PDA

View Full Version : Как да направя рутер настроен като аксес пойнт да имате ?



koko95
01-04-2011, 18:37
Как да направя рутер настроен като аксес пойнт да имам реални ИП та,на повече от един компютър ии торент програми и паралелно на това бързо браузване е възможно да имате нормално такова,но само ако си настройте торент програмите да не ви заемат целия трафик-как да го направя така за 1 пс и 2 лаптопа с рутер съм нетгера б/г 54 мб.

Cybershot
01-04-2011, 20:15
Чакай сега. Аз май нещо не разбирам или .... ?
Ще ти го кажа така:
1 интернет кабел, който влиза у вас = 1 реално ИП.
Рутера си прави собствена локална мрежа с измислени ИП от сорта на 192.168x.x Нататък нещо не мога да те разбера каква простотия искаш да сътвориш за пореден път. Обърни се към Cisco или към 4 км.......

minus273dot15
01-05-2011, 09:40
Почти си го разбрал, само че това, което иска той е малко по-сложно, не го разбира и не може да го опише добре.

Първото нещо което иска е за всеки компютър реален IP адрес. Доставчиците по подразбиране дават на абонат по един реален IP адрес, а ако искаш повече трябва да се обърнеш към тях(вероятно ще ти искат още парички). Те ще ти кажат какви настройки трябва да направиш, за да си ги ползваш.

Например, в момента ползвам пул от 10 адреса, и ценово ми струва абонатната такса + 25% от нея за всеки реален IP адрес освен основният(80 лева + 9х 20 лева = 260 лева = 150mbps down/150 mbps up гарантирани на 50% от скоростите + 10 ip адреса).

Твоят доставчик може да иска повече, може да иска по-малко - откъде да го знам.

Второто нещо за което говориш е разпределяне на трафика или казано иначе - shaping(в най-лошата си и нефункционална форма се нарича QoS). Реазлизира се от рутера(самият рутер или рутиращ компютър, без значение) и дели връзката по начин, по който е указано, например:

20% за лаптопа
75% за десктопа
5% за буфер

Ако лаптопа се изключи, shape ще приеме форма:

100% за десктопа

Ако се включат 2 лаптопа:

20% за регистрираният лаптоп
75% за декстопа
5% буферно обслужване + непознатият 2-ри лаптоп

Във всеки момент, в който утилизацията(използваният капацитет) на която и да е връзката не е максималният, той се предоставя временно на другите във веригата, докато не стане необходима на собственика й.

Ако не ти се харчат 200-250 лева за рутер, който прави това с лекота и може да бъде настроен и от идиот, се влачиш както можеш(настройваш QoS и стискаш палци да има някакъв ефект). Реализира се и на рутери от по 100-150 лева, но трябват малко повече знания. Друг вариант е ако си с 10 ip-та да помолиш доставчика да ти прави shaping(вероятно ще ти каже да хващаш къра, но пречи ли ти да опиташ?).[/i]

dimitar_ak
01-05-2011, 11:06
Само ще допълня, че добър QoS с малко средства може да се направи и на един Linux box. По-проблемно е получаването на адрес пул.

koko95
01-05-2011, 19:30
Почти си го разбрал, само че това, което иска той е малко по-сложно, не го разбира и не може да го опише добре.

Първото нещо което иска е за всеки компютър реален IP адрес. Доставчиците по подразбиране дават на абонат по един реален IP адрес, а ако искаш повече трябва да се обърнеш към тях(вероятно ще ти искат още парички). Те ще ти кажат какви настройки трябва да направиш, за да си ги ползваш.

Например, в момента ползвам пул от 10 адреса, и ценово ми струва абонатната такса + 25% от нея за всеки реален IP адрес освен основният(80 лева + 9х 20 лева = 260 лева = 150mbps down/150 mbps up гарантирани на 50% от скоростите + 10 ip адреса).

Твоят доставчик може да иска повече, може да иска по-малко - откъде да го знам.

Второто нещо за което говориш е разпределяне на трафика или казано иначе - shaping(в най-лошата си и нефункционална форма се нарича QoS). Реазлизира се от рутера(самият рутер или рутиращ компютър, без значение) и дели връзката по начин, по който е указано, например:

20% за лаптопа
75% за десктопа
5% за буфер

Ако лаптопа се изключи, shape ще приеме форма:

100% за десктопа

Ако се включат 2 лаптопа:

20% за регистрираният лаптоп
75% за декстопа
5% буферно обслужване + непознатият 2-ри лаптоп

Във всеки момент, в който утилизацията(използваният капацитет) на която и да е връзката не е максималният, той се предоставя временно на другите във веригата, докато не стане необходима на собственика й.

Ако не ти се харчат 200-250 лева за рутер, който прави това с лекота и може да бъде настроен и от идиот, се влачиш както можеш(настройваш QoS и стискаш палци да има някакъв ефект). Реализира се и на рутери от по 100-150 лева, но трябват малко повече знания. Друг вариант е ако си с 10 ip-та да помолиш доставчика да ти прави shaping(вероятно ще ти каже да хващаш къра, но пречи ли ти да опиташ?).[/i]

а как да го направя това?

minus273dot15
01-05-2011, 19:48
а как да го направя това?

Добре де, аз внимателно съм ти писал, но ще повторя:

За повече реални IP-та трябва да се обадиш и да питаш доставчика си на интернет.

За shaping ти трябва стабилен рутер, за QoS ти върши работа почти всеки - и двете се конфигурират от настройките на рутера.

Вероятно компромисно решение е да shape-ваш през десктоп компютъра, но това е сложна работа със съмнителен резултат(нестабилна система с много зависимости и условия = fail).

doomkillerr
01-05-2011, 20:20
100% гаранция, че още не го е разбрал... :oops:

GregoryHouse
01-06-2011, 00:25
100% гаранция, че още не го е разбрал... :oops:

100% гаранция, че няма и да го разбере, а 1000% че някога ще започне изобщо да го прави. Ама той да си пита. Аз понякога се чудя и на Sys за какво му ги обяснява тези неща така на дълго и на широко (надявам се, да е с цел други да ги прочетат и да се образоват). Колкото и просто да му го напишеш, няма как да го разбере поради простата му липса и на елементарни знания. Които упорито отказва да придобие с малко...ъх, четене. After all reading is for pussies...

L0ST
01-06-2011, 01:35
Браво на поста на момчето отгоре, на дълго и на широко обяснило нещата. Лошото е, че само си е загубило времето да му обяснява на тоя малкия.

Иначе аз при първо прочитане на поста си помислих че може да има друго в предвид - доставчика му предоставя реално ИП, ама той нали е зад рутер и не знае какво да направи и как да направи, че да си ползва ИП-то директно към компютъра примерно

doomkillerr
01-06-2011, 13:28
Аз понякога се чудя и на Sys за какво му ги обяснява тези неща така на дълго и на широко (надявам се, да е с цел други да ги прочетат и да се образоват)

Предполагам, че го прави точно заради нас "другите", за което аз лично му благодаря! ;-)

Cybershot
01-06-2011, 13:45
Покрай темите на коко се научават разни работи. На мен все още ми е интересно как се прецакваше рам-та че да дава грешки, без видими следи от това (-273.15 беше го споменал в една предишна тема, но така и не сподели как става номера)

koko95
01-06-2011, 16:04
100% гаранция, че още не го е разбрал... :oops:

ето ти снимка от рутера ми и кажи как да го настроя от лаптопа влизам.

http://prikachi.com/images/978/2831978S.png



http://prikachi.com/images/981/2831981u.png


Едит: Достатъчно е да пуснеш линкове. Снимки, които разтягат страницата са крайно нежелателни.
амк933

vankovvv
01-06-2011, 16:12
Коко ти си един ретард човек спри са !
Да пази Господ от такива хора!

amk933
01-06-2011, 17:44
Седни и прочети.

Всичко чакаш на готово, а те мързи пръста да си мръднеш. Обясни ти се достатъчно ясно. Хората не са тук да ти вършат работата, а да ти дадат съвет, ако с нещо не можеш да се справиш. Ти не само, че не се опитваш да се справиш, но и бълваш по 100 въпроса на ден кой от кой по-по-най. Ао не разбираш и явно не ти се чете, си викни човек, който чатка и му плати да ти свърши работата. Никой не е длъжен.

Пиш това съобщение сега, защото е малко нелепо след всичките тези мнение да си постнеш снимка и да кажеш направете ми го. Така НЕ става.