PDA

View Full Version : помощ по история за френската революция



punk14
01-10-2011, 17:14
търсих в интернет отговор на следните въпроси но нищо не намерих,ще се радвам ако ми помогнете.
1.опитайте се да откроите елементите на кризата на стария режим и непосредствените причини за революцията.(по този въпрос ми трябват само 15 реда,не повече)
2.Представете етапите на френската революция в таблица с основните политически и икономически мероприятия на властта

Tihon4o
01-10-2011, 17:28
1. Повечето автори сочат като основна причина за Френската революция тежката икономическа криза във Франция в края на 80-те години на 18 век. През 1789 година цените на хляба нарастват с 50%, което предизвиква недохранване и глад, както и свързаните с тях болести и повишена смъртност. Инфлацията е съпътствана от криза в държавните финанси, довела държавата до ръба на фалита, вследствие на военните кампании при крал Луи XV и участието на страната в Американската война за независимост. Военните разходи водят до ръст на държавния дълг, които почти достига 2 милиарда ливри.
Ефектите на кризата се усилват от системни недостатъци на френската икономика. Освобождаването от данъци на съсловията на духовенството и аристокрацията създава в обществото усещане за несправедливост на данъчната система и намалява нейната ефективност, по начало сравнително ниска, заради зле организираната администрация. Наследените от феодализма вътрешни митнически граници и местни такси допълнително затрудняват функционирането на икономиката. В същото време, на фона на икономическата криза, продължаващото демонстративно потребление на аристокрацията, най-вече на двора на Луи XVI във Версай, предизвиква все по-силна критика.

За 2 не знам.. ако намеря ще постна.

punk14
01-10-2011, 17:42
мерси много.
ако някой намери и по 2-рия въпрос направо ще сте перфе

LaChupacabra
01-10-2011, 19:09
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%80% D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D1%8F

виж тук..2 абзац мисля,че най много ще ти помогне..но надолу има още много информация :)

Условно, Френската революция може да се раздели на два етапа - първи етап (от 1789-1792 г.) и втори етап (от 1792-1794 г.). През първият етап се премахват феодалните привилегии и църковният десятък. През август 1789 се създава декларация "(За) Правата на човека и гражданина", а през 1791 г. се гласува и приема конституция. С издаването ѝ, Франция става конституционна монархия. Според Конституцията, кралят може да налага вето над законите и да сформира правителство. Друго нововъведение е и създаването на свободен съд. Вторият етап е белязан от гилотинирането на Луи XVI и успешното отблъскване на антифренската коалиция, а именно на съюзните сили на Прусия, Русия и Австрия - виж и Съюз на тримата императори.

Infinity
01-11-2011, 10:28
Всички отговори на въпросите ти ги има в учебника.
Не е ли по-лесно да си прочетеш урока и да отговориш ?
Не се оправдавай само , че ги няма , защото много добре знам , че ги има. 8-) Не е нужно веднага да отгаваряш Гугъл-а и просто да преписваш при положение , че това ти е събрано в един урок в учебника. :)