PDA

View Full Version : Помощ по Английски език ;)



EGocentric
01-11-2011, 16:19
Здравейте, приятели имам следният проблем понеже изобщо не ги чаткам :) ще помоля някой "англичанин" да помогне,за което ще съм много благодарен !!! Имам следните 2 задачки закачки :–)
1.
Each of the sentences has a mistake in it Write the correct sentence.

I think everyone works hardly -
We don't muck go out -
I have to go on Saturdays to the sports club -
I think I need to rest little -
My friends call always for me when they go to the park -
I'm not enought tall to play basketball -
I don't play for the school team longer -

2.
Put in the correct pronoun.

Young people often seem to spend their time arguing with ______
When a boy meets a girl,they hug _______,when two women meet ______ they give ________ a big hug,but when two men meet ______ they see _____ head toward ______ and then shake ______ hands.
We talk to _____ in English because it's the only language we both know.
Did your friends enjoy ______ when they were on vacation ?
We could all do more to keep healthy.We don't look after _______ properly.

Срещу 1. трябва да се напишат правилните изречения а в 2. трябва да се сложи правилното местоимение.

Infection
01-11-2011, 16:36
I'm from England but I want your lazy ass to move you can do it alone i am sure !!!And stop to want of as to do your homework!!! :x

Tihon4o
01-11-2011, 16:45
I'm from England but I want your lazy ass to move you can do it alone i am sure !!!And stop to want of as to do your homework!!! :x
ТОЕСТ: I'm from England and I want you to move your lazy ass. You can do it by yourself, I'm sure of it! And stop wanting from us to do your homework!

Забележката тук обаче не беше уместна. Не ги разбира, моли да му се обясни, няма лошо в това.

Infection
01-11-2011, 16:51
I'm from England but I want your lazy ass to move you can do it alone i am sure !!!And stop to want of as to do your homework!!! :x
ТОЕСТ: I'm from England and I want you to move your lazy ass. You can do it by yourself, I'm sure of it! And stop wanting from us to do your homework!
не съм перфект по АЕ
Забележката тук обаче не беше уместна. Не ги разбира, моли да му се обясни, няма лошо в това.

Аз го разбирам така ако има някой англичанин да ми напише ........!!


Ти как усмисляш молбата му ?

EGocentric
01-11-2011, 16:56
Добре младеж дай ми идея как трябва да стане аз ще го направя,ако ли не мнението ти е напълно излишно.Ако можеш помогни то ако не с всичко то поне с 1 за да схвана как е било защото не ми е ясно примерно. А ти не се прави защото англичанин съм го написал в "" и е образно казано.... в смисъла ако има някой който го чатва добре а не буквално АНГЛИЧАНИН !!!

Tihon4o
01-11-2011, 16:58
Осмислям го по начина, по който е написано: "ще помоля някой "англичанин" да помогне". Моля, въздържай се понякога от нападения, защото не винаги са на правилното място.

Infection
01-11-2011, 17:01
Осмислям го по начина, по който е написано: "ще помоля някой "англичанин" да помогне". Моля, въздържай се понякога от нападения, защото не винаги са на правилното място.

Сега ще ти напиша нещата.

Прав си !!! :)

EGocentric
01-11-2011, 17:02
Много ти благодаря Tihon4o !!! Евала !!!

Tihon4o
01-11-2011, 17:08
I think everyone works hardly - HARD
I have to go on Saturdays to the sports club - I have to go to the sports club on Sathurdays.
I think I need to rest little - I think I need a little rest.
My friends call always for me when they go to the park - My friends always call me when they go to the park.
I'm not enought tall to play basketball - I'm not tall enough to play basketball.
I don't play for the school team longer - I no longer play for the school team.

Тези упражнения сам ли ги измисля? Много са тъпи. На второто мисля, че е с еach other.

EGocentric
01-11-2011, 17:10
Не представи си това са глупости за 11 клас. :) .... и бликат на госпожата от акъла :)