PDA

View Full Version : Матурааа...



sunshineee16
01-06-2011, 17:28
Здравейте..имам един проблем и ми трябва помощ от вас.Аз съм на 16 години,10ти клас.Знам , че е рано още , но класната често пита по какво ще държа матура и проблема е ,че аз още не съм решила,защото съм профил хуманитарен (незнам защо въобще се записах в тая паралелка), но искам да кандидатствам за медицина. И въпроса ми е задължителен ли е ДЗИ по биология или химия за медицински университет ? А успеха задължително отличен ли трябва да бъде или само по биология и химия ? Моля ви за съвети . :)

anonymous546178
01-06-2011, 17:38
За да кандидатстваш медицина е добре да не държиш ДЗИ по биология или химия, защото евентуално можеш да си развалиш бала от дипломата, въпреки, че по химия ако си учил за изпит по химия в МУ ще я вземеш със 6...



П.п. Ако искаш медицина и си момиче, опичай си акъла от края на тази година съвсем сериозно!!

anonymous708973
01-06-2011, 19:23
Каква връзка има с това, че е момиче?

Само те моля... ако имаш финансова възможност, НЕ учи медицина в България. Като гледам как 2-ма приятели зубрят учебници по биология (буквално), а една позната - теми от по 30 страници по история (за право), лошо ми става...

anonymous546178
01-06-2011, 19:25
за момичета бала е по-висок, съответно и трябват по-високи оценки..

mrtn
01-06-2011, 21:25
Каква връзка има с това, че е момиче?

Само те моля... ако имаш финансова възможност, НЕ учи медицина в България. Като гледам как 2-ма приятели зубрят учебници по биология (буквално), а една позната - теми от по 30 страници по история (за право), лошо ми става...
Защо да не учи медицина, тук? Вярно много по-хубаво е в чужбина, но заради едни приемни изпити, да се отказва? И всеки казва биологията е зубрашки предмет, еми не е така. :)
Аз не зубря темите, а ги уча. Просто трябва да си представиш всичко визуално и да можеш да го формулираш като тема. И много по-приятно става.. :)
А по темата, наистина при момичетата влизането е малко по-сложно, заради високия бал. А иначе се приготви за нещо уникално, доста трябва да учиш, и доста ще ограничиш срещите с приятели. Иначе при кандидатстване няма да ти гледат общия успех от дипломата, а само оценките по биология и химия. А за матурата, не е задължително, но ако държиш примерно матура по биология няма да ти гледат оценката от дипломата, ами от матурата и ако на матурата изкараш по-ниска оценка, отколкото в дипломата ти се стопяват шансовете. Но все пак ще се готвиш доста време по това, не мисля че е някакъв, кой знае какъв проблем. :)

sunshineee16
01-11-2011, 14:12
благодаря вии многоо :)

Tihon4o
01-11-2011, 14:32
една позната - теми от по 30 страници по история (за право)
Не ме плаши де! :-D Какви странициии? За какво? :Д

anonymous708973
01-11-2011, 15:16
С теми. Темите са около 25, всяка по 20-25 страници на ръка, учат се наизуст, защото за 4 часа (колкото е изпитът) не можеш да я измислиш и напишеш. Това е практиката в България.

male91
01-11-2011, 15:27
За да кандидатстваш медицина е добре да не държиш ДЗИ по биология или химия, защото евентуално можеш да си развалиш бала от дипломата, въпреки, че по химия ако си учил за изпит по химия в МУ ще я вземеш със 6...
П.п. Ако искаш медицина и си момиче, опичай си акъла от края на тази година съвсем сериозно!!
xhuaxhuauhxauxhuaxha
Да бе, права си :D:D:D (мухахахах)
>> а сега по темата !!

Първо, сама пред себе си кажи, колко ти е ясна биологията/химията !
После си помисли колко си наясно с другите предмети, има ли предмет който ти върви повече от тях и без да се готвиш много по него да изкараш 5-6 на него (малко ме съмнява, че има такъв предмет, но както и да е)

Аз държах матура Биология, върху нея съм се готвил около 5 месеца и нещо, изкарах 5.94/6 (2 точки не ми стигнаха за пълно 6, но имай предвид, че на мене силата ми е биологията, апък чумата ми е химията 0.о затова не исках никъде да влизам с медицина)

Обачее кандидатствах с математика (не бях сигурен за нея дали да я пиша като матура, за да не ме издъни .. е в крайна сметка научих и био-то и математиката .. :Д )
Отделно имах държавни изпити по специалността 2 на брой ии други 2 изпита, които и за тях трябваше да се готвя 0.о
Иии в един момент почнах да лудвам :D тей, че поне учи само едно да не ти се твари мозъка с много информация ...
Имай предвид, че Био-то е най-лесната матура за взимане, но това си е мое мнение иии не си длъжна да го слушаш ;)
Ако си заинтересована с какво Биологията има предимство пред другите предмети, можеш да ми пишеш ЛС с радост ще ти отговоря ;)

А, май забравих да добавя нещо :D точно вчера с братовчед ми обсъждахме с колко се влиза в медицинския във Варна иии до колкото помня там не се влиза с друга оценка от 6.00 на изпита или дзи. Ако си решила твърдо медицина, налягай си парцалите на химията и биологията иии влизаш !!! :)

sunshineee16
01-17-2011, 15:52
благодаря ви много за съветите .. а до колкото въпроса имим 5 по биология и 6 по химия ,но от следващата година няма да изучавам биология и химия. Така,че трябва да се ориентирам към друго.Мисля като преводач или нещо от този род,езиците също ми се отдават.

mrtn
01-17-2011, 19:31
С теми. Темите са около 25, всяка по 20-25 страници на ръка, учат се наизуст, защото за 4 часа (колкото е изпитът) не можеш да я измислиш и напишеш. Това е практиката в България.
Темите не са 25, първо. От 8 клас са-21, от 9-22, и от 10-21, но мисля, че в Пловдив бяха повечко. След това изпита е 5 часа, а не 4. И най-странното, каква е тая тема 20-25 страници. Вярно, че пиша адски ситно, но чак толкова че темите да ми излизат максимално 8-9 страници. А и не знам, все пак това си е биология и мисля че трябва да знаеш някои неща от обща култура, лично мое мнение. :)

Extremescream
01-17-2011, 20:18
С теми. Темите са около 25, всяка по 20-25 страници на ръка, учат се наизуст, защото за 4 часа (колкото е изпитът) не можеш да я измислиш и напишеш. Това е практиката в България.
Темите не са 25, първо. От 8 клас са-21, от 9-22, и от 10-21, но мисля, че в Пловдив бяха повечко. След това изпита е 5 часа, а не 4. И най-странното, каква е тая тема 20-25 страници. Вярно, че пиша адски ситно, но чак толкова че темите да ми излизат максимално 8-9 страници. А и не знам, все пак това си е биология и мисля че трябва да знаеш някои неща от обща култура, лично мое мнение. :)

Тя май говореше за темите по история.

mrtn
01-17-2011, 20:19
Възможно е, ако е така се извинявам. :)

anonymous546178
01-18-2011, 09:29
значи, за КСК в МУ не се учи толкова лесно и изпитите нямат нищо общо с матурата :) Можеш да се подгтвиш и за 1 година, но колкото по-отдалече се готвиш, толкова по-голям ти е шанса :)