PDA

View Full Version : Кандидатстващи с математика след 12клас



anonymous546178
12-25-2010, 19:20
Реших да направя тема, обединяваща всички, които ще кандидатстват тази година с математика, споделете:
Как се готвите?
Къде ще кандидатствате?
На матура ще ходите ли?
На предварителни изпити ходили ли сте/ще ходите ли?
Оценки на изпитите?
Задачи и тн.. каквото се сетите
Аз да споделя преди седмица бях на предварителен изпит по математика в ХТМУ, оказа се по-лесен от очакванията ми, имам 5.70 (яд ме е 1 глупава задача не реших).. Готвя се за ТУ (ХТМУ ми е резервен вариант), надявам се на подобен резултат и там, но не се знае, нивото все пак е по-високо
Всяка седмица преговарям по няколко теми от миналата година, по алгебра съм минал почти всичко (с изключение на логаритми, прогресии и лимити, ама тях ги знам), по геометрия съм много зле за сега, много бавно върви и шибаните задачи с окръжвости ми разказват играта.. На матура по математика мисля да не се явявам, за да не си развалям дипломата(въпреки че ще е 5.50 ), но се чудя, може и да си повиша оценката .. сега тече усилена подготовка за първия предварителен в ТУ, който не са го обявили още..


П.п. От месец съм се напънал малко по-сериозно да решавам задачи и не мога да пиша вече на български.. камоли да говоря, правя грешки на всяко изречение, побърках се с тази математика

Cybershot
12-25-2010, 20:09
Логиката ти с матурата направо ме закла. Матурата материала е само от 1 равнище, докато в кандидат-студентските има материал и от 2 равнище. Имаше една подробност, че май оценката от матурата се умножаваше по 1,9 , докато кандидат-студентския по 2. И аз съм се засилил към ТУ с математика. Ти каква специалност мислиш?

anonymous546178
12-25-2010, 20:25
уф, кифло дори няма да ти кажа колко си проста :D :D :D :D

Ами не знам още каква, двоумя се между електроника или машиностроене (специалност топло и ядерена енергетика)
С матурата си има логика, защото на изпита ще се получа нещо болен и изкарам некоя 5ца примерно, и с това ми пада оценката в дипломата
Иначе мен задачите от матурата ми изглеждат по-сериозни от тези в ТУ, но тъй или иначе не са кой знае кво

Cybershot
12-25-2010, 20:29
уф, кифло дори няма да ти кажа колко си проста :D :D :D :D

Ами не знам още каква, двоумя се между електроника или машиностроене (специалност топло и ядерена енергетика)
С матурата си има логика, защото на изпита ще се получа нещо болен и изкарам некоя 5ца примерно, и с това ми пада оценката в дипломата
Иначе мен задачите от матурата ми изглеждат по-сериозни от тези в ТУ, но тъй или иначе не са кой знае кво

Електроника бива, ама май на първо място ще е КСТ :-o

anonymous546178
12-25-2010, 20:39
КСТ винаги е на първо място, по неясни за мен причини, материала се учи във всички останали специалности само, че малки по-общо







П.п. Абе нобеловия лауреат по химия, слез малко на земята, не ме интересува кви знания имаш, не ме интересува и кви нямаш, химията е много повече от това, което си мислиш, че знаеш, just sayn' , не се превъзнасяй. Присъствието ти в темата не е от най-желателните тъй като не си дванадесети клас и не кандидатстваш с математика, но ако се нуждаем от интернет трол ще те повикам

П.п. Гандалв нищо чудно, нали е голямата химичка, на снимката е половината менделеева таблица

Cybershot
12-25-2010, 20:48
Еми КСТ е на първо място, защото се учат много неща. Засягат се много части на материала. От закона на ом, през тригерите,транзисторите,ко ндензаторите до самите хардуерни компоненти, че и софтуер се учи (мисля че имаше програмиране и web design).

anonymous546178
12-25-2010, 20:50
Че се сетих за изпита в ХТМУ
Имаше много тригонометрия, ама беше от по-елементарната
От планиметрията имаше няколко задачи, но не се използва нищо по-сложно от ПТ, син. и кос. теорема,метрични зависимости в окръжност и тук таме някое свойство на ъглополовяща
От стереометрия изненадващо нищо
Логаритми малко, но бяха по-сложни
Лимити няма
Комбинаторика и вероятности няма (а толкова ги бях преговарял, пу..)
статистика няма..
свойства на стрепени и корени имаше.. и 3 задачи от прогресии средно ниво

anonymous546178
12-25-2010, 20:52
Еми КСТ е на първо място, защото се учат много неща. Засягат се много части на материала. От закона на ом, през тригерите,транзисторите,ко ндензаторите до самите хардуерни компоненти, че и софтуер се учи (мисля че имаше програмиране и web design).
е нормално ама бала им действително е доста висок.. аз и там мислих ама компютърни специалисти БОЛ :D :D :D

amk933
12-25-2010, 22:03
Кифлата отнася бананче за спамене и подклаждане на спор, както и обиди. :)

Весела Коледа!

Cybershot
12-26-2010, 08:34
Кифлата отнася бананче за спамене и подклаждане на спор, както и обиди. :)

Весела Коледа!

Мерси, Весела Коледа и на теб.
@muscle ако видиш, че са пуснали датите за предварителния по математика драсни едно ПМ или тука в темата (ако не замре).
А какво мислиш за общо техническия тест? Той също не е от най-трудните :)

anonymous546178
12-26-2010, 08:40
Какъв е този тест, вкарай малко инфо

Cybershot
12-26-2010, 10:41
То май в за ТУ-София няма такъв тест или не съм виждал, за всички останали ТУ има такъв тест. В него се включват няколко части - Електротехника/Информатика/Техническо чертане и още 2 раздела май. Като цяло не е труден, но за София май няма такава опция :)

anonymous546178
12-26-2010, 13:50
шах, за първи път чувам за такова нещо... ако можеш да подкрепиш нещата с линкове ще е добре. Не че ще ходя в друго ТУ ама да видя кво е..




П.п. Не ми превете забележки за запетаи неадекватен съм мноу в момента

Cybershot
12-26-2010, 18:18
Ето примерен ОТП тест за ТУ Варна:
http://ksp.tu-varna.bg/images/stories/primerni_testove/test_otp.pdf

anonymous546178
12-26-2010, 19:15
Хм.. странно.. има неща, които ги знам само от спецификата на работата в един гараж, в училище нямам спомен да сме ги учили... математиката е елементарна, информатиката също... физика, ако се преговори ще се земе ...

spopi
12-28-2010, 06:25
Извинявай те че питам тук на мен ми остават още 2 години до 12 клас ама кажете от кой клас влизат задачите по математика за матурите. :)

anonymous546178
12-28-2010, 07:40
Всичко влиза... математиката не е някакъв разказвателен предмет и нещата, които се учат се допълват постоянно, но ако нямаш проблеми с математиката от 9до12 клас, начи няма смисъл да преговаряш назад, знаеш ги нещата :)

modjodjodjo
12-28-2010, 15:39
Имай на предвид само че електротехническите специалности са малко по - трудни от машиностроителните, ама може и да се бъркам, тъй като аз малко съм скаран с токовете, но пиши каквото душа ти иска и каквото те влече.
Аз иначе се чудя дали след като завърша това си образование да запиша една задочна електроника и да удължа отчасти студентския си живот, ама ше му мислим като му дойде времето

anonymous546178
12-28-2010, 18:46
Ами, мисля, че ще се справя, това което съм работил досега и било тясно свързано с електротехника и със съвсем малко електроника

anonymous546178
01-05-2011, 12:12
Аре кондензаторчета, падна ми се една много интересна задача и реших да я споделя с вас, защото при решаването съм стигнал до много интересен извод та:


(корен втори) 4x^3.y^2.z=-2xy.(корен втори)xz

квадратния корен е от затворената скоба до знака равенство или края на израза
След ДМ и преобразуването му стигам до израза
Квадратен корен от някъв израз= - квадратен корен от същия израз

Въпроса е за кои стойности на неизвестните е изпълнено равенството...
Аз ли бъркам някъде :-o :-o :-o :-o

anonymous546178
01-05-2011, 18:01
къде сте бе пичаги :D :D

anonymous546178
01-18-2011, 19:25
Докъде сте стигнали с подготовката за КСК и матура по математика... Кои теми остана да преговорите... айде активизирайте се малко, няма с кой да си говоря за математика ей :D :D :D

anonymous546178
01-19-2011, 15:57
Пичаги, аз ще продължа да си поствам задачи, ПЪК, ако някой ги реши и ги коментира супер

(2x^2 -x -6)^2+(2x^2 +x -6)^2=4x^2

Това уравнение задължително трябва да има реални корени, обаче на мен ми се получава отрицателна дискриминанта във всеки случай, чудя се, къде греша. Ако на някой я реши да драсне 1-2-5 реда

Yoana
01-19-2011, 22:50
ами готвя се уж сама.. алгебрата бързо си я преговорих, ноо сега от 1 месец сигурно си седя на стереометрията ии много ме мързи..
за задачата ти накратко:
повдигаш си изразите на втора, съкращава се после малко и накрая получаваш биквадратно с коефициенти a=4, b=-25, c=36
D=49 и корените ти са 2;-2;3/2;-3/2

anonymous546178
01-20-2011, 11:05
Да оправих вече задачата, бях допуснал техническа грешка в опростяването още в първия ред и ми излизаше дискриминанта -600 и нещо, затова се зачудих.

Моята подготовка по алгебра е така, полека остана ми да преговоря показателни и логаритмични уравнения и неравенства, числови редици, фунции(производни, ЛЕ, асимптоти, граници етц.) и за накрая ми остава тригонометрия.
По геометрия преговарям синосова теорема, лица на многоъгълници, и задачи с окръжност. Накрая оставям стереометрията :)

Cybershot
01-20-2011, 11:27
Аз го карам по-спокойно. Не си давам зор, в даскало преговора бива и си решавам допълнително някоя друга задача. Кандидат-студентския е голяма шитня и там има задачи, където пада пълна мъгла... Май с матурата ще се кандидатства :-o

Violenza
01-20-2011, 13:08
Аз също ще кандидатствам с математика, но не в България. Съответно изпитът ми е мноооого по-различен и има неща, които не са учени в училище.
Матура няма да държа, защото няма смисъл.

anonymous546178
01-20-2011, 13:09
Можеш ли да дадеш примерен вариант на изпитат ти, интересно ми е да вида какво изглежда

Violenza
01-20-2011, 13:37
Ами мога да ти пратя конспектът ми, но е на италиански и ме съмнява да разбереш нещо. Примерните изпити също са си изцяло на италиански език. :)
Общо взето не е толкова труден. Имам функции, полиноми, еспоненциали, теорема на Руфини, логически задачи, аналитична геометрия...

anonymous546178
01-20-2011, 13:47
Ам, теоремата на Руфини ми се струва напълно безсмислена, поне в общият случай, трябва да се разглежда хипер частният случай, че да е полезна... поне по това което успях да схвана през интернет.. във всички случаи, където го видях една схема на Хорнер ще свърши чудесна работа

Violenza
01-20-2011, 13:59
Смислена, безсмислена - искат да го знам. :)
Мен най-много ме притесняват логическите задачи.

Chacho
01-26-2011, 22:59
Ми то трябва да се свиква с трудно приложимите теореми, после ще ви заливат с тях. А щом се включват логически задачи в конспекта има ли някаква теория свързана с тях, която трябва да учиш -> алгоритми за решаване на видове логически задачи и изобщо можеш ли да дадеш пример за логическа задача, която може да ти се падне на изпит. Стана ми интересно просто. Прочетох, че е на испански, но преведи една-две :)

Да се пробвам на задачата на muscle:

под sqrt(x) разбирайте корен втори от х.

sqrt(4x

Cybershot
01-29-2011, 18:40
Абе за ТУ София има онлайн регистриране за кандидат-студентските, ами кога е датата на кандидат-студентския по математика? Нещо не мога да намеря??

anonymous546178
01-29-2011, 19:32
във приложенията е.
9 април е предварителния, редовния трябва да е на 11 юли

Violenza
02-02-2011, 06:31
Ми то трябва да се свиква с трудно приложимите теореми, после ще ви заливат с тях. А щом се включват логически задачи в конспекта има ли някаква теория свързана с тях, която трябва да учиш -> алгоритми за решаване на видове логически задачи и изобщо можеш ли да дадеш пример за логическа задача, която може да ти се падне на изпит. Стана ми интересно просто. Прочетох, че е на испански, но преведи една-две :)

Ами за логическите задачи в конспекта нищо не е уточнено, после ще превеждам, че сега нямам време.
Но аз като казах, че ме притесняват, имам предвид, че лексиката ме притеснява. Защото все пак в условието може да има 1-2 думи, които да не знам, съответно няма да си я преведа правилно и оттам отива и отговорът... :)

бтв - на италиански е 8-)

Cybershot
02-02-2011, 08:31
В логическите задачи точно 1 дума или съюз може да ти спъва цялата задача, аз така като изтърва нещо от условието, най-често 1 дума и после се чудя защо не ми излиза... Преди ходех по едно математическо състезание - Европейско Кенгуру там задачите са логически и са много интересни 8-)

Chacho
02-02-2011, 08:44
Е, на изпити обикновено ти помагат да разбереш условието и биха ти казали какво значи някоя дума. И аз на мойте изпити питам за доуточнение.

Ето ви една интересна задача:

2xarctg(x)>=ln(1+x

emotionss
02-06-2011, 12:19
Аз ще се готвя за матура по математика и ще се запиша с оценката от матурата,ако е добра ,разбира се.

anonymous546178
03-03-2011, 07:16
Кво стаа, зрелостници и не толкова зрели дванадесетокласници :D :D :D
Как върви подготовката за КСК, матури, етц
При мен по алгебра ми остана един финален урок- ФУНКЦИИ- аз ги знам, защото в училище ги учихме тази година... под функции имам предвид, граници, производни, локални екстремуми, екстремални задачи в геометрията, построяване на графика на функция, изследване на функция... мисля че това е всичко от темата. После ще преговоря още веднъж комбинаториката и евентуално логаритмите ще ги мина пак. По геометрия имам малко повече работа, тригонометрията изцяло, задачи от окръжности и малко стереометрия ще решавам. Като цяло очаквам до 20 март да съм приключил с темите... после хващам тестовете за ТУ и за матури.. решавам ги за 1-2 седмици. Преглеждам 5те тетрадки, които съм изписал по време на подготовката си и на 9април изкарвам 6ца в ТУ :D :D :D :D :D

Chacho
03-03-2011, 08:58
Ако наистина направиш това, което плануваш, ще влезеш с двете ръце и двата крака от първия път.

Моят съвет е функциите да ги минеш още един път и когато знаеш, че си ги усвоил докрай - още веднъж. Изключително важен материал е и доброто му познаване ти дава коренно различен поглед върху всичко останало. Понякога задача, в която трябва да ти хрумне някоя хитринка, но не можеш да се сетиш, след едно обстойно изследване на функции може да докараш резултата до това, което ти е нужно. Понякога пък точно то е хитринката.

Най-много време бих отделил на тригонометрията. Тя ти предоставя често хамалският метод да се пребориш със геометрична задача. Тежко доказателство, но с доста попипване може да излезне резултатът или поне някаква ключова подсказка. В math10, като разглеждам решения на геометрични задачи, често виждам две решения - едното почти изцяло тригонометрично.

Може и граници да преговориш, те са нужни при изследването на функции, макар че сигурно няма да са трудни, ако са част от задача.

За матурата от комбинаторика може да погледнеш задачи от пермутации с повторения (то е една проста формула), защото миналата година дадоха такава, нищо че не влиза в уч. материал.



Препоръките ми не са само за кандидат-студентските и матурите, но може да ти послужат и после в университета. За 2 седмици трудно се решават толкова задачи. Първо, защото един тест и една матура отнемат доста време. И второ, да се подготвяш интензивно в продължение на 1-2 седмици без спирка е много трудно и изморително.
Така ще е в сесия, така че една такава подготовка може да ти се отрази много добре, но ако се наложи, остави си повече време за решаване на тестове и по-малко за преглеждане на тетрадки. Решаването на примерни и миналогодишни теми е най-доброто, което можеш да направиш.

Успех!


ПС: Няма ли някой за СУ-то бре? :>

anonymous546178
03-03-2011, 09:17
ами тъй като съм ПП по математика, задачите от функции са ми до болка познати... първия срок само това сме правили .. класното по математика ми беше 2-3 функции, да им се начертае графиката и да се изследват, една екстремална задача и няколко допълнителни(граница, съществуване на корен в интервала, етц.) Така че това, което ще права ще ми е второто минаване... В геометрични задачи и аз вкарвам много тригонометрия :D ама да си я преговора, щото съм я позабравил.. ще мина някой особени задачи, иначе тригонометрията в ХТМУ съм я зел безгрешка, което говори, че не съм я забравил чак толкова много, колкото си мислех.
Я поясни за комбинаториката с повторение на елементите... действително в училище се учи само комбинаторика без повторение :-o :-o :-o
Иначе решаване на един тест/матура, етц ми отнема 2 часа усилена работа (може и по-малко, работя много бързо, което ме предразполага към технически грешки).. ако правя по 1 тест на ден (нали, да не се претоварвам) това прави по 7 теста на седмица... от ТУ имам 15 теста, т.е 2 седмици, и имам 10на матури, 10 дни, и един хубав преговор на работата през годината още седмица макс :)
п.п. Предварителния в СУ, съвпада с предварителния в ТУ... не знам що нямам добро мнение за СУ

Chacho
03-03-2011, 09:35
Мхм, звучи добре. Ами аз за функциите го казах по-скоро от гледна точка на това, че после ще ги изучаваш пак във висшата математика (математически анализ).

За комбинаториката с повторения:

Ако имаме r на брой елементи и n на брой места, то възможните пермутации с повторение са r^n.

Ето един пример: по колко начина може да се наредят цифрите 0 и 1 на три места, разбира се с повторение.

2^3 = 8

Да видим:

000
001
010
011
100
101
110
111

Ако бяха 3 цифри и 4 места, формулата щеше да е 3^4

Ако местата обаче са по-малко от елементите и въпреки това е позволено повторението, то формулата е друга. Имам материала по темата (на английски, но сигурно и на бг ще го намеря), ако се интересуваш ще го копирам тук. Аз лично го изучавам по дискретна математика, като той е една глава, не повече.


А ето я и задачата от матурата, за която говорех:

27. Иван е забравил паролата на компютъра на брат си. Той помни, че тя се
записва само с първите две букви на азбуката и съдържа шест, седем или осем
символа. Ако всеки път Иван опитва различна парола, то колко най-много опити
може да направи той, за да открие паролата на брат си?

Ами два елемента - 6 места, два елемента - 7 места и два елемента 8 места.

2^6+2^7+2^8 = 256+128+64 = 448



Смешното е, че това е решението, което са публикували от МОН, а в ДЗИ-то в графата с формулите r^n не беше публикувана :D Трябвало сами да си я изведем. Миналата година вдигнаха скандал по този повод, така че силно се надявам да не дадат и тази, дано си карат по материала. В ТУ сигурно ще дадат от онези задачи, в които имаш определен брой точки и се пита колко прави могат да минат през тези точки, колко окръжности се определят и подобни бози. 10 такива задачи и почваш да ги решаваш насън.

anonymous546178
03-03-2011, 18:18
Хммм интересно... пастни ми и онази тема .. ако я намериш на български.. че ми стана интересно :D :D
От тези задачи, които ми каза, само с окръжностите не се сещам как става... по елементарна логика, през една точка могат да се прекарат безброй много окръжности... през две точки също... през 3 точки нележащи на една права може да се прекара само 1 окръжност... за повече точки вече става сложно .. хм..

п.п. Благодаря много за дадената информация за тея задачи... не е нищо сложно, а се губи задача, ако не го знаеш :D

Chacho
03-04-2011, 00:51
За нищо :) Доста от нещата трябва да се видят от някъде, трудно може човек сам да си извади верните изводи.

А това с окръжностите, да кажем да има 7 точки

Нужни са 3 точки за да се определи окръжност. Ако сложим номера на точките (1,2,3,4,5,6,7) , то може да имаме окръжности 123, 234, 124, т.н.
123, 321 и 213 са една и съща окръжност. Съобразявайки тези неща излиза, че избираме 3 елемента от 7, без значение какъв е редът. С други думи комбинация от 7 ел. на 3 места и си го смяташ по формулата. Има подобни задачи - в колко точки се пресичат разни прави или са дадени точките, в които правите се пресичат и се казва, че през 3 минават по две прави, през 4 минават по 3 прави и някви такива.



Ето и материалът за комбинаториката на български (малко сложничко е написано)
Стр 1 (http://prikachi.com/images/167/3052167M.jpg)
Стр 2 (http://prikachi.com/images/168/3052168i.jpg)
Стр 3 (http://prikachi.com/images/169/3052169o.jpg)


Ето и една статия на английски:
http://www.mathsisfun.com/combinatorics/combinations-permutations.html

anonymous546178
03-04-2011, 18:29
И отново, МЕРСИ ЧАЧО :D :D
аз мисля да почвам тестовете, успоредно с преговора :)

Yoana
03-15-2011, 09:28
някой ще ходи ли на предварителния в СУ на 10 април? :)

Violenza
03-15-2011, 13:07
При мен по алгебра ми остана един финален урок- ФУНКЦИИ- аз ги знам, защото в училище ги учихме тази година... под функции имам предвид, граници, производни, локални екстремуми, екстремални задачи в геометрията, построяване на графика на функция, изследване на функция... мисля че това е всичко от темата.
И аз сега съм на функциите. Хич не са ми от любимите, често ги бъркам има и доста задачи, които не успявам да реша сама... :?


ПП Комбинаториката е интересна, но я няма в моя изпит. :)

anonymous546178
03-15-2011, 17:13
Ами аз функциите ги минах, сега ми остана малко тригонометрия и стереометрията ще подготвя :)
Бях на областен по математика, ама мисля, че няма да се класирам за национален

anonymous546178
03-19-2011, 08:40
Ам, желая да получа едно експертно мнение от учащите се по инжинерни специалности(главно), но и всеки друг може да сподели мнение.
Как бихте подредили по долните специалности. Те се изучават в ТУ София.
Автоматика, Компютърни системи и технологии, Топло-ядерна енергетика..
Много се триумя между тези, така, леко различни насоки.. кое би имало най-голяма реализация завбъдеще... ИТ специалистите стават все повече и повече, след 5 години ще станат като икономистите. Ядерна енергетика за сега в страната има, но не се знае дали след 10-20 години ще има. А във факултета по автоматика ми се струва, че учат всичко и накрая пак нищо не знаят :D :D

anonymous546178
03-20-2011, 10:33
:) :) :) :)

Cybershot
03-20-2011, 10:39
Давай накрая да пишем една теология, в църквата има много пари :D

Red_Devil
03-20-2011, 11:52
И аз ще държа матура по математика :) Всъщност аз се явих на една пробна матура преди месец и изкарах 6.00 8) .. с матурата проблеми няма. Записах се за изпита в СУ на 10 април. За разлика от матурата обаче, в изпита за СУ има доста задачи, които ме затрудняват... най-вече 9. и 10., при които или има няква гадна параметрчна функция за изследване, или някаква гадна стереометрична. Та, не вярвам да се представя много добре.. Също така не съм сигурен все още за специалността, която искам да запиша. Мислех си отначало за информационни системи, но чувам, че в софтуерното инженерство е истината, пък може и компютърни науки :D
Та ще съм доволен, някой по-запознат да обясни най-важните разлики между тези специалности, че да мога да се ориентирам..
Пък със задачите от СУ кво ще правя не знам, аз даже почвам да решавам някоя, като не видя известно време как ще стане я оставям, че е по лесно да взема някое тестче и да го реша за 30 мин :D
Но изпитът наближава, трябва да се подготвям :-o

anonymous546178
03-20-2011, 14:56
Пфф имам контролно по аналитична геометрия утре и не мога да уча за изпита в ТУ... Върщам се към елипсите :D :D

Chacho
03-20-2011, 16:08
Пфф имам контролно по аналитична геометрия утре и не мога да уча за изпита в ТУ... Върщам се към елипсите :D :D

Че къде я учиш тая аналитична геометрия?

anonymous546178
03-20-2011, 16:23
И ти трябва да си го учил в ПМГ-то. В училище, в часовете по математика имаме раздел аналитична геометрия в планиметрията

Chacho
03-20-2011, 18:06
Мне, за първи път чух аналитична геометрия в университетът. Елипсите, параболите и хиперболите не са най-основните неща, така че явно си изучавате доста неща. Имаш ли някакъв конспект или да обобщиш малко какво учите по АГ? (Акушер-гинекологията :D)

anonymous546178
03-20-2011, 18:23
Ми, така ще нахвърлям някои основни неща- почнахме с вектори-основи, уравнение на права, декартово уравнение на права, условия за успоредност, перпендикулярност, ъгъл между две прави,уравнение на окръжност, конични сечения- параболи, хиперболи, елепси, дисектриси... иии мисля, че е това .. аа и решавахме малко задачки за отсечката на ойлер, в триъгълник..


П.п. Защо така ми пренебрегвате сериозния въпрос относно специалностите

Chacho
03-21-2011, 09:02
За АГ-то: доста неща явно учите, в университетът после ще си запознат вече с идеята и повечето материал и задачи. По мое време я нямаше в училищния материал.

По въпроса ти: Предимно мога да коментирам КСТ, защото другите две специалности са ми по-далечни. Доста хора влизат да следват това, но още повече места се отварят за работа и тепърва трябва да се развиваме в тази посока. Тепърва ще се появяват големи софтуерни фирми. Дори и сега пазара ни е сравнително спокоен и заплатите доволно високи. Специалността е много готина, стига да те влече. В ТУ хубавото е, че имаш възможност да се ориентираш както към софтуер, така и към хардуер.

Термоядрена енергетика мисля, че тепърва ще открива възможности за реализация. Ако си много добър, може да се докопаеш с времето до проект като "ИКЕР", а той най-вероятно няма да остане единствен по рода си.

Автоматика - тук нищо съществено не мога да ти кажа, но според мен винаги ще я има нуждата в по-голямо предприатие да се автоматизира производството, затова мисля, че и работа ще имаш, и на хубаво място (голяма фирма). От друга страна, доста учене ще има там. А и мисля, че добре може да се комбинира с програмиране, ако това те влече. Колкото и да ми е специалност, мисля че програмирането може да го научиш сам, стига да имаш желание. Може някъде да запишеш курс, за да ти го преподадът на малко по-високо ниво и оттам вече ще имаш переспектива за по-големи проекти.

Най-правилният начин да определиш, коя специалност искаш, е да им отвориш конспектите, евентуално и да поразгледаш малко лекциите по предметите, за да добиеш по-ясна представа и тогава сам преценяваш кое е за теб. Ако си сериозен и вложиш усилия да станеш наистина добър, няма голямо значение коя специалност си, ти сам ще определяш границите на това, което искаш да правиш, сам ще се развиваш в насоки, които не са ти предложили университетите. Като влезеш във ВУЗ-а, безценно нещо, на което ще те научат е да търсиш прогреса и ефективно да го намираш. Аз имам голям респект към техническите инженерни специалности, там след като изходиш ада, разбираш защо си се потил.

Каквото и да разбереш, успех! Мисля, че добре си се насочил.

anonymous546178
03-21-2011, 13:04
Ами топлоядерната енергетика ми харесва много и се интересувам доста сериозно, не само заради мястото където живея.. Гледах лекции сториха ми се интересни... или поне на мен "Управление на топлоядрен реактор" ми звучи по-интересно от някоя суха специалност... единственото, което ме спира е реализацията... В АЕЦ "Козлодуй" след допълнително обучение хората с тази специалност взимат наистина високи заплати... Обаче имам едни много добри знания на руски език (на ниво трети сертификат), и ако седна ще го науча перфектно. Чудя се дали да не се преместя в Русия или Украйна след дипломирането.. Не знам и аз... разглеждам и възможността за втора специалност... Преди време бях отрязъл топлоядерната ама са пак ме зариби ... което означава, че и 3ка ми стига.. не че няма да имам 6 :D :D

anonymous546178
04-09-2011, 19:42
Някой ходил ли е на предварителния изпит в ТУ.. Аз бях реших всичко, обаче благодарение на една шибана техническа грешка имам 1 грешка... иии от изпита до сега удавям мъката :D :D :D

Domad
04-09-2011, 22:26
За изпитите.

Всичко освен изпита в СУ е пародия (то и в СУ е така, ама дават 1-2 интересни, задачки де да има смисъл реално да се занимаваш, другото е баластра).

Какви са схемите. В СУ точно 50% от задачите са такива де Сульо и Пульо да могат да решат. Останалите 30% са едно ниво нагоре (ала нещо де трябва да трябва да си чел 2-3 месеца). И после останалите 20% са интересните. Едната в общия случай си е чиста форма анализ и си иска малко така теория да се поназнайва, а не помнене на алгоритми наизуст. Сиреч човек да хваща математическите концепции. Другия вариянт е няква стереометрия шантава (там си е 50:50 - или виждаш решението или не, то си е до опит де ако имаш повече опит може да го видиш, ако ли не здраве да е, то в крайна сметка с АГ все ще се изкара каквото ти трябва (ама не на изпит).

ТУ - 75% де Сульо и Пульо да ги решат. 25% нещо де иска яко писане та да омажеш сметките (а реално това е няква трикова схема, де хората де са били на подготовка при доцентите от ТУ да си го направят от раз без сметките - ей така щото са хитри). Реално, ако си го правиш със сметки ще си го изкараш, ако па видиш шоркъта още по-добре. В ТУ, ако реално имаш идея от математика по-малко от 5.50 е магия да изкараш.

За другите места нямам идея не ги считам за интересни...

За какво са тия схеми?
Еми отговора е прост, за да напълнят с баластра (сиреч неподготвени студенти) специалностите и факултетите, изолирайки 1-2 специалности, където нещата да са на ниво. После нещата де са учат са еднакви, ама тия в по-кофти специалностите имат повече трудни и противни предмети (визирам СУ) и понеже не са готови за такава математика гърмят на първата година с няколко изпита. Но реално администрацията е хитра и дава да се запишат за втора година влачейки изпити, което пък води до повече студенти (субсидии т.е.), които или се посъвземат някъде към 3-4 година или изгарят... Win:Win за университета.

Нивото на обучение: ПЛАЧЕВНО! Сми, който си може се оправя, бачка си и си изкарва диплома накрая, но едно 50% изкарват диплома и пак са мега накадърни - защо? защото в университета не се учи почти нищо полезно.

Тъй че горещо препоръчвам да заебете идеята за обучение в БГ и да ходите по някой европейски университет, който да дава стипендии или е с няква форма на безплатно обучение, че да не се озорите с парите.

Разбира се, ако искате 4 години да си чукате лесни мадами по студентски град и да се наливате с алкохол и да си мислите, че учите нещо де веднага ще си намерите яко платена работа след това- няма лошо. Като цяло не е лошо като замисъл и сигурно е доста яко. Ама накрая не се очудвайте като всъщност се окаже, че всъщност нямате подготовка за високо платена работа, а трябва да бичите 1-2 години стаж и евентуално, ако всъщност имате потенциал после да си намерите каквото трябва...

Chacho
04-10-2011, 00:02
Може би УАСГ държи някво ниво на задачи също.

В университета - там много бързо осъзнаваш, че ако сам не си помогнеш, няма кой да ти помогне. Университетите си вкарват тия схеми заради кандидат-студентите, защото се явяват предимно такива, които хабер си нямат от предмета. Вътре почти не се съобразяват с подготовката - има лекции, има упражнения и има литература. Който има желание - да се оправя. Ако учиш старателно като влезеш, добиваш представа защо ги учиш точно тези неща и малко или много започваш да схващаш естеството на науката. Има и много полезни неща, можеш сам да си ги избереш, но ако имаш арсенала от знаниш по задължителните предмети, много по-лесно ще усвояваш специализираната материя.

Стереометрията в СУ няма смисъл да се бори с АГ, последно време пространствените задачи по геометрия на изпита се решават с поглед, без много мислене.

anonymous546178
04-13-2011, 14:13
това за изпита в ТУ не е баш вярно..как без да съм ходил на уроци при някое светило от ТУ изкарах 6.00, като съм работил 2 часа над всички задачи (т.е. не съм отделял повече от 5 мин на задача) :)