PDA

View Full Version : Немски~ (haben oder sein)



Uncletiggs
12-20-2010, 06:35
Разгледах предварително всички теми, свързани с тази граматика, но по незнайни причини написаното там не ми свърши работа. Някой би ли могъл да ми обясни по - простичко точната употреба на sein и haben, кога едното и кога другото в перфект. Предварителни благодарности~

SK0RP10N
12-20-2010, 11:47
Sein се използва, когато имаш движение от точка А то точка Б или промяна в състоянието.

например:
Ich BIN gestern SPAZIEREN GEGANGEN

защото глаголът gehen - ging - gegangen значи ходя => извършваме движение

или пък

Ich BIN heute um 6 Uhr AUFGESTANDEN.

защото имаме промяна в състоянието - ставам (глаголът aufstehen - stand auf - aufgestanden)

А ето за haben

Vor 1 Monat HABE ich ein Film gesehen.

sehen - sah - gesehen = виждам, гледам
=> няма движение, няма промяна в състоянието => ще е с haben

Ich HABE die Gitarre gespielt.

spielen - spielte - gespielt = играя, свиря на инструмент
=> няма движение от т. А до т. Б => ще е с haben

глаголът sein в Partizip perfekt също идва със спомагателен глагол sein:
In achte Klasse BIN ich sehr fleissig GEWESEN.

глаголът haben също идва с Hilfsverb "haben"

Ich habe 2 Katzen gehabt.

Ако има нещо неясно, питай :)

gofeto917
12-20-2010, 13:02
Всички глаголи, които изискват пряко допълнение "haben", всички възрватни глаголи с haben, демек когато имаш "sich", пишеш "haben" винаги.Когато имаш движение, промяна на състояние "sein" Глаголите, които изискват "haben" са повече от тези, които изискват "sein" така, че ако някога имаш колебания, пиши по-добре "haben" :D.

SK0RP10N
12-20-2010, 15:54
Това с прякото допълнение не е вярно.

Es ist MIR schlecht gewesen.

Ако е в по-малките класове или учи немски като втори език - ок, да приемем, че Reflexive Verben в Nominativ не могат да образуват Partizip perfekt със Sein.

gofeto917
12-20-2010, 16:43
Es ist MIR schlecht gewesen.

. Аз не знам ти къде видя тук пряко допълнение :Д

SK0RP10N
12-20-2010, 17:01
аз ли си мисля, че mir = "на мен" или се бъркам ?

Мисълта ми бе авторката на темата да не се подвежда по такива правила за възвратните глаголи, а да ползва онези 2 основни и доказали се с времето простички правила и няма да има грижи.

gofeto917
12-20-2010, 17:07
Тези правила за възрвратни глаголи ги казва човек учил 5 години езика и живеещ в Германия, и да мислиш си правилно, че mir=на мен, но пак те питам, къде видя пряко допълнение ?

IWannaBeSedated
12-20-2010, 17:14
аз ли си мисля, че mir = "на мен" или се бъркам?
Не се бъркаш за това. Само дето това е непряко допълнение. Ако беше пряко, щеше да е mich.
-----
С haben са също възвратните и модални глаголи, както и непреходните.
А към автора - най-добре като си учиш глаголите, учи с тях и спомагателния глагол.

SK0RP10N
12-20-2010, 18:02
Добре, в случая е моя грешката - обърках имената на допълненията (пряко и непряко).
А аз говоря като човек, учещ вече 8 години немски език в езикова гимназия, първи език и действал като преводач не на 1 място и не със случайни хора ако си решил толкова да се правим на оборотни.
Както и да е, надявам се че от всичко изписано по темата, на автора/ката ще му/ѝ стане ясно за спомагателните глаголи

gofeto917
12-20-2010, 18:23
Не знам обаче какво се правиш на оборотен, при положение че сгреши, както и да е, автора да си види отговорите и да си реши кое ще му е най-удобно и също така дали е разбрал нещо, ако не, лоша работа.

wildheart
12-20-2010, 19:24
Всички глаголи, които изискват пряко допълнение "haben", всички възрватни глаголи с haben, демек когато имаш "sich", пишеш "haben" винаги.Когато имаш движение, промяна на състояние "sein" Глаголите, които изискват "haben" са повече от тези, които изискват "sein" така, че ако някога имаш колебания, пиши по-добре "haben" :D.
Бих добавил само, че в немския си има много изключения ...

Sie sind sich begegnet :)