PDA

View Full Version : ПОМОЩ Репортаж-Зимни вечери



niiceto
12-21-2010, 07:53
Здравейте! Аз съм нова тук и незнам къде трябва да пусна такава тема.

Сега съм 12 клас и в училище госпожата по БЕЛ ни е дала за задача да направим репортаж на тема Зимни вечери.Трябва да е в писмен вид в рамките на 400-900 думи.
Ако е възможно да ви помоля за някакви идеи ще съм ви много благодарна,защото идея си нямам какво да пиша и как точно се пише такова нещо.

Мерси предварително :)

niiceto
12-21-2010, 22:07
Много моля поне идеи ми дайте :S

fray
12-22-2010, 15:04
ами пишеш сега...
зимата вали сняг. снега е бял. през ноща е мнннн студено и животните спят
аз тва се сещам :D

"забавно" 8-)

http://www.referati.org/zimni-vecheri-na-hristo-smirnenski-liricheski-reportaj-za-tyjniq-jivot-na-bednite-hora/11766/ref надявам се да ти помогне

n3zabrawiimaa
12-22-2010, 15:41
Олеле кифло наистина ли си 8 клас :?

niiceto
12-22-2010, 17:28
Мерси fray,но моето не трябва да е по произведение, а просто за зимните вечери. И затова ми е толкова сложно. Какво трябва да напиша та да стане толкова дълго.
Много тъпо ние сме че 12 клас и вместо да се подготвяме за матурата трябва да правим репортажи..

Spikeey
12-22-2010, 17:34
ами пишеш сега...
зимата вали сняг. снега е бял. през ноща е мнннн студено и животните спят
аз тва се сещам :D
Шегаджия си и ти ве кифлоо :smt011

n3zabrawiimaa
12-22-2010, 19:08
Мерси fray,но моето не трябва да е по произведение, а просто за зимните вечери. И затова ми е толкова сложно. Какво трябва да напиша та да стане толкова дълго.
Много тъпо ние сме че 12 клас и вместо да се подготвяме за матурата трябва да правим репортажи..

Класното ми беше върху "Зимни вечери" и написах 2 листа и половина. :)

Auriss
12-23-2010, 05:55
Така ,слушай сега (или по-скоро ,чети) :D. Няма да е просто и кратко ,така че сорка. И ще трябва малко да си понапънеш мозъка - няма аз да ти го пиша.


В Зимни вечери Христо Смирненски изразява съпричастието си към човешката състрадание.Цикличната поема е лирически репортаж за тъжния живот на хората от бедното предградие.Те живеят в един не хармоничен свят,изгубен сред мъглата,мрака и студа-универсални символи на злото и хаоса.Лирическия говорител не е само наблюдател,той изразява съпричастието си към жертвите на социалното страдание.

Това е тезата от линка ,даден от ... еди-кой-си :D. Прочети я.
Дотук ,надявам се ,си разбрала ,че идеята на учителката ви с тази тема е била да напишете репортаж за човешкото страдание ,породено от липсата на подслон и студа през зимния сезон.

НЕ ПИШИ за разни снежинки ,дръвчета и полянки ,противно на съветите на някои лица.

Ето ти идея :

Излез ,разходи се из центъра и наблюдавай хората. Загледай възрастните ,просяците. Абе като цяло обърни внимание на нещастието на българите.
Така.
Сега си избери някой случаен пенсионер (примерно) или някой просяк ,който си видяла , и си съчини някаква история ,представяща онеправданата му съдба. Или още по-добре - разпитай самия човек ,за който смяташ да пишеш.

Предполагам ,че учителката ви е дала това заглавие и по друга причина - може би иска да направите някаква връзка между вашия репортаж и съдбата на лирическите герои в произведенията на Смирненски. Ще трябва и това да направиш.


Съвсем на кратко - измисли си история за бедно семейство ,което гладува и умира от студ и направи аналог със "Зимни вечери" от Смирненски

Auriss
12-23-2010, 05:57
Оу ,забравих. Колкото до това как се пише - отвори един вестник и действай на същия принцип ,на който са написани статиите. Не съм писал репортаж ,а и не ми се рови за инфо какви норми се спазват ,така че - толкова мога да помогна :D
Иначе - http://google.bg :)