PDA

View Full Version : Тест за определяне тип кожа



ledenakrasota
01-02-2011, 10:26
Здравейте! Относно това какъв тип кожа имате,може да разберете и като отидете при дерматолог,но и сами.

Правила съм най-различни тестове и така горе долу се ориентирах,но ако сте забелязали,в някои има различна информация.Например,аз имам разширени пори по бузите и носа,имам смесена кожа,но на много места в интернет е посочено,че за смесената кожа разширените пори са само в Т-зоната(чело,нос,брадичка).

Имам много козметични книги,някои дори и от интернет може да си ги дръпнете.

В козметичния справочник на AVON от 2004г. най ми допадна теста,защото е най-точен и описателен,както и лесен.Засяга 6-те типа кожа:Нормална,Мазна,Суха,См есена,Зряла,Чувствителна. :)

Тест за определяне типа кожа:

1)Колко често имате възпалени петна и черни точки?

1.често; 2.понякога в Т-зоната; 3.не много често; 4.почти винаги.

2) Колко забележими са порите?

1.много във всички зони; 2.забелязват се само в Т-зоната; 3.не са толкова забележими.

3) Омазнява ли се лицето Ви?

1.почти винаги; 2.често в Т-зоната; 3.от време на време; 4.почти никога.

4)Чувствате ли понякога кожата си опъната или суха?

1.почти никога; 2.понякога в областта на бузите; 3.от време на време;
4.почти винаги.

5)Забелязвали ли се лющене в някои участъци на лицето си?

1.много рядко; 2.понякога в областта на бузите; 3.от време на време; 4.често.

6)Образуват ли се фини бръчици?

1.почти няма бръчици; 2.някои бръчици на смеха; 3.видими,но не очевидни около очите,устата,челото; 4.дълбоки в някои области,фини в други.


Сумирате точките от всички отговори.Резултати:

6-9 точки: Мазна/Проблемна
10-14 точки: Комбинирана (Смесена)/Нормална
15-19 точки: Нормална
20-22 точки: Суха
23-24 точки: Зряла

Зрялата кожа е за жените над 35,но все пак я включвам,защото я има в теста :)

Нормална кожа

Белези:

*Малки пори
*Нормална еластичност
*Няма мазни участъци
*Няма разширени пори(комедони)
*Няма подчертано сухи участъци

В наши дни това е рядко явление и трябва да се цени.Нормалната кожа е здрава и свежа,гладка,мека и с хубав тен.Порите й са малки,цветът е розов и чист.Кожата е с нормална еластичност и без външни дефекти.
Дори да имате нормална кожа,трябва да я поддържате.Тя е признак за отлично здраве,но ако то се влоши,ще си проличи преди всичко по кожата.

Мазна кожа

Белези:

*Разширени пори
*Нормална еластичност
*Лъщяща повърхност

Мазната кожа се дължи на усилена дейност на мастните жлези-те отделят голямо количество секрет и придават характерния блестящ вид,особено силно изразено в Т-зоната.Най-често мазната кожа се среща във възрастта около пубертета,но в някои случаи и при по-възрастни.
Мазната кожа е склонна към образуване на зачервени участъци,към разширяване на порите и образуване на черни точки (комедони).
Ако за кожата не се полагат грижи,по повърхността й се появяват множество дребни дефекти,затова е много важно мазната кожа да се разпознава добре и да се знае какви грижи й трябват.

Суха кожа

Белези:

*Усет за обтягане в областта на скулите
*Няма разширени пори
*Лющене в някои участъци
*Мимически бръчки около очите

Мастните жлези не произвеждат достатъчно секрет,поради което епидермисът е слабо защитен от външна агресия,по-рано се появяват белези на стареене,кожата е и дехидратирана,тъй като нарушената липидна мантия улеснява изпарението на влагата от кожната повърхност.
Кожата е нееластична,порите са свити,повърхността на кожата е суха и изглежда леко набръчкана.По-често при тази кожа се наблюдават лишеи и мрежички от разширени капиляри,особено около носа.Мимическите бръчки се образуват рано,гънките се вдълбават преждевременно,има усещане за постоянно разтягане.
Ако смятате,че имате такава кожа,трябва да пазите,омекотявате,подхран вате и овлажнявате повърхностния й слой,тъй като тя не се справя сама и рискува да остарее преждевременно.

Смесена кожа

Белези:

*Разширени пори в областта на носа и бузите
*Суха кожа в областта на скулите
*Омазняване по челото и носа

Тя има 2 вида участъка,ясно очертани и много различни.Разширени са порите в средната част на лицето-в т.нар. Т-зона.Там често има черни точки и кожата лъщи.По страничните части-на слепоочията,бузите,челюсти те-порите са малки или свити и е на лице усещането за сухота на кожата.Това е най-често срещаният тип кожа.Съотношението между мазните части се променя,като с възрастта се увеличават сухите зони.

Зряла кожа

Белези:

*Мимически и по-дълбоки бръчки около очите и устните
*Пигментни петна
*Липсваща еластичност
*Увеличена сухота

Независимо от кой тип е,всяка кожа е подложена на стареене,но процесът може да бъде забавен с подходящи грижи.
Един от основните белези на стареещата кожа е появата на бръчки.Първоначално са разположени около очите и устните,а по-късно се появяват и по останалата част на лицето и шията.С времето намалява тонусът и на подлежащите под кожата лицеви мускули,което води до образуване на допълнителни гънки.При стареещата кожа се наблюдава значително намаляване на еластичността,резултат от понижаване количеството на еластичните влакна на дермата.Под влияние на слънцето по повърхността на кожата се образуват тъмни петна и разширени капиляри.
Този тип кожа също може да изглежда много добре при постоянни и подходящо насочени от консултант грижи.

Чувствителна кожа

Белези:

*Нормална еластичност
*Поява на зачервени участъци под влияние на външни фактори-физически,химически,емоцио нални

Характерно за чувствителната кожа е лесното й раздразване и зачервяване под влияние но различни фактори-слънце,вятър,вода,козметич и средства.Такава кожа е склонна към обостряне на съществуващи преди това кожни заболявания като акне,розация,себореен дерматит,периорален дерматит.Към този тип кожа трябва да се подхожда изключително внимателно при прилагане на нови козметични продукти,но тя,подобно на всяка друга,се нуждае от ежедневни грижи.
При чувствителна кожа винаги правете т.нар. тест за чувствителност,като нанесете малко от продукта,използвайки мостра върху вътрешната страна на сгъвката на лакътя.

Източник:"Козметичен справочник AVON",2004г.

suNnykaty96
01-02-2011, 11:18
Полезна тема, браво
:-)

BobiKr
01-02-2011, 11:25
Най-добре се определя с дермоанализ,а не с разни тестове на Ейвън

ledenakrasota
01-02-2011, 11:34
Най-добре се определя с дермоанализ,а не с разни тестове на Ейвън

Никой никого не насилва да прави "разни тестове" и то на AVON.След като в първото изречение е пояснено за дерматолог,така че такива коментари са излишни. :)

crazy7oo
01-02-2011, 11:43
Най-добре се определя с дермоанализ,а не с разни тестове на Ейвън

oпределено :))) просто няма как някакъв тест да ти определи кожата :DDD :)

FuckingFreak
01-02-2011, 14:48
^ Защо пък аз знаех, че кожата ми е нормална и преди да направя теста, а след като направих вече се уверих :) Полезно е за тези, които търсят всякакви козметични неща, а не например някой с мазна кожа да си купи крем за интензивно овлажняване и после "Ама защо ми лъщи кожата?" ..

iliyanst
03-13-2011, 11:38
Мойта кожа е смесена. Като съм в банята я почиствам и като изляза ми опъва много на бузите. Купил съм си себиум на Биодерма и горе долу помага. Ще се радвам ако предложите добър почистващ продукт за смесена кожа. Аз ползвам на Лореал пюр зон. Преди използвах на Гарниер пюр актив и пюр 3 в 1.

iiordanova
03-13-2011, 12:03
И моята е смесена.
Хубава тема! Дано е от полза на повече хора.