме в добро здраве..И "здравословно" за да свалим изличните кг (т.н. натрупани вредни токсини и мазнинки)..И това е от значение..

Konstantina
03-16-2011, 19:17
Здравословното хранене за мен е да се яде от всичко и по-малко въпреки 4е на мен ми е трудно да си съставя добър режим.Не говоря за хамбургери и тн. а например организма има нужда от захар ако ти се прияде сладко изяж малко бисквити като 1 хранене а в останалата 4аст на деня си яж нормално или спагети с доматен сос (аз ли4но не ям много италянска храна но то си е до вкус спагетите въпреки това са добър варянт за обяд например. :)

dream1707
03-16-2011, 19:30
Стига бе .... тъпчете се ако искате с дюнери, пици, хамбургери и тнт ... Яжте ги ако искате минути преди да легнете ... За мен поне важното е да има движение ... Ако ще да се тъпчеш с всичко що набараш, щом се движиш нама как да надебелеееш.

Пробвала съм толкова диети. Ядях само плодове, мюслита ядях само... въобще не ядях.... И кво ?! .. Надебелях, щото не ям, ама и по цял ден седя на едно място.

Яжте си колкото искате, после направете няколко обиколки на стадиона и говото .. При мен лично така става.

Rebirthing
03-16-2011, 20:02
Тези норми и граници са дадени от Световната Здравна организация, а не от филанкишията. Не е въпроса в апетита, а в това колко е пълноценна храната. Много ми е интересно как може някой да определи дали си е набавил всичките необходими вещества ?! Това, че някой хора ядат като разпрани, не значи, че набавят всичко необходимо на организма си.

Важни са хранителните стойности на храната ! Като кажете на един затлъстял човек "слушай тялото си" той на секундата ще налапа хамбургера. Тези неща идват от мозъка, не от стомаха...

Steff9423
03-16-2011, 21:19
Чакай..чакай..Аз казах че за един ЗДРАВОСЛОВЕН" режим на хранене е нужно да се консултираш със специалист..Неможе да се водиме от подобни публикаций в най-различни сайтове..
Но може и да не съм права..
Просто исках да кажа-не се водете по "хорското" мнение...Че има вредни храни,има..Че има и полезни,има..Но това да ти казва някой кога и по-колко да ядеш.. :-s ..
Забравих да спомена-"закусвам" 1 ябълка + сок...но не и зърнени закуски и тем подобни..

DarkTemplar
03-17-2011, 01:24
До метаболизъм си е. Иначе в един дюнер има средно около 1000 калории, доста е полезен няма спор. 8)

Rebirthing
03-17-2011, 08:40
Steff9423 , да, за това съм съгласна.

xxKiFlAx кои мазнини са полезни по-точно ?! Наситените, ненаситени, хидрогенираните...кои според теб ?

ElItoOoO
03-17-2011, 12:00
Наистина трябва да приемаме както въглехидати, белтъци така и мазнини. Организмът се нуждае от всичко това. Но защо свързвате мазнините с пици и дюнери?! Има много "по-полезни" мазнини примерно в месото.

Rebirthing
03-17-2011, 13:01
Полезните мазнини са в авокадото, ядките...

Изобщо тук някой прави ли разлика между наситени, ненаситени и транс мазнините ?!

FuckingFreak
03-17-2011, 13:10
Ето откъде идва проблемът ми.... Имам главно 1 ядене в деня, останалото е нещо като ограничено, уффф. Пък този нередовен стомах, толкова ме дразни. Но му разгадах тайната, малко спорт и всичко е ток и жици.

А иначе, много ясно че има различни видове мазнини. Не съм запозната, но например чипсът е с наситени мазнини и много сол които както и да ги погледнеш не са полезни, колкото по-малко ядеш толкова по-малко ще е вредно за теб, но в никакъв случай полезно :lol: Както и дюнера - ако ще и половин хапка да изядеш той няма как да бъде полезен... А организмът има нужда от мазнини като тези в ядките, както казаха преди мен..

Steff9423
03-17-2011, 13:23
Наистина не се опитвам да кажа че не ни е нужно да следваме съвети от други хора,но не изцяло да се водиме по тях.
..Може и да греша-човешко е :-P
И така..
Аз все пак се ограничавам от вечерите,и избягвам мазна храна..

ri41
03-17-2011, 14:06
от мазна храна не се пълнее, говоря за мазнини от млечни и месо, по себе си виждам, пълнее се от въглехидрати кога ще го разберете?

Steff9423
03-17-2011, 15:34
Под мазна храна,аз лично,разбирам-най-вече пържената храна (но само тази със олио).Храната приготвена със зехтин понякога я консумирам.
Също така,дюнери=мазнина.Пици=ма знина.Свиснко месо(зависи коя част от прасето и все пак не го понасям :? ) =мазнина.
Има вредни и полезни мазнини-аз консумирам само полезните..