PDA

View Full Version : Безжичният интернет - може ли инфо?



Paleon
12-21-2010, 11:14
Обмислям да си купувам нов телефон, но държа да имам достъп до интернет
Обаче гледам приятели с хубави телефони имат доста гаден интернет от телефона..
Та въпроса ми е, как става работата с безжичният интернет; в смисъл безплатно ли е? Какво означава, когато казват, че имаш еди-колко си Мегабайта интернет? Изобщо да ми обясните основните прости неща, че ми е пълна мъгла това
Какво точно е Wi-Fi?

van1
12-21-2010, 11:41
Обмислям да си купувам нов телефон, но държа да имам достъп до интернет
Обаче гледам приятели с хубави телефони имат доста гаден интернет от телефона..
Та въпроса ми е, как става работата с безжичният интернет; в смисъл безплатно ли е? Какво означава, когато казват, че имаш еди-колко си Мегабайта интернет? Изобщо да ми обясните основните прости неща, че ми е пълна мъгла това
Какво точно е Wi-Fi?

Не може да имаш еди-колко си мегабайта интернет, а "еди-колко си мегабита".
Безжичният интернет е "частен случай" на Wi-Fi, което е дебела тема.
Най-общо и просто казано Wi-Fi е среда съдържаща Access Points и един/ много клиенти като всеки AP изпраща/приема пакети и по този начин се осъществява връзката.

Най-просто казано, делиш дадените мегабити на 8 и ще получш закръглено теоритичната скорост на даунлоад, която няма да можеш да постигнеш. Не се надявай да можеш да даунлоадваш с повече от 500-600 кб/с с телефон.

По-просто на човек, който не разбира от този вид технологии, не мога да обясня.

Nam3less3
12-21-2010, 13:05
Той пита за мобилен интернет, не за wi-fi.
Мобилния нет се ползва навсякъде, където има 2g или 3g обхват, но да, точи мегабайти и може да ти излезе скъпо, ако не си на специален дата план. През 2g мрежата се ползва технологията gprs или edge, а през 3g hsdpa или hsupa. От телефона зависи колко ще му е максималната бързина при тия мрежи, но също зависи и от това какво предлага оператора.
А за wi-fi... мисля, че всеки знае какво е това. Безплатен е.
Гледай да си вземеш смартфон(с Андроид или айфон) това е най-доброто в момента.