PDA

View Full Version : Компа шуми доста....



EMBAZA
12-30-2010, 16:03
Хора защо когато пусна компа около 2 3 минути бръмчи много силно.. Мислех, че не е почистен, е почистих го но пак едно силно бръмчене се чува... От какво може да е ?

doomkillerr
12-30-2010, 18:20
При пускането на компютъра вентилаторите в него работят на 100% мощност, а след като мине проверката на устройствата би трябвало дъното да регулира оботорите (ако е пусната тази опция), спрямо данните предоставени от сензора за температурата на CPU-то, Видео картата и т.н.

Другото предположение, че си забравил диск в CD/DVD-то...

DarkAngelOfHope
12-30-2010, 19:29
другото което може да е ... вентилатора на захранването бръмчи много когато се нуждае от хубаво смазване или от нов :)

xpucuto
12-30-2010, 19:38
И моя бръмчи така...
Бях чела, че трябва да се смаже с някакво силиконово масло, ама от къде да го взема нз...
Някакви предложения?

DarkAngelOfHope
12-30-2010, 20:51
може да се смаже и с високо оборотна грес (продавате с в спринцовки примерно по 1,5-2лв) ... от къде да си купиш ... не мога да ти кажа :) от сервиз за компютри примерно ако имат за продаване, ако нямат може да питаш да те насочат на някъде. За да спре шума обаче е хубаво вентилаторчето да се разглоби и да се почисти от натрупания прах който се смесва със старата грес/масло и добавянето на нова смазка няма да реши проблема :)

Jus7DreamBoy
12-30-2010, 21:41
Моя като го пусна 1,2 мин се чува сякаш реактивен самолет излита докато сканира антивирусната и нещо опира някъде вентилаторчето и става много мощно .. тряя го запиша :D

doomkillerr
12-30-2010, 22:35
Ето и той спрей предполагам става: http://profispray.eu/Silikonov-sprej-caramba-p-35.html

EMBAZA
12-31-2010, 04:54
При пускането на компютъра вентилаторите в него работят на 100% мощност, а след като мине проверката на устройствата би трябвало дъното да регулира оботорите (ако е пусната тази опция), спрямо данните предоставени от сензора за температурата на CPU-то, Видео картата и т.н.

Другото предположение, че си забравил диск в CD/DVD-то...


100% не е второто... ами да не трябва да се нуждае от почистване имам го вече 6 години а до сега съм го почиствал 1 - 2 пъти (и то не пълно) :D
И с какво да се почиства: с мек парцал , суха кърпа, вода и етц...

doomkillerr
12-31-2010, 09:53
100% не е второто... ами да не трябва да се нуждае от почистване имам го вече 6 години а до сега съм го почиствал 1 - 2 пъти (и то не пълно) :D
И с какво да се почиства: с мек парцал , суха кърпа, вода и етц...

Щом ти е на 6 години компютъра, най-вероятно някой от вентилаторите е за смяна, защото предполагам е на "втулка" която след доста часове на работа получава "луфт" и вентилатора съответно почва да издава много неприатни звуци и като цяло компютъра става доста по-шумен! Най добре както каза "DarkAngelOfHope" да се смаже, но това може и да е временно решение - зависи от износването на втулката. Все пак ако е с лагерчета вентилатора издържа много време, но трябва да се смазва.

Най-добрия метод за почистване е със сгъстен въздух!!! Ако използваш кърпа да е от памучен материал - може и леко навлажнена, но с нея можеш да почистиш перките на вентилаторите, кутията където се е събрал повече прах, горната страна на HDD-то, CD/DVD устройството! По-добре не търкай платката и другите неща по дъното!!! Все пак ако използваш навлажнена кърпа, след това е задължително за изчакаш - най-добре няколко часа всичко да изсъхне!!! :)

ВАЖНО - Преди да започнеш почистването, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изключваш компютъра от контакта, както и кабела за монитора, а след това се натиска "Power" бутона за включването няколко пъти!!! Това се прави да се разредят кондензаторите на дъното, за да не се получи статично електричество и нещо да изгори!!! 8)

imjsfd
01-01-2011, 23:36
100% не е второто... ами да не трябва да се нуждае от почистване имам го вече 6 години а до сега съм го почиствал 1 - 2 пъти (и то не пълно) :D
И с какво да се почиства: с мек парцал , суха кърпа, вода и етц...

Щом ти е на 6 години компютъра, най-вероятно някой от вентилаторите е за смяна, защото предполагам е на "втулка" която след доста часове на работа получава "луфт" и вентилатора съответно почва да издава много неприатни звуци и като цяло компютъра става доста по-шумен! Най добре както каза "DarkAngelOfHope" да се смаже, но това може и да е временно решение - зависи от износването на втулката. Все пак ако е с лагерчета вентилатора издържа много време, но трябва да се смазва.

Най-добрия метод за почистване е със сгъстен въздух!!! Ако използваш кърпа да е от памучен материал - може и леко навлажнена, но с нея можеш да почистиш перките на вентилаторите, кутията където се е събрал повече прах, горната страна на HDD-то, CD/DVD устройството! По-добре не търкай платката и другите неща по дъното!!! Все пак ако използваш навлажнена кърпа, след това е задължително за изчакаш - най-добре няколко часа всичко да изсъхне!!! :)

ВАЖНО - Преди да започнеш почистването, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изключваш компютъра от контакта, както и кабела за монитора, а след това се натиска "Power" бутона за включването няколко пъти!!! Това се прави да се разредят кондензаторите на дъното, за да не се получи статично електричество и нещо да изгори!!! 8)

За статичното електричество се използват антистатични ленти :)