PDA

View Full Version : Класноо ! help pls



stef0121
12-14-2010, 20:54
Здравейте някой може ли да ми намери ЛИС на тема "Мотивът за саможертвата в Ботевата лирика" или "Романтическата стилизация и героическата идеализация в одите от ,,Епопея на забравените,,"
Трябва ми до петък :-o :-o :oops: :oops: БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО :razz:

britzy
12-15-2010, 16:54
изключително" смешно ,брато-нямам думи аууу,мега смешно :? :?

iLovePussyJuice
12-15-2010, 16:56
ако системата е малко справедлива...малоумници като теб нема да минават в по-горния клас... :D

толкова елементарна тема... 8-)
не ми се мисли колко си зле, честно :D

mlakniwe2
12-15-2010, 17:03
Аз ко да кажа като имах 9 теми и от тези 9 теглихме 2 лисчета и от тези две ни се падна за одата левси и другата беше нравствено изстраданата свобода(Ботев) и естествено всички писаха за одата левски :D нащо класно беше на 1-ви декември :-o

stef0121
12-16-2010, 18:07
ако системата е малко справедлива...малоумници като теб нема да минават в по-горния клас... :D

толкова елементарна тема... 8-)
не ми се мисли колко си зле, честно :D

кой те пита бе педерас гърбав аз имам по важна работа от тва да зубра по цел ден

gofeto917
12-16-2010, 18:23
ако системата е малко справедлива...малоумници като теб нема да минават в по-горния клас... :D

толкова елементарна тема... 8-)
не ми се мисли колко си зле, честно :D

кой те пита бе гей гърбав аз имам по важна работа от тва да зубра по цел ден
М*дите ли си чешеш, че не можеш да "зубриш по цял ден" ?

flearness
12-16-2010, 18:44
гей гърбав :razz: :-D :lol: омг вие сте побъркани!! а колкото до темата-- човече,почети малко и лесно ще намериш отговор :wink:

dolly
12-17-2010, 12:14
ОМГ!!!! :( Какво ще ти коства да си седнеш на задника и да си го напишеш :o И на всичкото отгоре ти е смешно.... :shock:
No comment!

Ето все пак .....давам ти нещо,за да не квичиш и,за да имаш време за по-важните неща...а не да зубриш по цял ден...! :D

"Мотивът за саможертвата в Ботевата лирика"
деята за саможертвата в Ботевата поезия и духовното израстване на герояЖивотът и литературното творчество на Христо Ботев могат да бъдат изразени с една дума:борба.Борба за справедливост,за тих и мирен живот,борба за свобода на народа.Писателят живее през епохата,през която България е под турско робство,това му помага да израстне духовно и да се изгради като човек и личност.Националното робство и социалната несправедливост влиаят силно на Ботев и го тласкат към готовност за саможертва в името на свободата.Именно стремежа към свобода заема централно място в темата за робството и неговото преодоляване.В поезията на Ботев османското иго прераства в символ на националното подтисничество и унижение,липса на правда и ограбване.Свободата незаменимо присъства в творбите на поета като главна цел и идеал.В началото на развитието си поетът е млад и объркан,но все пак жадуващ свобода.Това най-ясно се вижда в първото му стихотворение “Майце си”.Там той е неудовлетворен и разочарован от заобикалящия го свят и от своя народ.Чувства се неразбран,защото няма приятел,съмишленик,на който да сподели революционните си мисли.Чувства се различен от връсниците си,поради патриотичния си начин на мислене и душевното си страдание по поробената си родина.По-късно в житейския си път писателят открива причините за своето отчаяние,а именно робската участ на народа и тяхното бездействие.Народът се е примирил с положението си и това е,което не дава мира на революционера Ботев.Това е напредък в неговото духовно израстване,въпреки че в стихотворението “Към брата си” отново се чувства познатата вече неразбраност от другите и все още търси решение за спиране на народния плач: ”...Отзив няма на глас искрен,благороден...”Въпре и безизходицата и отчаянието,в което се намира в първите два етапа от духовното си развитие,Ботев все пак намира решение или поне подкрепа по-късно в живота си.Стихотворението “Делба” е наречено по този начин именно заради споделянето на болката и идеите си.Вече открил съмишленик,поетът е зареден с кураж и нова смелост за борба.Знаейки,че не е сам в целите си,той се сдобива с нова вяра и готовност за борба: “Напред сега с чувства и мисли последната делба да делим:да изпълним дума заветна-на смърт,братко,на смърт да вървим!”Със стихотворението си “Елегия” поетът и революционер цели да настрои народа към същата тази готовност и смелост,която го е обладала.Той е безкрайно разочарован от своите сънародници,поради бездействието им и нежеланието да видят и осъзнаят робството.Той обвинява тях самите за положението,в което са попаднали.В стихотворението най-силно изпъква символите за игото - “окови”,”хомот” и този,който ни прави най-силно впечатление- “робска люлка”.Този израз създаден от самия поет се превръща във водещ образ в творбата и основно средство,чрез което да осмее народа.Сякаш като малки деца се люлеят в люлката готови да заспят сладкият си робски сън.Някой биха осъдили Ботев за острият му език или смелите обвинения,но той не прави нищо по-различно от разкриване на самата истина.Чувствайки,че никой друг освен него не е така настроен към свободата,той дори очертава лика на поробителите и осмива народните хора,заради алчността на чорбаджии,търговци,попове – ваички онези,които “грабят с благороден начин”