PDA

View Full Version : За какъв лаптоп трябва да гледам?



Transform
12-23-2010, 22:57
Понеже ще си копувам лаптоп,кажете ми на кои характеристики и функций трябва да обърна внимание по избирането,марка,с какъв уиндоус също?Че много не съм по техниката :smt103 :D !
Благодаря предварително!

minus273dot15
12-24-2010, 08:30
Зависи за какво възнамеряваш да го ползваш.

Като начало - замисли се дали наистина ти трябва лицензирана операционна система. Повишава цента с поне 100 лева(дори да казват, че е "подарък").

Основното решение е базата на лаптопа(като размери). Това до голяма степен обуславя всичко останало:
1) Под 15,6" - ултра преносим клас(малки, леки и компактни), повечето са и с удължен живот на батерията
2) 15,6" - 17" - среден клас
3) Над 17" - по-тежки и по-трудно преносими машини(предимно ентъртеймънт или high end класове)

Как се отразява на цената: Колкото по-голям дисплей, толкова по-скъпо е удоволствието. Логично.

След като решиш горният въпрос, най-важният следващ е дали да има или да няма външна видеокарта:
1) Вградена видеокарта - върши работа за простички неща, като филми(FullHD нямат проблеми на съвременни вргадени видеокарти, някой се опитваше да каже нещо в тая насока), по-простички игрички(например WoW, Starcraft 2 при ниска детайлност/резолюция) и тем подобни простотийки.
2) Външно видео - за тежко натоварване с приложения от вида на видео обработка/обработване на изображения/чертежи(Photoshop, 3DMax, Corel, etc), натоварващи игри(или игране на WoW, SC2 при високи детайли/резолюция) и така нататък.

Как се отразява на цената: Външна видеокарта ти оскъпява лаптопа с поне 100 лева(колкото по-добър модел, толкова повече парички).

След като решиш и този въпрос, остават няколко по-маловажни:

Какъв процесор?

Колкото повече, толкова повече. Някой да се е оплакал, че му е прекалено мощен процесора? Минумума за нормална работа, поне за мен, е 2 ядра на честота не по-ниска от 2GHz.

Как се отразява на цената: кофти. Колкото по-хубав процесор, толкова повече парички.

Избирай внимателно. Процесор на мобилна машина се сменя трудно, понеже струва доста повече от десктоп процесор. Най-често(99%) с какъвто процесор се купи лаптопа, с такъв си остава до края.

Колко памет?

С риск да се повторя - колкото повече, толкова повече. Някой да се е оплакал, че има прекалено много памет? Минимума, за да работя изобщо, без да се изнервя, към момента е 2GB. С 3GB е далеч по-добре, с 4GB положението би трябвало да заспи при нормален потребител.

Как се отразява на цената: Не много зле. Всеки 1GB памет увеличава цената горе-долу с 25 до 40 лева.

Тук не се тревожи за избора, паметта на лаптоп се сменя лесно, а и цените са съвсем леко по-високи от тази на памет за десктоп система.

Колко голям твърд диск?

Мисля че има ехо. Колкото повече, толкова повече. Никой не се е оплакал, че има прекалено голям твърд диск, нали? И все пак е силно специфично. Защо?

Има хора на които им стига и 160GB, има хора на които им е тясно и на 2х640GB. Има хора, които се вместват на 160GB, но си купуват 640GB диск, по причината че модела с по-висок капацитет бил по-бърз(2-3%, почти незначително) или пък не знаят дали след време няма да имат нужда от повече място. Затова си преценяш лично за себе си.

Как се отразява на цената: Почти никак. Ако базовият модел с 160GB твърд диск струва Х лева, то с 320GB ще струва X+10 или Х+20 лева, с 500GB ще струва X+30 или X+40 лева и т.н.

Пак не се тревожи за избора, твърдите дискове за лаптопи се сменят лесно, а и ценово не са много по-скъпи от тези за десктоп системи.

В общи линии е това. А, за марките забравих. Лично предпочитание. Общо взето:
Acer - повече ориентирани към ентъртеймънт, имат леки отклонения в ултра преносимият клас
Toshiba - повече ориентирани към бизнес клас, имат леки отклонения към ентъртеймънт
Asus - отскоро на пазара, ориентирани към всичко, на което могат да подбият цената. За сметка на това дизайна им е все едно аз съм го дялкал с теслата.
HP - стабилна марка, но на стабилна цена. Ориентирана към работният клас, баланс между ентъртеймънт и бизнес класа.
Dell - още една стабилна марка на стабилна цена. Изключително ориентирана към бизнес и работен клас. Стабилна машина, но никога не бих го препоръчал за ентъртеймънт.
Lenovo - Изключително работен клас(IBM) с висока дуракоустойчивост. Трудно са го постигнали, но дизайна им е по-зле от на Asus. Но пък можеш да си трошиш орехи с него или да го използваш за щит при терористичен акт.

И накрая обърни внимание на гаранционните срокове. Винаги е по-приятно да имаш 3 години гаранция, вместо 2 години. Също така типа на гаранция - 24 hour, no matter what, пълна, международна, пълна международна, само на частите или някаква друга. Всяка е подходяща за различен вид употреба(ще излизаш от страната заедно с лаптопа, няма да излизаш/ще искаш да ти го поправят максимално бързо ако се развали или можеш да чакаш и седмица и т.н. - питай, трябва да ти ги разяснят продавачите. Все пак това им е работата...)

Transform
12-24-2010, 12:56
Благодаря ти за информацията,за ундиоув какъв да е питам,защото някой ми каза че Ундоус 7 е все още недовършен,а определно не искам ХП

katericArofl
12-24-2010, 14:01
моят е compaq presario CQ61 8-) от скоро е в БГ и на мен си ми харесва 8-) иначе е много хубав горният пост

Sp0t
12-24-2010, 14:12
На мен компа ми е compaq и на мен не ми харесва... Аз не разбирам от тези работи, но преди компа си ми беше друг, а сега този често прави проблеми и не знам защо... Не е от вируси или нещо такова... Например има една игра Mu online... Повечето от вас сигурно са я чували... Та и всяко едно му, което си изтегля и като го изключа и компа ми задължително се рестартва... :-x Освен това за много игри, на които покривам изискванията пак ми правят проблеми... :-x Като цяло си мразя кошницата! :x

doomkillerr
12-24-2010, 23:41
Благодаря ти за информацията,за ундиоув какъв да е питам,защото някой ми каза че Ундоус 7 е все още недовършен,а определно не искам ХП

Само не разбрах, кое му е "недовършеното" на Windows 7?!?! :-o

Слагай тогава Winows 95 или 98 и гледай какво става...

П.С. - НЕ не пробвай, защото наистина НИЩО няма да стане... 8)

П.С. 2 - В началото на 2011 се очаква официалното пускане на SP1 за 7-цата, ако това те успокоява макар и малко! :P

minus273dot15
12-24-2010, 23:55
Благодаря ти за информацията,за ундиоув какъв да е питам,защото някой ми каза че Ундоус 7 е все още недовършен,а определно не искам ХП

Информацията ти е малко остаряла. Датата на официално пускане на Windows 7 е July 22, 2009. Тоест, тогава официално е обявен за готов и пуснат в продажба - преди повече от година и половина.

В началото на 2009-та не беше довършен. Тогава се пускаха бета версии(тестови), за да се види къде има проблеми, събираше се информация, отстраняваха се, пускаше се следващата бета версия... и така, докато се изглади работата. После го пуснаха официално.

JDeel
12-25-2010, 22:48
Transform, ти не разбираш от техническата част на компютрите, тогава това не те интересува. Избери си този, който ти хареса на външен вид :) Ще върши прекрасна работа, уверявам те ;)