PDA

View Full Version : Новината на деня и моят коментар към нея



CanisDirus
01-11-2011, 12:41
Една сериозна тема. Тук всеки може да пусне линк към сериозна новина и да я коментира накратко.
Под сериозна не се разбира новия хит на Ивана и новото осоновено африканче на Анджелина Джоли.

Моята новина на деня не е точно новина, а по-скоро анализ.

http://www.dnevnik.bg/analizi/2011/01/10/1022580_zashto_bulgariia_triabva_da_se_otkaje_ot_a ec_belene/

Авторите много добре са обяснили, защо строежа на АЕЦ е икономически неизгоден и високорисков. Защо подобни показни проекти са напълно излишни в условията на пазарна икономика.


А каква е вашата новина на деня?

anonymous768631
01-11-2011, 14:45
Доводите изглеждат добри. Обаче се пропускат няколко момента. Реакторите на Козлодуй няма да работят вечно и когато дойде момента им за спиране няма да е лошо да имаме варианти. Внасянето на ток е възможност, която обаче не е сигурна най-малкото защото всички наши съседки изпитват недостиг и проектите им за решаване на този проблем са с гриф бъдеще време - може да станат, може и не. Да не говорим, че дори и да станат не е сигурно дали ще имат излишък и колко ще е той. Камоли да тръгнат да ни продават.
В крайна сметка е нужна "информирана" преценка но не на бай Гуню от Кермен а на експерти с познания. Тук опираме и до стратегия, прогнози и т.н. Аз съм по-скоро ЗА строеж но не на 2 а само на 1 блок а Белене. И то само ако се окаже, че това би било по-евтино от 7-ми блок в Колзодуй!
На 99% съм съгласен.
Смятам, че Белене е задължителна за страна, която иска да се развива. Тази статия за пореден път ми доказва, че българинът не е склонен да действа. Това е начин да изкараме до еди-коя си година...и после? Умираме прави. АЕК Белене е страшно рисков проект, особено в тези времена. Никой не споменава причина защо ЕС ни накараха да затворим четирите блока на АЕЦ Козлудуй... Макар на всички да им е ясна.
Белене е проект, който ни е нужен при всяко положение. Дали сега или по-късно. Но защо да се отлага всичко? По този начин бихме показали на ЕС, че нямаме мотивация да се развиваме. И защо да ни мъкнат на гърба си?
И как бихме били спокойни да разчитаме на внос? Ами ако наистина другите страни около нас нямат дефицит? От САЩ или Китай ще внасяме? Или ще разчитаме на ТЕЦ и ВЕЦ, разпръснати по страната... Не ставайте смешни. По този начин имаме сигурността.
Икономиката ни ще пострада. Едно е в Русия да имаш 9 милиарда евро дефицит. Налагаш по едно-две евро месечен данък на всички, работещи в сферата на чиновничеството. Както знаем по официални прогнози, около 30-35% от заетите са именно в тази сфера. И за една година си покрил почти целия дефицит. В България не е така и всички ще трябва да платим. Ще им недоволство след първата вълна на въодушевление... Но хората не винаги знаят какво е най-добре за тях.
След четиридесет години, когато държавите се научат да си правят идеални разчети на електропроизводството и не им остава дефицит, всички ще оплакваме момента, в който сме се отказали от Белене.

CanisDirus
01-11-2011, 14:56
1. като наложиш данък на чиновниците всъщност взимаш от работещите в частния сектор, защото те плащат заплатите на чиновниците. А щом чиновницте запчнат да получават по-малко започват и да работят по-зле.

2. До коя година ще изкараме? До кога могат да се използваз 5 и 6 блок?
Когато имаме данни, че се очертава недостиг на енергия в държавата в близките 10 години (а прогнозите са за обратното), то тогава може да се замислим за строежа на АЕЦ Белене. Такива сметки са си направили и другите държави и дори да има недостиг това ще доведе единствено до някакво повишение на цената, но гарантирам, че подобна тенденция бързо ще се усети от експертите.

3. Какъв е смисъла да стройм сега централа, когато нямаме нужда, нямаме кадри и нямаме пари? Ако я построим ще трябва да работи на 10-15% от капацитета си, което я прави адски нерентабилна. Подържането на едно такова съоражение е твърде скъпо, за да си го позволим, без да извличаме полза от него.

anonymous768631
01-11-2011, 15:10
Чиновниците, когато получават по-малко... Реално те няма да усетят колко по-малко получават в една голяма държава. Тук всички ще трябва да платим.
А относно това, че така и така трябва да се настрои някога... Мисля, че Албания са адски закъсали за електричество. Отгоре на това им се внася и скъпо. Идеята е да изнасяме за там и евентуално да дадем право на потребление на Сърбия, ако са нуждаещи се, признавам, че не знам в какво състояние е тяхното електроснабдяване. Идеята е да се подбият цените. Да се изкарава достатъчно за покриване на разходите по консумативи и поддръжка. Нека това статукво трая докато АЕЦ Белене не ни потрябва истински, а именно след закриването на пети и шести блок на Козлудуй. След това ще използваме напълно капацитета на Белене.

CanisDirus
01-11-2011, 15:17
Проблема е, че ако не се използва капацитета на пълно стоността на произвежданата енергия ще е по-голяма от пазарната цена => загуби.

Oт Белене до Албания не е изгодно да се изнася, заради големите такси за мрежа.

anonymous768631
01-11-2011, 16:07
Е, ОК. Не я строим... Ама ако ни резнат кабела?

CanisDirus
01-11-2011, 17:29
кой кабел?
кой ще го резне?
Защо?

jghgh
01-11-2011, 18:12
http://novini.dir.bg/news.php?id=7718132

Шокирана съм, това е коментарът ми.

Интересувам се обаче това доколко е достоверно? Преувеличени ли са нещата или това е самата грозна истина? Ще се радвам някой друг освен мен да я прочете и да коментира.

CanisDirus
01-11-2011, 18:32
Блиц и дир-а са доста жилти издания. Определено има истина в писаното, но има и много преувеличения.

Днес ето това ме потресе:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/01/11/1023393_otnemaneto_na_shofyorski_knijki_se_okaza_d obrovolno/

Бакшиш с 62 акта и отнети 128 точки (39 има един талон) продължава да кара, понеже книжката се отнема на доброволни начала. Тоест прави си нарушение и да ти взимат точки - не те бърка. Не си длъжен да си даваш книжката. Параграф 22 може би едва ли не.
И като си представя, за каква глупост ми взеха тук книжката...

Takova
01-11-2011, 19:14
http://novini.dir.bg/news.php?id=7718132

Шокирана съм, това е коментарът ми.

Интересувам се обаче това доколко е достоверно? Преувеличени ли са нещата или това е самата грозна истина? Ще се радвам някой друг освен мен да я прочете и да коментира.

Или въпросният В.Марков се е вкарал във филма, или е имало пре-пре-прередактиране на статията.

anonymous768631
01-11-2011, 19:18
кой кабел?
кой ще го резне?
Защо?
Не съм сигурен, но от Турция и Гърция получаваме много ток. Винаги могат да решат, че могат да не ни снабдяват. Ако стане военно положение, особено ако сме срещу тях, ще го направят.

strave
01-11-2011, 19:30
Блиц и дир-а са доста жилти издания. Определено има истина в писаното, но има и много преувеличения.

Днес ето това ме потресе:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/01/11/1023393_otnemaneto_na_shofyorski_knijki_se_okaza_d obrovolno/

Бакшиш с 62 акта и отнети 128 точки (39 има един талон) продължава да кара, понеже книжката се отнема на доброволни начала. Тоест прави си нарушение и да ти взимат точки - не те бърка. Не си длъжен да си даваш книжката. Параграф 22 може би едва ли не.
И като си представя, за каква глупост ми взеха тук книжката...Това и мен ме втрещи.Нелепо е. Единственият начин по който могат да ти вземат книжката е при спиране от патрул,при което ако направи моментна проверка при взимането на книжката да ти я вземе и да не ти я върне.

realantisocial
01-11-2011, 19:34
http://www.gara.net/bideoak/110108_video/index.php

Примирие или мир. 45 години борба не са малко.. реакцията на правителство на Сапатеро, обаче е нелепа.

CanisDirus
01-11-2011, 20:07
realantisocial,

добре е новините да са на български, за да може всеки да ги разбере. дори идеята ми беше да коментираме новини пряко засягащи България.



кой кабел?
кой ще го резне?
Защо?
Не съм сигурен, но от Турция и Гърция получаваме много ток. Винаги могат да решат, че могат да не ни снабдяват. Ако стане военно положение, особено ако сме срещу тях, ще го направят.
Тока не го произвеждат държави, а частни електроцентрали. Те иамт интерес да продават тока на по-висока цена. Пък и последно когато проверих с тях бяхме в един и същ военен съюз. Евентуална война срещу тези държави има 2 сценария и при двата тока няма да е голям проблем.

bulgarche
01-11-2011, 21:07
Сагата на лешояда Българка продължи с отвличане за откуп! (http://greenbalkans.org/show.php?language=bg_BG&id=1059&cat_id=35)

Белоглав лешояд К06 уловен в... Одрин! (http://greenbalkans.org/show.php?language=bg_BG&id=1065&cat_id=35)

За медиите много модерни станаха лешоядите и по-скоро "лешоядите шпиони". ПАК са хванали наш лешояд, този път той е обвиняемия. Дано ни го освободят от затвора и успеем да си го приберем. Искам пак аз да го транспортирам, не ухаят много приятно (особено когато са мокри), ама една разходка бих си направил :)

ShtrudeL
01-11-2011, 21:14
Няма да пускам новина. Искам мнение за Мартин Карбовски? 8-)

semantics
01-11-2011, 23:07
Цялата работа с премахването на паметника на Съветската армия е пълен фарс.
Аз виждам две причини, поради които разни хора ВСЕ ОЩЕ се правят, че им пука какво значат подобни символи:
- отвлича се вниманието от друг проблем;
- търси се нов скандал и повод за разделение на хората.

Примерите, дадени с Полша и Унгария (Капитал: http://www.capital.bg/interaktiv/debati/11_triabva_li_pametnikut_na_suvetskata_armiia_v_so fiia_da/1023419_triabva_li_pametnikut_na_suvetskata_armiia _v_sofiia_da/) са неадекватни, защото като нация никога не сме били с психиката на посочените две други. И като история, впрочем, едното соц-минало ни сближава, това е.
Допълнително, народът ни го мъчи такава физическа и психическа мизерия, че подобни дебати са си чиста проба излишна помия. Много отдавна на никого не му пука за този и други подобни паметници, а ако се направи, че му пука, според мен, не му е чиста работата.
И още нещо - аз нямам претенцията да разполагам с всичкото необходимо знание, за да тълкувам историята по най-обективния възможен начин. А колко човека могат да направят това? И достатъчно ли са тези хора, достатъчно ли се чува думата им и тази им дума може ли да обедини народа около една теза, че да се повдигат подобни дискусии и да се стигне до решение?

Поредната гняс, поредните безсмислени протести на фона на къде-къде по-належащи проблеми, които са тук и сега.
Историята и народопсихологията ни най-вече ще продължават да са ни котва.

CanisDirus
01-12-2011, 07:22
Канисе,

утре или вдругиден обещавам да прочета нещата за Белене и да коментирам, но ми е любопитно да попитам в дългосрочен план според теб кой източник на енергия ще е най-рентабилен за България и населението й?
Не знам, кой източник на енергия ще е най-рентабилен за България, но на България не й е работата да произвежда енергия. Това е работа на частни енергийни дружества.
А за да ти кажа, кой източник ще е най-рентабилен ще трябва да смятам. Това аз не мога да го направя защото нямам данни, пък и една такава сметка отнема доста време.
Факт е, че на момента няма нужда от голям източник на енергия с мощност над 2-3000 мегавата. Цялото потребление на България е някъде към 8000 мегавата.
Белене е предвидена за 4 реактора (ако се сложат само 1 или 2 пак тока ще е по-скъп заради инфраструктура и тн.). Реакторите е трябвало да са от типа VVER-1000/V 320, които произвеждат по 1000 мегавата всеки. Тоест ще имаме 50% повече производство от нуждите ни. Oтделно има възможност за модернизация на 5-и и 6-и блок на Козлодуй и удължаването на живота им с по 30 години над първоначалните 35. Тоест някъде към 2050 година.

А до тогава не се знае, колко ще се развият соларните панели, вятърните ел. централи, или дори по-откачените варианти за ядрен синтез (в момента има работещ прототип). Всеки един от тези ми изглежда по-приемлив като по-екологично чист и независим от покупка на гориво с променлива цена, както и нуждата от дългосрочно складране на опасен отпадък (за което складиране също се плаща и то пак на променлива цена).

anonymous768631
01-12-2011, 11:42
Имах предвид, че сега токът се произвежда от частни инвеститори. Никой не може да гарантира, че след 10 години ще е така. Всъщност може, но е пълно с празнодумци. ;) А до тогава във външната политика политика на дадената страна могат да настъпят сериозни промени.
А относно военните съюзи, нали помниш какво беше казал Чърчил? "Няма вечни съюзници, има вечни интереси."

anonymous768631
01-12-2011, 11:51
Съжалявам за двойния пост, но това е моята новина на деня (http://football.sportal.bg/news.php?news=280034).
Доживяхме да видим!!!

realantisocial
01-12-2011, 11:55
Канисе.. на кратко, за сега три неща.

В Абсурдната България частни дружества държат контрола над сектори с НАЦИОНАЛНО ЗНАЧЕНИЕ, т.е. енергетиката не може и не бива в никакъв извратен вариант да бъде частна. Точка.

Белене е от стратегическо значение за енергийната независимот на България и на северните Балкани. Проектът гарантира захранване с енергия на цялата ни страна и нейните нужди при всички икономически условия, които могат да възникнат в рамките на ЕС. Проектът Белене също така гарантира успешното затвърдяване на българските позиции на енергоснабдител.

Ядрените електро централи са най-добрия, най-чистия и най-екологичния начин за производство на енергия, познати и широко използвани от човечеството днес. АЕЦ също така е една от най-добрите широкомащабни и дълговременни инвестиции, които може да направи една държава. Не съществува правило, което да създава "излишни" реактори. Производството на енергия е приоритет номер едно на всяка една развита европейска държава.

CanisDirus
01-12-2011, 12:05
В абсурдната Германия ВСИЧКИ големи дружества са частни. Машиностроителните гиганти, автомобилостроенето, химическата промишленост, енергоснабдяването. Същото важи и за целия капиталистически свят (понеже обичате думичката капитализъм, макар да не изпълняваме едно от главните условия за такъв).
Какво ще рече с национално значение?
Справя ли се по-добре държавното здравеопазване в България от частното такова в САЩ?

Германия внася ток и е енергийно зависима от Франция. Също така ял Европа внася нефт и газ и е енргийно зависима от Русия.
Един ядрен реактор също е зависим от гориво (руски уран).

Защо ни е да бъдем енергоснабдител? Имаме ли икономическа полза?

Нещо се произвежда когато има нужда от него! По тази причина не произвеждаме лапмови телевизори! НЯМА нужда.
По същата логика ви е написано, че в момента няма нужда от допълнителна енергия и дори има огромен потенциал за по-нисък разход.

Ако построим АЕЦ Белене и произвеждаме енергия ще се стигне до пазарната ситуация на свръхпроизводство. Понеже ел. енергията не може да се съхранява във врмето цените ще паднат на ниски нива и разходите по производството няма да се покриват.
Варианта производството да е на печалба е от държавно регулирани цени - или изкуствено завишени, или изкуствено занижени.
Или субсидиране - ще продаваме ток на пазарна цена, но ние ще плащаме екстра за него с данъци.
Последниците от евтини ресурси като енергия ги изпита българското производство след 1989-а. Понеже тока беше за без пари почти всяко производство се извършваше с огромни разхищения на ток => стоките ни не са конкурентни на свободен пазар.

Едно е ясно - България е електроосигурена за следващите 20 години. Електроцентрала, дори и атомна се строй за 5.
Но не знаем, дали след 15 години енергията от вятърн паркова, слънчеви централи и тн. няма да е по-евтина. И да с нея ще сме независими! Защото вятъра и слънцето няма да ги купуваме от друга държава.

CanisDirus
01-12-2011, 12:26
Ще ви дам лесно разбираем пример.

Човешкото тяло също има нужда от енергия. Вие си доставяте енергията чрез храна. Енергията в храната се измерва в калории. На ден имате нужда от да речем 2500 калории, които ви доставят достатъчно енергия за вашия начин на живот.

Вие имате хладилник. В него имате храна за 2 седмици. Толкова, че да се храните според нуждите си без да гладувате и без да преяждате. Храната захранва органите във вашето тяло, които са нещо като предприятията в една държава - ако работят добро, то всичко е на 6.

Но понеже храната е от високо личностно значение, то вие решавате да си купите още храна. Храна за още една седмица.
Давате пари за тази храна.
Обаче хладилника и пълен и няма къде да се съхранява.
Тогава какво правите?
Вариант 1 - купувате си още един хладилник (по-малък по обем), които също струва пари и поддръжката му струва пари.
Вариант 2 - принудени сте да продадете тази храна, но понеже потенциалните купувачи знаят за положенито ви ви предлагат по-малко от реалната й себестойност. на загуба сте.
Вариант 3 - напъвате се и изяждате всичката храна - надебелявате и имате здравослони проблеми. В реалния живот - харчите повече ток от необходимото.

anonymous768631
01-12-2011, 12:42
Имаш право. Почти ме убеди в позицията си. Но едно нещо ме гложди... и едва ли ще спре. Трябва да сме самостоятелни и никога да не разчитаме напълно на другите. А защо да не развием някой отрасъл повече с този ток? Инвестиция. Трябва да се правят такива. Не да се чака винаги и да се кара по течението, защото винаги има вероятност да дойде водопад, а и никога течението не води нагоре.
А относно частното и държавното... Направете отделна тема, защото ще е ДЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЛГА и интересна.

CanisDirus
01-12-2011, 12:55
Имаш право. Почти ме убеди в позицията си. Но едно нещо ме гложди... и едва ли ще спре. Трябва да сме самостоятелни и никога да не разчитаме напълно на другите. А защо да не развием някой отрасъл повече с този ток? Инвестиция. Трябва да се правят такива. Не да се чака винаги и да се кара по течението, защото винаги има вероятност да дойде водопад, а и никога течението не води нагоре.
А относно частното и държавното... Направете отделна тема, защото ще е ДЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЛГА и интересна.

За развитие на отрасли ти трябват пари, ноу-хау и кадри. Нито едно от трите не е налице. Пък и развитието на индустрия като цяло е дълъг процес.
Ако за човека е сравнително лесно да си каже "От утре 3 часа грабене, щанги, тичане и тн. и ще си вдигна енергоразхода", то при потреблението на ток не е така.
Ако има перспектива в следващите 10 години дела на индустрията (като главен потребител на ел. енергия) да се удвой - тоест да работят двойно повече хора там (които ги нямаме), то тогава аз ще съм най-големия подръжник на АЕЦ Белене.
По принцип първо трябва да се появи търсенето, за да направим предлагането. Търсенето може да се прогнозира и да направим планове за предлагането.

Ако направим обратното и кажем "Елате тук, че имаме евтин ток", то ще се появят инвеститори и ще направят заводи, но пак ще продаваме тока на загуба и като цяло ще сме на загуба. Пък и ще ни скастрят от ЕС за нелоялна конкуренция.

CanisDirus
01-12-2011, 15:38
Много интересно, но енергоразпределяне и енергопроизводство са две различни неща...

EDF какво е? :)

Не знам, какво имаш предвид с EDF.

Но да. За енргоразпределение не сме говорили. Но АЕЦ Белене не знам да иам изградена около него мрежа, която също е адски скъпа. Поради местоположенеито на централата за доставки до Гърция и Турция също ще са необходими големи начални инвестиции.

Това е което мен ме интересува. Ако проекта е държавен и ще се плаща с парите на данъкоплатците, то да е печеливша инвестиция. Ако ще строим АЕЦ само за да се хвалим пред някого (Кремиковци някой?) то НЯМА НУЖДА.

anonymous768631
01-12-2011, 15:46
За мен можем да постигнем консенсус, ако евентуално се обединим около позицията, че е нужно рязко съкращаване на половината инфраструктура по проекта и изграждането на само един реактор с мощност от порядъка на 1 гигават.

CanisDirus
01-12-2011, 15:52
За мен можем да постигнем консенсус, ако евентуално се обединим около позицията, че е нужно рязко съкращаване на половината инфраструктура по проекта и изграждането на само един реактор с мощност от порядъка на 1 гигават.
Само дето АЕЦ не е холова гарнитура от две части, че да вземеш само едната.
Ако вместо 4 реактора изградиш само 1 разходите ти няма да паднат 4 пъти, нито нужната инвестиция ще е 4 пъти по-малка.

anonymous768631
01-12-2011, 15:57
Ай' стига бе! Не знаех!! :lol:
Ясно ми е, но ще се скъси предполагам с едно 30%, ако се изключи строежът на един от двата реактора.

CanisDirus
01-12-2011, 16:40
Аз също съм на френски ток и го намирам за също толкова нормално, колкото да ям холандска гауда, швейцарски шоколад и еквадорски банани.
Не страдам нито аз, нит някои германец, че тока му е френски.

Ок. Държавно е. И? Франция е известна с високия дял на държавно участие, но въпреки това иконоиката й изостава от приватизираните Германия, Великобритания, САЩ. като цяло съм на мнение, че частните предприятия винаги са по-ефективни т държавните. не виждам проблем да се приватизира едно предприятие, при полжение, че отрасъла така и така е силно държавно регулиран.
От друга страна, откакто регулацията се разхлаби тук на пазара навлезоха много нови частни компании, които предлагат по-евтин ток.
Нашата сметка намаля с ~13%
Конкуренцията понижава цените и повишава качеството.
Дори създаде работни места на няколко познати, които сега работят в едно дружество, което отговаря за разпределението на парите от тока на ниво концерни.

CanisDirus
01-12-2011, 17:00
Ами това е проблем на държавната администрация.
Просто при такъв проект възможностите за крадене са огромни и никой няма да пропусне да се възползва.

Според мен тези пари можеха да се използват за развитието на нови технологии за енергодобив. Не знам с какви пари е финансиран Цанков Камък примерно. Можеха да се използват и за друго, но не непременно за едно излишно производство. Защото дали ще произвеждаме ток в излишество, или автомобили пак е на загуба.

В Германия също има множество структури. Много производители, много продавачи (които имат директен контакт) и енергиен регулатор (Бундеснетцагентур), който следи за честна конкуренция.

разликата е, че тук регулатора следи за картели, завишени цени за наем на мрежата и се опитва да защитава потребителите с по-ниски цени.

Защо в България е обратното? Вероятно поради кадърната и честна администрация.

anonymous768631
01-12-2011, 17:11
Защо ВЕЦ не са толкова развити например.
Имаме много реки, били те и не толкова пълноводни. Не съм на 100% наясно относно технологията ползвана в ТЕЦ. Вярно, ние сме страната на Балканите с най-малко вода, факт. И все пак на Балканите да си с най-малко вода не е критерий. Факт е, че тази зона от Европа е една от най-силно оводнените. Това е алтернативен начин, който ни идва кажи-речи безплатно откъм гориво.

CanisDirus
01-12-2011, 17:13
Какви нови технологии за енергодобив можем да развиваме в България? :)
соларни
вятърни
с биогаз (което би оползотворило и доста пустеещи земи)
морски течения

всяко едно е възможно, но иска инвестиции.
Например облачна и сенчеста Германия в момента е лидер при соларните технологии.

CanisDirus
01-12-2011, 17:28
Тоест извода е, че няма перспектива?
ОК. Няма да споря. никога не съм и искал да сравнявам, коя енергия е евтина, екологична и има перспектива в България.


Единствено исках да посоча, че АЕЦ Белене е нерентабилен проект.
И ако за едната енергийна независимост ще се плаща скъпо и прескъпо съм твърдо против.
Мотивите ми са чисто икономически. търся най-изгодния за България вариант.

Предполагам ако имате избор между два идентични продукта и вие бихте избрали по-евтиния без значение на това, къде е произведен.

CanisDirus
01-14-2011, 08:21
http://www.focus-news.net/?id=n1481095

Най-сетне!
Има светлина в тунела!

Кажете сега, че са гадни реваншисти.

CanisDirus
01-14-2011, 08:34
Въртиш нещата като дърт комунист. :)

Никой не иска да ни управляват/представляват бивши сътрудници и агенти, но така и не отговори на въпроса с какво демонтирането на един паметник ще промени това.

По същия начин, по които и промяната на имената на Толбухин, Михайловград и тн. промени нещата - къса се символично и действително.
Как ще претендираш за независимост, щом най-високия паметник в столицата ти е на чужда окупационна армия, поставен там, че да го виждат другарите от Москва когато идват от Враждебна към партийния дом.

CanisDirus
01-14-2011, 08:41
Знам знам. Той вече е загубил смисъла си и е място за местната ърбън култура. Никой не влага такова значение в него. Обаче ние трябва да си пазим историята. На негово място ще вдигнат мол с чалготека.

CanisDirus
01-14-2011, 08:51
Може да се взриви и на негово място да се издигне един макдоналдс и един старбъкс - символи на новата ни ориентация. Ще вдигнем едно голямо яркожълто М, което да свети денонощно.
Ще приветстваме настъпващата консуматоркса култура и ще празнуваме победата на бързата храна и кафето! :)

След години затлъстели софианчета ще си спомнят с умиление, как там са яли първото си детско меню, как са сядали в скута на Роналд, как са разделили шейка и картофките си с Гергана-Дженифър. Тотално доминиращите ърбън облика на София хипстъри ще пият тройно мокачино с бадем, ванилия и канела и ще си спомнят, как на същото място са ловили най-добрия wi-fi навремето. :)

Изобщо кво не му харесвате?

realantisocial
01-14-2011, 09:29
Абе Канисе, ти нали учеше икономика ?

Тогава к'ви са тия абсурди ?!?

Въртиш се като гламав, за да докажеш, че всичко частно /и енергетиката/ е по-добър вариант и да вадиш сметки за АЕЦ Белене, но същевременно се опитваш да ме убедиш, че е нормално да се изхарчат няколко десетки милиона лева за построяване на музей на комунизма и демонтиране на паметници ?!?!?!?!??! Ти ли си луд или аз ???

И още нещо.. откриваме топлата вода за пореден път. Дипломатите били агенти. АЙ СТИ'А ВЕ !!! Не бяхме се сетили. Само дето дипломат е синоним на агент, но отново е важно да се отклонява общественото внимание.

CanisDirus
01-14-2011, 09:34
Абе дай тогава и да не строим паметници, щото и те струват пари? Музейте и те не носят печалба. И тях ли да ги затворим? Европейската киноиндустрия и тетър също рядко са на печалба. Закриваме?
Библиокетите? СРИВАМЕ ги!

Върнете "История на БКП" като задължителен предмет в университетите. Да си пазим и знаем историята.

Нещо са ви много криворазбрани представите.

Разходите за реклама, PR, сървиз, лъскава опаковка също не донасят пряко за печалбата, но в крайна сметка се налага да се правят, че даже и за някои са най-важни?

CanisDirus
01-14-2011, 09:44
Отново извърташ нещата.. :)

Искам да обосновеш изхарчването на милиони за преместването на един паметник от едно място на друго, както и какво ще бъде поставено на негово място и т.н.

Цялата концепция искам да видя и не ми го сравнявай с поддръжка на билиотеки...

Създаваме нов имидж на странта и столицата. Ребрандираме я мащабно. Отърваваме се от всичко лошо и стройм наново.
Както Ню Йорк от опасен град с висока престъпност през 70-те и 80-те стана най-великия град на света. Като почитатели на музиката от този град трябва да сте запознати примерно с цените на имотите и имиджа на някои квартали и как се промениха през последните 30 години примерно.

И цялостна коцепция ще развия срещу определен хонорар :)

CanisDirus
01-14-2011, 09:54
Ако на теб паметниците не ти правят впечатление, то на гостите на столицата правят. Представи си, че от работа те пратят да вземеш големия шеф с лимузина от летището. Минавате покрай паметника и той те пита - какво е това. За него ще е явно, че е паметник на чужда армия, които е надраскан с графити, пък ти ще му обясниш, че то вече няма такъв смисъл.


Ребрандирането на панелни квартали се казва саниране. И тях обшината/държавата не може да ги оправи, понеже са частна собственост.
На хората явно има харесва да живеят в порутени панелки и да газят в кучешки лайна.

CanisDirus
01-14-2011, 10:11
Берлин определено е по-приятен от София на външен вид:
http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/0,1518,674218,00.html

Няма правилни и грешни паметници. Има правилно и грешно поставени такива.
Интересно, защо никои не протестираше срещу преименуването на улиците едно време.

Там също е пълно с панелни жилища, но не те дават облика на града.

А манталитета какво общо има тук? Говорим за паметници.
Как да изкореним сервилничеството?
Е па като не го подкрепяме може би? когато премахнем един паметник на сервилността?

CanisDirus
01-14-2011, 10:24
Основните ми доводи бяха:
1. Това е паметник на чужда окупационна армия.
2. Въпросната армия не е дала жертви в България (освен умрелите от препиване)
3. Въпросната армия ни натресе един много хубав режим


Не. С премахването на паметника няма да променя манталитета.
манталитет и обществена нагласа се променя бавно и постепенно, но премахването на подобни паметници е нужна за промяната.
Позовавам се на челния опит на германците с изкореняването на нац. социализма след ВСВ и на комуниза в източните провинции след 1989.
http://www.youtube.com/watch?v=v7kikj3KKZQ

Те по-успешни ли са от нас в това отношение?
Защо да не почерпим от техния опит?

CanisDirus
01-14-2011, 10:44
О, страхотен пример даваш...

Изкореняването на нац.социализма е толкова успешно, че им се е превърнало в национален комплекс.

Е като гледам от целия бивш източен блок понастоящем в ЕС само в България си стоят паметниците. И ние сме най-зле икономически и финансово => паметниците са виновни 8-)

А това за националния комплекс е доста преувеличено и самите германци се опомниха. Факт е, че и двете изкоренявания станаха като се запаза икономическата основа и се отстрани идеологическата.
При нас стана обратното.

Ще се радвам да дадеш пример, където държава държи паметник на чужда окупационна армия на най-високо място в столицата си и преуспява икономически и политически.
Чакам.

CanisDirus
01-14-2011, 11:08
Случайно този да е поставен там на най-високия пиедестал и да пише "В чест на съветската армия - освободителка на признателния германски народ"?

При все, че там действително са се водили военни действия?

А какви са вашите аргументи?
Че паметника вече е загубил смисъл за вас? Ами за другите? То вероятно и за хлапетиите руините на Илион са били само камънак, където са си играли и си мерели пишките.

Че той е част от историята и тя не бива да се заличава? А на друго място казвате, че Дружба, Люшин и ЦУМ напомнят повече за комунизма. Е па какъв е тогава проблема?

БТУ хората умират и да се снимат с питони по черноморието, също и с Галена, Преслава и други флк звезди.

CanisDirus
01-14-2011, 11:15
Ами не знам - ти проблемираш тук. :)

За мен е важно да се помнят тези неща и да не се забравят, както е и важно да не се търсят само най-евтините и популистки методи.

Аз не съм казал да се забравят, а да се представят по подобаващ начин. не исля, че "съветската армия - освободителка на българския народ" е правилния начин. Нито мисля, че е правилно да има паметник на чужда армия на най-високо място в столицата.

anonymous768631
01-14-2011, 11:53
В другата тема твоят основен довод за премахването на този паметник беше анти-комунизмът и как не искаш агенти на ДС да ни управляват и т.н.

За паметници ли си говорим или ти можеш да гледаш само на повърхността?


Махайки паметника ще изкорениш ли комунизма и посткомунистическия манталитет?
Или просто ще отчетеш малко дейност и ще се побиеш в ггърдите какъв смел борец срещу него си, докато статуквото си се запази същото? :)
Коментарът ми:
http://media.tapirpirates.net/f/uh65410_1283166620_PolarFacepalm.jpg

w0sh
01-14-2011, 11:55
картачо, ти този паметник дори виждал ли си го, че искаш да го махат.

anonymous768631
01-14-2011, 12:03
ДА! Аз наистина нямах думи, за да опиша колко глупав е коментарът ти!
И да, виждал съм го веднъж. Това има ли значение? Знам какво изразява. Няма нужда от него.
Ако във Варна направят паметник на мъжки полов член, ще е нужно ли да идеш да го видиш на живо, за да кажеш, че не му е мястото там.

anonymous768631
01-14-2011, 12:10
КАртач, ако обичаш.

Коментарът е тъп, именно защото никой не ти говори за премахване на комунизма от историята едва ли не, както ти се опита да го изкараш.
Идеята е комунизмът да се заклейми в съзнанието на хората и да "счупим оковите" му, които още ни тежат.

realantisocial
01-14-2011, 12:13
Да отговори ? Не мисля. Модерният български политически мислител е точно толкова салонен /считай кръчмарски/, колкото и некомпетентен. Само ми е жал, че в темата се намесват хора с висок ценз, които по принцип би трябвало да имат по-широк възглед за нещата.

А ето каква е истината. Политическа, социална и икономическа криза се оправя с инструменти, но не с чук и багер, а с действия на държавно ниво. И ако т.нар. опресивен социалистически режим е минало в страната ни, то съпътстващата го и по-скоро следващата го реваншистка анти-държавност се превръща в кредо на "говорителите". Лесно е да се говори за паметници, трудно е да се говори за действия. А когато трябва да се говори за действия политиканите ни обясняват за "политическа воля", която, ей Богу, никой няма представа какво означава.

Иначе, предлагам, догодина в пицата на Дянков да има поне едно парче, отредено за паметника на Съветската Армия. Да, същият този паметник, който ни дърпа надолу в икономическото и политическо развитие. :D

До тогава поздрав с една песен, която не е изтрита и не е забравена, макар и режимът, който да я е лансирал да го няма, а огромна част от хората, които все още я пеят да са били по един или друг начин потърпевши от неговите опресивни инструменти.

http://www.youtube.com/watch?v=2SLvtP6KMUM&feature=related


/ Махнете и "Иглата" от Борисовата Градина, той може би е най-високата точка в София /

CanisDirus
01-14-2011, 12:21
Драги ми Смехурко,

защо не се научиш да четеш, а после да се опитваш да влизаш в някакви дебати, а дори и да си позволяваш да правиш разни квалификации?

С демонтиране на паметник ще заклеймиш комунизма? Паметник, който представлява едни голобради момчета, които са давали живота си, защото им е било наредено от някой си, затова са си оставили костите из цяла Европа.
Защо, драги ми заклеймителю, не разрушиш Партийния дом? Виж това е директен символ, който трябва да бъде заклеймен, както и цялото Ларго - Мин. съвет, Президенството, Резиденцията в Бояна, Резиденцията в Лозенец, Кремиковци...

Давай, кАртачо, ползвай я тази главица, за да помислиш какво искаш и дали има смисъл.

Съветската армия се създава 1946 година. Къде са оставили костите си тези глобради момчета? Къде са участвали в бойни действия в Европа? Унгария 56-а? Пражката пролет?
Отделно Червената армия е вкарала в Съветския Съюз и източния лок доста страни.

realantisocial
01-14-2011, 12:22
О, страхотен пример даваш...

Изкореняването на нац.социализма е толкова успешно, че им се е превърнало в национален комплекс.

Е като гледам от целия бивш източен блок понастоящем в ЕС само в България си стоят паметниците. И ние сме най-зле икономически и финансово => паметниците са виновни 8-)

А това за националния комплекс е доста преувеличено и самите германци се опомниха. Факт е, че и двете изкоренявания станаха като се запаза икономическата основа и се отстрани идеологическата.
При нас стана обратното.

Ще се радвам да дадеш пример, където държава държи паметник на чужда окупационна армия на най-високо място в столицата си и преуспява икономически и политически.
Чакам.

Няма какво да чакаш братко. Защото не Солидарност и не Чешката социал-демокрация разрушиха завещаните им от комунизма икономически и др. мощности. България си ги разруши сама, разпродаде, приватизира на безценица и разпредели измежду оформящите се престъпни кръгове. Дори Унгария не направи нещо такова. В България се случи. А ако не се беше случило, повярвай ми, щяхме да сме много далеч пред средно-европейските и източно-европейските членки на Варшавския пакт.

anonymous768631
01-14-2011, 12:28
Кремиковци отдавна трябваше да го няма. Много отдавна! Защото е губещо предприятие, не защото е комунистическо.
А другите сгради имат определена цел и се използват за нещо друго освен да припомнят на хората и да прославят един отминал режим, който очевидно се е оказал не достатъчно "здрав", за да издържи и до днешно време.
В този ред на мисли, когато идва един нов режим, би трябвало да се бутнат всички сгради, построени до сега, и да се строи нова държава. Тъй ли?
Но когато нещо има за цел да прославя, както в случая с паметника, не можем да си позволим то да прославя отминал, слаб режим, който на всичкото отгоре е и пълна противоположност на съвременната ни идеология.

CanisDirus
01-14-2011, 12:28
Ехххх, какъв си буквалист, а ако се наричаха Червена армия - може, а?
Отделно - момчетата, които са носили Шпагините са изпълнявали заповеди и са умирали, носейки политическата воля на хората, които са седяли в кабинетите в Кремъл или Дондуков 1 и 2.

На Дондуков 2 е била произнесена и знаменитата реплика "Да дойдат танковете!" - защо не ходиш да буташ там, при положение, че това са символите на истинският цинизъм?
И червената армия не може. Тук червеноармейци са нахлули, не им е оказана съпротива, не са умирали (освен от препиване).

И когато са нахлули на 5 септември не са носили волята на българското правителство.

Хайде да не говорим, къде какво е произнесено, защото ще трява да бутнем всички правителствени сгради в света, ило то за робство, колонилани войни и тн. и тн.