PDA

View Full Version : Проект за изменения в образователната система



kalashnik
12-09-2010, 07:14
Драги съученици,
Разбирам ви, че се пренатоварвате, но протестите само за една ваканция не са оправдани. 1-во, защото звучат смешно; 2-ро, защото разгледах старите си бележници, където имам оценки от 4, 6 и 8 януари; 3-то, защото не само това са ни проблемите.
Аз предлагам да организираме общонационален протест със следните нормални искания:
1. Строго фиксирана ваканция, която да е постоянна всяка година.
2. Преминаване на 5-то бална система - при преминаването на тази система ще се увеличи успеха ни, защото няма да има толкова много оценки и няма да са толково "подробни", а освен това няма да има нужда от изравняване на оценките за тези които са учили в чужбина, или ще учат там.
3. Да се прекрати с "многообразието" от учебници и да се изберат само два или един по всеки предмет, защото е абсурдно при едно преместване в друго училище, било то по лично желание, или поради наказание да се дават отново сравнително големи суми пари за нови учебници, а и защото във всеки един учебник пиша съвсем различни неща в сравнение с другите, т.е. всеки автор има собствена интерпретация на нашата и чуждата история.
4. Прекратяване на лъжата за "турското присъствие", като в учебниците да бъде признато, че е имало "османско робство" или синонима му "османско иго".
5. Да има ясна позиция за изпитите и матурите, а не промяна на правилата за провеждането им всяка година.

Тези точки подлежат на обсъждане, а също така и ако някой има идеи за сериозни искания да изкаже мнението си. Сллагам поста ми и тук, защото за разлика от раздела Училие и приятели тук има доста по-компетентни лица, които смятам, че също трябва да си дадат мнението по въпроса.

bullit
12-09-2010, 07:41
Драги съученици,
Разбирам ви, че се пренатоварвате, но протестите само за една ваканция не са оправдани. 1-во, защото звучат смешно; 2-ро, защото разгледах старите си бележници, където имам оценки от 4, 6 и 8 януари; 3-то, защото не само това са ни проблемите.
Аз предлагам да организираме общонационален протест със следните нормални искания:
1. Строго фиксирана ваканция, която да е постоянна всяка година.
2. Преминаване на 5-то бална система - при преминаването на тази система ще се увеличи успеха ни, защото няма да има толкова много оценки и няма да са толково "подробни", а освен това няма да има нужда от изравняване на оценките за тези които са учили в чужбина, или ще учат там.
3. Да се прекрати с "многообразието" от учебници и да се изберат само два или един по всеки предмет, защото е абсурдно при едно преместване в друго училище, било то по лично желание, или поради наказание да се дават отново сравнително големи суми пари за нови учебници, а и защото във всеки един учебник пиша съвсем различни неща в сравнение с другите, т.е. всеки автор има собствена интерпретация на нашата и чуждата история.
4. Прекратяване на лъжата за "турското присъствие", като в учебниците да бъде признато, че е имало "османско робство" или синонима му "османско иго".
5. Да има ясна позиция за изпитите и матурите, а не промяна на правилата за провеждането им всяка година.

Тези точки подлежат на обсъждане, а също така и ако някой има идеи за сериозни искания да изкаже мнението си. Сллагам поста ми и тук, защото за разлика от раздела Училие и приятели тук има доста по-компетентни лица, които смятам, че също трябва да си дадат мнението по въпроса.
Напълно подкрепям и предлагам да се добави искане за увеличаване на практическите часове,защото на много места се учи само или над 90% теория,а на всички е ясно,че без дори да си видял нещо няма как да станеш подготвен специалист по него.

DirtySouth
12-09-2010, 21:59
xxx

Destroyer89
12-09-2010, 22:32
Съгласен съм единствено с 3та точка. Забелязъл съм, че има сравнителни разлики между учебниците, което си е дразнещо, но не бива да се забравя, че както авторите на учебници имат свой възглед на нещата, така и учителите.
Относно ваканцията, предполагам, че става въпрос за зимната. Също би било добре да я направят, като пролетната, която ако не се лъжа беше винаги 10дена(вече може и да са я променили)
Петобалната системата, както каза Соут си е лигавщина.
За изпитите нямах никакви проблеми, така че не мога да коментирам.
Относно "турското робство, мисля че е най- правилно да се нарича с думата подтиснечество.Робство не е било(Соут обяснява доста често защо), но и хората определено не са си живеели живота.
Малко извън темата : дразня се като някой казва, че мрази турците, защото са ни държали 5в под "робство" без да знаят, че в лицемерието си и алчността си балканските народи сами се пъхнаха под тяхното робство, включително и българският. Ако искате малко повече подробностти, може да прочетете следващият ми пост, ако ли не го пропуснете ---->>>

Destroyer89
12-09-2010, 23:03
Някой задавал ли е въпросът, защо балканските народи, които са отблъскавали доста по силни противници като араби,кумани,татари, а и латинци. Турците в действителност не са притежавали огромна армия. Всъщност тя е заемала малка част от малоазиатския бряг на древна Турция в средата на 14в, с територията на 2 съвременни български окръга и долу-горе съответното население и освен с балканските християнски държави, губи си и енергия да воюва паралелно по това време и с други тюрски държави в Мала Азия. Тогава откъде имат ресурси за настапление, траещо близо 100 години и завършило с покоряването на Югоизточна европа !? Ужасната истина е, че Балканите паднаха под османска власт чрез меча и сабята на самите тях си. Прилагайки широко системата за васалитета, османските водача използваха войската използваха войската на призналите им се за васали балкански владетели срещу други балкански владетели. Дори си спомням, че четох някъде цитата(не си спомням на кой историк беше) "Османците настъпваха и пороряваха българи,сърби и гърци, използвайки войските на българи,сърби и гърци."
В средата на 14в на Балканите започва разпад на Византия, Сърбия и България. Сръбската имерия се разпада на десетина деспотства след 1355г. Едно от тях е на великият "български" герой Крали Марко в Прилеп.(баща му е сърбин, но не му помня името и на него)
Византия още в края на 30те год. ма 14в. се разтърсва от ожесточена война за трона. Както и да е- не ми се навлиза в подробностти относно това.
Но на разпада на България се налага. Тук ще кажа, че на българите тогава е зависело много. Българската етническа общност е била най-голямата на Балканите.От организацията на българският народ е зависела едвали-не сътбата да полуострова.Уместен ще бъде пример с монголо-татарската империя през 13В. Татарите смазват Китай, Индия, Русия и биват смлени в България от селянинът-цар Ивайло, съумая да организира ресурсите на част от българският народ, но в средата на 14в няма личност като него. По времето на царуването на Иван Алексанъдр, който не проявява интерес към делата на Балканите, но и някак си Влахия, Молдова и Добруджа стават автономни формации през това време.----->>>

Destroyer89
12-09-2010, 23:17
Съжалявам, но ще довърша утре, ако има желаещи. Вече 2 часа стана,а утре съм на лекции цял ден...

kalashnik
12-10-2010, 07:08
DirtySouth тези точки не съм ги измислял само аз, а са определени от инициативния комитет. Моето предложение беше да се въведе беларуския модел с 11 бала (включително и нулата), защото така много по-точно биха могли да бъдат определени знанията на ученика.

Строго фиксирана ваканция имаме предвид, че трябва броя неучебни дни да е строго фиксиран и да се разпределя вече според това как се падат съботите и неделите, а не междинните ваканции да са с различна дължина всяка година. Както видяхте и аз не защитавам тезата, че винаги ваканцията ни е свършвала на 10-ти януари.

Според нас трябва да има един стандарт, който да не се изменя. Повечето родители се интересуват от условията за прием поне една година по-рано и когато дойде време за кандидатстване те са напълно объркани от процедурата, защото тя е различна всяка година.