PDA

View Full Version : Защо учите?



Sham
12-09-2010, 11:15
това ми е вдъхновението:
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/12/07/1006848_bulgariia_e_v_dunoto_na_klasaciiata_po_che tivna/
//както винаги - по-вълнуващи са коментарите

Пускам темата тук, като се надявам на абсолютно честни, откровени коментари.
При/след порастването хората обикновено(винаги) се разполагат според обществените рамки и "какво трябва", та молбата ми е - излезте за малко от тях и пуснете едно по детски открито, точно и ясно, нередактирано мнение.

някакви ориентировъчни въпроси - евентуално по-късно.

semantics
12-09-2010, 11:25
За да трупам дипломи, респективно и пари, хъх.

Уча, защото съм намерил добро "сцепление" между работата и следването си. Т.е., в унито, един вид, уча на теория това, което правя на практика. Това ми е мотив номер 1 - просто действително искам да стана добър в това, което правя, защото го обичам истински.

Мотив номер 2 е, че действително искам да взема диплома. И това звучи просто и грозно по две причини: първо, начина на преподаване и самия материал е неадекватен за специалността ми и второ, дипломата ще ме сертифицира като специалист в моята област, което има значение.

А като се замисля, мотиво номер 2 по-скоро е това, че ученето ми сега е стъпало към следващо ниво на учене и подобряване на това, което съм и правя.
Ученето не бива да е самоцел, а да бъде поставено в контекста на личността, нейния живот и цели. Мисля, че сам за себе си постигам това.


П.П. Хубава тема.

OtkrovennoBezrazlichna
12-09-2010, 12:02
за да не работя !

realantisocial
12-09-2010, 12:33
Според мен обективен отговор на този въпрос не може да има. Защо ?
На плоскостта на реалността, в която живеем, времето, в което израстваме и се развиваме един от основните въпроси, по своето същество "въпрос на живот и смърт" е образованието.
За разлика от някои други места по света, изхранването на един индивид и неговото поколение НЕ МОЖЕ да се случи, ако той полага всякакъв тип труд. С това искам да кажа, че когато говорим за учене/образование /предполагам става дума за висше образование, все пак живеем в 21 век и процентът на хората без средно образование би трябвало да е нищожен/, говорим за перспективи в живота, които са пряко свързани с това да осигурим на себе си и евентуално семействата си по-добър живот. И това най-вероятно е мотив номер едно.. при всички. Ако не при всички, то поне при 99,9% от хората.
Разбира се, не искам да бъда погрешно разбран, образованието нито е сигурен път към успеха, нито е единственият път към него. Но от всички познати такива, тъкмо то дава най-добри шансове.
Превърнахме се в нация на прависти и финансисти. Причината, ако поне на половина е залегнала в народопсихологията ни, то другата половина се корени в ситуацията. Грешката е, че огромна част от студентите се водят единствено и само по споменатия от мен мотив 1. С думи прости : "Маме, стани адвокат, за да взимаш повечко парички"
Съвсем отделен е въпроса, че качеството на образованието и достигането на неговите цели са изключително занижени, не на последно място заради интереса на самите студенти към предметите, които изучават, което само по-себе си е в пряка зависимост с този мотив 1. И ако ви звучи, че си противореча - да, той е неизбежен, но не бива да е единствен.
Считам, че колкото и да можеш да достигаш висини в цинизма си, на 20-тина години, все още може да е останало капчица идеализъм в съзнанието. Т.Е. мотив 2, може и трябва да е обвързан с личните ти цели, желания, стремления, вдъхновения.. Понякога мотив 2, може да е по-силен от мотив 1, но в повечето случаи не е. За това имаме на лице бакалаври финансисти, които са с хоби фотография и прависти, които в свободното си време обичат да рисуват, пеят или свирят. В друга, по-справедлива ситуация, това може би щяха да са отлични студенти на Художествената Академия, НАТФИЗ или друго, но уви меркантилността, предизвикана от чувството ни за самосъхранение убива всичко.
Слава Богу, че това, което уча / в по-голямата си част / намирам за интересно и интригуващо. В противен случай щях да съм поредният фигурант в аудиториите на университета.

Hopegiver
12-09-2010, 13:06
еми аз попринцип.. не уча каквото трябва ;д
тва се случваше преди 9 ти клас само .. сигурно и затова дипломата ми е адски зле :д
За да уча нещо както в случея, е важно да е интересно
така хем ще го науча добре (без главоблъсканици) хем след това ще си го практикувам с кеф , ако ще заплата да ми е 15 кинта на ден или да си остане без реализация.

Та уча защото съм увлечен, защото ми е интересно, приятно ,
Защото след това ще има с какво да "помагам" примерно.
А нещата за които все по често чувам че "носели голеите пари"
определено са ми строго несимпатични :Д отегчителни и прекалено дисциплинирани за мен. Затова уча това което ми дава свобода на действие , мислене а не е ограничено както казваш в няква рамка.
Пък и съм забелязал че правиш ли нещо с желание може да не става перфектно както под удърите на камшик, но се получава доста добре.

semantics
12-09-2010, 13:09
Именно когато се прави нещо с желание, а не с камшик, става добре.

Което и образ. система е добре да проумее.

PainMonopoly
12-09-2010, 13:13
До момента е било защото следвам пътя, който са ми набили в главата от малък. Трябва да бъда отличник, да взема дипломи, да работя след това по специалността. Това е единствения път, който познавам и не мога да си представя да кривна от него.

За в бъдеще ще бъде, защото смятам, че като съм тръгнал по този път, трябва да го извървя до края. Не мога да си плюя на всичките усилия и да тръгна в друга посока.

Има и други фактори, но това е основното. Честен коментар.

Hopegiver
12-09-2010, 14:04
набих като трън или като сияние :D
мисля че си знам де ;д
Музикална теория и инструментално изкуство, все още неофициално...

SolemnityOfDeath
12-09-2010, 14:09
Защото като цяло специалността ми покрива интересни за мен неща - не всички, естествено, но щеше да е прекалено идеално да съответства тотално на желанията ми.

Уча това, което искам - разбирания на какви основи заляга обществото, какъв е механизмът на международните отношения, къде има пролуки, къде може да се подобрят нещата, какви са правните механизми (но ги уча в олекотен вариант поради специалността и това ме удовлетворява много, защото по-задълбочен поглед в правото ми е прекалено суховат и неотговарящ на моите критерии), уча и история, която винаги малко или много ми е била интерес.

Обективно не е това, което наистина искам да правя в този живот. Но другото поради обществен строй е близко до невъзможно, затова сегашната ми специалност е една доста добра алтернатива.

iveetyy
12-09-2010, 14:09
Just one thing. > Някои хора съдят за други по набързо написани форумни мнения. The world rulz!
П.П. За да не е спам ще кажа , че уча понякога по задължение , защото след няколко години искам да се реализирам в интересна за мен област , а за тази цел сега ми трябват хубави оценки.
Уча още и бих казала най-добре когато нещо ми е интересно.
Смятам се за любознателна , на моменти ме обхваща така омразния мързел , но се преодолява.Харесва ми да знам неща , да трупам интересни факти , обичам да чета и намирам много от изучаваното за полезно. (:

Hopegiver
12-09-2010, 14:21
Неграмотен си и не можеш да се изразяваш... успех в свиренето, там може и да се кефят, когато някой подскача от произведение на произведение с по няколко фалшиви тона тук-там. :)

Всеки може да се изрази, не всеки може да вникне в изразителността на другите
за правописа няма какво да ти кажа, не претендирам за
грамотен, пиша на чатерица или квото е там.
По тая тема ако искаш да разгледаме и друга страна от образованието -
Възпитанието.

Hopegiver
12-09-2010, 14:49
Мисля, че си прав да се върнем в началната паралелка
и да се сетим как даскаите ни поущряваха когато слушаха как псуваме, но сигурно мойте учители са го приемали като задължение, поне се стараеха да ни научат.

Мога да си направя извода, че ценностите или взискателността ти са на много по-високо ниво от моите , понеже по никакъв начин не се чувствам обиден от това, че някой е изпуснал запетайка или е ползвал пълен вместо кратък член или е драснал нещо жаргонно.
Извинявай не говора на шопски или индопакистански...
и мисля, че до разбиране се стига... ако искаш пусни и анкета ;д
Но все пак извиняваай, че си се почувствал обиден
не това ми е целта а както казваш - да се разбираме.

mArMaLaDkA
12-09-2010, 14:52
Уча, защото ми е забавно и интересно. Ако не ми е - правя си го такова. Съкращавам си материала оттук-оттам, пресявам си, когато преценя, че нещо в урочната статия ще ми е ненужно или пък е прекалено разтеглено.

Пък и материалът, който ми преподават в момента е елементарен. Мога да мрънкам колко домашни имам и как нямам време за еди-какво-си и еди-що-си, обаче истината е, че надали ще имам по-приятни учебни занятия от тази година. Та по тази причина считам за върха на унижението да имам двойки на такъв материал. Пък и дори да зарежем числовата система - това си е градене на обща кулутра. Не е нещо(или поне не би трябвало да е), което учиш, само колкото да избуташ годината.

Да не говорим колко се радвам всеки път, когато си понапрегна мозъчните гънки с час-два повече от необходимото да направя някакъв анализ на произведение, който никога не съм вярвала, че ще направя, или да си реша супер сложните уравнения, или... Супер кухите примери давам, но те просто бяха с цел да изразя колко много се радвам при всяка една малка лична победа над мързела ми.

Hopegiver
12-09-2010, 14:58
Да и аз карам на принципа като започн да те хваща мързлеа - съпротивлявай се :д
Лошото е че е много силен, Deam it :D
but .. Only the strongest will survive :D

Айде поздрав за всички грамотни и неграмотни люде
http://www.youtube.com/watch?v=3nTwBF7dM7g

Spam mode - disable
оставям ви намира :D

machoka
12-09-2010, 17:47
Много е опасно да си ниско образован. За това и тези хора са най-опасни. Това е най-лошото нещо, което може да ти се случи.

JZfan
12-09-2010, 18:33
Много е опасно да си ниско образован. За това и тези хора са най-опасни. Това е най-лошото нещо, което може да ти се случи. :smt023 :smt023 :smt023 Напълно съгласен!!!

EarthShaker
12-09-2010, 18:34
чак ми се доучи ти казвам 8-)

radeberger
12-09-2010, 19:03
За да си изкарам висше образование, евентуално след това и да работя някоя по-доходоносна работа.

Pliok0019
12-09-2010, 19:14
Аз също до момента (разбира се и за в бъдеще), получавам изключително толерантно отношение от страна на родителите ми, за пътят по който искам да поема. Но в моя случай точно това ми изигра много лоша шега.

Направих грешен избор. В момента ми се струва изкючително грешен. Вече 5та година се опитвам да оправя нещата, а паралелно с това изгубих страшно много. Всичко това, което ще спечеля от загубата на нерви, време, приятелства, възможности е една дипломка за средно икономическо. И това не е 100пр сигурно.

За това мечтая да се измъкна от тея лайна и да уча нещото, което наистина искам.

machoka
12-09-2010, 19:23
^^ по-скоро проблема е в това.. Желанията на един тийнейджър, в повечето случаи увлякъл се по нещо нереализируемо, или пък неподходящо по ред критерии, не трябва да служат за база какво следва от тук нататък. За това са родителите - за да дадат нотката разум, дори това да се приеме с ред сълзи и сополи в началото.
Пък като 'порасне' (не на години, а когато това стане на акъл - може и преди 18 да е) - да прави каквото ще.

semantics
12-09-2010, 19:29
За възпитанието - то е задължение на родителите, а не на учителите...

Тук ще скоча и грубо ще се намеся, щото не мога... Възпитанието е първо задължение на родителите, но след това И на учителите. И това е вероятно най-EPIC FAIL-а на родната образователна система, когато някои мъдри нашенски педагогически светила с руски дипломи решили, че образование, обучение и възпитание са три напълно отделни процеса и оттам - в училище имаме само учебен процес. Само допреди няколко години все още ПОНЕ СЕ НАРИЧАШЕ учебно-възпитателен. Сега без свян си е просто учебен.
И това е епично безумие, защото именно така се ражда феномена "Ти ще ме слушаш какво говоря, ама няма да ме гледаш какво правя, и ще видиш как ще станеш човек!" (или поне много "начетен" човек?!?).

Трябваше да си го излея, простете.

semantics
12-09-2010, 19:50
И защо учителите трябва да възпитават децата, като това си е задължение на родителите? По какъв начин ще се извърши този процес точно?

При състоянието и материала в сегашната система - никак. Тя се схлупва под собствената си тежест, затова сама се почувства принудена да махне възпитателния елемент от процеса. Що да се напъваме, като може и да не се напъваме...
Инак идеята е ученето като процес да се осъвместява с възпитанието, като става дума НАЙ-ВЕЧЕ за личен пример, а след това и за самия материал и стратегиите и технологиите на преподаването му. Разбира се, съвмесяването на учене и възпитание е доста ограничено в класно-урочната система, на която се радваме от памтивека, но тук вече ще навляза в разни мои си революционни идеи.

Обаче ставайки дума за възможностите на тази система за комбиниране на обучение и възпитание, наистина личният пример е от критична важност и съответно той най-много и все повече липсва на учителите, защото не само, че няма регламентиран механизъм да съблюдават собственото си поведение, но и сами не чувстват нужда от това. И така се получава, че е забранено да се пуши до даскалото, но даскалите си пушат в учителската, примерно (без това да е най-адекватният пример, но е прост).


няма такъв филм,че ако учиш висше,после нема да работиш и ше ти идват парите "отгоре"
Хората, които вярват в това и по този начин, са в най-добрия случай наивни. Зарадвай ме и ми кажи, че според теб всички, учещи виШе, разсъждават така!

jghgh
12-09-2010, 20:04
Уча, за да знам.
Искам да знам много неща.

Разбира се, че го има момента с възнаграждението, например в у-ще уча неща, които не ме интересуват, но за тях ще получа "възнаграждение" под формата на 6 в бележника. Не виждам нищо нередно в това.

Тук не включвам, нещата които са ми интересни и искам да ги знам. Тях методично си ги изучавам, интересувам се и т.н.

machoka
12-09-2010, 20:10
а в работата няма нищо лошо. да работиш,ДА БАЧКАШ - това е най-хубавото и значимо нещо в човешкия живот.

за тва ще си останеш един прост бачкатор за жълти стотинки цял живот, и никога няма да проявиш творчество, инициативност или каквато и да била заченка на образованост. Винаги ще си един изпълнител, ще изпълняваш нареждания .. ама на кого? Ами на висшиста, който ще издържа семейството си без мазоли по ръцете и ще има ОБРАЗОВАНИЕТО да ви организира работата на бачкаторите.

и ако това ти е идеята за развитието на България - още след 4 клас всички вън от училищата, да се трудим задружно по села и паланки, гордо запретнали ръкави на мотиката - жив и здрав бъди )

Образно говоря, да не ми се озъбиш пак с некоя 'бивша любов' ХАхАХХА .

guinessgirl
12-09-2010, 20:21
уча,защото съм принудена.

не ме кефят нещата,които се учат в българските училища,нито някога в живота ше ми потрябват.

уча за кирливата диплома,която ми трябва за да не мета улиците. иначе,по задължение,нямам абсолютно никакво желание да си губя времето в тъпото даскало,където занимават мозъка ми с ненужни тъпотии

machoka
12-09-2010, 20:23
.. па дрЪпни един масур на стълбите отвън, зaеби го.

machoka
12-09-2010, 20:37
мачок,ти гинесгърл не я мисли.. тя е Играч и ше се оправи в живота всякак. 8)

балъците им трябват дипломи,тарикатите им е достатъчно да са тарикати.

гинеса няма да остане гладна никога,мога да те уверя:)))

..а после аз съм бил материалист, а па ти ми описваш типичният дебеловрат плебей в анцуг ZUMA и А8-ца с газова хАхАХХА

а за Гинес Гърл не знам, да не се окаже, че съм бил лудо влюбен в мацоранката :oops:

yakuza_
12-09-2010, 20:46
Според статистиката вишиста взема повече пари от човек със средно образование, но пък вуйчо ми е със средно спец. и си живее живота спокойно. 8-) Така, че и 10 дипломи да имаш, ако в главата си като лейка и не можеш да приложиш наученото или да се ориентираш малко, няма как да стане.

Takova
12-09-2010, 21:21
Поради 2 причини - защото обичам да научавам нови неща и за да съм сигурен, че няма да съм сбъркал.Също и ако успея да стигна до някъде, ще ми е по - лесно да събера пари.Пари, които ми трябват за да сбъдна 2-3 мечти.

assd
12-09-2010, 22:11
залудо се учи

то или си умен, или не си. това не се научава в училище, ще ви кажат две теореми и тва е, как да се оправяш в живота никой няма да те научи.

или си тарикат и все някак се оправяш ил иси наемен бачкач, ако ще и 5 дипломи да имаш.
само един пример мога да дам - реших да се хвана на работа преди време, даже ме назначиха - изкарах един ден и им теглих една майна. сега съм чук, работим си кога искам. спя до два след обед, след тва пускам компа да подработя някой лев и си легам пак 8-)
и най-важното е да се работи сам! ебал съм ги приятели, съдружници и такава измет - затуй нема и да земат един лев от "моето"

Pliok0019
12-10-2010, 06:46
Проблема е, че един 13-14 годишен младеж не винаги може да прецени правилно какво иска да учи в гимназията, а тогава се взима такова решение и понякога води до такива "грешки".

Все пак не забравяй, че и това образование, което си получила в училището си хич не е за изхвърляне, затова не гледай само от негативната страна на нещата. А с какво ти се занимава?

Наистина има и плюсове на това да уча в това училище, като средата например, но сякаш цялото ми негативно отношение е защото нещата, който научавам са от учебниците, а не от учителите. Не мога да сложа 100% от тях в категорията "лоши преподаватели", но за около 80%...

А плановете ми са следните: Уча история. Научавам добре. Политология. Много четене. Научавам английски. Магистратура - Международни отношения (за да включа средното икономическо), а следващата ще я мисля, но може би в чужбина.

През времето, което уча бакалавър и прочета достатъчно, за да си формирам по-ясно мнението ще реша конкретно и какво точно искам да правя за в бъдеще.


^^ по-скоро проблема е в това.. Желанията на един тийнейджър, в повечето случаи увлякъл се по нещо нереализируемо, или пък неподходящо по ред критерии, не трябва да служат за база какво следва от тук нататък. За това са родителите - за да дадат нотката разум, дори това да се приеме с ред сълзи и сополи в началото.
Пък като 'порасне' (не на години, а когато това стане на акъл - може и преди 18 да е) - да прави каквото ще.

Хубавото в моят случай, обаче е че аз сама допуснах грешка и това ме мотивира. Мисля, че нямаше да бъде така, ако следвах чужд път.

Реално аз винаги съм имала възможността да се преместя. И сега, и преди години...но никога не съм имала желанието да се откажа. Не знам защо така се получи и какви са тези парадокси, но в крайна сметка вече ми остават няколко месеца.

semantics
12-10-2010, 08:28
Всички искат да са тарикати, далавераджии и т.н., а най-забавното е, че и тези хора най-много пищят и се оплакват от България. То това е и проблема, всеки иска да преебава, ама ако него преебат и се почват кански ревове...

Еми, докато е така - няма да има развитие.

Именно. Голямата ни беда се състои в това, че, първо, малко хора правят това, което наистина искат и могат (защото не го осъзнават или просто са си келеши) и второ, че без значение какво правят/трябва да правят, огромното мнозинство са лентяи и очакват някой друг да им свърши работата, пък иначе ако може да се мине по тъч-линията - най-добре.


"Трудолюбивостта" на българина отдавна е мит и за ученето се отнася същото. Като добавиш и напълно неадекватна визия за себе си, става страшно.

Sham
12-10-2010, 12:19
Темата, както винаги се развива отвъд очакванията ми, но пък е активна, което ме радва.
Нарочно използвах "уча", за да уловя всички нюанси на научаването (уча се от семантикс), които в някои от мненията в темата мигрират, сливат се, скриват се едно друго или напълно изчезват, за сметка на наложилото се (за да не кажа наложеното) от мейнстрийма тълкувание/разбиране, следващо схемата - програма>урок>оценка>диплома на различни интервали за дадено време.

пускам и това, защото засяга проблемите, загатнати в досегашното развитие на темата:
http://tochitsa1.blogspot.com/2010/12/pisa-2009.html

Ще ми е интерен коментар (по темата или изобщо) от хора, обучаващи се по различна програма - независимо в чужбина или в частни заведения в страната. //примерно amk933, но да не реши, че му се заяждам или нещо такова, каквито са обичайните му реакции.

интересуват ме вътрешните подбуди и желания, както и външните сили и евентуални проявления на натиск (ако има такива), много повече, отколкото общите приказки от рода на "който не работи" и "за да не работя"!

//в този смисъл, по-скоро силно приканвам към откровения тип "защото искам да знам всичко", колкото и наивистично да стоят на фона на положение и възраст, а не към залитания за заключения кой ще успее и кой не, най-малкото заради разнородните формулировки на "успешен".

semantics
12-10-2010, 12:32
^Именно, чудесно тълкувание! Харесва ми как разсъждаваш!

Sham, лично познавам г-жа Борисова и си залагам главата за адекватността на мненията й.


Българските ученици не са глупави, те живеят в бедна на стимули за развитие среда, обитавана от безпомощни и незаинтересувани възрастни. Децата са потърпевши от неспособността на българската образователна система да осъзнае динамичната промяна в света, в който живеем, където няма истини от последна инстанция, всеки човек се сблъсква със собствената си свобода да формира мнение и да прави избор и понася лична отговорност за адекватността на житейската стратегия, която е избрал.

Образователната система, не просто училището, но и университетите, и гражданските организации, и бизнесът и най-вече политиците носят огромна отговорност за това, че години наред българското училище прилича на човек, чиито крака го носят напред, но главата му е обърната назад. Най-ужасното е, че постоянно отхвърляме собствената си отговорност с фалшиви оправдания и я прехвърляме върху децата. Остава само да кажем, че са глупави.

Точка.

Имам и аз какво да кажа по твоите въпроси и статиите, но съм на работа сега. По-късно.

Sham
12-10-2010, 12:40
^очаквам


^ демек искаш някви артЪ простотии да четеш,отколкото за реалността,такава каквато е.
не, просто ме интересува личността, а не наместването й в обществото.

Eliii
12-10-2010, 12:52
Първо - съжалявам, но съм мързелива и не прочетох цялата тема.

По темата: Аз уча, защото точно в момента това ми е единствената опция да се измъкна от социалната ниша, в която се намира семейството ми. Разбира се, нямам предвид космическата стипендия от 21лв. на месец, а наивната идея, че може би - САМО МОЖЕ БИ - една хубава диплома и едно хубаво образование ще ми помогнат да се реализирам в живота и след 20 години да бъде жената, която бих искала да бъда.

Разбира се, само с учене няма как да стана кралица на всемирната вселена, но това е единственото "правилно" решение на проблема за мен. Защото иначе съм поставена на кръстопът: да уча или да не уча. Във втория вариянт ще си изруся косата, ще прослушам чалга, ще стана турбо кифла с елемент на курва и ще се оженя на 17. Предпочитам опцията с евентуалното коронясване за кралица на вселената. ;)

semantics
12-10-2010, 13:22
Виж кво, Тероре, колкото и да не ти се вярва, уважавам избора ти и нито ти казвам, че си тъп (никога не съм го и мислил), нито те зачерквам като някакъв.

Не разбирам обаче, как решаваш, че ние (които и да сме "ние", по дяволите, явно просто "онези, на които ти е необходимо да се караш, за да успокояваш себе си и сам да си разбираш избора") си правим изводите от фейсбуци, книжки, учебничета... Наистина, не разбирам защо е цялата ти агресия и, извинявай, елементарно опростяване и задраскване на "всички други, не като теб".

Нали всеки трябва да си е, какъвто си е, и всеки си има своя истина? Това са твои думи, защо нападаш толкова?
Казано иначе (с малки изключения) никой в тая тема не те е нападал директно, а ти само това правиш!

SolemnityOfDeath
12-10-2010, 14:03
Не мисля, че постоянното самоизтъкване на 'аз съм велик и срещу системата' спомага за каквато и да е адекватна дискусия.

Може би пък немалко хора искат да учат, защото се стремят към някакво знание и имат поле на интереси. Или и те са програмирани от 'системата'? Да се интересуваш от макроикономика да речем не е ли позволено? Какво трябва да имат като знание 'несистемните' хора? В какво се изразява несистемността им. Да имаш интереси те прави човек на системата, така ли?

Eliii
12-10-2010, 14:23
значи извода от поста ти е,че момичетата,които не учат виШе,са чалгарки? еми сори,ама мойте наблюдения от реалния и жив живот са съвсем други. ваште наблюдения са от някви сайтове,фейсбукове,медии,к иширани фразички и мисли,книжки,учебничета,тъ и родители и още по-тъпи учители,роби на еврейския капитало-конформизъм или на комунистическите отживелици и т.н.

Колкото и любезен съфорумник да ми се иска да бъда, трябва да отбележа, че се палиш по един изключително досаден начин.
Първо: говоря за хора до 17год. А на 17 никой не учи виШо. Второ, фейсбук нЕмам. Трето, родителите ми притежават IQ като твоето, само че умножено по 300. Четвърто, боли ме уя, че искаш да си тооолкова по-различен - бъди си, пич - на никой не му пука. ;)

NomNomNom
12-10-2010, 18:55
Защо уча - за да мога да се предлагам на пазара и да имам предимство там. Не визирам бездействието в училище , к'дето се старая само колкото за 6. Дълбая в друга област (не съм проститутка, някой да не ме изгаври :D ). Това , с което се занимавам ми доставя удоволствие. От особена важност са и хората , които са в моята сфера. Едно е да си на курс по някакъв език (и там всякакви хора събрани, не могат приказка да си намерят - едни от спортно, други от езикова, трети - математици), друго си е пък да сте си само математици (примерно).

Та, доброто образование + моите качества и знания ще ми помогнат да не бъда изхвърлена от обществото , ще мога да получа нормални условия за живот => нормален живот за близките ми + евентуално за бъдещите ми деца. Общо взето ще съм като всеки друг нормален човек.
Ако имам повече от необходимото - ще даря за някоя кауза, която смятам за добра.

Не съм следила темата, извинявам се ако не е на място мнението.

amk933
12-10-2010, 19:59
Уча, защото искам и, защото ми е интересно това, което уча...
Но, колкото повече продължавам напред, толкова повече се погнусявам от хорската простотия и хорския елементаризъм и ми се струва, че или масово хората са ужасно глупави и незаинтересовани или аз съм някакъв мутант.

Също така уча, защото съм човек, който живее с амбиции и цели. Успехът за мен си е щастие. Родителите ми изобщо нямат пръст и глас в това, с което се занимавам - не, че не се интересуват, просто са ме оставили сам да си решавам дали, колко, как и какво ще уча.

И пак уча, защото училището ми следва система, която те стимулира да мислиш и да разбираш, а не да зубриш. Да, можеш да зубриш, но повече от 4ка така не можеш да изкараш. Разбирането и експериментирането му е майката. Например, уча химия - правя експерименти и лаборатории. Уча руска история - пращат ме в Москва. Уча френски - в Париж. И така...виждаш/научаваш от първа ръка.

Освен това си харесвам училището. Като втори дом ми е. Хората са готини и ужасно различни. Учителите са на по 28-36 години и сме страшно близки с тях, което изобщо не значи, че им се качваме по главите. Освен това винаги са на среща и гледат да ти помогнат дори извън клас, а човещината определено си е нещо насърчаващо, защото поне мен един учител досто лесно би ме отвратил от предмета си.

Освен това мечтата ми е да завърша точно един определен университет и ми е пределно ясно какво се очаква от мен, което допълнително ме стимулира.

Това е накратко.

ПС: А и чувствам някаква лична нужда и потребност да знам основни, ако не детайлни, неща в дадени области. Не може един човек да си няма никаква идея от основни науки, математика, изкуства, езици, литература и т.н.

Jaune
12-11-2010, 17:05
толкова неща уча по навик... защото така трябва, така са ми казали, че е нужно, защото е полезно, защото ми влиза в дипломата, етц.
ако зависеше от мен, щях да уча само определени неща (разбира се)
във всеки предмет търся нещо полезно, нещо използваемо, практично. не се съмнявам, че съществува, но в определени материи (на моменти) не виждам (или не се напрягам достатъчно да намеря)

не ми харесва принципа на тариката ?- лично за мен неговото съществуване не предлага никакви облаги. да, ясно ми е какво значат парите, какво могат и как трябват, но не ме съблазняват все още дотолкова, че да ме вълнува кой-знае колко дали имам вещ номер 1 и вещ номер 2

късите проблясъци, в който ме oсенява какво да правя с живота си, се случват все по-нарядко и в този смисъл може би отчасти всичките усилия, които влагам, са напразно
абе, let it be.

GunSnSteelflowers
12-11-2010, 21:13
За това, ето за това http://www.vbox7.com/play:201c857a
За една отдавна загинала идея.