vanesa0pld
12-14-2010, 17:52
Моля ви,кажете ми поне за какво се разказва :(
Последните две седници имах състезания,не бях на училище,а и госпожата отсъства последните 3 седници и не сме правили преговор.ПОМОЩ....
cherrygloss
12-14-2010, 18:00
I песен представя- гнева на Ахил.
-ва песен започва с призоваването на музата Калиопа,която задава централната тема на епопеята - темата за гнева, логически свързана с темата за възмездието. Гневът е представен като справедлива реакция и на героите, и на боговете: Ахил се гневи на поведението на Агамемнон. Чрез личната съдба на героите, Омир говори за обобщения образ на воината.Представени като племенни военни вождове, героите символизират най-същественото, най-доброто от идеала за войнска чест и достойнство, но в същото време са носители на обикновени човешки слабости. Агамемнон трябва да бъде наказан за грозната си разрушителна страст към власт и богатства срещу него се изправя Ахил- получовек, полубог. Той е художествена връзка м/у света на хората и боговете, той проявява и човешка слабост, и божествен разум при решаване на спора с Агамемнон. Ахил е бързоног и божествен. Гневът му е страшен и разрушителен, а обидата- неизмерима. Посегнато е на достойнството и честта му на герой с безсмъртна слава. Героичната смърт е основната цел в живота на древния воин. Той се стреми към смъртта. Избрал я е в името на вечната слава. Конфликтът между Ахил и Агамемнон предизвиква спор и между божествените представители на Олимп. Налице е разделението както в човешкия, така и в божествения свят. В Първа песен на Илиада Омир не само въвежда темата за гнева и отмъщението, но поставя проблема за войната и мира, който носи противоречиво виждане за смисъла и целите на човешкия живот.
Sisito941
12-14-2010, 18:03
Виж дали преразказа на 1,2 и 3 глава на Илиада ще ти свърши работа..поствам и трите защото и трите може да ти потрябват.. :)
Глава І – Чумата, гнева
Предзнаменование за бъдещата свада на Ахил и Агамемнон, която ще доведе до падането на Троя. Причината за въпросната свада става отказа на Агамемнон да върне дъщерята на жреца Хриз, която Агамемнон е получил като награда от скорошна битка. Старецът Хриз пристига в Аргос с богати дарове, с които да откупи дъщеря си, но Агамемнон грубо му отказва и го гони от ахейския стан. Обиден и покросен, Хриз, се връща в град Хриза и се моли на бог Аполон да накаже ахейците за грубата обида и да върне дъщеря му. Бог Аполон, защитник на град Хриза, чува молбата на своя любимец и изпраща дъжд от стрели, които цели 9 дни обсипват ахейския стан. На десетия денАхил събира ахейските войни на съвет, за да обсъдят как ще се справят с това нещастие и най-вече, защо боговете са ядосани и им пращат гибелните стрели. Тогава гадателя Калхас им разкрива причината за божия гняв, а именнно грубия отказ на Агамемнон да върне Хризеида на баща й. Калхас им казва, че трябва да върнат щерката хризова и да направят хекатомба на бога, за да го омилостивят. Чувайки това, Ахил предлага на Агамемнон да върне Хризеида на баща й, а при следващата битка той да получи дваж по голяма награда, за да покрие загубата му. Но Агамемнон не ще и да чуе за тази развръзка и казва, че би се съгласил само, ако Ахил му отстъпи своята награда – хубавата Бризеида. Ахил се гневи и двамата си разменят остри думи и свадата се разгаря. Боговете разбират за тяхната разпра и Хера моли Атина Палада да слезе на земята и да смири Ахил. Така и става, а пък Нестор, който е по-възрастен от тях и по-мъдър съветва и двамата да отстъпят и да не се карат напразно. Ахил с мъка преглъща острите думи и накрая отстъпва оред царя ахейски. Съветът се разотива, а Агамемнон изпраща цар Одисей с щедри дарове за Аполон и заедно с Хризейда да отпътуват за Хриз и да омилостивят бога. След това веднага праща свои слуги в шатрите на Ахил, за да вземе Бризеида. Така и става, Ахил с нежелание и много скръб на сърцето предава Бризеида на слугите. После наскърбен и угорчен той отива на брега на морето и моли майка си, Тетида, да му помогне да възвърне честта си за нанесената обида от Агамемнон, като иска тя да помоли Зевс да накаже за това дело царя ахейски. Тетида, виждайки чедото си да страда се съгласява и му обещава да отиде при Зевс и да го помоли за тази услуга.
Зевс се завръща от гостуването си отвъд океана и Тетида веднага отива да изпълни обещанието си. Тя отива при Зевс и му разказва за свадата на двамата войни и го моли да накаже Агамемнон като му напомня, че някога тя му е спасила живота и сега е ред на Зевс да и върне услугата. Изправен пред труден избор Зевс се двоуми, защото знае, че Хера е люта защитничка на ахейците и цар Агамемнон и ще трябва да се влезе в спор с нея, но накрая се съгласява. Тетида напуска двореца и, както предполага Зевс Хера вече е узнала за даденото обещание към Тетида и злъчно започва да го укорява, но Зевс, всемогъщ бог на боговете, я заплашва да не го ядосва, за да не пострада. След което боговете пируват цял ден и на вечерта си лягат.
Глава ІІ – Сън. Изброяване на корабите
През нощта Зевс не спи, а крои планове как да удовлетвори молбата на Тетида за възмездието на Ахил. Той решава да изпрати гибелен сън на Агамемнон. Сънят се явява на Агамемнон в образа на Нестор и му казва, че сега ще е по-лесно да превземат Троя, тъй като боговете вече не спорят и Хера е придумала всички, че Троя трябва да падне. След този сън Агамемнон е обзет от пламенни чувства и свиква войската за съвет. На този съвет той разказва за съня си и ги подготвя за бъдещата битка. Събират се войски от всички краища.
В следващата сцена времето вече е друго, изминали са 9 години откакто Агамемнон и всички войски на негова страна са пред портите на Троя и продължават да преследват, обещаната от Зевс победа. Агамемнон заговаря на войниците с патосен глас и разбулва духовете им, като им казва с хитрост да превземет града, но войските, които не чуват плана му, смятат, че той се предава и хукват обратно към своите кораби, за да се отправят към домовете си. Това щяло и да се случи, ако не се намесва Хера, която изпраща Атина Палада да придума войните да се върнат. Тя първо наговаря Одисей да се върне и да се бие, а и да помогне да върнат останалите войници обратно. Той се съгласява и започва да обхожда войските от стан в стан и да ги придумва да останат. Той успява и всички се връщат обратно. Всички войски пак се събират, а Одисей ги призовава да проявят търпение, напомня им за предсказанието на Калхас, който предрекъл, че 9 години ще водят войната и чак на десетата ще превзвмат Троя. Нестор също ги призовава да останат, но той ги заплашва, че който припари до кораба си ще срещне гибелта си още по-рано и, че те трябва да отмъстят за Елена. Той съветва Агамемнон да раздели войските по род и по племе, за да е сигурен, че всеки ще се бие до край. След като вземат решение за развоя на войната те принасят жертва на зевс, но Зевс не чува молбите им. Агамемнон събира всички бойци край река Скамандър, а Атина ги обхожда и им вдъхва смелост. Агамемнон моли Музите да му изброят всички войски и те го правят.
Глава ІІІ – Клетви. Тейхпскопия. Единоборство между Менелай и Парис
Двете войски са изправени една срещу друга. Менелай и Александър засичат погледи сред войсковите редици. Парис изпада в ужас от тази среща и хуква да бяга от могъщия войн. Виждайки страха на брат си, Хектор, го порицава с груби думи за мъката, която е донесъл на цяла Троя. Парис се засрамва и предлага да излезе и сам да се бие с Менелай, като победителя ще вземе Елена и всички богатства, а народите на ахейци и троянци да се помирят. Хектор казва това на ахейците, а Менелай приема този двубой и в знак на добронамереност иска да бъде принесена жертва на Земята, Слънцето и Зевс и моли Приам да положат клетва за тази спогодба. Молбата на Менелай е изпълнена и слуги отиват да донесат жертвените агнета. Вестта за двубоя достига до Елена чрез богинята Ирида, която й се явява в образа на нейната зълва. Тя хуква към Скейските порти, където е и цар Приам заедно с други старейшини. Приам ч моли да седне до него и да му каже и опише по име всеки от славните ахейските войни. Докато тя разказва на Приам за ахейците идва вестителя Идей да извика Приам, за да положи споменатата клетва. Когато той пристига на бойното поле Агамемнон веднага започва обреда по хекатомбата за Зевс и се моли на боговете, заклева всеки дръзнал да наруши клетвата. Щом Агамемнон приключва Приам се връща обратнов Троя, от където ще гледа битката между двамата войни. Войските се нареждат в кръг в очакване на битката между Парис и Менелай. Те се обличат в доспехи и след като се приготвят застават един срещу друг и битката започва. Борбата се развихря и е явно, че Менелай е по-добрият в битката и Афродита, защитница на Парис вижда, че нейния любимец ще загине и тя срязва ремъка на шлема му, с който го души Менелай и мигом го отнася в спалнята на неговия дворец. След това Афродита отива на кулата при Елена и и заговаря, че Парис е вече в спалнята и я чака. Но Елена познава богинята в нейната премяна, разбирайки какво е сторила Елена укорява богинята за постъпката й, но Афродита я заплашва, че ще я намрази и ще вдъхне невиждана омраза към нея у двата народа и тя ще загине позорно. Елена се смирява и отива при Парис. Тя започва да го упреква, че е страхливец и, че е трябвало да погине от по-силния и достоен Менелай. Но Парис с мили думи я придумва да му прости и я моли да си легнат. А в това време Менелай снове разярен из лагера и търси Пари, а Агамемнон обявява Менелай за победител.