PDA

View Full Version : Проблем с очите ми при лаптоп.



koko95
12-16-2010, 12:03
Купих си нов лапто Асус с 15.6-инчов (39.62 cm) HD (1366x768) гланцов дисплей с LED подсветка,и като поседя малко на лаптопа около 15-30 минути ме заболяват очите и ми става хипер-гадно.А като седа на настолния комп с монитор-LG(От новите купен преди 6 месеца)-18,5 ИНЧОВ-грам не ме заболявят очите(дори да седя по 2-3 часа.)И КАКВО ДА НАПРАВЯ ЗА ДА СПРАТ ДА МЕ БОЛЯТ ОЧИТЕ НА ЛАПТОПА АСУС?
------------------------------------------------------------------------------------
И да кажа че съм с лещи-твърди.

GregoryHouse
12-16-2010, 14:50
Стой повече време и ще свикнеш.

Cybershot
12-16-2010, 15:11
Отиваш при личния и искаш направление...


...за психиатър.

koko95
12-16-2010, 19:48
Стой повече време и ще свикнеш.

А тфт хубави ли са от лед?И какво ще рече гланцов дисплей

Reaper93
12-17-2010, 07:44
Мисля, че пак щи заключат темата, преди време ти ги броих и беше стигнал 50-60, сега сигурно са около 100...

И всичките все безсмислени.... :(

minus273dot15
12-17-2010, 09:09
И какво ще рече гланцов дисплей

Различни технологии, в две главни направления:

Гланц(glare на хамирикански) и матов(matt се води ужким). Както сочи логиката, единият изглежда като гланциран, а другият като матов.

Galre теоретично позволяват по-бързо време за реакция и по-добър контраст на по-ниска цена(технологично), както и по-ниска консумация на енергия.

Matt от своя страна нямат проблеми със директна слънчева(и друга) светлина. Тоест, яркостта и контраста се губят много по-малко отколкото на glare и може да виждаш какво се показва на дисплея. Също така са значително по-устойчиви на камшици и бичове(не пробвайте). За сметка на това са по-скъпи.

Тоест, ако вземе една матрица за 15,6" лаптоп(например), с време за реакция 5мс, контраст 1000:1 константен, 5000:1 динамичен, то:
1) glare ще ни струва около 250 лева
2) matt ще ни струва oколо 350 лева

Напълно нормално е да видите matt матрица за 250 лева - просто са щракнали диначният контраст да речем на 2000:1 или времето за реакция е 7мс.

Предполагам сега се сещате, че повечето лаптопи които сте виждали са с glare дисплей :) Евтинджоси за нашия пазар, какво да ни правят, като сме беднички.

koko95
12-17-2010, 15:59
И какво ще рече гланцов дисплей

Различни технологии, в две главни направления:

Гланц(glare на хамирикански) и матов(matt се води ужким). Както сочи логиката, единият изглежда като гланциран, а другият като матов.

Galre теоретично позволяват по-бързо време за реакция и по-добър контраст на по-ниска цена(технологично), както и по-ниска консумация на енергия.

Matt от своя страна нямат проблеми със директна слънчева(и друга) светлина. Тоест, яркостта и контраста се губят много по-малко отколкото на glare и може да виждаш какво се показва на дисплея. Също така са значително по-устойчиви на камшици и бичове(не пробвайте). За сметка на това са по-скъпи.

Тоест, ако вземе една матрица за 15,6" лаптоп(например), с време за реакция 5мс, контраст 1000:1 константен, 5000:1 динамичен, то:
1) glare ще ни струва около 250 лева
2) matt ще ни струва oколо 350 лева

Напълно нормално е да видите matt матрица за 250 лева - просто са щракнали диначният контраст да речем на 2000:1 или времето за реакция е 7мс.

Предполагам сега се сещате, че повечето лаптопи които сте виждали са с glare дисплей :) Евтинджоси за нашия пазар, какво да ни правят, като сме беднички.

И са кво да правя с очите ми при гларе екран при 15.6 лаптоп асус?Като ме болят?

vankovvv
12-17-2010, 16:28
Дай ми го, няма да та болят повече тъкмо ще ми направиш гадно и мене ще ма болят очите.

minus273dot15
12-17-2010, 16:53
И са кво да правя с очите ми при гларе екран при 15.6 лаптоп асус?Като ме болят?

Аз лично бих проверил каква е тази матрица(с какво е по-различна от стандартните).

Точно Asus имаха приятна серия 18.5(19 се водят) инчови монитори от средата на тази година, които "поддържаха" 1440х900, но точно в тази резолюция всичко изглеждаше като на смачкан лист хартия без значение видеократата или настройките. За сметка на това пък, при 1280х720 си бяха идеални. При лаптопите им не съм го забелязвал, но е много вероятно да имат и такива матрици за 15,6"(тоест, пробвай как са ти очите при по-ниска резолюция).

Ако се увериш че матрицата ти не е от странните си проверяваш неща като драйвери за видеото(за да е сигурно теглиш от сайта на производителя, не от Windows Update) и разни приятни неща като cleartype(настройка на Windows, не си мисли, че е отделна програма).

Ако и това не помогне, вече сериозно е време да се замислиш дали да не посетиш чичко очен доктор.