PDA

View Full Version : Приемни изпити по музика



Hopegiver
12-08-2010, 18:09
А здравейте ,
Искам да се поинтересувам има ли кандидат-студенти или студенти по специалност музика и по конкретно (не знам как се казва :д )
Инстроментални изпълнители да го нарека :Д

Понеже се готвя за подобен изпит ми е интересно с какви песни сте се представяли или ще се представите на него. Пък и не е лошо да си имаме приказка :д така да се каже.

machoka
12-09-2010, 08:25
'начи, първо се наУчи как се пише инстрУмент - инстрУментален, а после можем да поговорим малко и за теория.

Плюс това Уточни къде точно искаш да кандидатстваш, защото в Консерваторията са едни изпитите, в сУ са дрУги и т.н.

Специалност 'музика' няма. Хем за инстрУментални изпълнители говориш, хем за песни.. последно вокално или инстрУментално ще го караш?

Hopegiver
12-09-2010, 10:21
Мерси за едита , претупвам си коментарите.
Никъде не съм казвал, че ще пея, песните също така се и свирят (макар, че по-правилно щеше да прозвучи с пиеси).
По специално ме интересуваше как стоят нещата за СУ и НБУ,
но и за консерваторята ако някои спомене нещо няма да е излишно.

За специалността май си прав просто
в сайтовете на Университетите всичко като свирене, пеене и т.н е обобщено под това име.
По-подробно се занимавам с китара, ако има значение де ;д

Ewok
12-09-2010, 10:27
В консерваторията е трудно да се влезе, ако не си бил в музикалното или нямаш възки.

Hopegiver
12-09-2010, 10:43
В консерваторията е трудно да се влезе, ако не си бил в музикалното или нямаш възки.

Да това ми е ясно, понякога опимизмът ми обаче избива на наивност ;д

machoka
12-09-2010, 17:22
Извинявам се, аз все още не мога да разбера какво точно искаш да учиш с музиката..

до колкото разбирам искаш да свириш песни на китарата си? По принцип това не се учи във ВУЗ с музикалната специалност, а на селски вечеринки.

Като висше можеш да кандидатстваш:

'класическа китара' - това те прави инструменталист, т.е. изпълнител на 'класическа' т.нар. музика в/у класическа-акустична китара (на твой език - ще бацаш на кухарката)

'поп и джаз' - тука пак ще учиш да свириш, но не само на акустична, може да си избереш бас или ел китара, ще свириш задължително в банди и т.н.

Ако в момента си 12 клас, до кандидат-студентските изпити специално за Академията, независимо по коя специалност, няма да можеш да се подготвиш защото там трябва да свириш и да имаш понятие от солфеж и ел. теория на музиката. За останалите ВУЗ-ове не знам, но ако ми намериш някъде инфо какви точни изпити се полагат за кандидатстване по какви специалности, ще ти кажа какво се прави на тия изпити.

Hopegiver
12-09-2010, 18:39
Значи ...

Свиря на китара и се интересувам от Поп и джаз инструменталното изкуство. За което за да влезеееш и изучаваш има приемен изпит.
Който се състой от :
Музикален тест
И изпълнение на 2 песни/пиеси (дрънканици) в 2 различни стила
Това са изисквания за СУ и НБУ.
Въпросът ми беше дали има студенти, кандидат-студенти из този раздел,
които да се готвят за същото или са минали през него, за да могат да ми кажаат кой пиеси са изпълнили на приемния си изпит.
И понеже се интересувам не само от моята "специалност" тоест (поп и джаз или клас. китара),
питах като общо за всички кандидатсващи с това , за да бъде даден отговор не само от евентуални Мариачи.

machoka
12-09-2010, 18:51
Ами чудесно, по двата въпроса..

1. За теорията: имаш ли идея какво е 'b moll' и кои са паралелната и енхармонични такива, пак да ги напишеш с такива букви? Какво означават понятията хроматизъм, щрих, какво е темпериран строй?

2. За практиката: ходиш ли на уроци по китара и какво ти преподават да свириш там и как точно? Или си самоук по книжки? ))

Това е пример по входящите изпити.

Hopegiver
12-09-2010, 19:00
Пфф

Знам си теорията ходил съм на уроци
Знам какво е петолиние, пауза, тон, шум , звукоред, октавови групи, основни степени, лад, гама, тоналност и още.

И питах прооостоо акооо случйно има из форома
хора които са влезли или ще влизат с това да кажат какви песни са подготвили да изсвиряяят на изпитаа.

Знаам какво представляват изпитите, исках да вида с какво са се представяли другите.

И все пак Благодаря, че се стараеш да помогнеш.

machoka
12-09-2010, 19:08
Мисля, че имаш хроничен проблем с буквата 'У'.

Ок, няма да те притеснявам повече.. опитвам се да те предпазя от изненади на изпита, от сорта 'ама кварталния кръчмарски цигулар уж всичко ми преподаде, а пък тука в тия листове пише неща, които не съм ги чувал', че като гледам накъде си тръгнал с тия петолиние и пауза.. Щото аз съм го завършил на най-висша инстанция това.

Успех.

Hopegiver
12-09-2010, 19:22
Mерси,
както каза зависи къде ще се учи.
В моя случай за Консерватория и дума не може да става.
Добре да речем петолиня и паузи и тн. не стигат,
какво още е необходимо ?
и ако не е тайна какво по-точно си изучил, просто от любопитство.

machoka
12-09-2010, 19:53
В моментният глад за студенти в НМА, както и крайно занижените критерии, там ще влезеш с чест и почести по-лесно и от НБУ (което значи мнооооого лесно), та и червено килимче ще ти постелят.. но това е друга бира.

Най-общо - ако искаш да си добър в това, което правиш - да можеш да се наречеш 'музикант', независимо какъв стил ще свириш - трябва да си НАЧЕТЕН.
Нота, пауза, петолиние - това е азбуката, дори не са срички..а на един изпит по литература ще трябва да се изразяваш в изречения, изреченията да оформиш в абзаци, абзаците в конкретна форма, няколко форми в цикъл и т.н. Сега разбираш ли къде се намираш с моментните си познания?
Не ти казвам, че няма вероятност да влезеш в НБУ.. с много клинч и пари ще успееш..вероятно.. но не е в това въпроса. Въпросът е да не сме посредствени в това, което правим.

1. Освен елементарната теория на музика, трябва да знаеш поне основните 'мотиви' в история на музиката.. стилове - години. Започвайки от Средновековната музика (арс нова, арс антик - 13-14в. Ако чуеш старинни църковни песнопения и форми от тогава, ще се запалиш страшно много), та минеш по времевата стълбица - Стари майстори, Предкласика, Барок, Класика, Романтизъм, Импресионизъм (около френския се съсреодоточи), Неокласицизъм, до модернистичните движвения.. с какво се х-ризират тези стилове, периода в историята, конкретни автори и техни произведения. Много е важно най-'популярните' произведения да знаеш от кой са написани - какво е 9-та симфония, какво е турски марш, какво означава Реквием. Тези въпроси присъстват в теста по муз култура в НБУ - виждал съм го.
Ако ти стане интересно и усвоиш тези знания в дълбочина, ти ще станеш по-ерудиран. Защото те са сходни и в архитектурата, и в изобразителното изкуство и много други.

2. Относно ел. теория - хубаво си започнал с основата, но трябва още да навлизаш в нещата и да учиш важните, изначални неща. Самата теория. Квартов-квинтов кръг, взаимовръзките между ладо-тоналностите, проблемите на ритъм, метрум.. това са най-основните. Като за начало ще ти е достатъчно ако научиш тези материали, част от записките ми в 7-и или 8-и клас в Музикалното училище по тази дисциплина:
http://www.teenproblem.net/teenid/posts/machoka/11411.html

Hopegiver
12-09-2010, 20:26
:D интернет света бил малък..
Благодарско за обесненията и съветите, нямах представа наистина че трябва да се върна толкова назад в историята.
Инече понеже търсих из нета материали, съм подбрал явно на записките ти и ги изучавах с интерес ;д.
Виш с стиловете или по-скоро произведенията не съм много добре,
но ги имам в предвид и ще се постарая да изуча възможно повече за времето което ми остава.
Тъй като се занимавам от сравнително скоро, понеже нямах акъл да се преметя в музикално училище навремето, а и не получавам супорт в тази дейност от особено много хора.
И все пак практиката ми е по притеснителна, мисля, че си минал през тези неща (да не спечеш, да не си забравиш нотите и подобни) ;д
Все още обаче ме гризе любопитството,
може да се похвалиш малко :Д

machoka
12-09-2010, 20:34
Ами завършил съм минно-геоложкият факултет на пернишкия университет!


..а за практиката влизаш вътре и си правиш кефа. Това е, трябва да се абстрахираш от всичко и да излееш емоцията си в/у струните. Когато се научиш да го правиш (а това ще стане с опита и времето), ще чувстваш кефа от това.. макар, че учестения сърцетуп винаги ще ти е другар.

Hopegiver
12-09-2010, 21:46
Сега отново теоретично звучи много по-лесно, въпреки че почнах да му свиквам.
Мерси отново за съветите и информацията и лека вечер.