PDA

View Full Version : Въпроси към християните .



NomNomNom
01-06-2011, 15:48
Искам да дефинирам няколко понятия тук :

Кражба - не става дума за тази описана в закона. В понятието се включва и интелектуалната кражба, т.е. чул си някъде някаква идея и я представяш като твоя , може малко да си го променил , но все пак.
Видял си някаква интересна идея и я представяш за твоя, без да си благодарил на човека, който ти я е предоставил, или на това, което ти я е дало.
Ето, сега аз извърших кражба, защото това беше развита идея в едно помагало за 9ти клас, което имах. Там я видях, сега се сетих за нея.
Та, общо взето всяка седмица извършваме подобни кражби.
Подобна кражба мога да илюстрирам със следният пример : Във фейсбук, скайп много "звезди" си слагат някакви крилати фрази на статуса , без да назовават автора, без да цитират с кавички . И всички почват да се възхищават - леле, колко е вярно, ауу , и го "лайкват" . Човекът , който го е постнал, само се кефи на коментарчетЪтЪ и не се сеща , че заслугата не е негова . Не е лошо в такива моменти да се спомене автор примерно, инак си е чиста кражба за мен.

Лъжа, лъжесвидетелстване - Сега .. Истина , лъжа - много субективни понятия, но да се пробвам.
Освен широката практика , която имаме като лъжци - да лъжем за оценки, постъпки, да премълчаваме за тях , при това умишлено - има някои лъжи , които не изричаме, и които не искаме да осъзнаем, но пак присъстват у нас и ни заблуждават нас самите.
Както на всички тук ни е ясно (млади, образовани хора сме ) - съзнанието ни стои между два свята - външният , суперегото , конституцията, моралните закони на обществото ни , моралните закони на религията и вътрешният - животното у нас, което е подтискано заради изискванията на околните.
"То" има най-различни недопустими и непростими влечения за християнството - сексуални, садистични , егоистични.
Според вашата библия тези влечения трябва да се подтискат.
Но колкото и да се подтискат - те не изчезват . Проявяват се по един или друг начин навън. Дали в съня, дали в някакви символични действия, ритуали , както при обсесивно- компулсивното разтройство - те не изчезват . И понякога като се засили желанието да излязат наяве (заради някакви дразнители, неопределени, недефинирани) - получава се невроза, някакво психично разтройство, индивида почва да се измъчва.
Но същевременно се самозалъгва. Защото в християнина не трябва да има такива мисли и чувства, не , че не трябва, то просто няма. И човека започва да се самозалъгва.
Нормална реакция на едно животно, на един бозайник, хищник, когато някой напада територията е насилието . Това не можем да го отречем. И ние сме бозайници . И при нас механизмът е същият.
Но ние таим гнева, агресията в себе си . Заради собственото ни добро - ако го изкараме на яве, ще ни осъди християнската ни съвест . Заради това се заблуждаваме, че сме нещо повече от малки гадинки и реагираме по т. нар. адекватен начин , като външно игнорираме случилото се.
Но вътрешно сме разтърсени. Въздържали сме се . Не, че не ни се е искало да премахнем дразнителя.
Но за да утихнат лошите чувства почваме да утешаваме и да се самозаблуждаваме, че така е по-добре, че ние сме по-добри .
Това самозаблуждаване е вид лъжа . Лъжем себе си , след това лъжем околните.

Прелюбодейство - по подразбиране имаме най-разнообразни сексуални фантазии и влечения, защото детството ни е протекло по най-различни начини. Имаме различно възпитание, различни ценности .
Но както казах горе- можем да подтискаме всичко, да се правим, че не съществува . Но то си е там. И няма как като видиш готина гола мадама да не й реагираш по някакъв начин (ако имаш дефинираната като нормална сексуална ориентация ) - какъвто ще да си .
Много хора около мен отхвърлят едиповият период. Не искат да си спомнят и грам . 40 годишната ми леля заплаши, че ще каже на майка ми :D какви извратении съм била чела . Поне майка ми по педагогика е писала за Фройд и не го приема лично .

Не ми се говори сега за прелюбодеянията, че под тях се разбират и нечистите помисли към нещо, някого. Да не говорим за мастурбирането ( достатъчно спамех за него в другите теми )
Та, няма човек без нечисти помисли. А защо трябва да са нечисти точно? Все едно.

Пожелаването на нещо чуждо - на всеки се е случвало да види дреха, предмет, качество , мисъл, която не му принадлежи и да пожелае да я има. Даже хората , които желаят да са като някой светец, те желаят неговата смиреност, святост, или каквото там го е направило такъв.
Та, ако погледнем нещата отгоре - всичко около нас е чуждо . Бог ни е дал живота , един вид назаем , нямаме право да разполагаме с него - да се самоубиваме , но имаме право да му се отплатим като живеем по неговата воля.
Та , всичко около нас е на Бог и ние не трябва да го искаме.
Т.е., не трябва да искаме нищо.


Почит, уважение към родителите - интересно, някои хора смятат , че уважението е свързано със смирение и добро отношение. Но това не винаги се свързва с искреност.
Примерно, баща ти те е направил и избягал. Майка ти - с недъг и не може да те издържа. И ти трябва да уважаваш бащата , но уважението лично за мен не е лицемерното спокойно отношение.
За мен уважението се свързва с прямостта.
За мен уважаваш човек когато му казваш това , което мислиш.
А мислите в главата на един средно статистически човек не винаги са "добри".
Примерно, ставам от сън днес . Майка ми навсякъде разхвърляла фактури из стаята , където спя. Станах да се изкъпя. Върнах се - имах местенце само на един стол, но не трябваше да стъпвам на пода за да не й преча. И, нали, чистак гола си седя в стаята без да имам местенце да се облека, а бързах за работа. Е, облякох се, много внимателно, а тя все нещо се зъбеше , не помня защо. На излизане ми каза - извинявай, че днес съм толкова пряма , надявам се , че ме разбираш.
Аз й казах - не , не си пряма , а просто ти е нервно и си го изкарваш на мен. Разбирам те .
И тя ми се озъби - много ти благодаря.
Е, мислех да й кажа да види в гугъл какво означава прям човек , но ме цунка за чао и ми мина мерака.
Та, според мен постъпката ми беше уважителна. Нейната не беше - да се извини, че е пряма, при положение, че това не е искрено - тя не е ядна на мен, а на несортираните фактури.
Както и да е.


Единствените начини, които в момента се сещам за избягване на цялата тази суета са два:
1.Да си отгледан изцяло далеч от нея. Но пак ще имаш първосигнални желания .
2. Да се опознаеш, да дадеш на скритите желания да се проявят. Да си обясняваш всичко , да го гледаш от възможно най-много гледни точки. И в един момент може би сам няма да изпитваш влечение и нужда от всичко изброено горе ^.

Та, имам въпрос към запалените християни като Неймлес -
Как живеете с християнска нагласа, при положение, постоянно сте в прегрешение. Да не говорим и за първородният грях.
Според мен да се подтискат влеченията не е правилен начин да се справите с тях. Не е правилно и оправданието - не съм монах, а вървя по златната среда. Или пък - ОПИТВАМ СЕ.

В главата ми има някакво хармонично състояние, в което човека съществува като животните без никакви кофликти в себе си .
Но нещо вниманието ми се разсейва , друг път ще продължа.

Nam3less3
01-06-2011, 16:00
Много дълго бе. Ами всичко това е обяснено в библията(а ако оттам не може да го разбереш, в тълкуванията на библията). Друг е въпросът, че може да не ти харесва обяснението. Ся ако тръгна да ти отговарям на тия въпроси, ще зададеш по още толкова за всеки един мой отговор, защото всичко е свързано.
Гледам да живея максимално християнски и в златната среда, кво друго да ти кажа. Задай по 1 точен малък въпрос, че не ми се пише дълго :D
А и тотално не съм съгласен с определението ти за кражба и т.н., за това не мисля, че правя такива прегрешения.

NomNomNom
01-06-2011, 16:03
Защо не си съгласен за кражбата ? Това не са ли нейни проявления ? Дребни . От които идват големите после.

01-06-2011, 16:05
Ени не следват никакъв християнски път...просто се правят на света вода ненапита....

Nam3less3
01-06-2011, 16:06
Защо не си съгласен за кражбата ? Това не са ли нейни проявления ? Дребни . От които идват големите после.Кражба за мен е когато умишлено крадеш нещо от някого, за да се облагодетелстваш несправедливо за негова сметка.

01-06-2011, 16:21
Защо не си съгласен за кражбата ? Това не са ли нейни проявления ? Дребни . От които идват големите после.Кражба за мен е когато умишлено крадеш нещо от някого, за да се облагодетелстваш несправедливо за негова сметка.

Значи ако открадна несъзнателно от теб шЪ кажеш, че Бог ми го е казал?

NomNomNom
01-06-2011, 16:24
Е, нали тези малки кражби, които съм описала , предшестват голямата кражба.
И какво им е неумишленото на тях?

Nam3less3
01-06-2011, 16:30
Ами важно е с каква мисъл се вършат нещата.

01-06-2011, 16:32
Ами важно е с каква мисъл се вършат нещата.

А така...ако мислиш с добро трепи наред( не че е лошо, но според човешката гледна точка) и кради на воля...

Nam3less3
01-06-2011, 16:34
Ами важно е с каква мисъл се вършат нещата.

А така...ако мислиш с добро трепи наред( не че е лошо, но според човешката гледна точка) и кради на воля...И как ще стане тоя номер? Хората трябва да се научат да правят разлика между добро и зло.

NomNomNom
01-06-2011, 16:36
Добре, каква е разликата ?
Кажи ми ти и аз след това ще ти кажа, как за мен тези понятия извън една ограничена система са излишни и са едно и също.

Nam3less3
01-06-2011, 16:38
Добре, каква е разликата ?
Кажи ми ти и аз след това ще ти кажа, как за мен тези понятия извън една ограничена система са излишни и са едно и също.Всичко е относително и зависи от ситуацията, може и от гледната точка, но винаги може да се направи тази разлика. Ако човека е добър, стреми се да прави добро и е с високо съзнание, с божията помощ винаги ще намери правилното решение. Абе сложна история.

01-06-2011, 16:42
Ти незнаеш какво е добро и зло....като цяло...Знаеш само спрямо човека...Това не значи, че това е вярно...

NomNomNom
01-06-2011, 16:45
Добро правим, защото в противен случай съвестта ни ще ни изяде и ще се чувстваме зле.
Следователно правим т.нар. добро за да се чувстваме добре.
Ако не се чувствахме добре от "добрите" дела - нямаше да ги правим.
=> това си е чисто угаждане .
Даже е егоистично.
Защото не можем да живеем с наложени християнски правила и обратен на тях начин на живот.
И си угаждаме , за да не се чувстваме зле => чрез добрите дела ние искаме да свършим добро за себе си => мислим за себе си => сме егоисти по дефоулт.
От там и любовта - егоизъм, доброто - егоизъм, състраданието - егоизъм.

Ама е по-добре да си живееш като християнин и да не ги мислиш тези неща.
Не си приспособим иначе на тази планета , с тези ценности .

Nam3less3
01-06-2011, 16:49
Добро правим, защото в противен случай съвестта ни ще ни изяде и ще се чувстваме зле.
Следователно правим т.нар. добро за да се чувстваме добре.
Ако не се чувствахме добре от "добрите" дела - нямаше да ги правим.
=> това си е чисто угаждане .
Даже е егоистично.
Защото не можем да живеем с наложени християнски правила и обратен на тях начин на живот.
И си угаждаме , за да не се чувстваме зле => чрез добрите дела ние искаме да свършим добро за себе си => мислим за себе си => сме егоисти по дефоулт.
От там и любовта - егоизъм, доброто - егоизъм, състраданието - егоизъм.

Ама е по-добре да си живееш като християнин и да не ги мислиш тези неща.
Не си приспособим иначе на тази планета , с тези ценности .Добро трябва да се прави заради чиста любов, а не заради това на нас да ни е добре и заради съвестта ни. Тук говорим за висши чувства и ценности.

01-06-2011, 16:50
Добро правим, защото в противен случай съвестта ни ще ни изяде и ще се чувстваме зле.
Следователно правим т.нар. добро за да се чувстваме добре.
Ако не се чувствахме добре от "добрите" дела - нямаше да ги правим.
=> това си е чисто угаждане .
Даже е егоистично.
Защото не можем да живеем с наложени християнски правила и обратен на тях начин на живот.
И си угаждаме , за да не се чувстваме зле => чрез добрите дела ние искаме да свършим добро за себе си => мислим за себе си => сме егоисти по дефоулт.
От там и любовта - егоизъм, доброто - егоизъм, състраданието - егоизъм.

Ама е по-добре да си живееш като християнин и да не ги мислиш тези неща.
Не си приспособим иначе на тази планета , с тези ценности .

Е може и така да се каже...

NomNomNom
01-06-2011, 16:53
Добро правим, защото в противен случай съвестта ни ще ни изяде и ще се чувстваме зле.
Следователно правим т.нар. добро за да се чувстваме добре.
Ако не се чувствахме добре от "добрите" дела - нямаше да ги правим.
=> това си е чисто угаждане .
Даже е егоистично.
Защото не можем да живеем с наложени християнски правила и обратен на тях начин на живот.
И си угаждаме , за да не се чувстваме зле => чрез добрите дела ние искаме да свършим добро за себе си => мислим за себе си => сме егоисти по дефоулт.
От там и любовта - егоизъм, доброто - егоизъм, състраданието - егоизъм.

Ама е по-добре да си живееш като християнин и да не ги мислиш тези неща.
Не си приспособим иначе на тази планета , с тези ценности .Добро трябва да се прави заради чиста любов, а не заради това на нас да ни е добре и заради съвестта ни. Тук говорим за висши чувства и ценности.
Какви са тези висши чувства и ценности, от какво са породени?

Nam3less3
01-06-2011, 17:00
Добро правим, защото в противен случай съвестта ни ще ни изяде и ще се чувстваме зле.
Следователно правим т.нар. добро за да се чувстваме добре.
Ако не се чувствахме добре от "добрите" дела - нямаше да ги правим.
=> това си е чисто угаждане .
Даже е егоистично.
Защото не можем да живеем с наложени християнски правила и обратен на тях начин на живот.
И си угаждаме , за да не се чувстваме зле => чрез добрите дела ние искаме да свършим добро за себе си => мислим за себе си => сме егоисти по дефоулт.
От там и любовта - егоизъм, доброто - егоизъм, състраданието - егоизъм.

Ама е по-добре да си живееш като християнин и да не ги мислиш тези неща.
Не си приспособим иначе на тази планета , с тези ценности .Добро трябва да се прави заради чиста любов, а не заради това на нас да ни е добре и заради съвестта ни. Тук говорим за висши чувства и ценности.
Какви са тези висши чувства и ценности, от какво са породени?От думите на Христос.

NomNomNom
01-06-2011, 17:17
Добре, как става това.
Искам да видя механизма , ако може малко по-научно обяснен.
(Сигурно не може де )

01-06-2011, 17:19
Добро правим, защото в противен случай съвестта ни ще ни изяде и ще се чувстваме зле.
Следователно правим т.нар. добро за да се чувстваме добре.
Ако не се чувствахме добре от "добрите" дела - нямаше да ги правим.
=> това си е чисто угаждане .
Даже е егоистично.
Защото не можем да живеем с наложени християнски правила и обратен на тях начин на живот.
И си угаждаме , за да не се чувстваме зле => чрез добрите дела ние искаме да свършим добро за себе си => мислим за себе си => сме егоисти по дефоулт.
От там и любовта - егоизъм, доброто - егоизъм, състраданието - егоизъм.

Ама е по-добре да си живееш като християнин и да не ги мислиш тези неща.
Не си приспособим иначе на тази планета , с тези ценности .Добро трябва да се прави заради чиста любов, а не заради това на нас да ни е добре и заради съвестта ни. Тук говорим за висши чувства и ценности.
Какви са тези висши чувства и ценности, от какво са породени?От думите на Христос.

Исус просто копира....

Nam3less3
01-06-2011, 17:19
Добре, как става това.
Искам да видя механизма , ако може малко по-научно обяснен.
(Сигурно не може де )Задай по-точен въпрос.

Nam3less3
01-06-2011, 17:21
Исус просто копира....Кой е проповядвал духовните ценности като неговите? Иначе тъй като пътят за духовно развитие основно е 1, нормално да има общи неща навсякъде. А тъй като Христос е Бог, а Бог е създал всичко, неуместно е да казваш че копира.

01-06-2011, 17:22
Исус просто копира....Кой е проповядвал духовните ценности като неговите? Иначе тъй като пътят за духовно развитие основно е 1, нормално да има общи неща навсякъде. А тъй като Христос е Бог, а Бог е създал всичко, неуместно е да казваш че копира.

Исус е Бог...? хахахахахахахха :lol: :lol: :lol: :lol:

Няма какво да кометирам....

gandalfepi4
01-06-2011, 17:24
Исус просто копира....Кой е проповядвал духовните ценности като неговите? Иначе тъй като пътят за духовно развитие основно е 1, нормално да има общи неща навсякъде. А тъй като Христос е Бог, а Бог е създал всичко, неуместно е да казваш че копира.

сериозен ли си като питаш това?

да вадя ли списъка?

а иначе съм пуснал специална тема за корените на яхвето ама к*р

Nam3less3
01-06-2011, 17:25
Исус просто копира....Кой е проповядвал духовните ценности като неговите? Иначе тъй като пътят за духовно развитие основно е 1, нормално да има общи неща навсякъде. А тъй като Христос е Бог, а Бог е създал всичко, неуместно е да казваш че копира.

Исус е Бог...? хахахахахахахха :lol: :lol: :lol: :lol:

Няма какво да кометирам....Естествено. А и толкова извисен човек като него може ли да не е Бог?

Nam3less3
01-06-2011, 17:27
Исус просто копира....Кой е проповядвал духовните ценности като неговите? Иначе тъй като пътят за духовно развитие основно е 1, нормално да има общи неща навсякъде. А тъй като Христос е Бог, а Бог е създал всичко, неуместно е да казваш че копира.

сериозен ли си като питаш това?

да вадя ли списъка?

а иначе съм пуснал специална тема за корените на яхвето ама к*рЧе ти не си му разбрал ценностите, пък кво остава да пускаш списъци. Само някой който е разбрал думите на Христос може да го сравнява с други.

01-06-2011, 17:29
Исус просто копира....Кой е проповядвал духовните ценности като неговите? Иначе тъй като пътят за духовно развитие основно е 1, нормално да има общи неща навсякъде. А тъй като Христос е Бог, а Бог е създал всичко, неуместно е да казваш че копира.

Исус е Бог...? хахахахахахахха :lol: :lol: :lol: :lol:

Няма какво да кометирам....Естествено. А и толкова извисен човек като него може ли да не е Бог?

Ти незнаеш кой ти е Бог...а си тръгнал да ме учиш....бе я......

filmimilmi
01-06-2011, 23:02
@NomNomNom, върху тези разсъждения, един християнин би ти казал, че търсиш оправдания за злото. И "не според делата си се спасяваш, а според вярата". И "се стараеш да правиш добро защото знаеш, че е добро"... Истинските християни са добри хора, не биха ти причинили нищо лошо и определено са в хармония със себе си знаейки (или поне възприемайки), че всичко има смисъл. Религията е вредна единствено, ако се експлоатира с користни цели. Иначе служи за надежда на много хора в моменти, в които няма какво да ги прави щастливи. За последното си твърдение давам за пример ето този човек. Обърни внимание на думите му.
http://vbox7.com/play:a94a8a22
Ако я нямаше вярата му, едва ли щеше да оцелее, ако смяташе, че съдбата му е произволна и безмислена. На хората понякога им трябва някаква вяра.

01-07-2011, 15:53
filmimilmi за пръв път не мога да се съглася с теб...
Религията е за друга цел...
А и какво по-добро във вярата в СЕБЕ СИ...? А не в ейдикво си...
Не са ти нужни такива глупости(е за нас де..., но си вършат работата)...?
Самовнушението е всичко...Е не точно всичко...Но схващаш...

Nam3less3
01-07-2011, 16:00
filmimilmi за пръв път не мога да се съглася с теб...
Религията е за друга цел...
А и какво по-добро във вярата в СЕБЕ СИ...? А не в ейдикво си...
Не са ти нужни такива глупости(е за нас де..., но си вършат работата)...?
Самовнушението е всичко...Е не точно всичко...Но схващаш...Религията е с цел духовно усъвършенстване, а ти продължавай да вярваш в себе си да та видим докъде ще стигнеш.

01-07-2011, 16:04
filmimilmi за пръв път не мога да се съглася с теб...
Религията е за друга цел...
А и какво по-добро във вярата в СЕБЕ СИ...? А не в ейдикво си...
Не са ти нужни такива глупости(е за нас де..., но си вършат работата)...?
Самовнушението е всичко...Е не точно всичко...Но схващаш...Религията е с цел духовно усъвършенстване, а ти продължавай да вярваш в себе си да та видим докъде ще стигнеш.

Еми до доста по-далеч...Какво да се моля на Бог да ми пусне образование, работа, и всичко останало наготово....И като не стане нищо(което е сигурно) да кажа " ееее Бог е несправедлив"...
А като вярваш в себе си постигаш това което искаш...

Nam3less3
01-07-2011, 16:08
Еми до доста по-далеч...Какво да се моля на Бог да ми пусне образование, работа, и всичко останало наготово....И като не стане нищо(което е сигурно) да кажа " ееее Бог е несправедлив"...
А като вярваш в себе си постигаш това което искаш...Ти си нямаш никаква представа явно от християнството, щом тъй пишеш.

01-07-2011, 16:10
Еми до доста по-далеч...Какво да се моля на Бог да ми пусне образование, работа, и всичко останало наготово....И като не стане нищо(което е сигурно) да кажа " ееее Бог е несправедлив"...
А като вярваш в себе си постигаш това което искаш...Ти си нямаш никаква представа явно от християнството, щом тъй пишеш.

Каза, човека маняк на кючеци и чалга клубове....

Nam3less3
01-07-2011, 16:13
Еми до доста по-далеч...Какво да се моля на Бог да ми пусне образование, работа, и всичко останало наготово....И като не стане нищо(което е сигурно) да кажа " ееее Бог е несправедлив"...
А като вярваш в себе си постигаш това което искаш...Ти си нямаш никаква представа явно от християнството, щом тъй пишеш.

Каза, човека маняк на кючеци и чалга клубове....А ти си толкова извисен че само опера слушаш а.

01-07-2011, 16:14
Еми до доста по-далеч...Какво да се моля на Бог да ми пусне образование, работа, и всичко останало наготово....И като не стане нищо(което е сигурно) да кажа " ееее Бог е несправедлив"...
А като вярваш в себе си постигаш това което искаш...Ти си нямаш никаква представа явно от християнството, щом тъй пишеш.

Каза, човека маняк на кючеци и чалга клубове....А ти си толкова извисен че само опера слушаш а.

Не става въпрос за музиката...Аз ако става на въпрос може да се каже, че не слушам музика като цяло...

Nam3less3
01-07-2011, 16:19
Не става въпрос за музиката...Аз ако става на въпрос може да се каже, че не слушам музика като цяло...А за какво. Само не ми говори за ония глупости, че кючека бил танц на чужда религия и заради това не трябвало да го танцувам.

01-07-2011, 16:28
Не става въпрос за музиката...Аз ако става на въпрос може да се каже, че не слушам музика като цяло...А за какво. Само не ми говори за ония глупости, че кючека бил танц на чужда религия и заради това не трябвало да го танцувам.

Еми казах издънка която помня...Защото е кратка и не се старая да помня ненужи глупости....

filmimilmi
01-07-2011, 18:16
filmimilmi за пръв път не мога да се съглася с теб...
Религията е за друга цел...
А и какво по-добро във вярата в СЕБЕ СИ...? А не в ейдикво си...
Не са ти нужни такива глупости(е за нас де..., но си вършат работата)...?
Самовнушението е всичко...Е не точно всичко...Но схващаш...

Религията не е само бюрокрация (църкви, джамии...). Позитивното в нея е, че дава надежда на много хора в окаяно положение, за които вярата (самовнушението) е единственото, което ги крепи.
За друг коментар по отношение на религията и конспирациите има достатъчно теми. Нека не превръщаме раздела в боза. :)

01-07-2011, 18:52
filmimilmi за пръв път не мога да се съглася с теб...
Религията е за друга цел...
А и какво по-добро във вярата в СЕБЕ СИ...? А не в ейдикво си...
Не са ти нужни такива глупости(е за нас де..., но си вършат работата)...?
Самовнушението е всичко...Е не точно всичко...Но схващаш...

Религията не е само бюрокрация (църкви, джамии...). Позитивното в нея е, че дава надежда на много хора в окаяно положение, за които вярата (самовнушението) е единственото, което ги крепи.
За друг коментар по отношение на религията и конспирациите има достатъчно теми. Нека не превръщаме раздела в боза. :)

Абе верно да не почваме... :)