PDA

View Full Version : Биология - работа?



maksimal
01-09-2011, 08:00
С завършено висше с специалност билогия, какво можеш да работиш? :-o (освен учител)

Chemical
01-09-2011, 08:12
попринцип за по-хубави професии,
трябва да разбираш и химия,
така ставаш за еколог и някои медицински професии. :)

SwEeTMuFFiN
01-09-2011, 08:24
и аз мисля че съчетано с химия (ако не се лъжа) можеш да работиш в лаборатория. някакви козметики да правиш. :)

maksimal
01-09-2011, 08:25
То до колкото знам биологията е тясно свързана с химията :) Мисля да кандидатствам, но с химията съм доста зле :o

mlakniwe2
01-09-2011, 08:54
нещо с медицина свързано

Tihon4o
01-09-2011, 09:02
Стани зъболекар. Трябват ти биология и химия и готово. Или просто учител, по-лесно е.

Chemical
01-09-2011, 09:21
Стани зъболекар. Трябват ти биология и химия и готово. Или просто учител, по-лесно е.

в днешно време зъболекар
е много добра професия.
прибират много пари, а и не са толкова натоварени.
но лично на мен, ми е гадно при мисълта
да бъркам в нечия уста, дори и с инструменти. :shock:

Tihon4o
01-09-2011, 09:27
Да, има си недостатъци професията, ноо определено е добър вариант.

М, знаеш ли какво друго можеш да станеш - зъботехник. Този, който прави изкуствени зъби, коронки и т.н. Цял ден ще си стоиш зад бюрото и ще си правиш там нещо. И взимат доста пари щото е рядка тая професия и има търсене за нея.

Ами аптекар?

maksimal
01-09-2011, 10:21
Мислих за аптекар или медицина, но ти скъсват гъза от учене :(

Tihon4o
01-09-2011, 10:23
Че ти какво искаш - да не учиш въобще и пак да работиш нещо за 1500 лв.? Навсякъде се учи..

whitechocolate
01-09-2011, 10:33
Никой ли няма предпочитания към ветеринарната медицина

mrtn
01-09-2011, 12:15
Ти какво си мислиш, че докато учиш биология няма да ти скъсат задника от учене ли? Навсякъде е трудно, само да ти е интересно. :)
Иначе след това може да специализираш към по-тясна област, например микробиология. В днешно време се търсят микробиолози, тъй като тя все още навлиза в България и се развива с доста бързи темпове. Но успоредно с това ще учиш химия, защото наистина са тясно свързани и двете науки, ще се наложи да разбереш поне основните термини. :)
Но иначе си има работа за биолози, могат да работят в лаборатории било то микробиологични, хистологични, фармацевтични компании в ХЕИ също. Но повечето хора специализират, можеш да погледеш в сайта, където искаш да кандидатстваш какви са възможните програми за специализиране със специалност "биология".

SK0RP10N
01-09-2011, 12:49
Само с биология ще можеш може би само ветеринарна медицина - да вървиш да бъркаш в на кравите в гъзовете. Ама надали и за това ще стане само с биология.
Биологията и химията като цяло винаги са ръка за ръка

whitechocolate
01-09-2011, 14:14
Много си се заблудил какво всъщност е ветеринарната медицина. Това да бъркаш в аналните отвори на кравите може да се върши и без висше образование. НИЩО ЛИЧНО :)

А за химията-ако не ти я обясни някой и да я разбереш,цял живот ще те мъчи. Аз бях така в 7ми клас.

Успех и аз ще уча медицина,дано и ти преодолееш "химичната криза"

biolojkata95
01-09-2011, 14:57
приет ли си whitechocolate
максимал щом си зле със химията е гадно защото двте науки вървят ръка за ръка

kalpazanka
01-09-2011, 14:59
Можеш да станеш рехабилитатор, кинезитерапевт, лаборант /клиничен или рентгенов/, инспектор обществено здраве, медицинска сестра /не се майтапя, приемат и момчета!/, помощник-фармацевт. Може и да съм поизпуснала някоя друга специалност.

П. С. За акушерки приемат само жени.

whitechocolate
01-10-2011, 05:39
Приета съм в НПМГ (природо-математическата),защото успчх да резбера всичко по химия (но беше трудно)

Всеки,който иска МОЖЕ!

maksimal
01-10-2011, 11:16
А след кой клас е

Tihon4o
01-10-2011, 12:21
След 7, мисля. :-D

maksimal
01-10-2011, 13:24
Ех, аз съм 8 :(

fifinkathefreak
01-10-2011, 15:54
Завършилите получават квалификационна степен "бакалавър по биология". Професионалната квалификация на биолозите бакалаври е/следва да се очаква в различни държавни, кооперативни и частни институции и фирми, имащи отношение към изучаване и приложение на закономерностите в живия свят и към рационалното и устойчиво природоползване, в областта на селското стопанство, медицината, екотуризма, рибарството, водопречиствателните технологии, биологичния контрол на природни ресурси. В качеството си на изпълнителски кадри те могат да работят в системата на министерствата на земеделието, здравеопазването, околната среда и водите, в академични и ведомствени институти.

( от сайта на СУ)

maksimal
01-19-2011, 11:54
Знам, че и двете са добри за учене но все пак кое препоръчвате - биология + медицина или чиста биология??

Infinity
01-19-2011, 12:03
Хм, интересно съчетание - биология + медицина ! 8-)
За да учиш биология ти трябват биология + химия , което според мен е по-добър варинт , отколкото само " чистата " биология.
Имаш по-голям избор след това за професия , но пък ще ти е по-трудно. :)

Lucho
01-19-2011, 15:41
Освен учител, ако имаш и химия, ще е хубаво - в лаборатории в различни сектори на производството, екология, в инспекции по опазване на общественото здраве, инспекции за следене на води, природа, замърсяване...

vesinka899
01-22-2011, 16:26
Аз уча биология и мога да ти кажа,че във втори и първи курс ни скъсваха гъзовете от химия-тва Обща и неорганична,след тва аналитична във втори курс,също и органична,БИОХИМИЯ,имахме и физикохимия :?.Иначе миналата година имаше и други специалности-Медицинска химия,медицинска биология.

Sigrina
01-22-2011, 20:23
Можеш да станеш рехабилитатор, кинезитерапевт, лаборант /клиничен или рентгенов/, инспектор обществено здраве, медицинска сестра /не се майтапя, приемат и момчета!/, помощник-фармацевт. Може и да съм поизпуснала някоя друга специалност.

П. С. За акушерки приемат само жени.

Тя най-точно ти е отговорила. С изключение на специалността "помощник фармацевт", защото там се учи адскиииииии много химия - неорганична, после аналитична, после органична, че после и фармацевтична (която я имаш и на държавен изпит). Но най-добре се ориентирай към тези професии, ако искаш да се занимаваш с биология. Даже медицински лаборант е доста интересно :)

maksimal
01-23-2011, 07:40
А медицинския лаборант кво правеше :lol:

maksimal
01-23-2011, 08:47
Може ли да ми предложите някое училище с прием след 8ми клас със специалност Биология в град Шумен? 8-)

Sigrina
01-23-2011, 20:32
Ето ти инфо относто мед.лаборант: http://www.az.government.bg/internal.asp?CatId=15/01/02&WA=Training/Papki/Mediclaborant.htm
а за училището не знам, сори

maksimal
01-24-2011, 11:47
Sigrina благодаря ти много! :) ... Прочетох го.

КАКВО ЩЕ ИЗУЧАВАМ? Клинична лаборатория, Микробиология и вирусология, Хистология с хистотехника, обща патология, Паразитология, Лабораторна техника и апаратура, Анатомия и физиология, Биохимия и патобиохимия, Органична, неорганична и аналитична химия, Медицинска генетика, Латински език с медицински термини, Общи грижи за болния със сестринска техника, Вътрешни болести с фармакология, Детски болести и неонатология, Инфекциозни болести и епидемиология, Хигиена и безопасност на лабораторията, Социална медицина, Медицинска психология и др.


Добре де, знаех, че ще е трудно но чак пък толкова :lol: :-D