PDA

View Full Version : ПРОТЕСТ (но не само за ваканцията, а и за други важни неща)



kalashnik
12-08-2010, 19:03
Драги съученици,
Разбирам ви, че се пренатоварвате, но протестите само за една ваканция не са оправдани. 1-во, защото звучат смешно; 2-ро, защото разгледах старите си бележници, където имам оценки от 4, 6 и 8 януари; 3-то, защото не само това са ни проблемите.
Аз предлагам да организираме общонационален протест със следните нормални искания:
1. Строго фиксирана ваканция, която да е постоянна всяка година.
2. Преминаване на 5-то бална система - при преминаването на тази система ще се увеличи успеха ни, защото няма да има толкова много оценки и няма да са толково "подробни", а освен това няма да има нужда от изравняване на оценките за тези които са учили в чужбина, или ще учат там.
3. Да се прекрати с "многообразието" от учебници и да се изберат само два или един по всеки предмет, защото е абсурдно при едно преместване в друго училище, било то по лично желание, или поради наказание да се дават отново сравнително големи суми пари за нови учебници, а и защото във всеки един учебник пиша съвсем различни неща в сравнение с другите, т.е. всеки автор има собствена интерпретация на нашата и чуждата история.
4. Прекратяване на лъжата за "турското присъствие", като в учебниците да бъде признато, че е имало "османско робство" или синонима му "османско иго".
5. Да има ясна позиция за изпитите и матурите, а не промяна на правилата за провеждането им всяка година.

Тези точки подлежат на обсъждане, а също така и ако някой има идеи за сериозни искания да изкаже мнението си.

darkPaladin
12-08-2010, 19:08
то си е робство не присъствие няма какво да му се признава

друг е въпроса че държавата позволява такива неща

и ако има дървена ваканция кога ще се навакса?

пп
всяка една учебна година има еди колко си учебни дни и еди колко си почивни които се знаят предварително разликата е че разпределят различно

kalashnik
12-08-2010, 19:10
то си е робство не присъствие няма какво да му се признава

друг е въпроса че държавата позволява такива неща

и ако има дървена ваканция кога ще се навакса?

пп
всяка една учебна година има еди колко си учебни дни и еди колко си почивни които се знаят предварително разликата е че разпределят различно Имай предвид, че всяка учебна година последните 2 седмици не учиме и без това, така че ще учиме малко повече и ще наваксаме дървената ваканция.

SemperFidelis
12-08-2010, 19:22
Трябва, жалкото е, че повечето протестират просто защото искат една седмица без даскало на аванта, а т'ва си е направо смешна кауза.

Lucho
12-08-2010, 20:20
Остави ваканцията, тя е най-малкият проблем. По останалото:

1. Строго фиксирана ваканция всяка година - трудна работа да се съгласят. Всяка година 1-ви се пада различен ден, затова е малко трудно. По-скоро да се фиксират определен брой неучебни дни, които да се дават всяка година според зависимост от дните (10 или 12 неучебни дни, например)

2. Абсурд. Аз съм ЗА премахването на всякакви системи за оценяване с цифри, защото ми е писнало от бележкари, а бележкарството на 70% от лицата, наричащи себе си "ученици" е болестно състояние. Карат ни да се учи за оценка, а не за знания, което е лошо.

3. В условията на демократично управление и на пазарна икономика няма не виждам как ще стане. А и да стане, ще е трудно - толкова много учебници в един, ще се утежни материала даже. Според мен, изобщо не трябва да се намалява броя на учебниците, а след 8 клас всички учебници трябва да се съобразени със съответния профил на учениците - за природоматематичен профил + Биология например да има по-малко физика, но да има по-разширен учебник по Биология или по съответният профилиращ предмет, например.

По 4 и 5 - твърдо ДА. Към 4 мога да добавя: Да престанат да политизират учебниците по история и да излагат както хубавите страни, така и лошите на двата строя Комунизъм и Демокрация.

mrtn
12-08-2010, 21:08
Lucho, че то затова си има профилирани учебници и учебници за задължителна подготовка. Много добре знаеш каква е разликата.
и защо системата да е петобална, какво се променя? Нищо.. а шестицата е останала в човешкото съзнание, като нещо хубаво, отлично.. не знам поне при мене е така. :D
Защо да няма съпоставки между двата строя Комунизъм и Демокрация? Аз смятам, че е полезно хората, които не са живели в комунизма да знаят, както положителните, така и отрицателните черти. А за демокрацията, всеки вижда какви са чертите.. поне тук.
И аз съм съгласен за тая матура.. много се издразних, когато края на юни беше, че формата на последния въпрос ще е различен, като есе.. пълни глупости. Аз цяла година правех анализи като луд, а сега есе ми казват.. 8-)

Remixa92
12-08-2010, 21:24
Прекратяване на лъжата за "турското присъствие", като в учебниците да бъде признато, че е имало "османско робство" или синонима му "османско иго".

Подкрепям напълно.Жалко е да се пише османско присъствие.Те джагалите са ни били 500 години на гости сигурно и са ни клали и са ни изнасилвали жените.Това ли е присъствие.
И по другите точки съм съгласен.Но бъдете наясно каквато и стачка да се направи при това смотано правителство,а най-вероятно и при следващото на власт,няма да има ефект.За стачкуването съм за,но нека разберете,че те са изцяло символични.
И как може да се излагате по новините.Гледам репортерите намерили точно най-големите селяндури да от стачкуващите да говорят пред камерата и те разбираемо нищо не казват.Така хората си правят извадки,че всички ученици сме такива олигофрени.Повечето стачкуват,само за да не карат часове примерно в деня на стачката,което говори колко са адекватни.

Rot
12-08-2010, 21:28
Подкрепям. Но мисля, че трябва да въведат и по-тясна специализация след, да кажем 9ти клас. Твърде много материал има за хора, които не се интересуват от дадени предмети и вече са се ориентирали. Това ще доведе до намаляване на бройката часове на ден и учениците ще могат да се концентрират по-лесно и бързо. Парадокс е първия час да имаш Математика, втория Литература и третия Биология.

Spikeey
12-08-2010, 21:30
Подкрепям. Но мисля, че трябва да въведат и по-тясна специализация след, да кажем 9ти клас. Твърде много материал има за хора, които не се интересуват от дадени предмети и вече са се ориентирали. Това ще доведе до намаляване на бройката часове на ден и учениците ще могат да се концентрират по-лесно и бързо. Парадокс е първия час да имаш Математика, втория Литература и третия Биология.
+1

Tempest
12-08-2010, 21:49
покрай тая ваканция много шум се вдигна.. днеска пред целия клас съобщих, че ше ходя на 3ти и никой не може да ме убеди в обратното.. който както иска да се оправя, и без това средното не е задължително и никой не ни държи насила в даскало.. който иска да спи до късно и да седи до късно.. да си седи в тях, аз ше ходя на даскало, щото там ми е приятно..

относно разните учебници.. турското присъствие е по-добре казано, защото... ами.. кой иска проблеми с Турция сега?! България е толкова отслабена, че...

винаги има вариант за преснимане на учебник.. и той излиза по-евтин с левове.. по-претенциозните да отделят от левовете.. а и се говори за история главно, та да си кажа - учебниците по-тънки няма да станат, само ще дебелеят..

Rot
12-08-2010, 22:10
относно разните учебници.. турското присъствие е по-добре казано, защото... ами.. кой иска проблеми с Турция сега?! България е толкова отслабена, че...

И дай щото е отслабена(тя кога ли не е била?!) да забравим род и родина, чест и достойнство? Боклук си ти!

xWandereRx
12-08-2010, 22:14
оф още колко милиона пъти искате да ви се каже едно и също нещо, за да разберете, че няма смисъл от тия стачки
няма да удължат ваканцията, стига сте занимавали хората с нищожните си проблеми, нито сте се преуморили от учене, нито нищо
който не иска да ходи на даскало, да не ходи, за кво е тоя шум
пффф
като стана министър на образованието ще ви оправя
(за 800 дни)
:lol:

Rot
12-08-2010, 22:26
Ти прочете ли темата, или просто си сереш?

kalashnik
12-09-2010, 04:56
За броя на учебниците явно не ме разбрахте правилно - имах предвид да няма например по математика 8 различни за Задължителна и още толкова различни за профилирана, или за който и да е друг предмет.

Rot харесва ми и едеята ти.

За "турското присъствие" има още една причина поради която исмам да бъде премахнато, защото светската република Турция на Кемал не е османската империя. И не вярвам променянето да доведе до някакви проблеми от страна на Турция.

SiSi7yYy
12-09-2010, 06:34
Онзи ден имаше протест в Стара Загора :D и с една моя приятелка отидохме само да гледаме и като отидохме имаше 5 човека, а протеста трябваше да е почнал преди половин час :D от тези 5 човека един размахваше знамето, а другия свиреше на вувузела :lol: така и не разбрах заслужаваше ли си да се излагат ? :lol:

kalashnik
12-09-2010, 06:43
Онзи ден имаше протест в Стара Загора :D и с една моя приятелка отидохме само да гледаме и като отидохме имаше 5 човека, а протеста трябваше да е почнал преди половин час :D от тези 5 човека един размахваше знамето, а другия свиреше на вувузела :lol: така и не разбрах заслужаваше ли си да се излагат ? :lol: Еми не си е заслужавало, но ако имаме истински и ясни желания, а не преследваме минутната слава и идеята да ни видят хората ще си заслужава. При това идеята ми за протеста който искам да организирам е той да бъде с ясни искания, разрешен от Столична община и по възможност тези участници, които са отишли само за да се покажат и извършват неразрешени от закона неща - бият се, пият алкохол, носят хладно, огнестрелно оръжие, или са маскирани и създават провокации да бъдат отстранявани.

smiirnoff
12-09-2010, 07:10
Ако може така да добавя една точка, която май се отнася само до моето училище, не знам 8-)
Та, аз искам да попитам за къв чеп след 10 клас ми махат физиката (която ми е цифра важна за УАСГ), а тъпата история, която я уча 9 години и все едно и също се говори, я оставят до 11 клас о.О (уча в СГСАГ ''Христо Ботев'').
Да, хубаво е за знаем историята, ама историята от миналата година и сегашната история, дето я уча, са едно към едно, с разликата, че тая година я учим малко по - разширено. И к'во - всяка година да уча аз едно и също, казано по различен начин и написано с други думи, а физиката, където ми е важна толкова, колкото математика, я заебават в 11 клас о.О

И после питат ''Защо българите напускат страната си?"
Ми щото правителството прави страната на едно лайно .. о.о

kalashnik
12-09-2010, 07:29
Ако може така да добавя една точка, която май се отнася само до моето училище, не знам 8-)
Та, аз искам да попитам за къв чеп след 10 клас ми махат физиката (която ми е цифра важна за УАСГ), а тъпата история, която я уча 9 години и все едно и също се говори, я оставят до 11 клас о.О (уча в СГСАГ ''Христо Ботев'').
Да, хубаво е за знаем историята, ама историята от миналата година и сегашната история, дето я уча, са едно към едно, с разликата, че тая година я учим малко по - разширено. И к'во - всяка година да уча аз едно и също, казано по различен начин и написано с други думи, а физиката, където ми е важна толкова, колкото математика, я заебават в 11 клас о.О

И после питат ''Защо българите напускат страната си?"
Ми щото правителството прави страната на едно лайно .. о.о Да, това можем да го формулираме така: "Всеки предмет да бъде изучаван минимум 1 час седично независимо от профила на паралелката", ако станат 2 учебните часове ще бъдат прекалено много, а и явно профила ти е такъв, че да не се набляга на физиката. Междо другото по този въпрос ми дойде идея, да бъде напревен индекс на различните видове паралелки в който да става ясно към какви университети може да се ориентира един учекиник, защото сего обърквацията е голяма. В моето училище паралелките са едновременно с хуманитарен профил, но се изучава и интензивно математика и така тези които са заради математиката им е по-лесно по нея, а на тези които са там заради хуманитарните науки им е по-лесно по тях, така че е възможно да се включи и това, че "всяка паралелка да е с ясен профил, а не всестранен", но за това ще трябва да се пообсъди, защото има и хора с друго мнение.

Remixa92
12-09-2010, 09:52
Смешника на първата страница,който твърди,че "турско присъствие" е по-добре от робство,да не се обажда.Турция не би направила никакви проблеми със страна членка на ЕС при предположение,че и тя иска да са намърда в ЕС.

smiirnoff
12-09-2010, 19:08
Ами, след като уча в строителния => физиката ми е доста важна. Едва ли едната история, в която учим за едни и същи неща, е по - важна в един строителен техникум о.О
Аз ако, дай Боже, стана инженер или архитект, то физиката едва ли не ще ми трябва цял живот. А тея мухльовци са я направили до 10 клас, ама историята дай да я учим до края, че си нямаме друга работа .. о.О
Пфу, некадърници са просто :Х

Rot
12-09-2010, 22:24
Историята трябва да се учи от детската градина до старческия дом.. лично виждане :D :D :D

Даденото ти учебно заведение си е направило грешно разпределение на паралелките... кой с кое. Или другото, което е - след 7ми клас не си гледала къде влизаш.

svetlidim
12-09-2010, 23:29
Така е. Доста неща си плачат за реформа.
12 клас съм и едва намирам време да си уча за кандидатстуденстките изпити, понеже уча профилирана математика (в хуманитарна гимназия) и история като за профил (а съм с профил английски+ немски).

И съм за въвеждането на един предмет, който развива учениците като хора. Малко прилича на "свят и личност", но не съвсем, по-скоро от сорта на "дебати". Важно е освен да гледаме новини, някой да помага и да разбираме какви са тия новини, да се дискутира по наболелите теми. Така се гради гражданска позиция, обществено мнение и личности, можещи да мислят и един ден можещи да се оправят в света сами, а не зубрачество за смотани оценки.

kalashnik
12-10-2010, 06:33
http://www.facebook.com/home.php?sk=group_160151227363193&ap=1 - ето и адреса на групата във Фейсбук, който желае може да се присъедини.

smiirnoff
12-10-2010, 06:35
Историята трябва да се учи от детската градина до старческия дом.. лично виждане :D :D :D

Даденото ти учебно заведение си е направило грешно разпределение на паралелките... кой с кое. Или другото, което е - след 7ми клас не си гледала къде влизаш.

Вчера питах госпожата ми по техническо чертане за тая физика, а нейния отговор беше - "Ние не сме разпределяли вие какво да учите, питай хората, които определят учебния план."
Те в училището ми не си избирали сами ние да учим история. То ако от тях зависи ще ни сложат предимно математика, физика и химия, което всъщност трябва да е така, ама някой друг е решил, че в строителния по - важна е историята ... Сигурно като примерно започна да строя къща някъде, трябва да знам к'во се е случвало пред 1000 години на почвата, в/у която ще строя :lol:
А и след 7 клас като кандидатствах ми се взеха оценките по математика и физика, така че пак излиза, че историята не ми трябва толкова, колкото физиката .. :lol:

mrtn
12-10-2010, 06:38
svetlidim, тоя предмет "Свят и личност" е супер простотия. Предпочитам да бяха оставили историята, отколкото това, даже и не мога да му кажа учебен час, абе голямна глупост. По философия се правят достатъчно "Дебати", както ти казваш. Не всичко в тоя живот е дебат.

kalashnik
12-10-2010, 06:55
smiirnoff до колкото знам директорката, заедно с педагогическия определя учебния, план, защото този на моето училище (133то СОУ) е правен от нашата директорка и само се хвали, че някои други руски гимназии в България го ползват нейния план.

Tempest
12-10-2010, 12:49
Смешника на първата страница,който твърди,че "турско присъствие" е по-добре от робство,да не се обажда.Турция не би направила никакви проблеми със страна членка на ЕС при предположение,че и тя иска да са намърда в ЕС.

а една членка на ЕС не би трябвало да се прави на ощетена от една думичка.. толкова други факти, къде-къде по-фрапиращи, са изопачени и доста хора дори не осъзнават, че не е така, както го пише в книжката.. вие се хващате за очевадното.. да - всички си знаем, че изобщо не е било просто "присъствие", но.. всеки го знае, замислете се.. от малък знам, че е робство, не "присъствие", преди 2 години ни казаха, че не трябва да се казва така.. кой ги слуша, за мен си е точно иго..

п.с: писнало ми е от фалшиви патриоти, никой да не се засяга, просто го казвам, за да не видя след време хората, които сега ше хвърлят целия огън върху мене, да пишат нещо против България..

fenastz
12-10-2010, 18:02
Никога няма да го направят това...

meganet
12-11-2010, 16:32
Имало е турско робство!Турция не трябва да влизат в ЕС-Цел ясна, искат нова османска империя

mlakniwe3
12-11-2010, 16:44
Все пак сме в България-със или без протести все ще е същото-ние сме една от най-бедните държави в Европа и управниците са молоумни, затова и образованието, здравеопазването и др са пълна боза и се чудят кво да напраят че да затъпеем повече( пример: по новата учебна програма средно се завършва 10клас :booooomb: ) добре че съм по старата-и наистина тези протести за ваканцията са пълна простотия-то разбирам да протестираха тези, които наистина учат и са много натоварени, а то протестират тези, които хич не им пука за даскало и дори не се вясват на даскало

Tempest
12-11-2010, 16:47
Имало е турско робство!Турция не трябва да влизат в ЕС-Цел ясна, искат нова османска империя

сигурно, и аз така си помислих..

wali00
12-11-2010, 19:39
Образованието ни е толкова затънало в момента, че.. просто нямам думи.. Както и да е.. Съгласен съм с много от нещата, които се изговориха.. Значи:

1.- Ваканциите
Единствено с ваканциите не мисля, че имаме проблеми.. И изобщо не трябва да недоволстваме за краткотрайността им, защото в сравнение с Америка и всички членки на ЕС, ние учим най-малко (като брой дни).. Лятната ни ваканция е най-дълга.. Зимната също, донякъде..

2.- Матури/Изпити
Въвеждането на матурите според мен е голяма простотия, при положение, че нито оценките от тях се вземат предвид на сериозно, нито са способни в такъв формат да покажат реалните знания на учениците.. А още по-глупаво беше комбинирането на матурите с изпитите след 7 клас..

3.- Оценителна система
Не бих казал, че е сред най-добрите, тъй като (както казаха преди мен) акцента сякаш пада върху получаването на оценките/бележките, а не върху усвояването на знанията..

thelux
12-17-2010, 13:05
видях,че нещо е станало на въпрос за турското робство (не съм чела всички мнения)...искам да кажа,че за да го е имало това турско робство,българите се са направили нещо за да има такава злоба от страна на турците....така че въпреки че съм против влизането на Турция в ЕС не мисля че ако се присъедини ще прави проблеми със страна от съюза...
а по въпроса съм съгласна с всичките проблеми и изобщо със всичките неща,които е написал/а създателя на темата :)

Paramour
12-17-2010, 21:42
Прочетох първата страница на темата..
за намаляване на видовете учебници(както има по история нов няколко вида, стар няколко вида и т.н. .. напълно излишно е) на всичкото отгоре и както са гланцирани така тежат..
това за по-малкото учебни часове по някои предмети също е идея. Даже е много добра. Гледаме сериали, американски филми и всичко: там как всеки ученик избира какво да учи. Вярно е, разликата България-американски филм е доста голяма.. огромна, бих казала, но пак можем да опитаме да направим нещо по въпроса. :)

svetlidim
12-20-2010, 17:07
видях,че нещо е станало на въпрос за турското робство (не съм чела всички мнения)...искам да кажа,че за да го е имало това турско робство,българите се са направили нещо за да има такава злоба от страна на турците....

Спешно трябва да си прочетеш уроците, преди да се изказваш толкова плоско!!!! Ужас! :( :shock:

Tempest
12-20-2010, 17:54
Вярно е, разликата България-американски филм е доста голяма.. огромна, бих казала, но пак можем да опитаме да направим нещо по въпроса. :)

по принцип разликата американски филми - реалност е гигаквазиогромна..

thelux
12-21-2010, 11:31
видях,че нещо е станало на въпрос за турското робство (не съм чела всички мнения)...искам да кажа,че за да го е имало това турско робство,българите се са направили нещо за да има такава злоба от страна на турците....

Спешно трябва да си прочетеш уроците, преди да се изказваш толкова плоско!!!! Ужас! :( :shock:


хаха чела съм си ги,спокойно ; ) .... не го казвам се едно не знам,казвам го тъй като някои мислят че българите винаги са толкова невинни,и нищо не са направили...а ти не се ужасявай преди да знаеш за какво става на въпрос..седни си научи ти и тогава се притеснявай за някой непознат дали е научил или не....

Auriss
12-21-2010, 11:49
Драги съученици,
Разбирам ви, че се пренатоварвате, но протестите само за една ваканция не са оправдани. 1-во, защото звучат смешно; 2-ро, защото разгледах старите си бележници, където имам оценки от 4, 6 и 8 януари; 3-то, защото не само това са ни проблемите.
Аз предлагам да организираме общонационален протест със следните нормални искания:
1. Строго фиксирана ваканция, която да е постоянна всяка година.
2. Преминаване на 5-то бална система - при преминаването на тази система ще се увеличи успеха ни, защото няма да има толкова много оценки и няма да са толково "подробни", а освен това няма да има нужда от изравняване на оценките за тези които са учили в чужбина, или ще учат там.
3. Да се прекрати с "многообразието" от учебници и да се изберат само два или един по всеки предмет, защото е абсурдно при едно преместване в друго училище, било то по лично желание, или поради наказание да се дават отново сравнително големи суми пари за нови учебници, а и защото във всеки един учебник пиша съвсем различни неща в сравнение с другите, т.е. всеки автор има собствена интерпретация на нашата и чуждата история.
4. Прекратяване на лъжата за "турското присъствие", като в учебниците да бъде признато, че е имало "османско робство" или синонима му "османско иго".
5. Да има ясна позиция за изпитите и матурите, а не промяна на правилата за провеждането им всяка година.

Тези точки подлежат на обсъждане, а също така и ако някой има идеи за сериозни искания да изкаже мнението си.

1.Тук си прав ,но това няма как да стане тъй като винаги може да изникне нещо неочаквано (я някоя стачка ,я зимата да дойде малко предварително).
2.БАМ! Е това ме убива просто. Че на вас да не ви е много трудно :D. Аре извинявай ,ама от 9 до 12 клас с под 200 отсъствия не съм свършвал. Пък успеха ми под 5 не е падал .... Та нека ти го сметна - на матурите 2 отлични оценки + 5.43 диплома (да ...деба ... 0.07 стотни и то заради "свят и личност" - 4ка) и това на фона на над ХИЛЯДА пропуснати учебни часа. И то к'во излиза - май не ви е толкова трудно ,а просто ви мързи ... или ви лиспва нещо ,вие ще кажете.
3.Прав си
4. По презункция мнението на хора без достатъчна квалификация не се разглежда. Сори :) . Мен пък ми е все едно как го наричат и не робувам на някакви комплекси. Пробвайте :)
5. Променят ги ,тъй като се чудят как да нагодят изпитите така ,че да успеете да си ги минете :D :D . То не е лесно за матура по БЕЛ да слагаш тест за след 7ми клас ......

Paramour
12-21-2010, 18:23
видях,че нещо е станало на въпрос за турското робство (не съм чела всички мнения)...искам да кажа,че за да го е имало това турско робство,българите се са направили нещо за да има такава злоба от страна на турците....

Спешно трябва да си прочетеш уроците, преди да се изказваш толкова плоско!!!! Ужас! :( :shock:


хаха чела съм си ги,спокойно ; ) .... не го казвам се едно не знам,казвам го тъй като някои мислят,че българите винаги са толкова невинни и нищо не са направили...а ти не се ужасявай преди да знаеш за какво става на въпрос..седни си научи ти и тогава се притеснявай за някой непознат дали е научил или не....

не че искам да се дразня, ама се набива на очи.

Lucho
12-21-2010, 20:20
Драги съученици,
Разбирам ви, че се пренатоварвате, но протестите само за една ваканция не са оправдани. 1-во, защото звучат смешно; 2-ро, защото разгледах старите си бележници, където имам оценки от 4, 6 и 8 януари; 3-то, защото не само това са ни проблемите.
Аз предлагам да организираме общонационален протест със следните нормални искания:
1. Строго фиксирана ваканция, която да е постоянна всяка година.
2. Преминаване на 5-то бална система - при преминаването на тази система ще се увеличи успеха ни, защото няма да има толкова много оценки и няма да са толково "подробни", а освен това няма да има нужда от изравняване на оценките за тези които са учили в чужбина, или ще учат там.
3. Да се прекрати с "многообразието" от учебници и да се изберат само два или един по всеки предмет, защото е абсурдно при едно преместване в друго училище, било то по лично желание, или поради наказание да се дават отново сравнително големи суми пари за нови учебници, а и защото във всеки един учебник пиша съвсем различни неща в сравнение с другите, т.е. всеки автор има собствена интерпретация на нашата и чуждата история.
4. Прекратяване на лъжата за "турското присъствие", като в учебниците да бъде признато, че е имало "османско робство" или синонима му "османско иго".
5. Да има ясна позиция за изпитите и матурите, а не промяна на правилата за провеждането им всяка година.

Тези точки подлежат на обсъждане, а също така и ако някой има идеи за сериозни искания да изкаже мнението си.

1.Тук си прав ,но това няма как да стане тъй като винаги може да изникне нещо неочаквано (я някоя стачка ,я зимата да дойде малко предварително).
2.БАМ! Е това ме убива просто. Че на вас да не ви е много трудно :D. Аре извинявай ,ама от 9 до 12 клас с под 200 отсъствия не съм свършвал. Пък успеха ми под 5 не е падал .... Та нека ти го сметна - на матурите 2 отлични оценки + 5.43 диплома (да ...Д**а ... 0.07 стотни и то заради "свят и личност" - 4ка) и това на фона на над ХИЛЯДА пропуснати учебни часа. И то к'во излиза - май не ви е толкова трудно ,а просто ви мързи ... или ви лиспва нещо ,вие ще кажете.
3.Прав си
4. По презункция мнението на хора без достатъчна квалификация не се разглежда. Сори :) . Мен пък ми е все едно как го наричат и не робувам на някакви комплекси. Пробвайте :)
5. Променят ги ,тъй като се чудят как да нагодят изпитите така ,че да успеете да си ги минете :D :D . То не е лесно за матура по БЕЛ да слагаш тест за след 7ми клас ......
Хайде стига, че става смешно ! Бил минал с над 200 отсъствия и отличен успех. Ясно е в какво училище си учил, и ако тъпата система работеше като хората, трябваше още при 20-тото неизвиненено да беше преместен в друго училище по правилник, защото в повечето нормални училища е така. За съжаление има и друг тип училища, които са с малко паралелки и за да не им орежат делегирания бюджет правят какви ли не жертви в името на запазването на училището. Ето това е проблема. И не че Петър, Иван, Драган например ги мързи, а просто защото системата е прекалено усложнена и суха и подкрепена с нулева практика по повечето предмети с малки изключения, защото едно е да видиш или да опиташ да направиш, а съвсем друго е само сухо да си зубриш нещо. И друго, в условията на демокрация всеки участник в дадената система има право на мнение - от 1 до 12 клас + студентите. А стигнем ли до ниво 50-60 годишни кратуни-номенклатурчици да определят какво НИЕ да учим или кога НИЕ да учим, правете си сметка къде живеем.

Auriss
12-22-2010, 06:00
Приятел ,преди теб едно момиче също се беше изказало относно мнението ми по сходен начин - тъкмо хванах да си сканирам бележниците и дипломите и тя взе че го изтри. Не че ти дължа някакви обяснения ,но колкото да не излизам голословен - искаш ли да си тегля дипломата за средно образование през скенера ?


. За съжаление има и друг тип училища, които са с малко паралелки и за да не им орежат делегирания бюджет правят какви ли не жертви в името на запазването на училището. Ето това е проблема. И не че Петър, Иван, Драган например ги мързи, а просто защото системата е прекалено усложнена и суха и подкрепена с нулева практика по повечето предмети с малки изключения, защото едно е да видиш или да опиташ да направиш, а съвсем друго е само сухо да си зубриш нещо.

Не ,приятелю. Проблема е точно ,че "Иван , Петър и Драган" ги мързи! И бях в "уж" добро училище ,и старите ми съученици също бяха влезли в "уж" добри училища.
Всичките хлапета живеете в някакво общество ,в което е на мода да си прост и неграмотен ,да НЕ се стремиш към каквото и да било самоусъвършенстване и едва ли не се издига на пиедестал селянията.
И аз това ,че завършвах с еди-какъв-си успех при над 200 отсъствия (които не помня да съм казвал ,че са били НЕизвинени ) , го дадох като пример колко НИСКИ са изискванията към българските ученици. И за да не се започне с примери от чужбина - да ,наясно съм там колко по-малко като обем материал учат ,но поне го учат качествено. А тук на училището се гледа като на някакво тъпо задължение ,което трябва да се отбие набързо - колкото да мине номера. Даже не ,моя грешка - не на училището ,а на образованието ... което е още по-лошо.

Пример : погледни постовете преди моя ,касаещи се за това дали тук ,на балканите , е имало "робство" или "владичество". От двамата опоненти лъха тотална липса на познания по въпроса. Смешно е. А ако са над шести клас просто е и показателно.


3.- Оценителна система
Не бих казал, че е сред най-добрите, тъй като (както казаха преди мен) акцента сякаш пада върху получаването на оценките/бележките, а не върху усвояването на знанията..

е прекалено усложнена и суха и подкрепена с нулева практика по повечето предмети с малки изключения, защото едно е да видиш или да опиташ да направиш, а съвсем друго е само сухо да си зубриш нещо.

Нека сега аз ти кажа някои неща относно демокрацията и "системата" , Lucho.
Ето до това ,написано над цитата към твоя пост води свободията. Демокрацията е съвсем различно нещо и точно в България е дебилно да се говори за едно демократично общество. Системата ,за която говориш, е такава ,че тук ВИЕ ,учениците ,си търсите правата ,без да си спазвате задълженията.
След като си на мнение ,че не съм прав ,обясни ми защо АЗ би трябвало да подкрепям подобни протести след като :

1) Непрекъснато виждам ученици в кварталните градинки да пушат трева в учебно време
2) Непрекъснато слушам 14-5-6г да се хвалят в градския транспорт колко им било "през к*ра" че щели да имат ниска оценка по даден предмет
3) Нямате елементарна обща култура ,камо ли пък специфични знания в дадена област ,а искате опростяване и УЛЕСНЯВАНЕ на системата ?
4) Пак го казвам - като човек ,минал през тази система, буквално усложнявайки живота си , не вижам дори 1 основателна причина тя да бъде опростена за учениците.

Последно нещо ,което искам да разбера :


, защото едно е да видиш или да опиташ да направиш, а съвсем друго е само сухо да си зубриш нещо

Какво точно трябва да означава това !? Освен по предмети като Биология ,Химия и Физика ,не виждам друго ,което би могъл да имаш предвид. А относно тези трите - има си начин да видиш и пробваш ,но мога да се басирам ,че на учителя сте му дошли до гуша и изобщо не му се занимава ;).

Едит : на 15-то НЕизвинено се наказва с изключване

thelux
12-22-2010, 10:49
видях,че нещо е станало на въпрос за турското робство (не съм чела всички мнения)...искам да кажа,че за да го е имало това турско робство,българите се са направили нещо за да има такава злоба от страна на турците....

Спешно трябва да си прочетеш уроците, преди да се изказваш толкова плоско!!!! Ужас! :( :shock:


хаха чела съм си ги,спокойно ; ) .... не го казвам се едно не знам,казвам го тъй като някои мислят,че българите винаги са толкова невинни и нищо не са направили...а ти не се ужасявай преди да знаеш за какво става на въпрос..седни си научи ти и тогава се притеснявай за някой непознат дали е научил или не....

не че искам да се дразня, ама се набива на очи.

добре,че винаги съм сбъркала нещо...а гледайте се себе си,пропуснала съм била запетайка и т.н.,не мисля,че тук трябва да се поправяме,а да обсъждаме нещо..няма значение...айде хейтъри,не мисля да пиша повече тука...винаги ще се намери някой който да те поправи или да се заяде.......peacee ; )

[B]a[N]D[i]T[k]a
12-22-2010, 13:39
оф още колко милиона пъти искате да ви се каже едно и също нещо, за да разберете, че няма смисъл от тия стачки
няма да удължат ваканцията, стига сте занимавали хората с нищожните си проблеми, нито сте се преуморили от учене, нито нищо
който не иска да ходи на даскало, да не ходи, за кво е тоя шум
пффф
като стана министър на образованието ще ви оправя
(за 800 дни)
:lol:

+1 :D

Nestlee
12-22-2010, 20:24
Остави ваканцията, тя е най-малкият проблем. По останалото:

2. Абсурд. Аз съм ЗА премахването на всякакви системи за оценяване с цифри, защото ми е писнало от бележкари, а бележкарството на 70% от лицата, наричащи себе си "ученици" е болестно състояние. Карат ни да се учи за оценка, а не за знания, което е лошо.

Ето на такъв коментар цял живот си мечтая да отговоря ;д особено казан от учител . Таа, ние сме бележкари, защото учителите са такива. А и говориш малък абсурд - а как можем да искараме 6 ако не научим..И ,хубаво, дори да кажем ,че зубрим за 6-тици. Ти да не мислиш, че на края на годината (на срока) някой ще ме пита колко знаам. Те учителите гледат какви ОЦЕНКИ имаш и се съобразява с тези ОЦЕНКИ за да ти напише ОЦЕНКА НА ГОДИШНАТА РАБОТА . И някой учебни години тази последната ОЦЕНКА може да ти реши бъдещето !

SchizoRat
12-22-2010, 22:56
видях,че нещо е станало на въпрос за турското робство (не съм чела всички мнения)...искам да кажа,че за да го е имало това турско робство,българите се са направили нещо за да има такава злоба от страна на турците....

Спешно трябва да си прочетеш уроците, преди да се изказваш толкова плоско!!!! Ужас! :( :shock:


хаха чела съм си ги,спокойно ; ) .... не го казвам се едно не знам,казвам го тъй като някои мислят,че българите винаги са толкова невинни и нищо не са направили...а ти не се ужасявай преди да знаеш за какво става на въпрос..седни си научи ти и тогава се притеснявай за някой непознат дали е научил или не....

не че искам да се дразня, ама се набива на очи.

добре,че винаги съм сбъркала нещо...а гледайте се себе си,пропуснала съм била запетайка и т.н.,не мисля,че тук трябва да се поправяме,а да обсъждаме нещо..няма значение...айде хейтъри,не мисля да пиша повече тука...винаги ще се намери някой който да те поправи или да се заяде.......peacee ; )
ООО, НЕДЕЙ ТАКА. ЗНАЕШ ЛИ КОЛКО ВИ МРАЗЯ ВСИЧКИТЕ? ОТРОВИХТЕ МИ ЖИВОТА ОЩЕ ОТ 1ВИ КЛАС. Отлично знаем за кво става на въпрос, не смей да казваш, че не е така!! Свястните турци ми се броят НА ПРЪСТИ!!

По темата - аз съм ЗА премахването на оценките. Но въпреки това не смятам, че някой ще обърне внимание, щото как иначе ще ни проверят знанията.. Доколкото до "братята" турци - кво присъствие, къв *** ?? Егати "присъствието", половина България избиха!! Че и сега си позволяват да тормозят българчетата. Тук в моя град 80/100 са ТУРЦИ, смятай ква България е това!! Присъствие.. щи #*&$^(*$#&(*# присъствието.

Auriss
12-23-2010, 05:40
По темата - аз съм ЗА премахването на оценките.

Добре ,хайде сега обясни ми с къв мозък го пишеш тва ? Откъде-накъде ще се премахват оценките ? Ти какво - да не си си въобразил, че зубърчето от класа ти и твоята персона сте на едно интелектуално ниво ? Или някой с IQ 120-30-40 ? Ами не ,приятелю , не става така. Тези оценки са за да се определят знанията на ученика. А това ,че на някой му прави кеф да си изкарва 6-ци - ми окей ,на мен лично ми е все едно. Явно просто му е приятно ,че някой оценява знанията му и труда му.
Не знам защо изобщо сте се разлаяли за нещо толкова абсурдно.

Или пък може би проблемът е ,че интелектуалният ви капацитет не ви стига за да достигнете и вие горния праг на тази "ненужна" оценителна система ,а ? Или преведено - "ми аз уча ама таа по еди-какво-си ми пише само 3ки и 4ки" ?


Таа, ние сме бележкари, защото учителите са такива. А и говориш малък абсурд - а как можем да искараме 6 ако не научим..И ,хубаво, дори да кажем ,че зубрим за 6-тици. Ти да не мислиш, че на края на годината (на срока) някой ще ме пита колко знаам

Повярвай ми ,като седнеш на маса с човек ,който има елементарна обща култура и база от знания ще си лъсне точно колко знаеш. И пак опира до образованието в Бг - толкова ли сте прости ,че зубрите ,вместо да се опитате да разберете ? Както и да е. Nestlee ,бягай обратно в училище да учиш българска граматика ,правопис и пунтуация. А като се изучиш - ела и дай авторитетното си мнение на 5-токласник.

SchizoRat
12-23-2010, 09:57
Ами не ,приятелю , не става така. Тези оценки са за да се определят знанията на ученика.
Ти въобще прочете ли какво съм написалА по-нататък? И да, има двойкаджии, които искат да няма оценителна система щото не могат да изкарат едно 5, но не мислиш ли, че след като я има всеки ще се бори за ОЦЕНКАТА, без да се замисля дали е усвоил знанието като хората или не? Толкова ли си малоумен..

Auriss
12-23-2010, 18:49
Първо ,от човек на твоето ниво обиди няма да търпя :).
Второ , както вече ТИ казах - оценките са за да се оценят знанията.
Трето - болшинството от вас са толкова прости ,че няма значение дали ще има оценителна система или не - вие ще си останете утайката на Европа. Ако спадаш към класацията турбо селянка чалгарка - и ти си в тази група.
Четвърто - зубърите получават шестици ,защото към момента на оценяване са УСВОИЛИ материала - без значение дали ще запомнят какво са научили или не.
Пето - (ще го кажа на твоя език) КЪФ ПО ДЯВОЛОТЕ ТИ Е ПРОБЛЕМЪТ с хората ,които учат за оценки - пак учат за разлика от болшинството от вас.
Шесто - писна ми да споря с недорасляци като теб.

И за да ти светне най-накрая :


че след като я има всеки ще се бори за ОЦЕНКАТА, без да се замисля дали е усвоил знанието като хората или не

НЕ!

thelux
12-23-2010, 19:18
SchizoRat,кво би трябвало да имаш предвид под "ООО, НЕДЕЙ ТАКА. ЗНАЕШ ЛИ КОЛКО ВИ МРАЗЯ ВСИЧКИТЕ? ОТРОВИХТЕ МИ ЖИВОТА ОЩЕ ОТ 1ВИ КЛАС",че нещо явно не съм разбрала..ако си мислиш,че съм от турски произход,се лъжеш...... : )

бтв прочетох мненията ви с auriss и съм съгласна с него,тези които учат за само за оценките,поне учат и поне ще са запомнили нещо..мисля,че последния му пост е достатъчен... :)

SchizoRat
12-23-2010, 20:53
Първо ,от човек на твоето ниво обиди няма да търпя :).
Второ , както вече ТИ казах - оценките са за да се оценят знанията.
Трето - болшинството от вас са толкова прости ,че няма значение дали ще има оценителна система или не - вие ще си останете утайката на Европа. Ако спадаш към класацията турбо селянка чалгарка - и ти си в тази група.
Четвърто - зубърите получават шестици ,защото към момента на оценяване са УСВОИЛИ материала - без значение дали ще запомнят какво са научили или не.
Пето - (ще го кажа на твоя език) КЪФ ПО ДЯВОЛОТЕ ТИ Е ПРОБЛЕМЪТ с хората ,които учат за оценки - пак учат за разлика от болшинството от вас.
Шесто - писна ми да споря с недорасляци като теб.

И за да ти светне най-накрая :


че след като я има всеки ще се бори за ОЦЕНКАТА, без да се замисля дали е усвоил знанието като хората или не

НЕ! Хах не, не спадам към тая група. Отличничка съм. Стига ли ти? Понеже уча и изкарвам 5,6 ЗНАМ как трябва да се учи за тея оценки. Всичко тряа да се запомни, защото не винаги става да го кажеш със свои думи. Ако опиташ свършваш със 3, най - много 4. Извод - зубри за 5 и 6, щото ако земеш да си обясниш урока по свой начин си аут. И не е така, щото не можем да си изразим мнението - напротив - можем : )

Auriss
12-23-2010, 21:23
Ами ,добре ,да кажем ,че съм прибързал с извода. Стига ми ,да. Но мога да поспоря с теб относно начина на учене - минал съм оттам ,където си ти в момента и знам ,че може и без зубрене ,а просто с разбиране. Но зависи и от учителя ,и от ученика. Някои могат ,други не.
И това с оценките е в полза на хора като теб ,които се интересуват от образованието/бъдещето си ,така че не виждам полза от това да си против - най-малкото ,че точно тези оценки те "отделят" от "тълпата" ,която напоследък е все по-голяма. Дано да ме разбереш този път.

SchizoRat
12-23-2010, 21:54
Ами ,добре ,да кажем ,че съм прибързал с извода. Стига ми ,да. Но мога да поспоря с теб относно начина на учене - минал съм оттам ,където си ти в момента и знам ,че може и без зубрене ,а просто с разбиране. Но зависи и от учителя ,и от ученика. Някои могат ,други не.
И това с оценките е в полза на хора като теб ,които се интересуват от образованието/бъдещето си ,така че не виждам полза от това да си против - най-малкото ,че точно тези оценки те "отделят" от "тълпата" ,която напоследък е все по-голяма. Дано да ме разбереш този път. На мен ми е окей, ама давам пример с 1 моя съученичка. Техните винаги я наказват заради оценки. Нищо, че е добра по 4-5 предмета, важното е по кои не е - щом има тройки по тези предмети, значи не учи. Да ама не е така. Момичето учи непрекъснато. Дори по тези предмети по които нищо не излиза. То и аз съм така - имам предмети по които нищо не схващам ама добре, че родителите ми не са бележкари : ) Не се гледат знанията, а оценките. Това имам в предвид..

Lucho
12-24-2010, 07:58
1) Непрекъснато виждам ученици в кварталните градинки да пушат трева в учебно време
2) Непрекъснато слушам 14-5-6г да се хвалят в градския транспорт колко им било "през к*ра" че щели да имат ниска оценка по даден предмет
3) Нямате елементарна обща култура ,камо ли пък специфични знания в дадена област ,а искате опростяване и УЛЕСНЯВАНЕ на системата ?
4) Пак го казвам - като човек ,минал през тази система, буквално усложнявайки живота си , не вижам дори 1 основателна причина тя да бъде опростена за учениците.


1. Това е така, защото системата е неефективна. Ако имаше хубави наказания и стабилна наказателна система за всички, не би имало проблем. Ако им пишеха отсъствия - щяха да са изключени. Като са изключени - ще вършат обществено-полезен труд. Ако не искат, ще влязат в затвора за малко, после в ТВУ. Само със стабилни наказания може да се направи нещо. В това число задържане и на дилъри. В момента всички знаем какво е положението...

2. Ако хипотетично пред теб стои някой, който ти преподава и ти казва индиректно, че и на него му е през к... за даден предмет, ясно е, че ти няма да мислиш нещо по-различно за него и предметът му.

3. Говоря за изваждане на ненужните глупости. Всичката тази тежест за каква полза ти е - да си развиваш мозъка дадени 5 години и после 70 години напред това нещо ИЗОБЩО няма да ти потрябва. Няма смисъл. Всяка наука е полезна с нещо, но с толкова, колкото да ти обясни дадени неща от светът около теб, които ще са ти нужни (по Физика например знания за планетите, информация и т.н., за електричеството, движения и т.н.) но какъв е смисълът да решаваш задачите по Физика, например (да приемем, че с математиката си развиваш мисленето и я изключваме за момента) да намериш пътя на даден автомобил по дадена формула и още купища примери, или пък скорости. Ако чисто хипотетично станеш един шофьор - вдигаш тахографа и гледаш във всеки момент с каква скорост си се движил. Гледаш километража - засичаш - установяваш колко си минал. Е, какъв е смисълът от цялото учене и формулите ? Очаквам отговор.



Трето - болшинството от вас са толкова прости ,че няма значение дали ще има оценителна система или не - вие ще си останете утайката на Европа. Ако спадаш към класацията турбо селянка чалгарка - и ти си в тази група.

А, значи "Вие" ще си останете утайката. А ти къде си в момента ? Където и да си. Казваш, че си "минал" през тази система. Значи и ти си
учил с "утайката" на Европа ? Е ? Кога толкова бързо успя да излезеш, да видиш и да класифицираш "утайката" на Европа ? "Болшинството от вас са толкова прости" - А кой го направи да сме(са) прости ? Хилядите интелектуални предавания като Биг Брадър, Големи усти, Сървайвъри, хора - водещи без установен пол се показват по телевизиите и ги боготворят като герои. Не е виновен тоя, който яде баницата, виновен е тоя, който му я дава. Но това е друга тема. Основната ми мисъл беше, да не прибързвате с квалификациите - утайка, утайка, но като си бил част от нея, е малко тъпо сега да плюеш и да казваш, че е много хубава.

@SchizoRat, относно последното ти мнение - права си. Винаги има такива родители, което е лошо. От там нещата се развалят. А с хубава оценителна система - всеки оценява както си реши - не се стига до нищо добро.

Paramour
12-24-2010, 09:06
Auriss , добре, кажи ми, как да не се ядосвам на оценителната система и на учителите?? При мене е следния случай: миналата година бях подготве, учих си по езика и всичко.. не знам защо ама все се издънвах на контролни, тъй де, ама имаше хора, които едно изречение не можеха да вържат, а само преписваха на контролни, съчинения, домашни и каквото се сетиш. И накрая какво?! Те имат повече от мен. Добре, не искам да съм най-добрата в класа по някой предмет, обаче госпожата да пише на едно момче, което има 2 на изпита, 5 за годината, щото изкарал еди-си-колко на някакво контролно, е тва не мога да го приема.. в крайна сметка изпита и оценките са за да оценят моментни или крайни знания. При положение, че човека няма трайни знания, то какво значение има дали е имал 5тици и 6тици през годината? :?

mlakniwe2
12-24-2010, 09:10
Сега заради този малоумен протест може догодина да почваме от 1-ви септ :-o мен ми е все тая-направо е пълна простотия :-o 10 дни не ви ли стигат?

Auriss
12-24-2010, 12:47
Оф ,значи. Задавате въпрости ,на които и сами можете да си отговорите. При това ги задавате с единствената цел да продължавате да спорите.
Добре ,ще ви удовлетворя желанието.

Lucho ,"утайка на Европа" по причините ,които изброих. Ще го кажа по друг начин - неграмотници ,кретени ,наркомани ,боклуци ,дебили ,идиоти. Мога да продължа с епитетите ,но това е ,което имах предвид. Това с какви съм учил и къде съм бил може и да ме причислява към тях ,но сравнението е толкова истинно ,колкото че всики мюсюлмани са екстремисти. И това ,че съм бил в блатото по никакъв начин не ме е принизило до нивото на жабите. Окей ?

Искаш да ти обясня защо трябва да учиш Физика ли - за да имаш елементарна представа за това как "работи" света. Да ,това което се изучава в неспециализирани паралелки е елементарно.
Вярно ,пълно е с неща ,от които може би никога няма да имаме нужда ,но ... (едно въпросче) ... Защо да не ни се преподават ?

Прав ли ще съм ако си помисля ,че не желанието за "справедливост" ,а мързелът диктува всички тези думички ,които си ми изписал/а ?

Казваш проблемът бил в този ,който сервира баницата ,а не в този ,който я яде. В такъв случай как има и хора ,които смятат чалгата (например) за нещо пошло ,наркотиците (дори тревата) за нещо противно ,а друсаляците за измет ? Как пък още има хора ,които знаят какво е достойнство и морал ? Искам и аз отговор !
Подсказка : Има хора ,които просто не намират баницата за много вкусна по причина ,залегнала в психиката им и зародена в следствие на о********** им (познай думичката).


Това е така, защото системата е неефективна. Ако имаше хубави наказания и стабилна наказателна система за всички, не би имало проблем.

Ако беше така цялата ни държава ..... но това в сферата на фантазиите. Но да ,прав/а си.


И накрая какво?! Те имат повече от мен

Така. Виж сега. Това колко са им написали в училище няма абсолютно никакво значение за по-нататъшното им образование (е ,освен ако не са 2ки :D ). Пак го казвам - оценката е критерий за моментните знания на ученика И СТИМУЛ (колкото и на някои хора да не им се иска) за интелектуално развитие.
Ти може и да имаш 3-4 ,но поне действително знаеш за толкова. А те с техните 6-ци като отидат на изпит за сертификат или за прием в университет К'фо ? Един голям и ... айде вкъщи. Не е ли така ?

Lucho
12-24-2010, 14:24
Auriss, ако е за преподаването само - няма проблем. Проблемът идва, когато например някой не може да го предаде като хората, а същевременно изисква това да го знаеш, или го преподава като хората, и пак ИСКА да го знаеш. Но донякъде той не е виновен - с такива глупости са пълни учебниците. Светът може да се обясни как работи и без формули или поне без задачи по тези предмети. Изобщо не говорим за специализирани и неспециализирани паралелки, понеже такива, практически няма - разликата е, че имаш + 1 до + 5 часа по профилиращия предмет, а същевременно учиш и другите. Това е проблема. След като си дадена паралелка - изучаваш профилиращ предмет и ако неспециализираните учат 2 часа даден предмет, ти ще учиш по 1 час и ще учиш по съкратен учебник - а за "желаещите" и "многознайковците" и т.н. във всяка паралелка да има възможност за разкриване на СИП по съответният предмет и тези, на които им е интересно да си решават задачи, да се занимават и т.н. Остарели приказки са това за нашата добра образователна система. Казваме, че чужденците са глупави - далеч не са глупави. Просто се захващат с нещо и го учат до край, за да бъдат кадърни в дадена област. Ние се опитваме да "гребем" от всичко по много. И съответно не става - не на всеки може да му върви всичко (с изключение на зубърите, те са други хора :lol: ) и съответно следват историите с тъпите цифри от 2 до 6.

А сега отговорът. Никой не може да те защити от заливащата те помия от телевизията. Държава, в която няма залегнала ценностна система, липсва такава наказателна, държава, в която всеки ден виждаш хора с начално или средно образование да карат скъпи коли, добили пари по нечестен начин - няма как това да НЕ афектира върху ценностната система на всички. И напълно нормално е.

ПП - Не можах да разпозная думата. Ако е толкова нецензурна, пиши ЛС.

Sham
12-24-2010, 15:17
Никой не може да те защити от заливащата те помия от телевизията. Държава, в която няма залегнала ценностна система, липсва такава наказателна, държава, в която всеки ден виждаш хора с начално или средно образование да карат скъпи коли, добили пари по нечестен начин - няма как това да НЕ афектира върху ценностната система на всички. И напълно нормално е.
Говориш за масов/среден човек в тема за образование. Малко е смешно;

//Auriss атакува топа ми в "любими":Д

svetlidim
12-25-2010, 02:13
видях,че нещо е станало на въпрос за турското робство (не съм чела всички мнения)...искам да кажа,че за да го е имало това турско робство,българите се са направили нещо за да има такава злоба от страна на турците....

Спешно трябва да си прочетеш уроците, преди да се изказваш толкова плоско!!!! Ужас! :( :shock:


хаха чела съм си ги,спокойно ; ) .... не го казвам се едно не знам,казвам го тъй като някои мислят че българите винаги са толкова невинни,и нищо не са направили...

Много лошо, ако в училище госпожата ви учи, че българите са били "смирени овце" като цяло, защото владетели като например хан Крум са един ярък пример за варварщината на българите.
Българите са били жестоки към враговете си и турците са били изключително жестоки към поробения български народ, затова не би ни правило чест като хора да злорадстваме над съдбата на Никифор (примерно), а на тебе лично, КАТО БЪЛГАРКА не ти прави чест да хвърляш вина върху прародителите си, да определяш извращенията на османците като "заслужени" и с това да обиждаш целия български народ, историята ни, както и милионите българи дали живота си, между които може би има и твои роднини.
Да кажеш, че в момента положението на страната е заслужено, разбирам, защото и аз,и ти живеем в тези години и малко или много всичко си зависи от това какво прави нашето общество, за да има просперитет. НО за години , в които не си била жива по-добре не се изказвай така смело, най-малкото - имай уважение към рода си, българко.

Auriss
12-25-2010, 17:18
Говориш за масов/среден човек в тема за образование. Малко е смешно;

Еееее ,много си гаден/на :D . Аз с всичките си постове само това им намеквам и чакам да се усетят ,а ти ... :D . Трябваше ли така да го изтряскаш


Проблемът идва, когато например някой не може да го предаде като хората, а същевременно изисква това да го знаеш, или го преподава като хората, и пак ИСКА да го знаеш.

В това няма абсолютно никакъв смисъл о0 .


Изобщо не говорим за специализирани и неспециализирани паралелки, понеже такива, практически няма - разликата е, че имаш + 1 до + 5 часа по профилиращия предмет, а същевременно учиш и другите.

Тук направо ме застреля :D . Не е така. В специализираните (профилирани) паралелки се изучават интензивно предмети ,отговарящи на съответния профил. Говоря за хуманитарни ,природо-математичеки ,езикови и прочие.
Например в паралелка с профил "Икономика" ще се набляга основно на математика и география.
Също така някои предмети ,които не са "необходими" за съответния профил не се изучават чак до 12-ти клас.


учат 2 часа даден предмет, ти ще учиш по 1 час и ще учиш по съкратен учебник - а за "желаещите" и "многознайковците" и т.н. във всяка паралелка да има възможност за разкриване на СИП по съответният предмет и тези, на които им е интересно да си решават задачи, да се занимават и т.н

Аз имах "удоволствието" да имам по 5-9 часа БЕЛ и 6-8 часа история седмично. Както и двойно-тройно повече часове етика и право и философия. За сметка на това обаче в програмата ми присъстваха само по 2 часа физика ,химия ,биология ,математика и география седмично.

Сам си вади изводите колко достоверна е информацията ,която си ми представил :) .


Остарели приказки са това за нашата добра образователна система.

Бях 11 клас ,когато се запознах с едно хлапе от Англия покрай една компютърна игра. Оказа се ,че имаме доста общи интереси и често си дърдорихме по скайп ,пращахме си разни снимки и разни такива. Та той от време на време се оплакваше ,че му предстояли изпити тази година (1 над мен е ) - т.н. "A-levels" ,от които му зависи приемът в Уни (нещо като матурите тук ,но техните поне имат тежест :) ).
И така ,помолих го да ми изпрати "скан" на някоя задача по математика за да видя какво учат.
Не можеш да си представиш какво беше учудването ми когато видях някакво просто квадратно уравнение от сорта на 2x^2 + 3x - 2 = 0 (това е пример ,де :D ).
И така , побъзиках го малко и му показах аз какво уча - т.е въпросната тъпа Тригонометрия ,за която признавам ,че е напълно безполезна и макар да имах отличен ,вече нищо не помня от нея (то какво да помниш ,де - зубрене на куп формули, че да решиш задача дълга 1 страница...).
Няколко дни по-късно ми каза ,че е занесъл! това ,което му пратих (скан на 1-2 задачи от тетрадката ми по математика) на учителя си в училище. И имало възможност учителя му да ми направи акаунт в някакъв си сайт ,който училището използва за подготовка на учениците си за изпити (както е например сайтът на Соф.Уни ,на който има качени лекциите).
И така ,след ден-два беше готов акаунтът и първото ,което ми се наби на очи беше ,че е спонсориран от училището на въпросното англичанче. Второто беше ,че ако искаш сам да си направиш акаунт, сумата беше нещо от сора на 200 паунда.
Същата вечер направих един тест по математика докато си лафехме - някакви глупави задачи с лихви ,квадратни уравнение, някакви задачи от сорта на "колко време ще отнеме на А да стигне до Б при условие ,че ...." - абе като цяло нищо нестандартно. Но факт е ,че беше на ниво 8-9-10 клас. И такаа ,реших си тестчето с една грешка.
На следващия ден Дан ме "осведоми" ,че според учителя му ,ако не съм използвал помощни материали ,нивото ми на подготовка е по-високо от това на цялото им училище.



Просто се захващат с нещо и го учат до край, за да бъдат кадърни в дадена област. Ние се опитваме да "гребем" от всичко по много.

Много е лошо човек да няма собствено мнение и като чуе нещо от някой друг - да го повтаря като папагал. Ако ми кажеш откъде ТИ имаш лични впечатления ,че да даваш такива констатации ,ще се опитам поне да ти дам някакъв обоснован отговор :).


А сега отговорът. Никой не може да те защити от заливащата те помия от телевизията. Държава, в която няма залегнала ценностна система, липсва такава наказателна, държава, в която всеки ден виждаш хора с начално или средно образование да карат скъпи коли, добили пари по нечестен начин - няма как това да НЕ афектира върху ценностната система на всички. И напълно нормално е.

Ценностна система си имаме ,повярвай. Но е и факт ,че (мисля) още в първото си мнение ти казах колко се промениха нещата в България през последните няколко години.
Ценностна система нямат сегашните хлапета - тези на по 12-13-14 години ,които ме спират на улицата да ми искат цигара.
Ще започна да се повтарям като папагал ,но все пак ... Ето ти пак пример:
Като бях 8-9 клас се събирахме почти всяка вечер с познати да си правим купончета и да се забавляваме. Пускахме си я някакво техно ,я хаус ,я дръмче. Тогава чалгата още беше в графа "селяния" и много малко бяха хората ,които слушаха подобен род музика. Вярно ,бяхме малки ,а пушехме и се наливахме ,но на никой не сме навредили с това. А и все пак - животът си е наш :) .
После поотраснахме малко и започнахме да посещаваме разни заведения с единствената цел да се запознаваме с нови момичета. Е ,питам те , според теб къде ходят повечето момичета? Перифразирам въпроса - в какъв тип заведения ?
Постепено приятелите ми се превърнаха от "чалга-хейтъри" в "чалга-лавър-бойс" . А пък аз постепено развих тотална апатия към българското общество. Ако ме познаваше лично щеше да знаеш защо си позволявам да гледам повечето хора от високо.
С това ,разбира се , донякъде потвърждавам твоята теза. :) . А сега обърни внимание на това ,с което започва колосално дългият ми пост :D.

И сега си отговори сам кому е необходима добра образователна система и ЗАЩО.

И не ,не съм против т.н. "поп-фолк". Против съм това ,което води след себе си. Даже в небезизвестното "Червило" ,покрай което заведение започнаха да се ръсят куп епитети по адрес на хаус музиката, положението не е толкова зле ,колкото в дупки от сорта на "Double vision" или "Amor". Където впрочем ходят 99% от хлапетата ,посещаващи някакви заведения.
Съжалявам ,но това да отидеш в нощен клуб с възможно най-много хора ,с единственото намерение да си намериш някого ,с когото да се сбиеш , не е нормално. А децата в момента живеят точно в такава среда - само и единствено в следствие на един турски противен манталитет ,покълнал тук благодарение на "елита" на българското общество.
И поне относно "каймака на обществото" съм на 100% съгласен с теб - болшинството от тях са си смет. Всъщност предполагам ,че не само в България е така ,но тук прекалено много се набива на очи.
Щом си имаме Министър-председател - бивш престъпник ( http://www.kvostava.us/blogs/entry/Firmite-v-koito-e-imal-uchastie-Bojko-Borisov ) и мутра ,работата е ясна :) .

ПП: "нецензурната" думичка е "образование". рядко обиджам по форуми ,а ако го правя си имам причини и не се цензурирам :).

Впрочем ,съжалявам ако някъде ми се губи смисъла на написаното или звучи неадекватно - нещо съм с настинка и температура и ... не мога да мисля както трябва :d.

SchizoRat
12-25-2010, 17:27
Оспамихте темата.

Auriss
12-25-2010, 17:33
А ти реши да допринесеш за това ,като добавиш още един безполезен коментар :).
Пък и то всъщност няма какво да й се оспамва - тя си е за кошчето по принцип :D

SchizoRat
12-25-2010, 17:36
А ти реши да допринесеш за това ,като добавиш още един безполезен коментар :).
Пък и то всъщност няма какво да й се оспамва - тя си е за кошчето по принцип :D Ми аз не виждам смисъл да споря с теб.

kalashnik
01-03-2011, 05:48
Auriss точките не съм ги писал само аз, а група от хора, така че това за 5-то балната система според мен също не беше правилно, но имаше мнозинство. Моето лично мнение е, че трябва да се приеме беларуската оценъчна система с общо 11 бала - от 0 до 10, защото тя оценява можеби най-точно от всички системи.

Paramour
01-03-2011, 16:29
Преди имаше някакви слухове, че родители са дали предложение учебната година да започва от 1ви септември, а за сметка на това да има някаква ваканция през месец Ноември и да се увеличи малко коледната ваканция. Сега видях, че се обмисля сериозно дали да не се започва от 1-ви септември.
Та.. искам да ви попитам каква е позицията ви? Според вас по-добре ли ще е да се започва от 1ви септември?

BladeDancer
01-03-2011, 17:29
Ами отговори си сам/а. Предпочиташ още в топлия септември да излизаш с приятели и да се радваш на слънцето или в зимата да стоиш у вас пред компа или да мръзнеш защото си пропуснал 15 слънчеви дни. Мисля че всеки нормален човек не би искал да почва от 1-ви септември!

Paramour
01-03-2011, 17:38
Аз съм против..
просто има хора, на които им е все едно или предпочитат да почиват повече зимата.

HoKKurT
01-03-2011, 18:13
Аз лично предпочитам да почивам повече през зимата за сметка на лятото, но и в същото време не искам да стоя в адски напечените учебни стаи. А те определено ще бъдат такива в началото на септември :(